19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

POLEMIKA: Klimaskeptický Dunning-Kruger

Tak jsem se dozvěděl od českých klimaskeptiků, že prý Klimatologové klimatu stále nerozumějí. Ano, souhlasím. Klimatologové opravdu nerozumějí té nepodařené parodii na klimatologii, kterou tady už nějaký čas prezentují čeští klimaskeptici.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Istvanfy 16.3.2012 14:35

Re: Není nad to, když diletanti poučují odborníky.

Chcel som tým len naznačiť, že ani odborníkom sa nedá slepo veriť

J. Václavíková 16.3.2012 15:10

Re: Není nad to, když diletanti poučují odborníky.

Slepě věřit ne, ale hledat informace z různých kompetentních zdrojů a porovnávat. A ne vytrhávat z kontextu tak, aby podepřely předem daný scénář.

J. Hejna 16.3.2012 12:46

Omlouvám se,

dál než k prvnímu obrázku jsem nečetl, protože nemám rád když mi někdo čůrá na paty.

Předpoklad zdvojnásobení CO2 mohu přijmout i když neznám konkrétní budoucí hodnotu. Vaše následná úvaha je pouze pro bezmozky.

J. Václavíková 16.3.2012 12:48

Re: Omlouvám se,

Tak jste se nám představil.

J. Kalina 16.3.2012 10:39

já bych na to šel takto:

pročetl bych si pár geologických a jiných publikací starých asi tak 50 let, kdy ještě neexistovali klimaskeptikové a klimaalarmisti a autoři nebyli zataženi do boje s CO2 a ani netušili jak lukrativní job to jednou bude, zvláště postaví-li si včas fotovoltaickou elektrárnu.Byli doby ledové a meziledové a i během těchto "dlouhých" period klima kmitali v menších výkyvech nahoru a dolů a nebylo to o pár stupňů.  Jeden čas v Evropě byli ledem odděleny iberský, apeninský a balkánský poloostrov a "lovci tuleňů" z Asie se dostali do Ameriky podél ledového mostu , kde se z nich nejspíš stali indiáni. Hladina oceánů byla o 100 a více metrů níže a po vynořivších se ostrovech se polulace lidí snadněji rozšířila i v Pacifiku.Geologická minulost je doba, kdy populace lidí byla nula, pokud nepočítáme naše společné předky s jinými savci ano a klidně i s jednobuněčnými organismy nebo měla pár miliónů a zcela jistě používala pouze obnovitelné zdroje energie a klima ltalo tam a nazpátekn podle nějakých zákonů o kterých ani dnes není zcela jasno.Jestli se máme něčeho bát, tak je to hlavně velký výkyv teplot směrem dolů a lidí. Hlavně pak těch, kteří jsou schopni zničit Evropu ve jménu dobrého pocitu, že bojují za "pokrok a pravdu" a pak těch co si s nima a s námi vytřou a přijmou si dotace na fotovoltaiku a pak kradou a tunelují s posvěcením zákona a tudíž beztrestně.Jak to, že  arbitrážemi nehrozili majitelé  postavených "klasických", jimž odpojování když zrovna sluní nebo fouká ničí investici?  Vysvětlení je, že se do toho byznysu také zapojili a je to takový kšeft, že se jim vyplatí držet hubu. Teď mne ještě napadlo, zda nejsou při odstavení nějak odškodňováni přímo nebo nějakou zvýšenou nenápadně regulovanou cenou za jejich dodávky, když odstaveni nejsou.Jsou ještě mnohem horší lidi než politikové. To jsou ti co vytvářejí zkreslený mediální obraz, blbnou lidi. Víte vůbec, že robotujeme na vrchnost mnohem delší dobu v roce než museli nevolníci ve středověku??

I. Brezina 16.3.2012 9:45

Stranicka linie

Ctenarum clanku pana Metelky povim signifikantni pribeh. Klimatolog Jan Pretel, ktery byl ceskym zastupcem v IPCC, rozsekal na maderu tvrzeni Greenpeace, ze emise CO2 z elektrarny Prunerov zabijeji diky negativnim dopadum GW lidi po celem svete. Namestek MZP Ales Kutak (byvaly aktivista Hnuti Duha) ho za to odvolal. Jinak receno: Pretel s ekoaktivisty"nedrzel basu" a ridil se vedeckymi fakty vic, nez ideologii. A na Preteluv post obratem nastoupil... Ladislav Metelka, jehoz clanky plni pozadovanou stranickou linii (i zde na Psu). Co si myslet o takovem cloveku? Vice napriklad zde:

http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-odvolalo-jana-pretela-z-ipcc-na-jeho-misto-nastupuje-ladislav-metelka

P. Rada 16.3.2012 11:05

Re: Stranicka linie?

Já si klimatologů vesměs velice vážím, už za jejich nadhled nad přítomností. Pan Pretel je především už o dost starší starší člověk jak pan Metelka a tak bych se vůbec nedivil nutnosti najít mu generačního následníka. Jak jsem ho viděl, slyšel... tak v tom jak se klima vyvíjelo až dosud se s Metelkou prakticky shodují. Okolnosti a zejména forma direktivního jmenování jeho nástupce ale byly - co vím -  poněkud neštastné - to ano. Nevyvozoval bych s toho politický podtext a pokud byl pak ho odsuzuji. Bylo to každopádně smutné neosobnostním a nekulturním přístupem při změně.

Dalším s těchto několika profesionálních klimatologů kteří u nás veřejně vystupují a vysvětlují o co v klimatologii jde je pan Lapin. .. http://www.dmc.fmph.uniba.sk/public_htm ... DOM_11.doc  Věřím, že všichni tito pánové se ale shodnou odborně daleko lépe jak naprostá většina naší politické representace jedné stranické linie. Rozdíly mezi jejich pohledem na budoucnost jsou ale i tak občas zřejmé. Nevím však o tom, že by kdo z nich byl dokonce tak aktivní, že by někoho "rozsekal na maderu" - pokud tím nemíníme věcné vyvracení faktů.

Osobně jsem třeba pana Pretela zažil na přednášce ohledně důsledků vývoje klimatu, kde vystupoval jak moderátor a hodnotil soubor pětice vědeckých předřečníků s výstupem negativním z hlediska vývoje na budoucnost. Např vývoj teplot, chodu srážek, biodiverzity, půdní úrodnost, populační četnost.... a s toho kupodivu vyvodil závěr "rozvoj je udržitelný".

Na můj přímý dotaz co pod tou udržitelností míní ale jen odpověděl, že toto samo je pojem problematický a trochu neštastný, jako by se obával říci něco nepříjemného, kde si není zcela jist ale co ho také trápí ale nechce se mu to veřejně rozebírat. V tom ho naopak chápu.

J. Ryba 16.3.2012 14:11

Re: Stranicka linie?

napsal jste to dobře, nicméně si dovolím nabídnout k úvaze jiné vysvětlení toho, co píšete v závěru. ten "udržitelný rozvoj" je prostě, když se na to podívám detailně, velmi relativní. Dá se chápat vždy v relaci k nějakému stavu. Ten se však vždy proměňuje, není udržitelný. Já bych hledal "problematičnost" právě v tomto

J. Václavíková 16.3.2012 14:21

Re: Stranicka linie?

Bude to asi jen subjektivní dojem, ale myslím, že ten bezbřehý konzum, pohodlnost a čím dál větší rozežranost není ta správná cesta k lepším zítřkům. Dokonce si myslím, že si na ní rozbijeme nos. Ztratili jsme pokoru a ideje.

S. Kneifl 16.3.2012 14:35

Re: Stranicka linie?

A vám by se snad místo toho líbla ničemu neodpovědná světovláda lidí, kteří budou všem ostatním diktovat, jakou životní úroveň si mohou dovolit? Četla jste někdy materiály klimatických konferencí? Vždyť oni sami přiznávají, že o klima vůbec nejde, hlavní je zavedení přerozdělování světového bohatství.

J. Ryba 16.3.2012 15:28

Re: Stranicka linie?

že by byli až tak hloupí? :-) To si může říct spokojený finančník Greg Smith, který už si nahrabal, ne ten, kdo se teprve chystá si nahrabat.

S. Kneifl 16.3.2012 15:38

Re: Stranicka linie?

Neue Zürcher Zeitung, 14 November 2010: Climate policy has almost nothing to do anymore with environmental

protection, says the German economist and IPCC official Ottmar

Edenhofer. The next world climate summit in Cancun is actually

an economy summit during which the distribution of the world’s resources

will be negotiated. – Ottmar Edenhofer (http://www.nzz.ch/nachrichten/politik/schweiz/klimapolitik_verteilt_das_weltvermoegen_neu_1.8373227.html). Ještě je vám něco nejasné?

J. Ryba 16.3.2012 16:08

Re: Stranicka linie?

těch účastníků tam bylo kolik tisíc, pane Kneifle? To je slabota, tímto věru ptáka nerozezpíváte.

A je to skutečně v těch "materiálech klimatických konferencí", které nabízíte k četbě, abychom se přesvědčili. Ostatně pokud mohu soudit, já bych jen uvítal, aby se klimatologie oddělila od enviromentalismu mediálně i politicky zcela. Aby dávala odpovědi na vědecké otázky, které spadají do jejího působení a nebyla zneužívána ani politicky ani ekonomicky. Myslím, že s tímto jsou slušní klimatologové srozuměni. Politici, ekonomové i enviromentalisti, "Kremlíci i Březinové" ne zcela, pokud vůbec.

J. Ryba 16.3.2012 16:39

Re: Stranicka linie?

nicméně souhlasím s tím, že o přerozdělení ve prospěch rozvojových zemí od největších znečišťovatelů jde. Řekl bych, že je to pokus řešit dvě věci najednou

S. Kneifl 16.3.2012 17:34

Re: Stranicka linie?

První části vaší poznámky nerozumím, s druhou se nedá než souhlasit.

J. Ryba 16.3.2012 18:53

Re: Stranicka linie?

Klimatology přerozdělování nezajímá, to je ta "větší část"

J. Ryba 16.3.2012 18:55

Re: Stranicka linie?

to je nejmarkantnější rozdíl mezi Metelkou a diletantem Kremlíkem

S. Kneifl 16.3.2012 20:49

Re: Stranicka linie?

Ale to víte, že zajímá. Dokud budou generovat dostatečně strašidelné scénáře, budou mít také dostatečné granty. Máte vůbec představu, kolik se jen v USA vyhodí peněz na "výzkum klimatu" a co všechno už na ubožáka CO2 dokázali tamní "vědci" hodit?

J. Ryba 17.3.2012 8:31

Re: Stranicka linie?

s touto logikou zrušte celou vědu, je postavená na grantech.

J. Ryba 16.3.2012 14:37

Re: Stranicka linie?

ano a to je ta "udržitelnost", nad kterou se pan Pretel neošíval

J. Ryba 16.3.2012 14:04

Re: Stranicka linie

pane Brezino. Co jste tím, že Pretel rozbil argumenty Greenpeace, chtěl dokázat? Že na obou stranách barikády jsou nejaktivnější vždycky diletanti? To víme. Nebo že Kremlík jím není a Metelka je? Z vašeho jednosměrného přístupu střádání argumentů smrdí aktivismus na sto honů. Pro mě, který stojí mezi vámi, jste v tomto směru stejně odpudiví jako Greenpeace.

I. Schlägel 16.3.2012 7:34

Opatrně!

Tabulky a grafy od IPCC bych bral s rezervou.

M. Šejna 16.3.2012 9:12

Re: Opatrně!

tabulky a grafy IPCC můžete klidně brát s rezervou. Data z NOAA nebo NASA nebo JMA ale z rezervou radši neberte.

P. Rada 16.3.2012 9:12

Re: Opatrné? - Jak kde!

V tom přístupu "s rezervou" souhlasím už proto, že dopady vývoje klimatu se projeví nejdříve za dlouhá desetilet. Rezervu necht si opravdu zvídaví ale nechají také na dohledávání odůvodnění ve zdojových pracech, kterých je opravdu hodně. Ty výstupní "jen"  tisícestránkové zprávy jsou ale pravidelně veřejně přístupné a je tak možné vyhodnotit i trend vývoje poznání. Souborný konsensus IPCC takto dává smysluplné výsledeky i přes chyby které se v každé práci skupin lidí rozdílných odborností vyskytnou a stanou se právě pro tu kontrolovatelnost předmětem oprávněné kritiky.

Tak si říkám s jak asi velkou rezervou bere pan Shangel vyjádření politiků, bankéřů... ze světových setkání na téma trendu součastného ekonomického vývoje, ktterý nás pálí bezprostředně, když i výstupní zprávy jsou strohé a mlhavé, zdroje k nim nejsou pravidelně k dohledání a všeobecně se víc jak na tyto prognozy, spoléhá na výsledek dalšího kola burz.

J. Ryba 16.3.2012 14:15

Re: Opatrně!

na tom "brát s rezervou" je postavena existence vědy. Bez toho věda skončila

J. Mrázek 16.3.2012 6:13

Zrušit mraky,zhasnout Slunce,vyřadit zdroj magmatu..

A bude vyhráno...věčný a navěky mrazem zakonzervovaný stav oteplovací mafie jen uvítá...

K. Tequilla 16.3.2012 5:39

ať mi dámy prominou

ale po zveřejnění emajlů klima-alarmistů mě pan Metelka, Gore, Mann ani nikdo jiný z tohoto pelechu o své "pravdě" nepřesvědčí. Mimochodem, pokud by to stálo panu Metelkovi za odpověď, pokud je nyní tak hrozné horko, jako nikdy před tím, které jsme chudákem CO2 zavinili, jak se staví k faktu, že Grónsko bylo svého času zelené a v Británii se pěstovala vinná réva? I bez CO2.

M. Šejna 16.3.2012 9:17

Re: ať mi dámy prominou

Grónsko bylo zelené naposledy v třetihorách. Ze slova Greenland nemůžete odvozovat, jak Grósko vypadalo před tisíci roky. To byste pak mohl odvozovat i jak vypadal Iceland (je jižněji než Grónsko), pražské Vršovice (jsou v údolí), nebo moravská Lednice (leží v teplé oblasti).

V Británii se pěstuje vínná réva i dnes. Na ostrově Mann mezi Británií a Irskem dnes běžně rostou palmy (rod trachycarpus).

P. Lenc 16.3.2012 9:25

Re: ať mi dámy prominou

To jste šlápl krapet vedle,v Gronsku se do poloviny 15 st.pěstoval oves ,pásly se ovce.Pobřežní pásmo bylo zelené.A pan Metelka?Koho chleba jíš,toho píseň zpívej.

P. Rada 16.3.2012 10:14

Re: ať mi dámy prominou

Ten zdroj o pěstování ovsa by mě pane Lenc opravdu zajímal. Prosím proto o upřesnění - abych nebyl "krapet vedle". Já měl za to, že klima, podloží a porost je tam jak u nás na Sněžce a výše ... v nej lepším případně jak nad Luční boudou.

Ovce se tam opravdu  pásly - to ano - alespon těch pár století od roku 1000 do cca 1300 tedy do té doby než Wikongové Erika Rudého z většiny nevyhynuli či se nesmísili s inuity. Jejihž životní styl ale dlouho odmítali převzít, což se jim zřejmě vesměs pak stalo osudné.

Dlouhodobě odledněné proužky Gronska všude tvoří ohlazené kemenité podloží na kterém se  po ohoblování ledovcem sice uchytí ve štěrku a spárách traviny a tu a tam max. zakrslé břízky. Nikoli obiloviny jež potřebují půdní vrstvu, která ale neměla kdy předtím jak vzniknout a dodnes tam proto nikde není. Ledovec totiž svým pomalým ale statisíciletí trvajícím posuvem vyhladil prakticky celý kontinent až na skálu.

Gronsko je proto nyní naopak zaslíbenou zemí geologů, kteří rádi vidí obnažené skály a snadno tak určují složení podloží pod mizícím ledovcem, jež právě zarůstá s obtížemi a nejprve nadlouho jen lišejníkem.