22.4.2021 | Svátek má Evženie


Diskuse k článku

VĚDA: Může za sucho klima, nebo něco jiného?

Může za sucho „klimatická změna“, nebo něco jiného? A pokud je to něco jiného, jakou váhu mají tvrzení, že za klimatickou změnu může jenom, nebo především CO2, které produkuje člověk?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vala 21.8.2020 8:03

za sucho muze nedostatek vody .......:-)

Š. Hašek 21.8.2020 8:59

V neděli zas vyčerpám studnu do trávníku. Né kvůli suchu, ale že studna přetejká (nepřetejká, je tam přepad).

Pod sadem to je potřetí na kosu. Do zimy potom ještě jednou. Lískových oříšků jak za Husáka.

Celkově se mi to jeví fakt nějaký blbý, až k nežití. Letos jsem viděl kunu o jednou míň než loni, poštolka z kostela se mi zdá nějaká tlustá, světlušek o tři míň, slimejšů o tisíc víc ....... kdy už na to bude konečně spolehnutí?

M. Krátký 21.8.2020 9:47

a za povodně přebytek vody - a máme to hotový - chudák pan Rada se s tím pere a my to máme raz-dva vyřešený - hezký den všem R^R^R^

P. Rada 21.8.2020 7:00

Pane Kalendo k otázce ..."jakou váhu mají tvrzení, že za klimatickou změnu může jenom, nebo především CO2,"... jste posuzováním uměle vybraných období vyvodil neadekvátní závěr: ... ..." je možno v nich jasně vysledovat 62,5letou periodu"...

Toto vysledovat sice lze ale takovíto periodicita právě už v součastnosti zcela ztrácí svou "váhu" kterou právě hledáte.

To třeba proto, že koncentrace CO2 v atmosféře dnes odpovídají stavu nikoli ve čtvrtohorách ale už zhruba o 7milionů let dříve. I s obrázku s rozsahem do období konce třetihor před 5mil let který sám uvádíte je přeci zřejmé, že už před cca 3mil let se prakticky přestaly uplatnovat Milankovičovy cykly.

Takovýchto nesrovnalostí máte v článku více a tak se vůbec nedivím, že do recenzovaného publikování článek nebyl přijat.

R. Langer 21.8.2020 9:17

Tak určitě, prolhanče! :-P

Š. Hašek 21.8.2020 9:17

Víte, pane Rado,

opakovaně se podivuji nad tím, že tak obeznámený člověk, jako Vy, si neumí spočítat, že:

Na regulaci klimatu, v určité toleranci kolem nějaké dané (nejsprávnější !!!!!!!) politicko ideové hodnoty, bychom potřebovali dost energie - ať do ohřevu, nebo do chlazení. Buď takové malé Slunce, nebo něco jako Venuši z ledu (možná z toho, co se chladěj nanuky). No a nějaký kohouty, ventily, trubky, stínidla, reflektory, zkumavky jak Afrika, sofware i hardware.

Jsem rád, že jste na tom BiomasaJau a Vy, již začali pracovat.

Mrkněte se na hmotnost Země, hmotnost atmosféry Země, hmotnost vody v oceánech, hmotnost Slunce, ..... je toho dost, možná Vám vyjde, že kotlík štrasbrusel ani chladnička "vědeckého hlasování" nebudou stačit.

Uznávám, že poněkud neodborné. Ale rovněž se mi zdá, že třeba bývalý ministr Bursík (rovněž štrasbrusel) v tom mají taky hokej.

P. Rada 21.8.2020 9:32

Pane Hašku jsem rád, že připomínáte pojem ekonomiky dopadů klimatu. K tomu podotýkám, že veškeré ekosystémové služby, které ale bereme doposud jako samozřejmost - např. že zaprší ve vhodné míře ve vhodnou dobu... se odhadují na několikanásobek celosvětového HDP.

http://www.enviwiki.cz/wiki/Ekosyst%C3%A9mov%C3%A9_slu%C5%BEby

https://www.kosmas.cz/knihy/164356/priroda-nebo-clovek/

Pokud o ně lidstvo rozvratem klimatu přijde - což hrozí - přijde s svou ekonomickou podstatu nehledě na to, že neobnovitelných zdrojů na kterých dnes staví svou nebývalou vlivnost bude stále ubývat.

Š. Hašek 21.8.2020 10:00

Pane Rado,

nemám rád plkání. Mě opravdu zajímá množství energie (ať do plusu nebo minusu), které by bylo potřeba, aby se klimatická soustava Slunce-Země (zjednodušeno) začala už pohybovat kolem hodnoty "Bursík-Leyenová". !!!!!!

Já se naivně domníval, že to máte vypočítané a víte, jak to zařídit. Je to víc, té energie, než má Leyenová doma od AEG/Samsungu.

Lidstvo na to nemá, mít nebude. Lidstvo tak jen může uklidit "everest" čurbesu v Indii, Africe a mládežníci z Berlína mohou začít používat lavor, nebo malou vaničku. Šoupat nohama. A v Krušných horách postavit větrník, aby nám čechral vlasy.

Zkráceno.

Dneska zhasnu o minutu dřív, musíme nějak začít. Sprchování máme vyštelovaný na nejnižší průtok a teplotu.

Tak zdar.

R. Langer 21.8.2020 10:42

Vtip je v tom, že ti Zelení lháři a podvodníci, prodavači deště, doteď žádnou optimální "hodnotu" nedodali, a když se jich na to zeptáte, tak je najednou ticho po pěšině. ;-D

P. Lenc 21.8.2020 11:46

Legrační i když vlastně smutné pane Langře na Radovi je, že patří k těm blbcům, co zadarmo dělají užitečné idioty té partě "klimatologů" kteří jsou výborně placení za šíření lží a paniky.A ano pane Hašku, vody, ovoce a zeleniny je opravdu víc než dost.Tolik švestek, jablek , ořechů a jiného ovoce jako letos jsem už pár let neviděl.

Š. Hašek 21.8.2020 14:15

No jo, pane Lenci,

ale jest to přece lumpárna se dneska dívat zas na modrou oblohu. A sledovat veverku, jak mě obírá vo lískový voříšky!!!

Lumpárna na lumpárnu!!!

Jablek u nás (místně) míň, zas ale rybízu jak nasr................ .

Zas v neděli budu čerpat studnu, bez dotace.

I. Lyčka 21.8.2020 14:37

Náhodou, veverka je roztomilý tvoreček. Představte si, že by vám na ně chodil holohlavý všeználek pan Rada. Kdysi míval zlaté vlasy, ale matka mu je všechny vyrvala ;-D

Š. Hašek 21.8.2020 16:08

Pane Lyčko,

mně jde hlavně vo to, že se na tý chalupě, na horách, v Karpatech, na Sibiři, Šumavě každopátečně neshromažďuje zvířena a květena a nestávkují za klima. Za pana Radu!!!

Proč není mezi poštolkama u Klatov nějaká/-ý aktivista, který mě bude klovat do hlavy, že jako na to všechno kašlu. A řežu lísku, topím smrkem, zalejvám kopr, ........

Nadneseno. Zkráceno. Uvozovky vynechány.

P. Rada 21.8.2020 12:05

Pane Hašku také namám rád plkání - takže pokud Vás opravdu zajímá množství energie pak to je patrné s radiační bilance:

http://www.enviwiki.cz/wiki/Soubor:Radiacni_pusobeni_AR5.svg

Š. Hašek 21.8.2020 14:26

Předpokládám,

že pokud se v září zas sejdou školáci do stávky, tak za hodinu dají Slunci, CO2, atmosféře, Galaxii, Keplerovi, bouřkám, ...... a všemu tomu na zadek. Zároveň zlikvidují i svůj vlastní, vydechovaný CO2.

Jsem neštudovanej až tak moc, ale když si počítám ty čísla kolem Země ....................... tak mně začínají vadit ti hlupáci.

Poštelovat kotel umím, sednout si pod vořech za hicu. Nehodit igelitku do moře ........ Ale to je tak všechno.

A fakt se mi líbí, že tu složitost Zeměvšeho jste zas zdrcnul do "radiačního působení". To je stejné, jako bych já sekání trávy na svojí zahradě hodil klimaticky a eko na okres Klatovy.

Zdar! Ale mám rád nápady/názory. V tom jste jednička. Nenadáváte.

K. Kubů 21.8.2020 9:22

A mohl byste prosím pane Rado blíže vysvětlit, jak je z toho zmíněného obrázku zřejmé, že se Milankovičovy cykly přestaly uplatňovat? Vzhledem k tomu, že klima je velice komplexní systém, může s v něm uplatňovat mnoho různých vlivů, jejichž účinky se skládají nebo naopak vzájemně ruší, čehož výsledkem pak může být křivka jedné jediné proměnné(teploty), která nesleduje trend jednoho jediného modelu. A o tom právě ten článek je.

Pokud máte k dispozici stanovisko recenzentů, podělte se o ně. Pokud o důvodech zamítnutí nevíte nic, tak neházejte špínu na autora.

P. Rada 21.8.2020 9:35

Je to zřejmé s teplotní amplitudy. Podstata problému tkví v metastabilním stavu zemského klimatu za situace s rozsáhlými polárními čepičkami. Polární zalednění na jednu stranu stabilizuje poridění vzdušných mas a tím distribuci vláhy ale zároven navozuje pro změnu albeda málo stabilní situaci.

R. Langer 21.8.2020 9:58

;-D ;-D ;-D

Vždyť ty vůbec nechápeš, cos právě řekl, ty Zelenej moulo!

R. Langer 21.8.2020 5:38

Zajímavé informace...

Š. Hašek 21.8.2020 8:51

Určitě.

Když se tak podívám z okna, jedu krajinou, sklízím cukety, plením vyrostlé stromy u chalupy, mrknu se z Ostrého ku Klatovům, čerpám studnu do trávníku, v noci zas vychází ráno Orion, ...... tak se mi vskutku zdá, že Země dýchá z posledního.

Veškerou naději vkládám do rukou bursíkovských ovladatelů Země. Oni udělají všechno jak má býti.

R. Langer 21.8.2020 9:13

Jo jo. ;-D

P. Rada 21.8.2020 9:03

Mylné ale kýžené informace se ledas-komu jeví alespon "zajímavé".

Např. tvrzení autora: ... "Nyní se nacházíme na konci poslední meziledové doby, která byla jedna z nejdelších v kvartéru"...

Toto je klimatologicky zřejmě mylné (viz už před 30 lety průběžně publikované a po pěti letech opakovaně zpřesnované zprávy IPCC i atronomické -//https://cs.wikipedia.org/wiki/Milankovi%C4%8Dovy_cykly// - které kladou mimo jiné konec vlivu Milankovičovy precese cca 5tis let zpět - nikoliv k dnešku.

Pokud by jednotných, fakty podložených postojů vědecké obce už dlouhodobě nebylo a pravdu měl nově pan Kalenda, nebylo by pro zajištění úživnosti planety pro lidstvo nezbytné, radikálně snižovat imise CO2. Nemuseli bychom tedy na svých zlo-zvyklostech nic měnit. Podmanivé spekulace - že?

R. Langer 21.8.2020 9:16

Ty tvoje lži nikoho nezajímají, usvědčený prolhaný Zelený bolševiku! :-P

K. Kubů 21.8.2020 9:33

Je směšné vzít špendlík a zapíchnout ho do hromady dat a říct, tady vám to o 5% nevychází.

Článek na české WIkipedii, na který odkazujete informaci o konci vlivu Milankovičovy precese před 5 tisíci lety neuvádí. Buďto špatně odkazujete nebo si vymýšlíte.

S. Donát 21.8.2020 9:58

Nebo spoléhá na to, že jeho bláboly nikdo nečte a na odkazy nikdo nekliká, tak plácá šesté přes osmé, jak mu slina na klávesnici ukápne ;-)

R. Langer 21.8.2020 10:26

Přesně tak to je, on mele jeden nesmysl za druhým, a prokládá to cílenými úmyslnými lžemi. Jsou to samé nesmysly.

J. Jurax 21.8.2020 19:12

No, aspoň u mne se spoléhá správně. Příspěvky p. Rady z 99,9 % přeskakuju a nečtu.