18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

VĚDA: Klimatické změny v kvartéru

Současná doba je doslova prosáklá všeobecně sdíleným přesvědčením o globálním oteplování, které je způsobené uhlíkovou stopou vyvolanou činností člověka. Tato představa je nám vnucována při jakékoli vhodné i nevhodné příležitosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 15.1.2019 16:11

Re: Pane Šejna, pozor. Já jsem se Vás už jednou ptal,

Podívejte se na bilanci vlivů ze které je vidět jak se asi "pravda" o míře skleníkového efektu projevuje s odstupem času od 1950 do 2011:

http://www.enviwiki.cz/wiki/Soubor:Radiacni_pusobeni_AR5.svg

J. Vintr 15.1.2019 15:19

Re: pane Vintře

Na základě čeho někdo přišel na tohle číslo?

M. Šejna 15.1.2019 16:58

pane Vintře

nevím, na jakém základě se došlo k tomuto číslu, ale zkuste si porovnat průměrnou teplotu na povrchu Měsíce a na povrchu Země. Na Zemi je to +14°C, na Měsíci -23°C. Obě tělesa jsou přitom od Slunce vzdálená stejně.

J. Vintr 15.1.2019 18:08

Re: pane Vintře

Měsíc nemá žádnou atmosféru a není na něm žádná voda, která by akumulovala teplo a skupenskými změnami vyrovnávala teploty. Navíc díky pomalejší rotaci vůči slunci na odvrácené straně stačí vychladnout o hodně víc, než kolik tepla stačí naakumulovat horniny na přivrácené straně. Rozhodně to není jen nějakým neexistujícím skleníkovým efektem.

P. Rada 15.1.2019 8:50

Re: Nejsme nevděčníci?

Představa, že budeme schopni skleníkový efekt a další okolnosti ovlivnovat je sice lákavá ale sotva reálná.

Neexistuje totiž doposud i přes technologický výzkum několika desetiletí žádná efektivní technologie, kterou by člověk dokázal dnes antropogenně uvolnovaný uhlík zas uzavřít pod zem do rezervoárů oddělených od uhlíkového cyklu.

Jediný dnes významě fungující faktor je rozpouštění a rozptylování uhlíku do masy vod oceánů ale to vede mimo jiné k jejich okyselení. Tedy na rozpad korálových útesů a ztrátu oceánkské biodiverzity.

R. Vacek 15.1.2019 8:06

Člověku je vlastní potřeba víry.

V minulosti víra i v jakýkoliv nesmysl tvořila z neorientované masy lidí jednotný dav, jehož členové měli větší šanci na přežití. Heretikové byli vypuzováni a potlačováni. Přežívali ti, kteří věřili společným nesmyslům a nepochybovali o nich.

No a my jsme jejich potomci. Stejných zděděných vlastností. Bohy nepotřebujeme, potřebu víry ale máme. A tuto víru můžeme uspokojit i vírou v globální změnu klimatu způsobenou člověkem. Nabízí nám nejen sjednocující myšlenku, ale i společného nepřítele ve formě uhlíkatých paliv a rozhřešení formou uhlíkové daně.

P. Rada 15.1.2019 9:18

Re: Člověku je vlastní potřeba víry.

Ano víra je základní vlastností člověka umožnující mu vůbec začít život. Tuto základní víru ve svět lze posléze rozvíjet či degradovat na hlouposti až dogmata jak to předvádíte.

Rozvoj původní základní víry může tedy navodit širší poznání. Vědění a racionalita může pak spíše vést ke zdravé adaptaci vůči podmínkám jak např. chování rozvojeově jen jakýchsi dětí jimž chybí časový nadhled a které se např intuitivně snaží vůči chladu adaptovat rozděláváním ohýnku na seníku.

J. Schwarz 15.1.2019 13:34

Re: Člověku je vlastní potřeba víry.

Zvířata víru nepotřebují, a to ani ta stádní. To jen člověk, u kterého se vyvinul rozum si potřebuje vysvětlit smysl svého počínání a k tomu mu slouží právě víra...A víra v GO nabízí i ráj a peklo v důsledku "hříchu". Vyhazování peněz na záchranu Planety aniž by ta o to nějak stála je na úrovni stavby pyramid či aztéckých obětí.

J. Pokoutný 15.1.2019 18:47

Re: Člověku je vlastní potřeba víry.

V době silné křesťanské víry tu bylo několik období chiliastických šílenství (např. typicky kol r. 1000 n.l.). Po poklesu křesťanství vzpoměňte blbnutí kolem r.2000 a nejnověji opakovaně tzv. mayské proroctví. Určitý typ lidí to prostě potřebuje (viz době pokročilé vědy nárůst alternativních léčitelů, věštců atd.).

M. Klas 15.1.2019 7:50

To my už dávno víme!

Souhlas se zněním článku,jen malá poznámka,že už to několik let máme podrobněji zveřejněno na našem podnikovém webu,blíže viz https://www.zsch.cz/news/klima-na-zemi-a-slunecni-aktivita-rndr-pavel-kalenda-csc/.Jinak k bližšímu studiu tématu doporučuji práce pana RNDR. P.Kalendy,přednáška na videu je zde: youtu.be/0FO7MzORIMQ.Je to vše logické a proto pro některé lidi velm,velmi nebezpečné,neb jejich víra je větší než jejich rozum!Asi by měla opět nejlépe zasahovat třeba BIS na ochranu evropských hodnot(jako v případě českého národního obrození).Mezi přední mantru evropských hodnot patří víra v souvislost mezi škodlivosti lidí,CO2 a cyklického oteplován (a ochlazování) !!!

K. Drábek 15.1.2019 7:20

Pan Rada má pravdu

Cituji:

Proto s principu klimatické modely nepotřebují metorologická data získávaná s odstupem jako svá východiska.

K domu dodávám - nejen nepotřebují, v principu jim dokonce překáží. To, co se předkládá, není výsledek nějakého modelu, ale zprůměrovaná čísla výsledků řady modelů. V principu je jen jedna možnost ověření - použít modely na rekonstrukci klimatu v minulosti. Pokud se to neudělá, jde o nikoli model, ale počítačovou hru. Jediné, s čím se argumentuje, je fakt, že obsah CO2 v atmosféře dosáhl hodnoty, jaká byla před milionem let. Skromně se zapomíná, že tehdy byla doba ledová.

P. Rada 15.1.2019 11:19

Re: Pan Rada má pravdu

"Skromě" či spíše manipulátorsky? jste údajem "milion let" pominul/pozměnil fakt, že součastné koncentrace CO2 (400ppm) už odpovídají hodnotám před více jak třemi miliony let tedy před nástuprem kvatréru o kterém je článek.

http://cdiac.ornl.gov/

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Phanerozoic_Carbon_Dioxide.pn

https://scripps.ucsd.edu/programs/keelingcurve/wp-content/plugins/sio-bluemoon/graphs/mlo_two_years.pn

http://www.esrl.noaa.gov/gmd/webdata/ccgg/trends/co2_weekly_mlo_since1800.png

K. Drábek 15.1.2019 11:59

Re: Pan Rada má pravdu

Stále mi dlužíte vysvětlení doby ledové při o dva řády vyšší koncentraci CO2.

J. Bartoň 15.1.2019 6:07

Výborný přehled

P. Rada 15.1.2019 2:11

Autorova víra.

Víře je příznačné vyumělkovaný přístup jevu na který rozum nestačí. Typuji, že třeba s cílem zmást jak sám sebe tak okolí a společensky si poté navíc ospravedlnit své představy. Už zkraje článku je to patrné s toho, jak autor očekává, že funguje klimatický model. Žádný konkrétní přitom nejmenuje ale zároven hovoří v množném čísle jakoby všechny pracovaly tak jak on si představuje. Následující souvětí tento omyl dokresluje.:

..."Jak získáváme klimatologické modely? ....Klimatologové .. vytvářejí prognózy budoucího vývoje klimatu na základě dříve zjištěných dat"...

Takto ale klimatologické modely nepracují! Autor si zřejmě myslí, že při testu s cílem dozvědět se, jak se bude měnit teplota tělesa při ohřívání, postačí změřil teplotu s vhodnou odlehlostí a jakousi aproximací stanovil jak bude proces v čase probíhat. Modelům ve svém textu příznačně malou časovou odlehlost vyčítá.

Vědeckou metodou ale naopak je, spočítat křivku oteplení podle bilance dodané a odebrané energie s ohledem na změny radiace, skupenství, míru akumulace, hmotnost atd. Toto pak lze porovnat s realitou vývoje a třeba i zpětně. Jednotlivé kroky modelu přitom opakovaně experimentálně potvrdila fyzika. Proto s principu klimatické modely nepotřebují metorologická data získávaná s odstupem jako svá východiska. Meteodata se sice také hodí - ale např. pro zpětnou kontolu, zda model pracuje věrohodně.

Jinými slovy, pokud by autor respektoval poznání fyziky, pak by např k tomu zdali a jak se ohřeje např ranní káva, nemusel měřit teplotní průběh ale podle objemu vody, příkomu vařiče ... by křivku otepení mohl výpočtem odvodit. Takovéto předpovědní možnosti vědy ale pana Poláka zřejmě nezajímají. Jemu stačí víra, že se něco ochlazuje či otepluje v souladu s představou Cílem mu zřejmě je doložit jeho vizi jakýmkoli způsobem. Ospravedlnit své jednání tak aby nemusel nic měnit. Nikoliv se snažit o popis pravděpodobného scénáře a přijmout za to třeba i nepříjemnou odpovědnost.

J. Vintr 15.1.2019 2:34

Re: Autorova víra.

Běžte se vycpat. Klimatická "věda" má do exaktnosti velice daleko. Vědátoři si můžou na počítačích modelovat cokoliv, ale prognózy vytvořené, z takových modelů mají menší platnost než lidové pranostiky.

P. Rada 15.1.2019 8:33

Re: Autorova víra.

PaneVintr ... "prognózy vytvořené, z takových modelů" .. můžete dnes a denně porovnávat s realitou kterou je tání ledovců, růst dynamiky počasí, posun letních období a pod.

Můžete ale také udělat také to, že realitu i modely nazvete neplatnými a začnete jak autor šířit lži a polopravdy (účelu kterých v jiných souvislostech relativně dobře rozumíme). Možnost rozvíjení fantazií až k sebeobelhávání je pro převahu emotivity totiž jednou s charakteristických výsad člověka údajně rozumného.

Jedné zajímavé okolnosti jste se ale dotknul podnětně. Člověk si odpradávna všímal souvislostí proto aby se mu žilo snadněji. Lidé takto odpozorovali pranostiky. Tedy něco co jim v dané lokalitě pro relativně přesnou a přitom hodně vzdálenou dobu, umožnilo odhadovat chod počasí a podle toho se mohli také řídit třeba v úvaze kdy začít s osevem na polích....

Takovéto místně i časově specifické odhady na dobu mnoha měsíců ba let dopředu ale neumějí dělat ani nejlepší klimatologické modely. Problém hlavně i pro budoucnost však tktví právě i v tom, že pranostiky s nástupem klimatického rozvratu přestanou platit a i ta nejdekonalejší výpočetní technika budoucnosti je zřejmě nebude schopna nahradit.

Jakkoli totiž už dnes lze s vysokou jistotou nad 90% určit, že při vybraném imisním scénáři se globálně oteplí ještě např o 3C za 50let - zároven s principu paradoxně nikdy nepůjde v chaoticko deterministickém systému ani při extrémním nárůstu možností výpočetní techniky určit zdali jen příští rok bude ke konkrétnímu datu místní počasí takové, jak to odpozorovaně popisovaly pranostiky.

J. Vintr 15.1.2019 14:01

Re: Autorova víra.

Dynamika počasí tady vždycky byla a bude. To že se občas vědátoři svými prognózami trefí, je víceméně jen náhoda. Klimatologie je obdobná pavěda jako ekonomie. Výsledné klima, stejně jako stav ekonomiky, jsou dány natolik složitou interakcí mnoha proměnných, že člověk ještě ani zadaleka nemá na to, aby byl schopen tyhle procesy popsat.

R. Langer 15.1.2019 6:29

Re: Autorova víra.

Jistě, Zelený sedmilháři, jaké bude pozítří počasí, to nevíš, ale jaké bude klima na planetě za 100 let, to máš spočítané na desetinu stupně. Přičemž za posledních 20 let ty vaše slavné klimatické modely vůbec neodpovídaly skutečnosti. Běžte se bodnout, lháři a podvodníci!

J. Sedlář 15.1.2019 1:35

Nebojte se.

Bude to zásluha především EU a emisních limitů, větrníků, solárů, ekoteroristů a všech okolo. a Jen co teplota začnou klesat, tak tím bude potvrzeno že ekoterorismus má smysl a to teprvá rozjedou ve velkým.

J. Jurax 15.1.2019 2:00

Ano.

A až pak začne být fakt kosa, někoho napadne, že ku spáse lidstva je nezbytné bojovat za co největší obsah CO2 v atmosféře, aby se umocnil skleníkový efekt a lidstvo neumrzlo. Ujmou se toho především Zelení a ti, co v tomhle boji vycítí výnosný kšeft.

Každá země EU bude mít předepsáno, o kolik má zvýšit emise CO2; kdo vytvoří přebytek, bude své emise prodávat těm, kdož neplní, což bude lukrativní kšeft. Ekologičtí aktivisté budou brojit proti bezemisním elektromobilům, jejichž majitelé sobecký ničí životní prostředí zapříčiňujíce ochlazení, neboť neprodukují CO2. Elektromobily budou vysoce zdaněny stejně jako fotovoltaické panely a fofrníky, jež budou ekoteroristé po nocích ničit, zachraňujíce nás před zimou i za cenu násilí. Spalování fosilních paliv bude dotování a zákony tvrdě vyžadováno. Bude masivně podporován výzkum co CO2 nejemisnějších technologií.

Ostatně v Německu už začali - zakázali si jaderky a budují uhelné elektrárny, aby žádoucně zvýšili emise teplodárného CO2.

P. Rada 15.1.2019 2:23

Re:

Utěšovat se už za nastávajících problémů navozených změnou klimatu tím, že jednou začne kosa... - to sice v dětsky naivní víře lze - ale dopad v dospělosti bude tím spíše katastrofální.

Výhodou pro tuto generaci ale nepochybně je, že hlavní nepříjemnosti padnou na hlavu docela jiným.

Analogicky je to s jadernou energetikou. Nepříjemnosti s investováním, neuzavřeným palivovým cyklem či provozními ryziky pana Juraxe zřejmě nezajímají - podobně jako jiné cesty k získávání či úsporám energie. Pomlouvá jen aby se vyhnul odpovědnisti za svinčík který kolem sebe podobně jak mnozí další dělá.

P. Kremla 15.1.2019 7:24

Re:

Jenom plané neprokazetelné univerzální kecy a výkřiky.

R. Langer 15.1.2019 8:32

Re:

Katastrofou pro lidstvo jsou takoví věštci konce světa jako jste vy a vám podobní, Zelený sedmilháři!

V. Petr 15.1.2019 12:06

Pokud jde o jadernou energetiku (neuzavřený palivový

cyklus), jde o problémy, které by tady nebyly, kdyby zelení tady nebyli. Proto se přepracovává jen část vyhořelého jaderného paliva a nikoliv všechno, jako tomu bylo v GB v éře reaktorů typu Magnox, jejichž palivo dlouhodobě skladovat dost dobře ani nešlo.

J. Schwarz 15.1.2019 13:46

Re:

Zdražení jaderné energie způsobila především zelená demagogie absolventů humanitních věd, požadujících záruky "bezpečnosti" na sto tisíc let dopředu. Toto klasické strašení se ovšem moderně vydává za "předběžnou opatrnost", zatímco obavy z imigrace lidí z jiných civilizačních okruhů naopak za "xenofobii".

J. Jurax 15.1.2019 16:55

Re:

Inu, přečetl jste si článek? Tak se vyjádřete ke skutečnostem v něm uvedeným a nemelte furt dokola tu svou omletou mantru, jenž se předmětu článku nedotýká.

O jaderných elektrárnách jest se bavit jinde - ovšem s Vámi ne, s Vámi je to pustá ztráta času.

A specielně pro Vás, abyste pochopil při Vašem vzdělání - v příspěvku, na nějž reagujete, jsem použil ironie, abych poukázal na třeskutou blbost současného boje s klimatem zase jaksi z druhé strany. Co myslíte, není tento scénář při známé a osvědčené nadšenecké blbosti všelikých zachránců planety v případě globálního ochlazení podle schématu popsaného v článku docela reálný?