3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

KLIMA: Zastaví lidstvo nadcházející dobu ledovou?

Koncem křídy a celých druhohor se něco stalo. Klima se v druhohorách sice měnilo, koncem jury a začátkem bylo chladněji, ale pak začala teplota výrazněji růst, až se to před koncem křídy zlomilo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 27.1.2016 9:26

Re: Přechod do idylky ale kdo/co to přežije?

Je asi příznačné že si problém racionalizujete politicky a je nejspíš mylné, že by příroda bez člověka který je jen její nadstavbou nepřežila. O tom vypovídá i historie. Nyní a zatím sice druhy v přírodě vymírají zhruba tisíckrát rychleji jak před antropocénem ale je otázkou kdy dojde i na homo s.s.?

Dilema příroda nebo člověk pořešil ve své publikaci prof Nátr - velmi to doporučuji ke kritickému prostudování - třeba víc pochopíte jak je to v přírodě se závislostmi, vazbami a kdo je kde schopen až teroru...

http://kfrserver.natur.cuni.cz/studium/anatomie/ZS2012/natr/laudatio.pdf

P. Rada 27.1.2016 9:14

Re: Přechod do idylky ale kdo/co to přežije?

Pane Němec hezké dny bychom měli, pokud bychom si mohli vybírat klima planety jak při politické volbě. Reálná situace je ale žel jiná a to co může budoucím vadit nejvíc není teplota sama o sobě - jak se asi domníváte, přičemž máte navíc příznačně nesymetricky posunuté hranice.

Častěji jak před volbou teploty (jak to asi znáte s ovládání klimatizace) totiž v dalších letech budete stavěn před volbu nepít nebo pít vodu špinavou ... Podobně jak až miliarda lidí. Stamiliony se přitom mohou dát do pohybu jako výsledek diilematu zemřít nebo riskovat život. Už se to začíná dít a i Vy můžete v důsledku toho řešit i dilema zabít nebo být zabit od těch v okolí, které jste ještě nedávno míjel bez problémů atd.

http://www.novinky.cz/domaci/385720-klimatolog-cilek-je-to-teprve-zacatek-do-pohybu-se-mohou-dat-stamiliony.html

V. Vovák 27.1.2016 9:21

Re: Přechod do idylky ale kdo/co to přežije?

Mňo... migrace se rozjela až poté, co lidstvo začalo bojovat s globálním oteplováním. Stavět vtrule měnící proudění vzduchu, pohlcovače slunečního záření, začalo filtrovat kondenzační jádra z atmosféry. Dejte si pozor, co píšete. Přijde čas, kdy bude nanesena otázka, kdo za to může. A hlasatelé jako jste vy, budou první na řadě. :-) :-) :-)

V. Němec 27.1.2016 9:33

Re: Přechod do idylky ale kdo/co to přežije?

Pane Rada, fyzika mluví takto: V době ledové je značná část vody vázána v ledu. Z toho plyne pokles hladin moří o desítky metrů a celkově výrazně sušší podnebí. V případě zvýšení teploty nopak ledovce tají a v oběhu je množství vody větší - vlhčí a teplejší klima. Vody bude dostatek. -> Stále jednoznačně volím druhou variantu i s vědomím vzrůstu hladin moří o několik centimetrů.

J. Kavalír 27.1.2016 11:41

Re: Přechod do idylky ale kdo/co to přežije?

Také si myslím, že vody bude dostatek, zvláště pak v určitou dobu na určitém místě - přívalové deště a podobné radovánky. Desítky metrů mocné uhelné sloje v podkrušnohoří musely vzniknout díky mohutným záplavám, které naplavily do jezer spousty dřeva. Kolik ho naplavily ty "tisícileté" povodně v r. 1997 a 2002?

V. Němec 27.1.2016 12:01

Re: Přechod do idylky ale kdo/co to přežije?

Hezká myšlenka, ale podívejte se, kdy vzniklo uhlí a kdy se rozjel cyklus střídání dob ledových a meziledových.

A mrkněte i na teplotu tehdy a dnes.

J. Kavalír 27.1.2016 15:05

Re: Přechod do idylky ale kdo/co to přežije?

Černé uhlí vznikalo před cca 300 miliony let, kdy Slunce dodávalo cca o 3% méně energie než nyní a obsah CO2 v atmosféře byl řádově vyšší než nyní. Rostlinstvu se evidentně dařilo a CO2 se stěhoval z atmosféry pod zem. A to tak úspěšně, že se objevily i glaciály.

Tercierní uhlí vznikalo za situace, kdy Slunce dodávalo o 0,3% energie méně než nyní a přesto bylo tepleji - obsah CO2 byl ovšem výrazně nižší než v Karbonu, ale vyšší než nyní.. Pak se začalo postupně ochlazovat s tím, jak klesal obsah CO2, který se vázal převážně do karbonátů. Milankovičovy cykly (změny oslunění polárních oblastí) pak umožnily střídání glaciálů a interglaciálů díky kladným zpětným vazbám.

V. Němec 27.1.2016 16:46

Re: Přechod do idylky ale kdo/co to přežije?

Děkuji za skoro vyčerpávající poučení. Teď jen, kolik z toho je prokázáno a kolik je hypotéza. Zkuste do toho zabudovat fakt, že CO2 může zachytit (a vzápětí zase vyzářit) pouze několik vlnových délek tepelného záření. A pokud tyto vlnové délky "odchytá", může čert na koze jezdit, ale další přírůstek tepla bude zanedbatelný. Kde nic není, ani oxid uhličitý nebere. A to platí dnes jako před miliardou let.

Kladné zpětné vazby jsou také záludné. Pokud k ní nenajdete také zápornou zpětnou vazbu, tak by Země musela celá zamrznout a už nikdy neodtát, nebo naopak celá roztát a už nikdy nezamrznout. Milankovičovy cykly do toho jistě mluví, ale nejsou dostatečným vysvětlením.

Pokud by sluneční energie byla víceméně konstantní, proč vymizení skvrn při malé době ledové před pár stoletími, způsobil takové ochlazení?

A mimochodem, dal si někdo práci a spočítal kolik té "přebývající" tepelné energie produkujeme my tím, že topíme, vaříme, používáme spalovací motory, hutě, sklárny.....?

M. Hanko 27.1.2016 6:42

Re: Přechod do idylky ale kdo/co to přežije?

Mohu se zeptat, na základě čeho soudíte, že "rytmizace" dob ledových právě skončila? Zrovinka šťastnou náhodičkou zrovna když se rozvinula naše civilizace? Jak psal pan autor, ledové doby jsou v průměru stále chladnější a delší. Opravdu se mi nezdá příliš pravděpodobné, že tou poslední, nejstudenější a nejdelší, vše skokově končí a teď nastává nekonečné příjemné teplo - asi proto, abychom tu zrovna my měli labůžo. Mě ten článek upřímně naplnil obavami.

Tímto se též hlásím do klubu přátel CO2, jak tu někdo psal :)

V. Němec 27.1.2016 6:52

Re: Přechod do idylky ale kdo/co to přežije?

Hádám, že nemá cenu ptát se věřícícho, na základě čeho věří.

J. Skála 27.1.2016 9:35

Re: Přechod do idylky ale kdo/co to přežije?

Nu, on pan rytmistr Rada nenapsal, že skončila, ale že zkončila. Asi tím myslí něco jiného. Pokud myslí; já mám pocit, že pseudonym Rada je výstup pokusu o umělou inteligenci. S inteligencí se to moc nepovedlo, implementace češtiny je také slabá a východiska programu scestná. Být autorem programu, asi bych projekt Skončil.

M. Dvořák 27.1.2016 7:12

Ukončení rytmizace?

Vy už máte naměřených 100 tisíc let dat aby jste něco podobného mohl tvrdit? 150 let statisticky upravovovaných dat a za celou dobu stoupla teplota skutečně o jeden stupeň celsia.... Lépe řečeno jsme se dostali z malé doby ledové, která by v žádném případě neuživila 7 mld lidí a už vůbec né pravdě podobně 15 mld za sto let.

J. Jonášek 27.1.2016 8:23

Re: Ukončení rytmizace?

Ukončení rytmizice dob ledových je dobrý vtípek. Že pan Rada píše bláboly jsem si už dávno zvykl a nereaguji na ně, je to zbytečná námaha.

Ovšem tohle považuji za jeho dosud největší majstrštyk. Takovou pitomost může vypustit jenom, jenom... pan Rada.

C. Hulka 27.1.2016 15:26

Re: Přechod do idylky ale kdo/co to přežije?

Pane Rada, vy jste hlupák. Máte alespoň nějaké technické vzdělání nebo jen tak plácáte za cizí peníze?

J. Berger 27.1.2016 15:52

Re: Přechod do idylky ale kdo/co to přežije?

Pane Rado, bez ironie, můžete mi vysvětlit, proč je CO2 takový strašák a přitom vodní pára má (v relevantní frekvenční oblasti) cca 30x větší skleníkovou účinnost (jinak víc než milionkrát), tedy když vezmeme v úvahu její koeficient a relativní množství, s tím pochopitelně nemůžeme moc dělat, oceány nezadeklujeme, takže to není žádnej kšeft. Extremisté dělají samozřejmě voloviny, jako zadržování prdů krav v nějakých kontejnerech na jejich zádech atd., to ale přejděme. Nebylo by lepší než omezovat (dosti idiotskými) předpisy spotřebu elektřiny (zákaz žárovek, omezení příkonu vysavačů atd.) nějak omezit vypalování deštných pralesů, žroutů to CO2, když už nás ten "kysličník bubličitej" tak bolí? To se taky moc neprezentuje, že CO2 je životně důležitý pro všechny rostliny. Ty pralesy tedy mizí z několika důvodů obdivuhodným tempem.

P. Rada 27.1.2016 19:17

Re: Přechod do idylky ale kdo/co to přežije?

Vodní pára na rozdíl od CO2 může vymrzat. Lépe jak já a do důsledků které se sem nevejdou to vše už před lety pěkně popsal V.Cílek

http://media.rozhlas.cz/_audio/2650887.mp3

M. Dvořák 28.1.2016 8:19

Re: Přechod do idylky ale kdo/co to přežije?

Vymrzat ano pane Rada, ale v jaké výšce.... My se přeci bavíme o stanicích ve dvou metrech... a tam se počítá nejenom ta vodní pára kterou vidíte, ale i vzdušná vlhkost .....

Pro pana Kavalíra - operavat jenom s nižší aktivitou slunce před x miliony lety a vysokým obsahem CO2 je hodně krátkozraké. Byly taky úplně jinak kontynenty, mořská proudění a je pravda, že byla i řádově vyšší aktivita jádra. Ono když spojíte všechny kontynetny do jednoho kontynentu a budete ho mít v oblasti rovníku s centrální pouštní oblastí tak jaké pak asi bude klima....

Mimochodem pro pana Kavalíra i Radu ještě jedna věc - začátek dob ledových v "nejnovějším" studeném geo období (3 mil let)... Přerušení mořských proudů mezi Latinskou Amerikou a Střední - Panamská šíje. Né žádné snižování CO2...

R. Tesařík 27.1.2016 1:03

Tak jsem zvědav

na pana Radu a na pí Václavíkovou.

K. Frauknecht 27.1.2016 9:18

Re: :-))

Rozhodně nezklamal!