13.5.2024 | Svátek má Servác


Diskuse k článku

ROZHOVOR: O klimatu

Stalo se módou, že autor si sepíše otázky, které chce zodpovědět, někdo mu je napíše nebo přečte a pak to vyjde jako rozhovor s oním myslitelem. Tak si popovídám sám se sebou a vyjde to nastejno, ne?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hruška 25.8.2019 7:18

Re: pane Juraxi - Titanik

Ledovec narazil do Titaniku, (pohyb je relativní), ledovec plul dál, Titanik ne. Kde je chyba? Tehdy ještě pluly ledovce, (pevninské). Asi před sto lety, že.

J. Vintr 25.8.2019 0:56

Re: Uprchlíci nejsou žádnými trosečníky. .

Tohle je naprosto samozřejmá věc. Stejně je jasné, že některé evropské státy nepřijímají tyto "uprchlíky" z humanitárních důvodů, ale zcela záměrně. Co je konkrétně tímto záměrem, můžeme jen hádat, ale v žádném případě to není v zájmu původních obyvatel Evropy a povede to ke katastrofě.

J. Pallas 25.8.2019 0:49

Hrnec jsem nezkoušel

ale petky s okurkovou šťávou mi v mrazáku neprdly, ač byly uzavřené. Proč by měl prdnout otevřený hrnec, ve kterém se má led kam roztahovat?

Váš malý Jarda

M. Pivoda 24.8.2019 21:56

Fatalista Karel Janyška

Janyška sděluje: "Nedivím se. Jsou velmi složité. Pro všechny ..."

Já tvrdím toto: Naopak. Je to velmi jednoduché.

Je to velmi jednoduché z pohledu fatalisty Karla Janyšky. Podle něj, lidé o ničem fakticky nerozhodují, rozhoduje za ně jakýsi spontánní řád zvnějšku. Takže vlastně nemá smysl se o něco na této zemi snažit. A už vůbec asi ne, zde na NP diskutovat.

K. Janyška 24.8.2019 20:42

Re: Melete všichni o klimatu, podnebí a počasí a nikdo z vás

Nedivím se. Jsou velmi složité. Pro všechny, ne jen pro vás... Dzp.

M. Pivoda 24.8.2019 20:09

Re: Oxid uhličitý

Překlad pomocí Google Translate (s mírnou lidskou intervencí):

Čistá energetická firma Proton Technologies nyní krakuje kód plynného vodíku bez emisí a bez znečištění. Uhlovodíky (jako v ropě a zemním plynu) reagují s kyslíkem spalováním (nebo dýcháním) a vytvářejí energii plus oxid uhličitý a vodu. Plynný vodík na druhé straně reaguje s kyslíkem a vytváří pouze energii a vodu. Aby se zabránilo spalování uhlovodíků nad zemí (a tím uvolňování uhlíku do atmosféry), společnost Proton Technologies nyní vyvinula systém přeměny uhlovodíků na vodík, zatímco je stále zachycena v ropných polích pod zemí. Vstřikováním kyslíku do ropných vrtů, které spálí zachycené uhlovodíky, může Proton generovat v procesu dostatečné množství tepla k výrobě plynného vodíku. Tento proces ponechává zdroje uhlíku zachycené pod zemským povrchem ve formě oxidu uhličitého, oxidu uhelnatého, metanu a dalších plynů a zároveň odstraňuje pouze plynný vodík.

Proč je to důležité: Mimořádná řada nových technologií nám umožňuje zásadně přehodnotit naši globální energetickou ekonomiku. Nové technologie měnící pravidla hry, od plynného vodíku bez emisí k přímému zachycení vzduchu (DAC), mají obrovský potenciál pro decimování nákladů na energii a zároveň poskytují bezprecedentní hojnost čisté energie.

M. Pivoda 24.8.2019 20:06

Oxid uhličitý

Clean energy startup Proton Technologies is now cracking the code of emission-less, pollution-free hydrogen gas. Hydrocarbons (like those in crude oil and natural gas) react with oxygen via combustion (or respiration) to produce energy plus carbon dioxide and water. Hydrogen gas, on the other hand, reacts with oxygen to produce solely energy and water. To avoid burning hydrocarbons above ground (and thereby release carbon into the atmosphere), Proton Technologies has now developed a system of converting hydrocarbons into hydrogen while still trapped in oil fields underground. By injecting oxygen into oil wells to combust the trapped hydrocarbons, Proton can generate enough heat in the process to produce hydrogen gas. This process leaves carbon sources trapped beneath the Earth’s surface in the form of carbon dioxide, carbon monoxide, methane, and other gases, while removing only hydrogen gas.

Why it’s important: An extraordinary range of new technologies is allowing us to fundamentally rethink our global energy economy. New game changers, from emission-free hydrogen gas to direct air capture (DAC), hold vast potential to decimate energy costs, while providing an unprecedented abundance of clean energy.

F. Houžňák 24.8.2019 16:33

Zkuste to doma, ale připravte si hadr,

ten hrnec vám v tom mrazáku rupne a až vám na stole roztaje, budete muset utírat.

M. Šejna 24.8.2019 16:31

pane Volariku

to je dobře, že si doma zkoušíte základy fyziky známé už žákům prvního stupně základní školy.

Ještě si doma ve vaně vyzkoušejte Archimedům zákon. Je to děsná legrace a fakt to funguje.

M. Šejna 24.8.2019 15:49

pane Juraxi

mohl byste zdejšímu publiku poskytnout odkaz na nějakého alarmistu, který tvrdí, že jakmile roztaje mořské zalednění, tak se zvýší hladina oceánů?

Zatím to tady o alarmistech tvrdí je pan Volárik, aniž by předložil jakýkoli důkaz.

M. Šejna 24.8.2019 15:44

a jejda, nevzdělaný pan Fridrich poučuje

Arktida je geograficky oblast severně od severního polárního kruhu. Z této definice jsou asi 4/5 plochy Grónska v Arktidě a jen jižní cíp ostrova je jižněji.

Z hlediska meteorologie a klimatologie je Arktida definovaná jako oblast kde průměrná letní teplota nepřesáhne 10°C. Z této definice leží Grónsko v Arktidě úplně celé.

cs.wikipedia.org/wiki/Arktida#/media/Soubor:Arctic_circle.svg

Zkuste jiný obor, pane Fridrichu. Ta geografie vám evidentně nejde.

J. Fridrich 24.8.2019 13:38

Re: poučení pro mistra Volarika

Ale no tak, pane Šejna - ta geografie vám evidentně nejde, zkuste jiný obor, třeba to bude lepší...

J. Cimbálník 24.8.2019 13:22

Re: Melete všichni o klimatu, podnebí a počasí a nikdo z vás

Proč vaše příspěvky zásadně přeskakuju??

Radši Děte Zavřít Plyn.

J. Jurax 24.8.2019 12:44

"Každý středně vzdělaný student ví, že mořský led po rozpuštění hladinu oceánů nijak nezvýší."

Ehm ... buď jste skalní a nemístný optimista, nebo je podstatná část klimaalarmistů vzdělána méně než středně.

J. Jurax 24.8.2019 12:38

No jo, takovéto články by se snad měly v zájmu lepšího příští zakázat! Vždyť ten chlap si dovoluje naprosto politicky nekorektně říkat vlastní názor, z něhož by slabší povahy mohly dostat klimatickou úzkost a depresi!

A to už nemluvím o tom, že má recht! No řekněte, komu taková pravda slouží, soudruzi?

Přípodotek pro intelektuálně zakřiknuté, potažmo blbé - výše jsem se dopustil ironie a sarkasmu.

P. Zinga 24.8.2019 10:59

Uprchlíci nejsou žádnými trosečníky. .

Dr. Miquel Rocca, ředitel advokátní kanceláře, specializované na námořní právo:"Uprchlíci, přijati nevládními organizacemi, nejsou žádní trosečníci a nenacházejí se v žádné námořní nouzi. Trosečníci podle námořního práva jsou členy posádky nebo pasažéři lodi, která ztroskotala při nepředvídané události či vnějším působením. Jen oni se mohou ocitnout v námořní nouzi. Element nepředvídanosti je určující pro stanovení námořní nouze, ztroskotání a tím i trosečníků."

Dále se mluví o tom, že nevládky jednají v souladu s převaděči a "zachraňují" na objednávku.

http://www.lawyerpress.com/2019/08/22/dr-miquel-roca-socio-director-de-blas-de-lezo-abogados-bajo-el-derecho-maritimo-no-encuadra-a-la-gente-que-navega-a-bordo-del-open-arms-como-naufragos/

M. Šejna 24.8.2019 10:52

no jistě, pane Vintře

freony (chlor-fluorované uhlovodíky) byly zakázány, takže prodelali výrobci freonů. Nahrazeny ale byly většinou fluorovanými uhlovodíky (HFC), takže vydělali výrobci HFC, což jsou většinou úplně ty samé továrny, které předtím vyráběly freon.

HFC jsou ale mimořádně silné skleníkové plyny. Tedy aspoň podle fyziků, tedy nikoli podle Vás klimapopíračů. Vy popírači totiž skleníkový efekt přece neuznáváte, takže HFC jsou velmi bezpečné plyny.

:-D

M. Šejna 24.8.2019 10:44

pane Nováku

ano, pořád tam je, protože freony jsou velmi stabilní plyny a z atmosfery se odbourávají strašně pomalu.

Mohl byste zdejšímu publiku vysvětlit, z čeho se ta ozonová díra vytvořila, když to nebylo kvůli freonům? Jak ta díra vznikla, když tam v minulosti nebyla? Co ji teď způsobilo, když v tom jsou feony podle Vás nevinně?

M. Šejna 24.8.2019 10:41

poučení pro mistra Volarika

až nás tady zas budete, mistř Volariku, školit o tom, že arktický led je hlavně ten mořský, zatímco antarktický je ten pevninský, tak Vám doporučuji začít navštěvovat kurzy zeměpisu a fyziky.

Mořský led v Arktidě dosahuje maxima na jaře, kdy je rozsah mořského zalednění až zhruba 14 milionů km2. Jenže průměrná tlouštka ledu je okolo 1 metru (tlouštka se pohybuje mezi 5 metry až 10 cm). Takže celkem to máme okolo 14 tisíc km3 mořského ledu.

Jenže Grónský ledovec obsahuje zhruba 25 milionů km3 ledu. Takže až zas budete někdy školit místní čtenáře o tom, že arktický led je hlavně ten mořský, tak si srovnejte tahle dvě čísla.

M. Šejna 24.8.2019 10:29

pane Volariku

zkoušejte si tyhle stupidní příklady z fyziky základní školy na někom jiném. Každý středně vzdělaný student ví, že mořský led po rozpuštění hladinu oceánů nijak nezvýší. To jen Vy jste zas něco nepochopil.

Navíc ten arktický mořský led každoročné zamrzá a taje, takže se plocha mořského zalednění během roku mění v rozmezí 3 až 14 milionů km2.

K. Janyška 24.8.2019 9:00

Melete všichni o klimatu, podnebí a počasí a nikdo z vás

nevíte, že jsou spontánními řády a také jedním obřim spontánním řádem. Takže o nich nevíte nic... Dzp.

J. Fridrich 24.8.2019 8:23

Na naší planetě za těch cca 4,5 miliardy let její existence

Na naší planetě za těch cca 4,5 miliardy let její existence byla i bez lidské činnosti různá období, kdy bylo podstatně tepleji ( přesličky, plavuně a naše uhlí z nich a ropa z živočichů..), ale bylo i podstatně chladněji - ledovce, doba ledová.. Také skladba naší atmosféry a poměr kyslíku s CO2 se v určitých obdobích dost výrazně měnil - a to i bez lidské činnosti.. Chovat se rozumně ekologicky je jistě správné, ale vyváženě a ne dle hesla " zpátky na stromy a do jeskyní.." To, co nyní probíhá je dle rozumných lidí, ale i vědců " ode zdi ke zdi ". A pokud jede odborníkům-vědcům do Ameriky-NYC na kongres kázat ten fracek Gréta, tak se Svět opravdu ZBLÁZNIL...

J. Vintr 24.8.2019 7:53

Re:

Ale na tom boji proti freonům určitě někdo vydělal...

P. Novák 24.8.2019 7:43

S ozonovou dírou je to taky trochu jinak. Pořád tam je a není to kvůli freonum.

B. Volarik 24.8.2019 5:20

A navrch jeden pokus mnou provedený asi před týdnem.

Vnější podmínky v místnostech pokusu: Teplota vzduchu 24.5 až 25.5 °C (Digitální termostat A/C nastaven na 25°C). Relativní vlhkost vzduchu: 42%.Nadmořská výška v Northridge, CA : 248 mnm.

Vzal jsem kuchyňskou měrku s ryskami na jedné straně pro Litry, na druhé straně pro americké unce a cupy. Nádoba:Průhledný plastik, mírně kuželovitého tvaru, dole šířka 9.5 cm, nahoře otevřená na 12 cm, tedy nikoli trubice, spíše konévka.

Nalil jsem do nádoby 3/4 L (750 ml) vody. Začal jsem přihazovat takové ty půlměsíčky ledu, co produkuje naše lednička (asi 5cm dlouhé a 3 cm široké) a přihazoval jsem tak dlouho, až hladina vystoupala přesně na 1L - to je dost velký, jasně pozorovatelný rozdíl mezi 750 ml a 1,000 ml. (Na konvičce je 20 rysek s extra vyznačením na 1/4=250, 1/2=500 atd až do značky 1L = 1,000 ml).

Postavil jsem nádobu s vodou a ledem na stůl v kuchyni a čekal. Když všechen led roztál, zůstala hladina přesně na 1,000 ml, püntlich jako před ropuštěním ledu.Tedy aspoň pouhým okem ...na setiny milimetru jsem to neměřil.Závěr: Roztaje-li všechen plovoucí led v nějakém prostředí, hladina vody zůstane úplně stejná jako před rozpuštěním ledu, kdy led částečne vučuhoval z vody.Fyzikální ůdaje: Voda po zmrznutí v led zvětší svůj objem o cca 9%. Cca 8% celkového objemu plovoucího ledu vyčuhuje nad hladinu. Odpařování vody/ledu v nádobě jsem opominul. Za tu hodinu,co pokus trval, se v těch podmínkách nic moc vypařit nemohlo.

Nějaké poznámky, upřesnění, kritika? Vítám....

B. Volarik 24.8.2019 5:19

A teď pro pana Hrbka - navrhuji pokus:

Naplňte hrnec vodou až po okraj a dejte ho do mrazáku. Když ho za pár hodin z mrazáku vytáhnete, bude z něj vyčuhovat led. Postavte ten hrnec na stůl (nebo to trochu ohřejte na vařiči pro zrychlení akce)a počkejte až to všechno roztaje. Hladina bude přesně tam kde byla na začátku pokusu. Nějaký ten výpar je zanedbatelný (v podstatě nepozorovatelný) když se jedná o někalitrový hrnec a teploty pokojové, s normální relativní vlhkostí vzduchu (třeba kolem 40-50%).

Ta arktická voda už totiž v moři byla, jenom zmrzla, nikdo nic nepřidával.

B. Volarik 24.8.2019 5:16

Připomenu tady nějaké své dřívější příspěvky.

Inteligenci a informovanost (vzdělanost) alarmistů testuji otázkou: Na Zemi jsou ve velkém množství dva druhy ledu. Led spočívající na pevné zemi (převážně Antarktida) a led plovoucí na moři (převážně Arktida). Co se stane, když VŠECHEN PLOVOUCÍ LED V ARKTIDĚ ROZTAJE A PŘES SEVERNÍ PÓL SE BUDE MOCI PÁDLOVAT NA KAJAKU? Jak se to projeví na hladině světových moří? Bez výjimky odpovídají, že se hlkadina moří podstatně zvedne. Tak se ptám, proč si to myslíte? Pravidelná odpověď: Protože ten led je i nad vodou, vyčuhuje...

Schválně jsem použil velká písmena, vždy zdůrazňuji, že mluvím pouze a poze a pouze o plovoucím ledu

Grónský ledovec do toho tuhle připletl pan Šejna. Tak, pane Šejna, nemluvím o Grónském ledovci. Zabývám se pouze fyzikou vody na úrovni základní školy.