30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SVĚT: Proroci záhuby

Ještě nikdy se neudál tak gigantický mezinárodní summit. Pod záštitou OSN se do smogem zahalené Paříže sjelo na 40 000 delegátů, včetně herců a celebrit ze 195 států, a tisíce aktivistů, aby prosadili a na záchranu lidstva schválili další protokol, čili závaznou dohodu států o snižování skleníkových plynů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kavalír 4.1.2016 16:21

Re: Je zajímavé

Jistěže neporučíme, aje jejich vliv se ani moc v čase nemění. Když bouchlo Pinatubo, planeta se ochladila asi tak na rok či na dva a pak se všechno vrátilo k "normálu" - k dalšímu růstu teploty. Sluneční cykly (minima/maxima) se na globálních teplotách prakticky neprojevují. "Superelniňo v r. 1998 vytvořilo nový teplotní rekord, který vydržel 15 let - pak byl překonán za normálního stavu oceánu a současné El Niňo jej opět posune výrazně výš. Že neuhodnete, co se od r. 1998 změnilo?

M. Valenta 4.1.2016 16:11

Co navrhujete pane Tomský Vy?

Nechat to plavat? Ona se totiž činnost 8 mld lidí, z nich mnohým jde o holé přežití a jiným zas o co největší užití si, podepíše na všem.

J. Kavalír 4.1.2016 16:09

Re: Stromy v Grónsku rostly, i když přírustky byly malé

Stromy v Grónsku rostou až nyní - uměle vysazené v malé "rezervaci". Pokud tedy nebudeme počítat arktidské břízy cca půl metru vysoké.

P. Rada 4.1.2016 16:02

Re: Dva mravenci sedí na fotbalovém míči

Kdyby to tak bylo pak by ti mravenci museli mít takový apetit, že slupnou za rok to co rostlo a hromadilo se milionkrát pomaleji. Tempo dnešní kladné změny globálního klimatu je totiž geologicky anomální. Ti vaši "mravenci" totiž nejspíše ukončily i dosavadní periodické opakováno dob ledových. Za několik století se asi vše ustálí. Rychlost té změny ale nevěstí i pro ony "mravence" nic dobrého. Jsou totiž závislí na produkci biosféry která však se změnou podnebních pásem výrazně klesá.

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008100007

P. Vaňura 4.1.2016 15:53

Naskýtá se otázka, jaká je závislost velikosti skleníkového

efektu, měřeného ve Vámi uvedených stupních Celsia na koncentraci CO2 v atmosféře. ŽÁDNÝ z klimaalarmistů to nikdy nezmínil, zato jejich odpůrci tvrdí, že další nárůst koncentrace CO2 již oteplení téměř nezvýší.

P. Rada 4.1.2016 15:51

Re: Svět trpí rakovinou?

Ta metafora k rakovině není míněná na politické levo - pravo - modro- zeleno... representace ale na chování globalizované civilizace která v úhrnu překračuje stabilitu už s mnoha příčin. Některé se přitom podařilo omezit - např další rozšiřování ozonové díry. nebo celosvětové jaderné zbrojení. Víc jich ale přibylo či eskalovalo.

Jiný problém související s klimatickou změnou tkví v koloběhu aktivního dusíku kterého se do biosféry přičiněním člověka už dostalo dokonce dvakrát tolik než ho kdy na planetě bylo. V polovině 20téh století začaly docházet zásoby chilského ledku který umožnoval zvýšenou potravinovou produkci. Hlad se západoevropanům a poté celému světu podařilo odsunout syntetickou chemickou výrobou dusíkatých hnojiv. Ta je ale navíc i energeticky náročná a také tím vzrostly imise CO2.

Dopady dusíkatých látek splavovaných řekami spolu s další chemií.. jsou naopak negativní na úživnost řek až oceánů. Celé středomoří i pobřežní oblasti oceánů tak začly měnit osazení s korýšovitých na medůzovité. Nyní na to doplácejí jak provozovatelé pláží tak celý rybolovný průmysl a zpětně dotyčné ekonomiky. I toto je o změně globálního metabolismu a komplikovaných důsledcích.

Přijde mi pozoruhodná právě ta analogie kdy při rakovině část buněk přestává respektovat genetickou informaci celku jako jakýsi závazný předpis celoživotního chování. Migruje, roste, chová se atypycky ... a spotřebová energii organismu čímž ho vyčerpává. Urychlené vyčerpání místních zdrojů hrozí s růstrem četnosti a obtížným začleněním migrantů, kteří jsou častěji nesourodou a dynamicky se vyvíjející složkou v dříve ještě relativně stabilní společnosti. Náhlá zátěž v jednom místě už tak dlouhodobě nestabilního organismu pak hrozí kolapsem.

J. Kavalír 4.1.2016 15:46

Re: Tečka?

Účel pěstování obilí je známý - výroba piva.

P. Selinger 4.1.2016 15:22

Dva mravenci sedí na fotbalovém míči

a hádají se, kdo z nich zavinil, že gól nepadl. Vliv mraveců na fotbalový výsledek je jako vliv člověka na klima.

P. Rada 4.1.2016 14:49

Re: Tečka?

Ten zelený název si pro onen do té doby jen inuity obývaný ostrov vymyslel psanec Erich Rudý který utekl před spravedlností ale nechtěl někde ve světě zůstat sám a tak se potřeboval obklopit podobnými. Byl prchlivý, rád poroučel.... a k tomu potřeboval společnost pro kterou ostrov vybájil... - ze kterého by mu jen tak neutekli... a název už zůstal.

Sám takto utekl s tehdejšího Norska nejdřív na paradoxně "ledový ostrov" ale přeci jej značně teplejší - Island - ale ani tam mu "pšenka nekvetla".

Pokud se hovoří o pěstování obilí v Gronsku tak už se žel neuvádí druh a za jakým účelem - tedy do jaké zralosti. To může posléze velice mýlit v odhadu klimatu.

K. Janyška 4.1.2016 14:48

Re: Vedlejší produkt šílenství klimatologů je pozitivní

Co je pozitivní je zločinné nebo hrozné, HIV pozitivní a socialismus a tak... Dzp.

R. Langer 4.1.2016 14:46

Re: drahý atom?

Hm, přesto ale spolehlivě vyrobí víc GWh než všechny OZE sra*kozdroje dohromady.

R. Langer 4.1.2016 14:40

Re: Je zajímavé

Ne, vědci ne. Jenom takoví jako Rada a jemu podobní, a potom ti, co za to inkasují peníze (ale ti tomu doopravdy také nevěří, protože kdyby věřili, museli by v boji proti CO2 podporovat naprosto něco jiného, než ve skutečnosti podporují).

R. Langer 4.1.2016 14:36

Re: Svět trpí rakovinou?

Obdivujte, obdivujte, takového exota hned tak neobjevíte... :-D

P. Rada 4.1.2016 14:26

Re: Gramatiku

Pane Kočí uznávám opakovaně, že v gramatice jsem negramotný. To asi tak, jak autor článku je naopak "negramotný" v klimatologii a přírodních vědách. On je ale to, v čem není evidentně kompetentní komentuje s dopady pro celé okolí. Přiznávám také, že navíc už také často postrádám brýle, pospíchám ... a toužím zde mít textový editor abych od takových rejpalů jako Vy měl pokoj a vědním disciplínám nedělal i trochu ostudu.

Už když jsem chodil povině do školy tak gramatika byla vlekle mým úhlavním nepřítelem - asi tak, jak se někdo po celý život neodnaučí ráčkovat. Váš posměch mě podobně mrzí. Na technice a později, po mě ale už gramatiku naštěstí nevyžadovali. Měl jsem přitom v zádech spíš pozornost od tehdejšího totaliního režimu skrze můj nekonformní postoj. Dnes jsem opět nekonformní s ultraliberály typu Tomský nebo rádoby klima-skeptiky typu Kremlík... kteří odmítají nést svou odpovědnost za tento svět ale o to víc se rádi s okolím dělí o dopady svých vlastních externalit.

Jak vidím tak jejich poskoci faktické problémy také ignorují (nekomentoval jste odkazy) ale formalit se přidržují příznačně své neznalosti podstaty.

P. Rada 4.1.2016 13:52

Re: dnes běží v Dukovanech dva bloky ze čtyř

Jo ale vyšlo to o fous.... Do 27.12 běžel jen jeden a ten se měl k lednu odstavit - že?

P. Rada 4.1.2016 13:48

Re: Vedlejší produkt šílenství ?

"Šílenství" může tkvět v naivní a třeba i hromadné víře, že pokud spálíme MILIONKRÁT ! rychleji fosilní planetární konzervu - než jak vznikala - nebude toto 100x vyšší tempo než od přírůstku sopečných plynů, mít na klima planety následek. Vždyt skleníkový efekt v úhrnu dnes činí + 32C.

Koncentrace CO2 vzrostly za poslední století o 40% na hodnotu 400ppm. Koncem století narostlý obsah jen CO2 už může navozovat i problémy s dýchatelností v uzavřených místnostech protože se několikanásobně stíží efektivita odvětrávání. Limit citlivosti je pro člověka někde kolem 1000ppm. Od roku 1980 dodnes lidstvo "jak šílené" už spotřebovalo tolik fosilních zdrojů jak za celou civilizační epochu předtím. "Šílenstvím" pak rozhodně není soustavnost pozorování dopadů externalit a fyzikální opodstatnění pozorovaného jak o tom opakovaně vyprávěji i zprávy IPCC.

Dnešní průměrný evropan se pro svou měrnou energetickou spotřebu průběžně chová jako monstrum se stovkou energetických otroků za zády a takovéto anomální stavy mohou "šílenství" snadno navodit. Pokud přehlížíme co bytostně vlastně jsme a co už je na nás jaksi nalepeno zvenčí, či o co se opíráme... pak se snadno stane, že už vlastně nerozhodujem jen sami za sebe - ale za monstrum - chceteli za "šílence". Kdo kdy zažil co např. dokáže udělat malá dušička sedící v silném stroji na silnici... a jak ji nával energie změní myšlení - tak mi snad dá za pravdu.

To, že část antropognní uvolnovaní CO2 dopravází kyselé deště a popílek na který se váží další už vyloženě jedovaté látky jako PCB může nejen půdu opravdu až otrávit. Nedávno o tom i zde na NP byl článek... „chemická časovaná bomba“

(CTB)". Projevem "šílenstvím" ale může být selektivita výběru a na druhé straně bagatelizace až slepota k celé řadě dalších dopadů.

B. Hamáček 4.1.2016 13:05

Re: Tu Radovu gramatiku

Název Grónsko je odvozen od barvy ostrova - zelený , tečka.

P. Vaňura 4.1.2016 12:51

dnes běží v Dukovanech dva bloky ze čtyř

P. Vaňura 4.1.2016 12:45

Stromy v Grónsku rostly, i když přírustky byly malé

Pravdou je, že vikingové nepěstovali v Grónsku brambory, snad víte proč.

O. Istvanfy 4.1.2016 12:34

Re: Tu Radovu gramatiku

Niekedy v 80. rokoch prišla na Oravu nová odroda pšenice. Osivo sa na čierno predávalo dosť draho. Predtým sa pšenica pestovala len na nížinách. Ale od alarmistov sa takéto informácie nedozviete.

O. Istvanfy 4.1.2016 12:16

Re: Tu Radovu gramatiku

Vidím, že naše názory na klímu sú veľmi blízke. Len mi vadil ten štýl.

J. Kavalír 4.1.2016 12:05

Re: Tu Radovu gramatiku

Váše "argumenty" posbírané zřejmě z diskusních příspěvkú "takyodborníků", jako jste vy, jsou úsměvné. Pěstování viné révy v Grónsku? Tak to je teda gól do vlastní branky. Obilí se tam podařilo vypěstovat jen občas. Stromy tam nerostly, dřevo si museli dovézt z "Vinlandu", tedy ze sev. Ameriky. Dnes tam ale tu zeleninu i brambory vypěstují i ve volné půdě (odkazy jsou na internetu).

Z. Švrček 4.1.2016 12:00

Re: Svět trpí rakovinou?

ste mě zpletl pane Rada.

V kontextu s výše napsaným příspěvkem, na nějž reagujete, jsem chvíli uvažoval, která politická reprezentace spekulovala nad nedosažitelným cílem, zda ta v roce 1789 končící, či ta ve stejném roce začínající, která ovšem měla s vámi docela mnoho společných rysů. Až nakonec mi došlo, že míníte tu reprezentaci současnou, bezt přímého vztahu na onen rok, avšak tak podobnou...

T. Kočí 4.1.2016 11:57

Re: Tu Radovu gramatiku

Maturoval jste ? A kde?

S. Rehulka 4.1.2016 11:26

Re: Tu Radovu gramatiku

Možná, že pan Rada je vzdělaný klimatolog (neznám jeho profesi) a kdyby jeho argumenty byly opravdu přesvědčující, klidně bych mu gramatiku odpustil. Ale jeho argumentace je jen hádavá, plná odkazů na jiné "vědce", či prameny, tedy nic neříkající

Já, oproti němu jsem nevzdělanec, v současnosti spokojený penzista v Austrálii, zemi plné "strašitelů a otepplovačů",které nemám rád!

Zato můj argument člověka amatersky znalého historie, mně nutí se zeptat : kdopak tedy způsobil ono "oteplení", v dobách kdy v Gronsku žili staří Vikingové, pěstovali tam obilí, zeleninu, ba i vinou révu. Přitom jejich jediným "průmyslem" bylo pár kováren kde kuli motyky, sekery a meče. Ani v okolním tehdejším světě (snad mimo Čínu) ještě žádná industriální revoluce neprobíhala, tedy na koho je možno tehdejší "oteplování" svést ?

No přeci na Pána Boha, nebo pro ty nevěřící na Přírodu ! A v tom to všechno vězí !

J. Pražák 4.1.2016 10:54

Vedlejší produkt šílenství klimatologů je pozitivní

Spalováním se ničí hlavně půda - jedy z ní už nikdo nikdy neodstraní. Snížení spalování tedy sníží kontaminaci půdy.

K. Janyška 4.1.2016 10:09

Pane Tomský, to všechno, co píšete má jednoho jediného

společného jmenovatele. Je jím přesvědčení, že jsme už tak chytří, že můžeme řídit síly, které nás stvořily. To, že to nejde, neboť jsme na nich plně závislí, lidem, doslova zpitomělým světovými školskými systémy, které jsou přímo nebo nepřímo v rukou nejbohatších lidí světa, tedy podnikatelů, žijících ve svých obřích firmách, tedy organizacích, kterýžto život je mentálně změnil v poručnické socialistické lotry, nedochází. To, co leze ze škol je tak pitomé a nevzdělané ve skutečných principech, na kterých vyrostl a stojí lidský svět, že se lidstsvo vskutku žene, když ne k sebezáhubě, pak k nepředstavitelnému sebepoškozování. Teorii spontánního řádu, který je podstaou všeho ve vesmíru i na Zemi a v lidském světě, nikdo nevyučuje. Schválně nejsou lidi. Jenom ona je totiž skutečným vyvrácením socialistického nesmyslu, jehož dalším projevem byl onen nesmyslný potlach pitoreskních socialistických Zemězachránců ... Dzp.

R. Brzák 4.1.2016 10:06

Re: Levičáci

Nikoliv cílem, ale prostředkem k záchraně - a bohužel, jak už to bývá, když se někdo chová nedospěle a tedy neodpovědně, s dopadem, který správně ilustrujete.

O. Istvanfy 4.1.2016 10:02

Re: Svět trpí rakovinou?

Spravidla s Vami nesúhlasím, ale Vašu trpezlivosť s týmito provokatérmi obdivujem.

P. Rada 4.1.2016 9:58

Re: Je zajímavé

Připoměl jste hloupou víru, že ledacos lze dosáhnout jen odhlasováním. Je ale skutečně možné, že na člověku a jeho počinech už zanedlouho může přestat záležet i když se začne činit prakticky.

Co se vývoje klimatu týká třeba proto, že zpětnovazební procesy mohou začít uvolnovat do atmosféry víc skleníkových plynů než je antropogrnní přísěvek. Tak si svého dosavadního vlivu svým způsobem považujme.

http://climatemap.blogspot.cz/2013/03/klimaticka-zmena-v-arktide-prebieha.html