30.3.2023 | Svátek má Arnošt


Diskuse k článku

KLIMA: Zničí oteplování světovou ekonomiku?

I při oteplení o 2 °C bude za sto let svět 11x bohatší než dnes. Proč tedy vzdělaná střední třída v průmyslově vyspělých zemích v posledních letech propadla víře, že lidstvo čeká vyhynutí?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 15.8.2019 9:10

Re: je to jednoduché?

Nevím jestli se zbláznilo úplně celé lidstvo ale u toho dnes civilizovaného mi přijde, že se často chová jak fosilně a reklamě zdrogované.

Pokud někdo přijde do společnosti jaksi drogově závislých a začne jí vykládat, že by se měla mírnit, že to takto dál nejde... - sotva bude vyslyšen - spíš naopak!

Pokud jsem si kladl otázjku co je v přírodě normální - resp. normou - pak na to např obecně odpovídá definice života a z ní bych vyzdvihl pojem ENTROPIE. Tedy růst obecné uspořádanosti navzdory trmodynamické smrti která je nosným principem neživé přírody. To takto paltí ve zdravě se vyvíjejícím živém relativně uceleném systému který je jen dotován energetickým vkladem zvenčí - slunečním a tak obecnou termodynamiku neporušuje.

Lidé sice vesvém úzském prostředí (byty, auta..) uspořádanost vypiplávají k dokonalosti ale naopak v širší prostředí daleko masivněji uspořádané rabují a nerecyklovatelnými externalitami zahlzahlcují přírodní prostředí které tlak už nezvládá. Rozum by měl napovědět, že takovéto hromadné dlouhodobě praktikované chování je s životem s jeho základního principu dlouhodobě neslučitelné.

D. Polanský 15.8.2019 7:39

Mladí aktivisté zestárnou

a budou si užívat blahobytu naší společnosti a s úsměvem vzpomínat, jak měli v Brně před černým penisem na krku oprátku a přitom vzpomínání budou požírat dobré jídlo a zapíjet jej kvalitním moravským vínem. Nějak podobně jako francouzští bojovníci z roku 1968 v Paříži proti Západní civilizaci. Vše se opakuje.

P. Rada 15.8.2019 8:42

Re: Mladí aktivisté zestárnou

Mnohé se opakuje - zdaleka né vše - to je podstatou vývoje který nutně nemusí jít jen k lepšímu.

Když jsme my dnešní důchodově odrostlí před půlstoletím budovali komínovou energetiku socialismu a s ním lepší zítřky za zdmi bez-inforční totality - měli jsme možná spousty výhrad. Prakticky nikdo z nás přitom netušil, že to tuto zemi bude o půlstoletí později stát zničené lesy, erozi půdy.... Kyselé deště sice byli prvým varováním - to se trochu odsířením zvládlo a socialismus i proto padl. Vystřídal ho ale jiný typ přebujelé lidké chtivosti navozující další a další zbytečnou spotřebu.

S dnešními dopady sucha, povodní jinde... si lidé i při nesporně narostlých možnstech sotva vědí rady.

Alespon někteří dnešní mladí už ale mají náskok v zásadně lepší informovanosti a začínají přemýšlet co s tím a do jakého světa asi jdou.

R. Langer 15.8.2019 9:14

Re: Mladí aktivisté zestárnou

Tak "přemýšlet", jo? :-D :-D :-D

J. Pokoutný 15.8.2019 9:33

Re: Mladí aktivisté zestárnou

Rada dobrý, Kremlík zlý! Chrocht! (Orwell, Farma zvířat)