18.9.2019 | Svátek má Kryštof


ROZHOVOR: O klimatu

24.8.2019

Stalo se módou, že autor si sepíše otázky, které chce zodpovědět, někdo mu je napíše nebo přečte a pak to vyjde jako rozhovor s oním myslitelem. Tak si popovídám sám se sebou a vyjde to nastejno, ne?

Můžu ti tykat?

Můžeš, my schizofrenici si tykáme.

Co ty a klima, jak to vidíš?

Jedna věc je, jak je to doopravdy. To vědí bozi. Na základě dat o tom ledacos tuší klimatologové, bohužel objevuje se tolik nových dat a různě šílených hypotéz, že klimatologové by potřebovali pár desítek let, aby se v tom v klidu zorientovali, otestovali co se dá a pak něco zodpovědného řekli. Mezi námi - ono by to klidně počkalo, ale novináři a politici chtějí slyšet hotovou a definitivní „pravdu“ hned.

Druhá věc, co si o tom myslím já. Nejsem úplně bez vzdělání, na rozdíl od většiny populace umím přečíst klimadiagram, vím proč fouká vítr, umím vysvětlit rozdíl mezi tlakovou níží a výší a vím, jakou roli v tom hraje oceán a pevninský povrch. Přesto si myslím, že o klimatologii vím s prominutím prd. Metanový a tudíž skleníkový. Ale vnitřně jsem na základě svých vědomostí přesvědčen, že světové klima se vždy nějak pohybovalo a pohybovat bude. Občas bude tepleji, občas chladněji, ale setrvalé hodnoty klimatu déle než pár stovek let, to můžeme požadovat například na Měsíci (bez atmosféry a bez života), ale ne na naší planetě.

A vliv člověka? Dovol, abych se pousmál. Žijeme si tu v Evropě pár desítek let bez válek a nudíme se. Do módy přicházejí komiksoví hrdinové zachraňující lidstvo a my bychom se do nich rádi převtělili. Mimochodem, vzpomínáš na pokus o šíření paniky v souvislosti s přechodem počítačů na nové milénium? Vzpomínáš si na prognózy Římského klubu o vyčerpání surovin? Na konec mayského nebo jakého kalendáře? Nevyšumělo to všechno do ztracena?

Ještě něco chci říct, jestli dovolíš. Pokud život před prapradávnými dobami přežil i takový masakr, že sinice do atmosféry vypustily dvacet procent smrtelně nebezpečného kyslíku, pak přežije všechno.

Vážně tedy za to oteplení - pokud nějaké je - nemůžeme?

Říkejme raději klimatická změna místo oteplení. Lidstvo vždycky chtělo řídit takové velké věci, jako je počasí nebo klima. Po většinu své existence to dělalo modlitbami a krvavými obětmi, ti rozumnější se prostě přestěhovali a někoho přitom vyvraždili nebo vyhnali jinam. Dnes neprůchodné, a hlavně už víme, že věci, které nás přesahují, nezměníme. No zkuste změnit Pythagorovu větu nebo gravitační sílu! A tak jsme prohlásili, že za klima můžeme my, protože v tom případě je také můžeme my změnit.

Už jsme si jednou udělali generálku: rozbili jsme a zase spravili ozonovou vrstvu. Jenže na téhle planetě freony nikdy nevznikaly jinak než průmyslovou výrobou. Tady byl vliv člověka naprosto evidentní. Proto taky zákaz freonů po pár desítkách let zafungoval a ozonová vrstva je už jakžtakž v pořádku.

Máme na to, změnit klima?

Doporučuji lidstvu experiment. Nechť nejbohatší národy světa spojí své technologické a finanční schopnosti a na území řekněme tisíc krát tisíc čtverečních kilometrů alespoň pět let vyrábějí deště, větry, bouřky. Ať tam sníží teplotu o dva stupně, ať zvýší nebo sníží obsah půdní vláhy, ať zruší jiné bouřky než ty uměle vyvolané. Máme na tuhle malou zkoušku peníze, vědomosti a technologie?

I kdyby byly klimatické změny vyvolány jen a pouze skleníkovým efektem - a to je zatím jenom hypotéza. Jak šel vývoj tohoto názoru? Původní tvrzení: skleníkový plyn je oxid uhličitý. Tvrzení číslo dvě: a metan. Tvrzení číslo tři: a vodní pára. Budou další tvrzení? Zatím nevíme. Atmosféra je strašně málo prozkoumaná. Nedávno jsem někde narazil na tvrzení, že v ní spontánně vzniká i gama záření.

Oxid uhličitý vypouštíme do ovzduší při spalování čehokoli. Připálíme si cigaretu, opékáme špekáčky, nastartujeme auto, v zimě si zatopíme, vyrábíme elektřinu nebo stroje... Mimochodem - odhadl někdo množství oxidu uhličitého vzniklé celosvětovým zapalováním a kouřením cigaret? Když už zakazujeme i plastová brčka...

Oxid uhličitý vypouštějí do ovzduší všechny aerobní živé buňky od bakterií až po živočichy a rostliny. No ano, živé rostliny také vydechují ten vražedný skleníkový plyn! Kumulují jej pouze ve dřevní hmotě a jen do doby, než to dřevo zetlí nebo bude sežráno červotočem. Hnilobné bakterie i červotoč budou opět vydechovat ten plyn, jehož jméno nesmíme vyslovit. Rostliny pomohou akumulovat CO2 jen v případě, že stihnou rovnou zuhelnatět! Co by také pomohlo - kácet stromy a vystřelovat je do kosmu.

Oxid uhličitý se neustále uvolňuje chemickým zvětráváním vápence. Stačí, aby voda byla mírně kyselá a už to jede.

Oxid uhličitý se uvolňuje do ovzduší při požárech, které jsou přirozenou a nenahraditelnou podmínkou udržení takových společenstev, jako jsou savany, tajga nebo středomořská vegetace.

Oxid uhličitý se uvolňuje do ovzduší při sopečných erupcích.

Oxid uhličitý v biosféře a atmosféře neustále obíhá a dokud tahle planeta bude žít, obíhat bude.

No a skleníkový metan? Přirozený produkt archebakterií, tedy těch nejstarobylejších organismů na téhle planetě. Když už jej uvolňují stamilióny let, měly by s tím snad teď kvůli klimatu přestat? Archebakterie se před kyslíkatou atmosférou ukryly do hlubin oceánů, do bažin a do trávicích soustav živočichů. Tam všude mají nezastupitelné místo. Přestaňme kvůli metanu chovat dobytek (jak to vysvětlíte Masajům a Mongolům?) - a co pak? Bude na řadě vystřílení slonů? Vyhubení všekazů? Vyhubení lidí?

Ale zavedení elektromobilů a odstavení tepelných elektráren není tak špatný nápad

Nahrazení klasických aut elektromobily je geniální tah k oblbnutí lidstva. Nejprve je nutno někde vyrobit elektřinu. Nikdy ne se stoprocentní účinností, ale řekněme, že ze sluníčka (i na výrobu fotovoltaických panelů, na těžbu surovin a na jejich následnou neškodnou likvidaci se spotřebuje nemálo energie - ze sluníčka?). Pak tu energii rozvodnou sítí o několika úrovních napětí rozvedeme široko daleko. Taky zdaleka ne se stoprocentní bezztrátovostí. Pak nabijeme baterii a ta si to napětí bude udržovat než nastartujeme, ale taky s částečným samovolným vybíjením. Vážně je elektromobil tak energeticky výhodný? Navíc jsem si tak hledal údaje o hmotnosti, a u jednoho elektromobilu jsem našel něco přes dvě tuny. Takže spotřebovaná energie půjde na pohnutí dvěma tunami elektromobilu, necelými dvěma metráky vezoucí se rodinky a třiceti kilogramy nákupu. Fakt energeticky výhodné!

Nekaž mi radost a uznej alespoň ten průmysl

Aby průmysl fungoval, musí se někde těžit suroviny, ty suroviny se musejí dovážet do továrny číslo jedna, pak se polotovary vezou do továrny číslo dvě a tak dále. Každá továrna spotřebovává energii a produkuje odpad, který se musí někam odvážet a likvidovat. No ale odstranění emisí z průmyslu - budiž. Ale co energie spotřebovávaná obyčejným bydlením? Vykašlete se na Evropu. Nejvíc se bydlí v Africe a Asii. Stamiliony až miliardy lidí bydlí ve slumech, v lepším případě ve vesnických chatrčích. Už teď u průměrné hliněné africké chatrče vídáme agregát a uvnitř ledničku s kokakolou a satelitní televizi. V televizi nějakou telenovelu nebo zprávy CNN o chudobě v Africe. Co až se Afričanům a Asiatům splní jejich oprávněný sen a ze slumů a chatrčí se všichni přestěhují do klimatizovaných bytů se splachovacím záchodem? Aby na to měli, budou všichni muset někde pracovat, řekněme v továrnách nebo na velkofarmách. Aby měli sílu pracovat, budou se muset kvalitně najíst. Co pak? Budeme jim kázat o klimatu a o dobrovolném uskromňování?

Děkuji za rozhovor.

Též děkuji, že mi na svém webu nepřikazuješ, co si mám myslet.

Převzato z autorovy Palety názorů a ptákovinMůj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.