26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

KLIMA: Vstupujeme do temného věku

Časopis Respekt koncem dubna 2019 zveřejnil rozsáhlý rozhovor s německým klimatologem Hansem Joachimem Schellnhuberem. Článek má v titulku temné proroctví.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 2.5.2019 11:32

Wattse není nutné vyvracet

Watts se dokáže vyvracet sám. Watts už 20 let tvrdí, že žádné oteplování neexistuje. Vždycky si najde periodu, která ukazuje dočasné ochlazování. Teď má velkou šanci dokázat globální ochlazování, protože od roku 2016 se opravdu globální teploty snížily. Aby ne, kdy rok 2016 byl extrémně teplý, nejteplejší v měřené historii.

Watts ve svém článku ukázal několik dobře vybraných oblastí, ve kterých se v posledním desetiletí teploty moc nezměnily. Zcela alenapříklad ignoruje střední Evropu, kde teploty naopak rostou mnohem rychleji, než je globální průměr.

Watts je manipulátor a podvodník, což se panu Zingovi líbí.

S. Kneifl 2.5.2019 12:32

Re: Wattse není nutné vyvracet

Pane Šejno, vždyť vy jste nezvládl přečíst ani první řádek pod nadpisem, tak laskavě přestaňte rozdávat nálepky.

Guest essay by Rich Enthoven

P. Lenc 2.5.2019 9:05

Za článek dík.

A díky exhibionistovi Radovi jsem si i zasmál.Jen tak dál komiku.

K. Janyška 2.5.2019 8:50

Houby s octem. Všechno se řadí k lepšímu samovolně, jen lidé

jsou strašně pitomí a nevzdělaní v základu všeho, tedy ve spontánním řádu... Dzp.

J. Elias 2.5.2019 7:59

www.klimaskeptik.cz

K. Drábek 2.5.2019 7:48

Chybička se vloudila

Není pravda, že "jedinou představu o teplotách před miliony let máme z ledovcových vrtů v Antarktidě". Metod na stanovení teploty je víc. Podstatné je, že si výsledky neodporují a že je lze kdykoli zkontrolovat (na rozdíl od klimatických modelů)

P. Rada 2.5.2019 8:00

Re: Chybička se vloudila?

Klimatické modely mají výhodu v abstraktnosti, opakovatelnosti, pružnosti, rozvoji spolehlivosti a rozsahu v návaznosti na dynamiku informatiky....

Proto modely dovolují pravděpodobnostní předpovědi variant odezvy. Realita přitom zůstane vždy jen jedna a naprosto neoblomná.

Proto je třeba si naopak modelů a jejich vývoje velice považovat. Vypovídají totiž o možných volbách které ještě můžeme učinit - a právě to může být nesmírně cenné.

M. Prokop 2.5.2019 9:29

" ... v návaznosti na dynamiku informatiky...."

Tím máte na mysli výnosnost lhaní?

P. Han 2.5.2019 10:21

Re: Chybička se vloudila?

Realita zůstane vždy jen jedna a naprosto odlišná od těch modelů. Stačí, když se podíváte na pár desítek let staré modely a srovnáte je se skutečností.

P. Rada 2.5.2019 7:28

Nadchází doba "Temna".

Temno příznačně projevuje nyní i Kremlík když si plete dynamiku podnebí která právě dnes roste a dál poroste a která byla podnebně vyšší v třetihorách jek v kvartéru - s globální ustáleností průměrného klimatu která byla paradoxně naopak daleko stabilnější v třetihorách.

Vlivem nárůstu zalednění v kvartéru a tím navozené silné zpětné vazby odezvou na albedo naopak vzrostla globální nestabilita klimatu ve čtvrtohotách. Výrazem globální stability je třeba výška světových oceánů a její kolísání nebo také navození dlouhodobě stálého západního proudění nesoucího nad Evropu vláhu a vyrovnávajícího místní kolísání teplot léta proti zimě....

Obrázek tedy převzal K. sice správně ale na tom obrázku není naprosto znát změna dynamiky podnebí/počasí. Tou dynamikou počasí pak míním výskyt tornád, hurikánů, vpádů arktického či saharského vzduchu atd který už dnes graduje. Naděje na lepší úrodu při růstu průměrné teploty totiž snadho zhatí přívalový déšt nebo vpád studeného vzduchu v důsledku vlnění jeat-streamu atd .

Třetihory tedy sice nesporně byly klimaticky celkově vyrovnanější ale nikoliv podnebně. Navíc když tehdy bylo v atmosféře planety 400ppm CO2 tak hladina oceánů ležela o 25m výše! K takovému nárůstu ale může zas dojít v důsledku odtávání ledovců Gronska a Antarktidy a i když později jak v konci století, navodilo by to extrémní dopady v nejlidnatějších přímořských oblastech planety s dopadem na úživnost a migraci která rozvratem kultur, válkami... hrozí temnem už nyní.

J. Schwarz 2.5.2019 7:33

Re: Nadchází doba "Temna".

A co takhle "matematický model" ukazující, že za sto let bude 80% evropanů africkými muslimy a máme-li "zvrátit tento neblahý trend" je třeba jejich počty radikálně omezit a přítok znemožnit úplně? Šlo by o věrohodnější prognózu a oprávněnější závěr než v případě klimatu, jen v rozporu se současným státním klimatickým a lidskoprávním náboženstvím.

P. Rada 2.5.2019 7:43

Re: Nadchází doba "Temna".

Modely demografické se při dramatických změnách v komplexním systému matematicky dělají obtížně s mizivou nadějí na věrohodnost. Vážná rizika zásadní proměny etnik v návaznosti na změny klimatu, války, epidemie... a další planetární nestability rozhodně existují.

Daleko zásadnější však může být celková změna lidnatosti. To už někteří vyhodnocují daleko věrohodněji:

https://ourfiniteworld.com/2019/01/09/2019-world-economy-is-reaching-growth-limits-expect-low-oil-prices-financial-turbulence/

T. Hraj 2.5.2019 14:26

Re: Nadchází doba "Temna".

Demografické změny lze kalkulovat poměrně přesně (extrapolací). A nic dobrého z nich nekouká (zmíněná islamizace). Pokud dojde navíc k Vašim "dramatickým změnám v komplexním systému", budou demografické změny ještě k horšímu. Naději na věrohodnost (tj. že se budeme pohybovat někde mezi, tj. že to bude špatné) máme tedy velmi vysokou.

Narozdíl od věrohodnosti klimatických modelů: Z 32 počítačových modelů (užívaných OSN) korelace nárůstu CO2 a teploty v poseldních 2 dekádách (všechny dotované či objednané vládami) se 31 významně odchyluje od (dnes již známé) reality. Zajímavé je zejména to, že odchylka je pouze jedním směrem, tj. že predikovaný nárůst teploty je mnohem vyšší, než ten, ke kterému opravdu došlo.

Přitom právě víra v pravdivost modelových predikcí korelace CO2 a globální teploty je tím jediným argumentem pro přijetí jakéhokoli opatření "proti GO".

D. Polanský 2.5.2019 7:27

Na mě moc vědecké

na jaře v roce 2014 jsem si napsal kolem sucha tohle povídání.

http://dusanpolansky.cz/stripky/sucho.html

Jinak se starám o malou zahrádku v zahrádkářské osadě, takže počasí dost sleduji, sice nevědecky, ale sleduji. A právě od roku 2014 je to se srážkami zlé. Možná, že mi někdo vysvětlí, pro změnu na vědecké úrovni, že je to v pohodě.

J. Schwarz 2.5.2019 7:35

Re: Na mě moc vědecké

Je to zlé. Ale 4 roky pozorování vaší zahrádky na klimatologické závěry opravdu nestačí. Nebo když bude dva roky víc pršet skácíte stromy a dáte se do stavby Archy?

P. Rada 2.5.2019 7:36

Re: Na mě moc vědecké

V phodě to rozhodně není ale věda se takovými jevy které sledují meteorologové i zahrádkáři věnuje. S. kterého K. hloupě kritizuje má nejspíše dobrý odhad kam vývoj směřuje. Lokálně podnebně to u nás vyhodnocují meteorrologové a Vy si toho zřejmě všímáte už proto, že nežijete jen v klimatizovaném prostředí lidských doupat jako většina společnosti. Meteorologové pak také mají své fenologické zahrádky a další zdroje dat:

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/tiskove_zpravy/2019/Predbezna_zprava_o_suchu_2018.pdf

http://www.top-expo.cz/domain/top-expo/files/smart-city/smart-city-2018/voda-a-sucho/prezentace/danhelka_jan.pdf

Z. Lapil 2.5.2019 11:07

Re: Na mě moc vědecké

Což o to, vědecky to v pohodě je, ale vysvětlujte to rajčatům nebo co pěstujete :-).

B. Martinák 2.5.2019 7:25

realita je

Teoreticky, kdyby se podařilo celosvětově zastavit produkci CO2, rostliny by neměli z čeho vyrábět svoji hmotu fotosyntézou čili potraviny a krmivo... mám pokračovat? A na na svaté Grétě a tajtrdlíkách okolo ní se smějeme...

P. Rada 2.5.2019 7:47

Re: realita je

Pokračovat v úvaze by jste mohl - ba dokonce měl! K plodné diskusi by ale bylo dobré ujasnit si globální cyklus biologicky aktivních prvků a zejména uhlíku:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kolob%C4%9Bh_uhl%C3%ADku

https://www.google.com/search?client=firefox-b&q=trnka+bilance+uhl%C3%ADku

J. Elias 2.5.2019 7:12

Možná zajímavá výzva ke kritickému myšlení odkud by to mnozí nečekali, z Nového zákona, od apoštola Pavla:

1. Tessalonicenským 5:21-23

Všecko zkoumejte, dobrého se držte; zlého se chraňte v každé podobě. Sám Bůh pokoje nechť vás cele posvětí a zachová vašeho ducha, duši i tělo bez úrazu a poskvrny do příchodu našeho Pána Ježíše Krista.

P. Rada 2.5.2019 7:53

Re:

Kritické myšlení nelze stavět jen na prostém přebírání zkušeností. V dynamicky se měnící době, kdy celá tisíciletí platné mění své vyjádření to platí dvojnásob.

Otázkou může už být co je "ZLO". Na to přišla trefná odpověd o pár tisíciletí později:

"Neobávejte se tolik neznalostí jako spíše falešného poznání které bývá vlastní příčinou zla" (L.N.T.)

K. Salajka 2.5.2019 6:38

Nedávno

jsem poprvé shlédl Rainmana. Zaujalo mě, jak zarputile trval na tom, že okamžitě musí k televizi shlédnout zápas národní basketbalové ligy. Greta má stejné postižení - přeje si okamžitě zastavit znečišťování vzduchu. Na to existuje rada - nikoli odmítnout rodit děti, ale přestat krást kyslík ostatním lidem - nedýchat. Okolo r. 1980 jsem působil v Chomutově - znám vzduch sycený výpary Válcovny trub a železa, z elektráren v Tušimicích a v Prunéřově. V Mostě jsem neviděl na zebru, protože od Litvínova vanul vzduch z Chemických závodů Jiřího Dimitrova. Málem jsem zkolaboval při stopu nedaleko plynárny v Úžíně u Teplic. Pozoroval jsem Labutě v Labi v Ústí nad Labem, které po smočení získaly barvu plameňáků. Dnešní znečištění u nás prostě už není co bývalo i když je co zlepšovat.

P. Rada 2.5.2019 7:03

Re: Nedávno

Ano dnešní znečištění už obecně není na tak obludné úrovni jak to bývalo ALE jen s hlediska některých parametrů. Množstcí CO2 (ale i NOx..) naopak od dob které popisujete roste GLOBÁLNĚ (kdežto vy hodnotíte jen LOKÁLNÍ projevy). Právě tyto plyny a rozsáhlost působení má rozhodující vliv na změnu klimatu.

Máte pravdu, že lokálně je na tom ústecko daleko lépe. Zkuste se naopak podívat na míru celosvětového znečištování. V 80tých letech taková možnost prakticky nebyla a tak se zpět obtíýněji srovnávat. Dnes ale můžete aktuální situaci v imisích prachu, SOx .. sledovat např. v programu windy.com a navíc existují i meteodata která nař. ilustují, že celková kyselá depozice poklesla od těchto neblahých extrémních let jen 4x!

Schnoucí lesy jsou pro stresové působení posuvem klimatického pásma, suchem i kyselou depozicí rozloženy u nás ba v celém mírném pásmu celoplošně.

J. Schwarz 2.5.2019 7:28

Re: Nedávno

Celý ten humbuk s "greenhouse efektem" je pitomost. Ve skleníku je tepleji, protože je uzavřený a zabraňuje přenosu tepla prouděním, ne kvůli "skleníkovým plynům". A NOx není ani to.

P. Rada 2.5.2019 8:08

Re: Nedávno

"Pitomost" tkví v tom, že skleník nedomyšleně zaměnujete s podobně znějícím názvem. I ve skleníku ale přitom platí. že dopadající viditelné záření se mění na teplo a půdou emitované infračervené záření už sklem neprochází tak snadno. Právě o tom, že atmosféra planety nepropouší rovnoměrně všechny vlnové délky je pak skleníkový efekt.