30.3.2023 | Svátek má Arnošt


Diskuse k článku

KLIMA: Zničí oteplování světovou ekonomiku?

I při oteplení o 2 °C bude za sto let svět 11x bohatší než dnes. Proč tedy vzdělaná střední třída v průmyslově vyspělých zemích v posledních letech propadla víře, že lidstvo čeká vyhynutí?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 15.8.2019 9:49

tohle bude šok pro pana Zingu

Od počátku tohoto týdne je otevřená západní cesta přes severní ledový oceán. Pak Zinga to nejspíš nerozdýchá, protože zhruba před 14 dny se tu vysmíval alarmistům, že letos se přes ledový oceán nedá plout. Samozřejmě se šeredně spletl.

Východní cesta přes ledový oceán (kolem pobřeží Ruska) je volná už asi měsíc. Ta západní kolem Kanady se oteřela tento týden.

Letošní arktické letní zalednění bude určitě druhé nejmenší v historii a možná překoná i dosavadní rekordní minimum z roku 2012

seaice.uni-bremen.de/data/amsr2/today/Arctic_AMSR2_nic.png

L. Novák 15.8.2019 16:09

Re: tohle bude šok pro pana Zingu

Nejmenší v historii čeho?

Agitátor socialismu Šejna už zase mele blbosti...

P. Han 15.8.2019 22:20

Re: tohle bude šok pro pana Zingu

Nojo, když vy máte tu historii omezenou Dějinami VKS(b).

I. Mertl 15.8.2019 9:42

Hrome, to je hlava, ten Kremlík!

Jak přesně ví, že "I při oteplení o 2 °C bude za sto let svět 11x bohatší než dnes"! Ani jen devětkrát, ani třeba třináctkrát, prostě přesně 11x. A ty tisíce hloupých specialistů klimatologů a ekologů neví, dohadují se, jak moc bude hůře, ale Kremík, vystudovaný anglický filolog, v současnosti kantor a student sociologie postnormální (co to asi je, hrome?!) vědy ví - bude lépe, budeme 11x bohatší. Inu, je to hlava otevřená postnormální vědě, ten Kremlík. Dobře v IVK udělali, že se o něj opřeli.

M. Šejna 15.8.2019 9:52

to se vám moc nepovedlo, pane Mertle

Klimatologové řeší klima a predikují jeho vývoj do budoucna. Ekonomiku klimatologové neřeší a několikrát to jasné zveřejně prohlásili.

Predikci HDP za sto let udělali ekonomové, nikoli klimatologové nebo Kremlík.

I. Mertl 15.8.2019 10:22

Díky, pane Šejno

za poučení. Oplatím Vám to jiným zdlouhavým poučením (více třeba Dirac nebo Popper). Jistý problém je totiž v tom, že vědy jsou různě autoritativní: Matematika je nejexaktnější, neb systém, kterým se zabývá, je ona sama, a proto její závěry může popřít zase jen ona sama. Hůř jsou na tom fyzika a chemie, její systémy jsou otevřené a závěry musí ověřeny, resp. popřeny experimentem. Ještě hůř jsou jsou na tom vědy biologické, jejichž otevřené systémy jsou živé a podléhají samovývoji a jakákoli předpověď je jen pravděpodobná. Klimatické systémy jsou ještě složitější a pravděpodobnost předpovědi s časem neuvěřitelně (uvěřitelně) klesá - viz meteorologie jako časový snímek klimatu. Zato lze předpověď ověřovat a zpřesňovat trendy. A ekonomie? Je to stěží věda v klasickém pojetí, opustíme-li jednoduché problémy jako je třeba analýza trhů. Systém ekonomií studovaný totiž obsahuje člověka, jeho chutě a vrtkavé chování, které de facto zásadně a ne dost předvídatelně vývoj ovlivňují. A dlouhodobá předpověď? Kdepak! A stoletá - naprostá blbost! Té může věřit jen blbec. Tolik ke Kremlíkovi.

M. Šejna 15.8.2019 10:39

nepochopil jste, pane Mertle

začal jste si Vy, když jste se vysmál panu Kremlíkovi, že on ví přesně, jaká bude ekonomika za 100 let. Zároveň jste ale psal, že klimatologové a ekologové se dohadují. No a na to jsem já reagoval. Takže znovu:

Klimatologové predikují budoucí klima, nikoli budoucí HDP. Budoucí HDP predikují ekonomové. O přesnosti predikcí jsem nic nepsal, protože vím, že predikce nikdy nemohou být přesné.

I. Mertl 15.8.2019 11:02

Věřte si, čemu chcete, pane Šejno

je to Vaše víra. Ale zvláště u stoleté předpovědi ekonomického vývoje je ta víra za dnešní skutečné klimatické a z toho plynoucí ekologické nejistoty komická. Komické je to i Kremlíkovo obracení kabátu - nejdřív nevěří v oteplování, pak je považuje za pozitivní! Žijte blaze.

M. Šejna 15.8.2019 11:45

je to marné

když nechcete chápat, o čem jsem psal, tak to nepochopíte, i kdybyste to byl schopen pochopit.

M. Pecka 16.8.2019 1:17

Re: Věřte si, čemu chcete, pane Šejno

Pane Mertle, reaguji na vás, protože si nemyslím, že jste hlupák(na rozdíl od p. Šejny). Pana Kremlíka čtu již hodně dlouho, takže si troufám tvrdit, že si tímto nedělá patent na ekonomického prognostika. Spíše takto paroduje nesmyslné předpovědi tzv. klimatologů. Pokuste se na jeho článek podívat pod tímto úhlem.

M. Prokop 15.8.2019 13:27

Re: Hrome, to je hlava, ten Kremlík!

A jak přesně vědí svá numera alarmisté?

I. Mertl 15.8.2019 13:51

Re: Hrome, to je hlava, ten Kremlík!

Nevím, o jaká přesná čísla Vám jde.

Ostatně jen jsem vyslovil svůj podiv nad vývojem myšlení pana Kremlíka, který dříve ohnivě burcoval proti pojmu oteplování, aby najednou slavil, jak oteplování lidstvu prospívá, a dokumentuje ten prospěch přesným hausnumerem, kolikrát lidstvo za sto let zbohatne. Spokojen?

P. Golich 15.8.2019 21:58

Re: Hrome, to je hlava, ten Kremlík!

Pan Kremlík oteplování nikdy nepopíral - návrat z malé doby ledové do optima. Podle mě nelíbí strašení hokejkama a z toho plynoucího enviromentalistického diktátu.

P. Golich 15.8.2019 22:19

Re: Hrome, to je hlava, ten Kremlík!

mezi slovy mě a nelíbí má být se mu

M. Šejna 15.8.2019 9:42

dnes pochvala pro pana Kremlíka

nepřestávám se divit změně psaní pana Kremlíka. Dnešní velmi dobrý text je toho příkladem.

Z pana Kremlíka se stal "alarmista", protože konečně přiznal, ze se dost razantně otepluje a místo zpochybňování vědeckých dat a zpochybňování vědeckých teorií začal psát texty o možnostech adaptace na teplé klima a o výhodách a nevýhodách oteplování.

O tom, že Kanada a Rusko dost vydělají na globálním oteplování, jsem tady psal už několikrát. Takže jsem rád, že to už potvrdili a ekonomové a že o tom tady pan Kremlík něco napsal.

R. Vacek 15.8.2019 9:27

Žijeme ve šťastné době

Všemožná negativa minulosti úspěšně zvládáme (hlad, žízeň, nemoci, války) a máme se čím dál lépe. Jinak by nebylo možné, aby Země rostoucí populaci zajistila. Co nezvládáme, je právě ten populační růst v zaostalých zemích. A tam je potřeba napřít úsilí. Bohužel není zájem, protože víc peněz se dá vydělat ve vyspělých zemích na klimaalarmismu, než na omezování porodnosti někde v Africe.

M. Valenta 15.8.2019 9:02

Křeček Kremlík

Pan Kremlík, jako stále ještě typický představitel populace světové, vykazuje podobné aspekty chování jako populace křečka polního, která nám ve svých pravidelně se opakujících vzestupech a pádech názorně předvádí co nás čeká, zůstaneme-li kremlíky.

R. Langer 15.8.2019 9:12

Re: Křeček Kremlík

Inu, někdo je Kremlíkem, a někdo debilem. :-P

J. Ganaur 15.8.2019 9:38

Re: Křeček Kremlík

Nejhorší smrt je z vyděšení.

M. Valenta 15.8.2019 10:46

Re: Křeček Kremlík

No vidíte, že to jde, sice otřele, ale pořád lepší než ta předešlá doporučení.

P. Brich 15.8.2019 12:04

Re: Křeček Kremlík

A vy se ráčíte cítit syslem? Ti se teď vysazují, neb do polí a luk patří stejně jako mandelinka na brambory, kůrovec do lesa a hraboši do sýpek a na pole.

J. Ganaur 15.8.2019 12:14

Re: Křeček Kremlík

Já jsem nechtěl, abyste mátl čtenáře NP a v budoucnu, až se ukáže, jak to skutečně je, nebyl za blba.

M. Valenta 15.8.2019 13:38

Re: Křeček Kremlík

Dojemné. A že bych Vás chtěl mást, nebo že byste se nechal, to mě nenapadlo ani ve snu.

K. Janyška 15.8.2019 8:48

Lidi se zbláznili.

Jsou schopni protestovat proti situaci ve vesmíru... Dzp.

J. Ganaur 15.8.2019 9:35

Re: Lidi se zbláznili.

To by nebylo to nejhorší, daleko horší je, že si myslí, že vesmír se bude řídit podle nich.

K. Janyška 15.8.2019 20:52

Re: Lidi se zbláznili.

Ano. O tom mluvím... Dzp.

J. Macků 15.8.2019 8:32

Hlavním problémem lidstva je lidstvo samé.

Hlavním problémem lidstva je jeho přemnožení a s tím nikdo nic nedělá. Z toho vyplývá devastace Zeměkoule, ničení přírody, znečistění moří, atmosféry. Ale vyhovuje to globálním firmám, víc lidí si víc koupí, tedy lidstvo hospodářsky roste, ale je to nesmysl, někde se mělo už dávno zabrzdit.

P. Rada 15.8.2019 8:52

Re: Hlavním problémem lidstva je lidstvo samé.

Můžete se dost mýlit. Růstové křivky celé západní civilizace se přeci už desítky let ustálily a mnohde lidnatost klesá. Problémem je zde rostoucí spotřeba o které nás ale nebaví diskutovat.

I pro civilizace přitom zřejmě platí podobné obecné zákonitosti jako pro růst stromů... které vedou přirozeně k optimalizaci. To ale nemusí platit všude zároven.

Pokud by celý západní okruh dokázal bezproblémově vyžít ze svých přírodních zdrojů asi by růst populace který doposud graduje na africkém kontinentu a v rozvojovém světě nebyl takovou hrozbou jakou je, když jsme na surovinách s této oblasti závislí a přes obchod, turistiku, reklamu a další "nezbytnosti" stavíme mosty ekonomické migraci.

P. Rada 15.8.2019 8:27

Chápe alarmista Kremlík oč jde?

Pokud někdo tvrdí, že lidstvo vyhyne může k tomu mít řadu spekulativních důvodů od termojaderné katastrofy po světovou pandemi. Tento aspekt připomínají právě spekulující alarmisté. Naprostá většina vědy ale hovoří změnách stability systémů a takto navozených rizicích pro civilizaci. (http://abicko.avcr.cz/2010/07/04/meze.html) To je ale něco zásagně jiného než hromadné vyhynutí. Kremlík zřejmě tam kde mu to ideologicky nevyhovuje podstatné rozdíly nerozlišuje a tak alarmuje nejen spekulativními ale dokonce falešnými zprávami.

Geneticky prakticky totožní lidé zde totiž prokazatelně žili už před 70tis lety. To co je od těch dnešních civilizovaných po celých 65tis let odlišovalo byl převážně kočovný způsob života a četnost. Návrat od civilizační na kočovnou úroven se zásadním snížením četnosti opravdu hrozí a migrační tlaky dneška jej připomínají.

Civilizace a navíc početné totiž ke svému způsobu bytí potřebují dlouhodobé lokální zdroje obživy aby mělo opodstatnění tvořit nákladná pevná sídla, rozvíjet dělbu práce, kulturnost... Jedním s podstatných předpokladů je úrodná půda u které ale už dnes pozorujeme pokles bonity v celosvětovém úhrnu. Zatím to ještě víc jak dostatečně kompenzuje umělé hnojení (NPK), agrotechnika, agrochemie, šlechtitelství, genetika... spolu s globalizací obchodu a zabíráním půdy lesů. To vypadá víceméně udržitelně i do budoucna ale za předpokladu, že globálně něco s toho vážně neselže. Např pro nedostatek fosforu (P!).

http://www.cts.cuni.cz/soubory/Media/Storch_Hlad_po_fosforu.pdf

Ten se s plůdy navíc od rostoucího potravinářského tlaku vyplavuje rychleji když narůstá její eroze v důsledku vyšší dynamiky počasí. Větrná i vodní eroze zejména na větších pochách odnáší po kouskách stále více s prvotního civilizačního předpokladu. Na chudých půdách hladovým hloučkům nezbývá než za stády a proměnlivou obživou kočovat. Dopady klimatické změny ale Kremlík vlekle bagatelizuje a tak je otázkou zdali chápe oč dnes civilizované společnosti jde.

R. Meišner 15.8.2019 8:21

je to jednoduché

lidstvo se už dávno zbláznilo--proto ten humbuk. vyspělé státy žijí odtrženy od reality a od přírody. ---stačí si pustit rádio,-když se blíží obyčejná studená fronta,(jakých lidé zažili v minulosti tisíce a tisíce) vydávají se tři dny dopředu drakonická hlášení a výstrahy bůhví před čím vším,--aby nakonec spadlo pár kapek....je tohle všechno ještě opravdu normální?