4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

ÚVAHA: Klima a jeho inženýři

Obrovská lesní území kolem dokola naší planety – od Kalifornie přes Austrálii, Sibiř, Turecko, Řecko, Chorvatsko až po Španělsko jsou v plamenech, a do ovzduší se tak při hoření uvolňují statisíce tun oxidu uhličitého.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Polák 10.8.2021 14:07

Omyl. Jezdil jsem do Jugoslávie a viděl krajinu pravidlně ničenou ohni. V devadesátých letech jsem poprvé vyjel na Korsiku - viděl jsem krajinu ničenou ohněm. To poznáte od pohledu. Na místě, kde byl někdy les je jen (krásně zelená) makie.

Jenže, na Korsice, při mých posledních návštěvách (byl jsem tam za 25 let 8-krát), po požárech ani stopy. Zato všude pečlivě udržované průseky, bránící šíření případného ohně na další plochy, požární nádrže, perfektně fungující hasiči.

Takže jde to. Ale jen když se chce. Trump to schytal od Kaliforňanů, když jim řekl, že by to suché klestí z lesů mohli uklízet... A co takhle pomoct radou Řekům?

Ale jednodušší je vymýšlet další a další green dealy.

M. Valenta 10.8.2021 13:54

Zdali je elekromobilita slepá cesta ukáže čas (podobné úvahy si zažit téměř každý nový počin) a co máte proti sluneční energii mi fakt není jasné. Snad jedině to, že to na té střeše nevypadá moc dobře.

V. Merasicky 10.8.2021 13:18

Můžu se zeptat, čím se živí pan Rada? Já jen, že přisuzovat rozumné vědecké argumentaci "vychytralost", je drzost. Leda, že by pan Rada byl "profesorem v témže oboru."

P. Rada 10.8.2021 13:09

V čem spatřujete "rozum" - nejde zde spíše o vychytralost?

Pan docent Pokorný právě na této přednášce propletl až popletl lokální s globálním, znejistil kde co... a průběžně se tak vyhnul obtížné osobní odpovědnosti a to i presentováním krajně protichůdných publikací v závěru. Odklon od reality a ztráta odpovědnosti je charakteristická pro zle činící inteligentní vypočítavce.

P. Rada 10.8.2021 12:55

1 . V blahobytně tloustnocí systému se dnes STUPIDNĚ žijí lidé především na dluh vzhledem k okolí a dalším generacím.

2. V blahobytně rostoucím stupidním dluhovém systému dochází i k dluhům vůči dětem. A to bezprostředním kdy vztahy nahrazují hračky... - nebo i dlouhodobým, kdy není zajištěna budoucnost pro přečerpávání domácích zdrojů (viz nosná kapacita ... https://cs.wikipedia.org/wiki/Nosn%C3%A1_kapacita).

Novodobá společnost tak plodí více jak dříve a více než primitivní národy asociálně založené deprivanty, psychopaty, narkomany.... - kterým se přitom snaží zajistit léky a potraviny - které se Vy snažíte odepřít jen okruhu ze kterého však globalizačně čerpáte doma nepostradatelné nedostatkové suroviny. Jde tedy o projevy sahy o jednostrannost globalizovaného obchodu - tedy o pokračování koloniálních manýrů.

3. Pokud spolu-rozvrátíte klimatický systém, budou nutně i na té Hané... přibývat migranti hladového typu s postiženějších oblastí. Možná Vás nebudou chtít hned sníst ale postačí jim, že získají moc a původně i vaší půdu. Kdoví jestli pak vás to nedožere a nebudete chtít "sežrat" jiné? V původním ráji na Velikonočním ostrově to tak už jednou dopadlo:

https://www.citarny.cz/knihy-lide/vzdelavani-a-souvislosti/priroda-a-zahrada/koukolik-stupidita-spolecnosti

V. Merasicky 10.8.2021 12:47

Zelené náboženství - nic více nic méně. A ve jménu nejistých hodnot dělat tak katastrofální závěry je hloupost - možná až zločin. Chcete-li rozumnou vědeckou přednášku pana docenta Pokorného......

https://youtu.be/Hd67EMWFKek

P. Rada 10.8.2021 12:29

Psát věty mi opravdu dělá větší problém jak přemýšlení.

Š. Hašek 10.8.2021 12:29

1. V blahobytně tloustnoucím společenském systemu se "samočinně" vyvine 1.25 dítěte na rodinu/pár. Místo dětí je volnočas. Případně starost o Afriku, CO2, atd.

2. V místech, kde je dětí hodně - tam také dochází k jejich umírání. Zde nevím, proč by mě mělo zajímat umírání v zemích kolem rovníku v Africe. Rovněž nemám peníze na to, abych je poučoval o životosprávě mého civilizačního okruhu. A dodával jim léky a potraviny.

3. Rovněž nevím, proč bych měl podporovat rozvoj "somálsko lidojedského genotypu" u nás na Hané, případně u Humpolce.

Zkráceno.

P. Rada 10.8.2021 12:27

Vyspělé země s vysokou měrnou spotřebou energie už populačně celá desetiletí nerostou.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sv%C4%9Btov%C3%A1_populace

Rozvojové země prosazují rozvoj - tedy směr v důsleku k menší populaci a tak nevím co máte na mysli : ..."stačilo neprosazovat sociální systém".

Problém je ale rozhodně stále v tom, že tzv vyspělé země překračují ekostopu planety daleko více než lidé s rozvojových zemí. Hlavně v Africe lidnatost přibývá ale nese doposud daleko menší uhlíkovou a obecně surovinovou stopu než průmyslové oblasti, které jsou zatím pravidelně i enormě konzumující.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologick%C3%A1_stopa

J. Ganaur 10.8.2021 12:15

Kecá, jako vždy!:-/

J. Ganaur 10.8.2021 12:11

R^;-D

J. Ganaur 10.8.2021 12:10

Jen abyste se nedivil!;-D

J. Ganaur 10.8.2021 12:09

Tak sdílenou jízdu do práce jsem praktikoval celý profesní život (pokud to šlo), bylo to levnější a i rychlejší, navíc jsem si mohl číst.To ostatní dělá snad každý slušný člověk, když má možnost.Ale odmítám se účasnit blbnutí např. fotovoltaiku bych si na střechu nedal, ikdybych jí měl (tu střechu).Elektromobilita (osobní) je nesmysl, který především greendealové neberou vážně, jinak by museli prosazovat nákladní (především tranzitní) dopravu po elektrifikované železnici.A vyšší koncentrace CO2 je užitečná a na klima nemá sebemenší vliv!:-)

J. Plzák 10.8.2021 11:57

Čelavěk špecialist - umí číst.

J. Plzák 10.8.2021 11:56

Jo a ještě Rada, to je také génius.

J. Plzák 10.8.2021 11:54

Husák a Šejna do IPCC a nepustit zpět.

V. Němec 10.8.2021 11:45

Lidí je na planetě moc.

Samozřejmě neřešit po polpotovsku, ale jak uplatnit globálně třeba politiku jednoho dítěte?

Pro začátek by snad stačilo neprosazovat sociální systém, který k reprodukci neproduktivní přímo vybízí.

J. Plzák 10.8.2021 11:39

Ještě že se za klimatickou zmatenost nezavírá do blázince.

Rada, měj se na pozoru!

J. Fráňa 10.8.2021 11:37

Až zchudneme, první co nás bude zajímat je ekologie.;-D;-D;-D

J. Fráňa 10.8.2021 11:36

Chápu. Zeptám se tedy jasněji. Freony už nevadí? Ozónová díra již neškodí, nebo neexistuje? Takže se spletli v určení škodlivých látek a spletli se v efektu, který způsobí. Nic moc. Kde berete jistotu, že se nepletou i nyní? Dle mého nejde o informační základnu. Jde pouze o peníze. Zaplatíte grant univerzitě a ta vám vyzkoumá na zakázku co si přejete. Výsledek zkoumání si samosebou určíte také, jinak jsou to vyhozené peníze. Pak stačí mlátit touto studii politiky do hlavy dostatečně dlouho a vaše podnikání se rozjede. Nevadí, že solární panely zahluší půdu pod sebou, nevadí, že větrníky hyzdí naše hory. Nevadí, že sviští, že stojí na tunách cementu. Á propós, za jak dlouho splatí větrník emise CO2, které vznikli pálením cementu do jeho základů?

J. Plzák 10.8.2021 11:35

Lidstvo se ve věci ovlivňování klimatu bezmezně přeceňuje a Rada o tom přiblble kydá.

J. Plzák 10.8.2021 11:32

Doby ledové jak v kvartéru už prakticky nastat nemohou.

Rada, neblbni!

J. Plzák 10.8.2021 11:30

Rada už nedá dohromady ani větu holou.

P. Rada 10.8.2021 11:14

Mám ji pročtenou.

P. Rada 10.8.2021 11:11

....."Vulkány produkují kolem 0,3 miliard tun CO2 ročně. To je kolem 1 % lidských emisí CO2, kterých je přibližně 29 miliard tun za rok".....

https://skepticalscience.com/arg_volcano_cz.htm

P. Rada 10.8.2021 11:06

S pohledu osobní odpovědnosti dospělého a znalého, jsou pro klimatické důsledky rozhodují kumulativní imise na osobu. Ty nese doposud činan sotva poloviční proti evropanům a sotva třetinové proti čechům.

Do budoucna se sice může bilance změnit ale zejména s ohledem na ničivější dopady klimatu v méně diverzifikované krajině které hrozí a už nastávají v Číně, Indii... je pravděpodobnější, že tyto země začnou už zanedlouho o dekarbonizaci usilovat více.

Pokud bychom geograficky leželi hned vedle - už by nám to diplomaticky až vojensky dávali vědět dnes.

M. Valenta 10.8.2021 11:02

Začal bych třeba sdílenou jízdou do práce a skončil tepelným čerpadlem, mezitím třeba účast na projektu návratu čolka do přírody, omezené sekání velké části zahrady, výběr produktů s co nejmenším podílem plastů, včetně těch tyčinek do uší, jak si z nich pan Fráňa níže dělá strandu.......zkuste také něco.

P. Rada 10.8.2021 10:55

S vazbou CO2 na teplotu je to konkrétně tak, že na planetě Zemi jsou do cca 300ppm podobně významné až dominantnější Milankovičovi parametry a tak zejména při nižších koncentracích závisí glob teplota oceánů víc na oslunění a s růstem jeho teplot se z něj uvolnuje CO2. Milankovičovu precesi např pčed cca 5 tis lety vykompenzovalo zvýšení CO2 z 260 na 280ppm. Takto byl tehdy vypalováním lesů a zakládáním rýžovišt nastartovám neobvykle dlouhý a vyrovnaný inteerglaciál (Holocén) ... který ale s Antropocénem přechází k změnám až několika-řádově vyšším. Doby ledové jak v kvartéru už prakticky nastat nemohou.

Při vyšších koncentracích se vliv Milankovičových parametrů stává nepodstatný. Po celé třetihory se proto ledové doby nevyskytovaly zato koncentrace klíčového CO2 byla po desetimiliony let stejná či násobně vyšší jak dnes.

Poznání kde asi leží tato hranice bylo dlouho předmětem vědních úvah (pro mě ještě před asi desetiletím) ale i Vám by mohla k náhledu pomoci logika věci, že nejnižší koncentrace s principu poměřování škály vlivů nemohou být hned rozhodující.

F. Navrátil 10.8.2021 10:48

To všechno jsou jen představy podle písně:"Poručíííme větru déééšti..!" Když nezafouká, nezasvítí a nenaprší, polezete zpět na stromy?

L. Písařík 10.8.2021 10:41

Je dobře dělat pouze to, o čem víme, že může klima ovlivnit. Ale Země je obrovský organismus a obávám se, že se sotva lidstvu podaří něčeho dosáhnout. Zvláště, když Evropa ušetří usmolených 9% a Čína a celá jižná Asie ještě 20 let poroste vzhůru. Škoda jen zbytečně vynaložených peněz - jen z tohoto pohledu zbytečných.