17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

SVĚT: Proroci záhuby

Ještě nikdy se neudál tak gigantický mezinárodní summit. Pod záštitou OSN se do smogem zahalené Paříže sjelo na 40 000 delegátů, včetně herců a celebrit ze 195 států, a tisíce aktivistů, aby prosadili a na záchranu lidstva schválili další protokol, čili závaznou dohodu států o snižování skleníkových plynů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Istvanfy 4.1.2016 17:54

Re: Díky oteplování Evropa zmrzne

Už sme na stope tomu Slovákovi, ktorý môže za Golfský prúd. Dáme Vám vedieť.

V. Šiška 4.1.2016 9:06

Je zajímavé

že v celém dosavadním uvažování vlastně všichni přeceňují roli člověka. Nejspíš se asi opravdu otepluje - a viníkem je samozřejmě všemocný člověk. Ale když si odhlasujeme, že lidstvo dosáhne zmenšení oteplování o nějaké to procento, tak to určitě dokážeme :-/

Poručíme vulkanizmu, mořským proudům, sluneční činnosti ... a tomuhle fakt věří vědci?

P. Rada 4.1.2016 9:58

Re: Je zajímavé

Připoměl jste hloupou víru, že ledacos lze dosáhnout jen odhlasováním. Je ale skutečně možné, že na člověku a jeho počinech už zanedlouho může přestat záležet i když se začne činit prakticky.

Co se vývoje klimatu týká třeba proto, že zpětnovazební procesy mohou začít uvolnovat do atmosféry víc skleníkových plynů než je antropogrnní přísěvek. Tak si svého dosavadního vlivu svým způsobem považujme.

http://climatemap.blogspot.cz/2013/03/klimaticka-zmena-v-arktide-prebieha.html

V. Kolman 4.1.2016 21:01

Re: Je zajímavé

"Skleníkový" plyn CO2 se dostává do atmosféry spalováním fosilních paliv. V tomto bodě se pane Rado shodujeme.

Vtírá se ale otázka, ODKUD! se do fosilních paliv dostal ten zatrachtilý uhlík? Nenacucaly si ho praplavuně (ze kterých potom vzniklo uhlí) při fotosyntéze ve formě CO2 do svých kmenů? A neuvolňujeme ten CO2 zase jenom zpátky do ovzduší, kde už kdysi praprapra....dávno byl?

Jsem proti zabordelovávání planety a nesmyslnému plýtvání, ale zatím mě nikdo nepřesvědčil, že současné oteplování není pouhým nahodilým teplotním výkyvem směrem nahoru, který bude vystřídán za nějaký čas zase poklesem teploty.

P. Rada 4.1.2016 23:57

Re: Je zajímavé

Schodujeme se v ledačems. To co je mezi námi rozdílné je Vaše opomíjení poměřit rychlost "nacucávání" a rychlost uvolnování. Další neshoda panuje asi v tom jak velké si představujeme teploty v relaci na různé koncentrace skleníkových plynů atd. Podstatná neshoda pak panuje v tom, že o své přesvědčení se musíte trochu postarat sám. Zkuste si třeba tréningově spočítat jakou by naše planeta měla mít průměrnou gobální teplotu bez započítání skleníkového efektu. Pokud správně dosadíte do vzorce vyzařování černého tělesa albedo a energetický tok měla by Vám vyjít teplota v kelvinech odpovídající - 18C.

Realita globálního průměru je dnes o 33C výše díky skleníkovému efektu. Ten si zas můžete ověřit testováním absorpčních charakteristik .... Vím je to trochu udlouhavé, je v tom fyzika... ale už v počátku století to za Vás udělal Svante Arrnheius. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Svante_Arrhenius)

Lze si o tom ale i něco poslechnout, přečíst: http://www.academia.cz/pluhy-nemoci-a-ropa.html

http://media.rozhlas.cz/_audio/01102279.mp3 ...... http://media.rozhlas.cz/_audio/00640662.mp3

R. Langer 4.1.2016 14:40

Re: Je zajímavé

Ne, vědci ne. Jenom takoví jako Rada a jemu podobní, a potom ti, co za to inkasují peníze (ale ti tomu doopravdy také nevěří, protože kdyby věřili, museli by v boji proti CO2 podporovat naprosto něco jiného, než ve skutečnosti podporují).

J. Kavalír 4.1.2016 16:21

Re: Je zajímavé

Jistěže neporučíme, aje jejich vliv se ani moc v čase nemění. Když bouchlo Pinatubo, planeta se ochladila asi tak na rok či na dva a pak se všechno vrátilo k "normálu" - k dalšímu růstu teploty. Sluneční cykly (minima/maxima) se na globálních teplotách prakticky neprojevují. "Superelniňo v r. 1998 vytvořilo nový teplotní rekord, který vydržel 15 let - pak byl překonán za normálního stavu oceánu a současné El Niňo jej opět posune výrazně výš. Že neuhodnete, co se od r. 1998 změnilo?

M. Mýval 4.1.2016 9:02

drahý atom?

Elektřina z Dukovan je u nás absolutně nejlevnější.

P. Rada 4.1.2016 9:48

Re: drahý atom?

Jak kdy. Momentálně Dukovany stojí a řeší plejádu problémů od odfláknuté kontroly svarů po zrušenou startovací parní kotelnu bez které by v případě odstávky všech bloků ani po úspěšných opravách a schválení dalšího provozu nebyly schopny nastartovat provoz.

P. Vaňura 4.1.2016 12:51

dnes běží v Dukovanech dva bloky ze čtyř

P. Rada 4.1.2016 13:52

Re: dnes běží v Dukovanech dva bloky ze čtyř

Jo ale vyšlo to o fous.... Do 27.12 běžel jen jeden a ten se měl k lednu odstavit - že?

L. Novák 4.1.2016 17:26

Re: dnes běží v Dukovanech dva bloky ze čtyř

"Rado", už zase blábolíte superkraviny jako obvykle? 8-O

R. Langer 4.1.2016 14:46

Re: drahý atom?

Hm, přesto ale spolehlivě vyrobí víc GWh než všechny OZE sra*kozdroje dohromady.

P. Rada 4.1.2016 1:28

Svět trpí rakovinou?

Vnímám to spíše tak, že svět trpí už vážnou poruchou svého metabolismu. Biosféra planety nedokáže recykovat to všechno co dnes lidský svě produkuje. Kdyby šlo jen o skleníkové plyny asi by celkový problém nebyl zdaleka tak vážný jako když na nestabilitu působí hned několi různých vlivů.

http://www.stockholmresilience.org/21/research/research-programmes/planetary-boundaries/planetary-boundaries-data.html

To, že si pan Tomský vybral jen jeden úsek problému a ten zlehčuje je pro dnešní náladu lidu postoj povzbudivý ale pro budoucí generace naopak zhoubný. Právě jak ta analogie s rakovinou kterou jaksi trefně nadnesl.

V sedundesátých letech se totiž ještě i klimatologové přeli o trendu vývoje planetárního klimatu podobně jak by lékaři u prvého stádia karcinomu asi váhali jestli ten malý skoro nepozorovatelný shluk několika náhodou testovaných buněk na plicích se sám zas rospustí - jak to většinou bývá - nebo nikoli. O pár desetiletí později se začala míra pravděpodobnostního vyjádření ohledně rizik klimatického vývoje blížit k praktické jistotě. To odpovídalo druhému stádiu, kdy lékaři už mají prakticky jasno - navrhují radikální operaci - i když pacient nevnímá žádné zhoršení svého stavu. Tomu zhruba odpovídalo období Kjota. Někteřé státy světa se alespon formálně trochu ukáznily, deklarovaly své cíle ... ale dominantní globální ekonomika na výzvy nedbala.

Dnes je svět vě třetí fázi. Pacient vnímá bolestivé metastázy v podobě migrantů... a chce aby mu je co možná rychle a bezbolestně lékaři odoperovali. V Paříži to odsouhlasí. Těmi metastázemi jsou totiž rizika válek, migačních vln... s oblastí více zasažených klimatickou změnou. V této fázi se ale už změna planetátního klimatu odvrátit prakticky nedá a analogicky to bývá s vývojem rakoviny plic. Radikální změna životosprávy se nedá pro navozené zpětnovazební efekty stihnout. Lze nabídnout jen zmírnění boestí a oddálení konce. Na operaci která by vrátila svět do jeho kolejí je ale už velmi pravděpodobně pozdě.

S. Kalužík 4.1.2016 1:48

Re: Svět trpí rakovinou?

Promiňte, ale vaše úvahy jsou velmi podobné vaší gramatice.

J. Skála 4.1.2016 2:05

Tu Radovu gramatiku

jsem si kdysi vypisoval. Zde malá ukázka:

acidyty, arktidského, BIKINY (ostrov), higienické, infrastruktůru, kontaverzním,nalést, né, oběkt, objevy kulminovali, odlechčení, sezbírala, sinoptický, spochybnuje, sprofanovávat, stotožnuje, suběkt, supdodávka, supstrát, ůzemí, vyplívá, vzlášt, zkončila, způsobyly

P. Rada 4.1.2016 3:01

Re: Tu Radovu gramatiku

Pane Skálo dávám Vám za pravdu, že na gramatiku jsem odjakživa flink. Mě zajímá podstata kterou komentuji. Tou podstatou je třeba už součastná beznaděj okolo migrantů kterou projevil i gramaticky precizní Aston.

Máteli tedy zájem o dopady klimatu - nikoli o znevařování za jakoukoli cenu - zkuste okomentovat následující odkazy:

http://www.scientificamerican.com/article/can-climate-change-cause-conflict/

http://www.theguardian.com/environment/2007/jun/23/sudan.climatechange

http://www.novinky.cz/domaci/385720-klimatolog-cilek-je-to-teprve-zacatek-do-pohybu-se-mohou-dat-stamiliony.html

T. Kočí 4.1.2016 11:57

Re: Tu Radovu gramatiku

Maturoval jste ? A kde?

P. Rada 4.1.2016 14:26

Re: Gramatiku

Pane Kočí uznávám opakovaně, že v gramatice jsem negramotný. To asi tak, jak autor článku je naopak "negramotný" v klimatologii a přírodních vědách. On je ale to, v čem není evidentně kompetentní komentuje s dopady pro celé okolí. Přiznávám také, že navíc už také často postrádám brýle, pospíchám ... a toužím zde mít textový editor abych od takových rejpalů jako Vy měl pokoj a vědním disciplínám nedělal i trochu ostudu.

Už když jsem chodil povině do školy tak gramatika byla vlekle mým úhlavním nepřítelem - asi tak, jak se někdo po celý život neodnaučí ráčkovat. Váš posměch mě podobně mrzí. Na technice a později, po mě ale už gramatiku naštěstí nevyžadovali. Měl jsem přitom v zádech spíš pozornost od tehdejšího totaliního režimu skrze můj nekonformní postoj. Dnes jsem opět nekonformní s ultraliberály typu Tomský nebo rádoby klima-skeptiky typu Kremlík... kteří odmítají nést svou odpovědnost za tento svět ale o to víc se rádi s okolím dělí o dopady svých vlastních externalit.

Jak vidím tak jejich poskoci faktické problémy také ignorují (nekomentoval jste odkazy) ale formalit se přidržují příznačně své neznalosti podstaty.

J. Hejna 4.1.2016 16:56

Re: Gramatiku

To jsou ale jenom hloupé výmluvy.

Pro (vždy) přesné vyjádření je znalost gramatiky nezbytná.

Pro lenochy a hlupáky je podle nich neznalost omluvitelná.

P. Rada 5.1.2016 12:24

Re: Gramatiku

K těm hloupým výmluvám na rozdíl od Vás řadím předně ignoraci myšlenek a přírodních zákonů. K odkazům které dávám ani k myšlenkám které předkládám viditelně totiž nereagujete právě jak hlupák kterému nedochází o co jde. Irituje Vás jen má gramatika. Takové úzkoprsé učitele už jsem žel právě v životě zařil a znechutilo mi to gramatiku už úplně.

Pro ilustraci jak priority vnímám já. Říká vám něco jméno Stephen Hawkong? Ten totiž ani nemluvil - zato myšlenky produkoval ojedinělé a inspirativní... gramatiku bezpochyby sice ovládá ale sotva koho ze soudných v kontaktu s tím tato relativní podružnost zajímá.

Lenoši a hlupáci jednají pravidelně stereotypně, bez invence... a jejich neznalost věcí příštích se jim zejména v dynamicky měnícím se prostředí stává osudná.

V. Kolman 4.1.2016 21:17

Re: Gramatiku

Někdo je "dobrý" na fyziku, jiný na počítače....(doplň dle potřeby), ale zase pro změnu pokulhává v gramatice. Na vás pane Rado hodnotím, že jste se ke svým občasným pravopisným prohřeškům postavil jako chlap, místo toho, abyste je začal nesmyslně okecávat. U mě jste tím zabodoval!

(To myslím naprosto vážně, nehledejte v tom nikdo žádnou ironii.)

L. Novák 4.1.2016 17:28

Re: Tu Radovu gramatiku

"Rada" moc na maturitu nevypadá. Spíš na nějaké "alternativní samostudium" s Google... :-D

O. Istvanfy 4.1.2016 9:52

Re: Tu Radovu gramatiku

A čo hovoríte na obsahovú zložku príspevkov p.Radu?

S. Rehulka 4.1.2016 11:26

Re: Tu Radovu gramatiku

Možná, že pan Rada je vzdělaný klimatolog (neznám jeho profesi) a kdyby jeho argumenty byly opravdu přesvědčující, klidně bych mu gramatiku odpustil. Ale jeho argumentace je jen hádavá, plná odkazů na jiné "vědce", či prameny, tedy nic neříkající

Já, oproti němu jsem nevzdělanec, v současnosti spokojený penzista v Austrálii, zemi plné "strašitelů a otepplovačů",které nemám rád!

Zato můj argument člověka amatersky znalého historie, mně nutí se zeptat : kdopak tedy způsobil ono "oteplení", v dobách kdy v Gronsku žili staří Vikingové, pěstovali tam obilí, zeleninu, ba i vinou révu. Přitom jejich jediným "průmyslem" bylo pár kováren kde kuli motyky, sekery a meče. Ani v okolním tehdejším světě (snad mimo Čínu) ještě žádná industriální revoluce neprobíhala, tedy na koho je možno tehdejší "oteplování" svést ?

No přeci na Pána Boha, nebo pro ty nevěřící na Přírodu ! A v tom to všechno vězí !

J. Kavalír 4.1.2016 12:05

Re: Tu Radovu gramatiku

Váše "argumenty" posbírané zřejmě z diskusních příspěvkú "takyodborníků", jako jste vy, jsou úsměvné. Pěstování viné révy v Grónsku? Tak to je teda gól do vlastní branky. Obilí se tam podařilo vypěstovat jen občas. Stromy tam nerostly, dřevo si museli dovézt z "Vinlandu", tedy ze sev. Ameriky. Dnes tam ale tu zeleninu i brambory vypěstují i ve volné půdě (odkazy jsou na internetu).

O. Istvanfy 4.1.2016 12:34

Re: Tu Radovu gramatiku

Niekedy v 80. rokoch prišla na Oravu nová odroda pšenice. Osivo sa na čierno predávalo dosť draho. Predtým sa pšenica pestovala len na nížinách. Ale od alarmistov sa takéto informácie nedozviete.

P. Vaňura 4.1.2016 12:45

Stromy v Grónsku rostly, i když přírustky byly malé

Pravdou je, že vikingové nepěstovali v Grónsku brambory, snad víte proč.

J. Kavalír 4.1.2016 16:09

Re: Stromy v Grónsku rostly, i když přírustky byly malé

Stromy v Grónsku rostou až nyní - uměle vysazené v malé "rezervaci". Pokud tedy nebudeme počítat arktidské břízy cca půl metru vysoké.

B. Hamáček 4.1.2016 13:05

Re: Tu Radovu gramatiku

Název Grónsko je odvozen od barvy ostrova - zelený , tečka.