2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

KLIMA: Probuďme se...

Pod titulkem „Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci“ se vědci vyjadřují k rychlosti oteplování planety Země. Pokud se nezačne jednat hned, bude pozdě cokoli změnit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Těhanová 15.10.2018 8:12

Re: Klimaticka zmena a penize?

Tak konkrétně, co pro to děláte vy osobně. Poučte nás.

P. Rada 15.10.2018 8:38

Re: Klimaticka zmena a penize?

Obecně se snažím o intenzivní rozvoj a nikoli o extenzivní.

Tedy konkrétněji být spokojený s menšími materiálními nároky, s menší schoulostivělostí... Kdo si např. rozumě zaizoluje bydlení a přitom se sokojí s nižším komfortem, zvolí si zaměstnání kde nemusí cestovat... a naučí se žít co možná s místních obnovitelných zdrojů, může si zachovat smysluplnost a svobodu.

Jde to ale ve společnosti která dnes respektuje spíše silné, velké...- než houževnaté... bývá taková osobitost a takovéto pojetí svobody přijímáno minimálně s rozpaky.

P. Urban 15.10.2018 11:13

V čem spočívá ten podvod?

Žijeme v éře civilizace, hlavním zdrojem potravin je zemědělství. Člověka našeho poddruhu žije na Zemi 100 - 200 tisíc let. Napadlo Vás někdy, proč zemědělství a následně civilizace vznikly až v posledních zhruba 12 000 letech, tedy v éře mimořádné klimatické stability?

Chcete se snad vrátit do éry kromaňonců? Nebo do starších třetihor? Ano, máte pravdu, ty doby existovaly. A klimatické změny s nimi.

J. Vintr 15.10.2018 1:33

To, že je na naší planetě po desítky milionů let klima

příznivé pro existenci života, je výsledkem vzájemné zpětné vazby více vlivů, které toto klima ovlivňují. Zdaleka nejvýznamnějším regulačním faktorem je přítomnost vody ve tří skupenstvích a skupenské teplo tání a varu. Všechny ostatní vlivy jsou asi mnohem méně významné. Termoregulační systém naší planety si v historii dokázal poradit s proměnlivou aktivitou Slunce i různými katastrofami, jako například výbuchy supervulkánů nebo dopady asteroidů. Nějaké zvýšení obsahu oxidu uhličitého je pro tento regulační systém zcela zanedbatelnou veličinou. Alarmisti se snaží strašit růstem teplot, který odvozují z vylhaných čísel a předpovídají růst teplot, který jim stále nějak nevychází. Operují s neměřitelným zvyšování hladiny oceánů z něhož rovněž vyvozují katastrofické předpovědi do budoucnosti. A to všechno proto, že si skupina lidí, kteří na takzvaném boji proti globálnímu oteplování nekřesťansky vydělávají, platí "vědce", politiky a média, aby jim pomáhali tuhle paniku vytvářet a udržovat.

P. Urban 15.10.2018 11:17

To je pravda

jenže my žijeme v éře mimořádné klimatické stability, která podmínila vznik zemědělství a civilizace. Pro tuto stabilitu může být problém i to, co by pro standard třetihor či starších čtvrtohor problém nebyl.

J. Vintr 15.10.2018 11:56

Re: To je pravda

Ta mimořádná klimatická stabilita je výsledkem spolupůsobení více faktorů, které se navzájem kompenzují. Skleníkový efekt atmosféry je jen jedním z nich a jedna z několika složek atmosféry má na celkovou velikost tohoto skleníkového efektu jen omezený vliv. Samozřejmě že každá regulovaná soustava pracuje s jistou hyterezí, kdy se hodnota regulované veličiny pohybuje v určitém rozmezí nahoru a dolů. V případě naší planety jsou to teploty v rozmezí mnoha desítek stupňů. Nějaká zprůměrovaná "globální teplota", ke které dojdeme jednou z prakticky neomezeného počtu statistických metod, která pracuje s nedostatečným a v čase ne zcela srovnatelným souborem vstupních dat, nemá absolutně žádnou vypovídací hodnotu. Vyvozovat z této hypotetické hodnoty nějaký setrvalý rostoucí trend a připsat to zvyšujícímu se obsahu oxidu uhličitého v atmosféře, je zcela pruhlednou účelovou manipulací, která má zdůvodňovat nesmyslný boj proti globálnímu oteplování, za kterým stojí obrovsky kšeft. Samozřejmě ze toreticky může nastat z nejrůznější příčin nějaká nerovnováha, která teplotu na naší planetě posune mimo rozsah, který jsou schopny přirozené regulační mechanismy zvládnout, ale vzhledem k tomu, že tento stav vlastně nikdy v historii planety nenastal, je tvrzení, že by to dokázal udělat za pár desetiletí svou činností člověk, velmi přehnané až směšné.

L. Novák 15.10.2018 19:27

Re: To je pravda

Výborně shrnuto! Smekám klobouk! ;-)

J. Novotny 15.10.2018 11:50

Re: To, že je na naší planetě po desítky milionů let klima

Tak on ten systém si poradí i s Homo Sapiens. Akorát ta zpětná vazba, kterou to udělá se nám nemusí moc líbit.

P. Baum 15.10.2018 0:17

vodní páry

Informace "Žádná jiná relevantní proměnná v atmosféře prostě není k dispozici" není správná - vodní páry hrají významnou roli, pravděpodobně ještě podstatně větší, než CO2.

P. Pilík 15.10.2018 0:34

Re: vodní páry

Vzhledem k tomu, že CO2 je v atmosféře méně než 400 molekul z jednoho milionu (méně než 400 ppm), je vliv CO2 zcela zanedbatelný. Copak se molekuly ostatních plynů v atmosféře (999 960 ppm) nezahřívají a teplo opět nevyzařují? Zkuste někdo vypočítat, kolik joulů energie dokáže pojmout atmosféra a kolik z toho CO2.

P. Pilík 15.10.2018 0:40

Re: vodní páry

Opravuji 999 400 ppm

P. Rada 15.10.2018 6:20

Re: vodní páry

Pane Pilíku opravit by jste měl především svůj postoj vůči CO2 doplněním o jeho vlastnosti vzhledem k teplotě a ty porovnat s vlastnostmi vodní páry.

Kdo si toto na základě jednoznačně známých fyzikálních vlastností udělá, tak může zjeustit, že v teplotním režimu planety s průměrnou povrchovou teplotou 15C leckde vodní pára kondensuje ž vymrzá kdežto CO2 ani zůstává v celém sloupci atmosféry v plynném stavu.

To vede mimo jiné k selektivnímu rozložení vodní páry v atmosféře jen na tzv troposféru a spíše ještě jen termosféru kde pak působí jako výrazný zesilovač vlivu CO2 a dalších nevymrzajících skleníkových plynů. nebýt té trošky CO2 pak by se planeta zřejmě dostala do situace trvale zmrzlé sněhové koule - což ji už v minulosti právě potkalo a její sevření ze stříbřiténo ledového krunýře zs ukončilo až sycení atmosféry CO2 skrze sopečnou činnost. Geohistorie tak také dokládá, že nejde jen o teorie.

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2002/cislo-5/zeme-jako-ledova-koule.html

J. Lukavsky 15.10.2018 7:34

Re: vodní páry

"sycení atmosféry CO2 skrze sopečnou činnost" souhlas, ale kolik toho CO2 tehdá ty sopky vyprodukovaly? Dnešních mizerných pár promile? Asi podstatně víc. Z celkového koloběhu C na zemi je antropogenní podíl celkem malý, něco mi říká 8%. Nejvíc je ho uvolňováno z půdy. Z CO2 se stal tunel na dotace a nic víc. Nejlepší je, že Německo zastavilo atomky z obav z tsunami (asi z Labe) a dík tomu těží více uhlí a dováží plynu neb musí držet zálohy za fofrníky a soláry. Prostě doc. Chocholoušek si mne ruce "vy nás ale dneska zásobujete pane Karpík".

J.L.

J. Kavalír 15.10.2018 11:00

Re: vodní páry

Matematická slovní úloha: Sopky uvolní do atmosféry za rok 100 x méně CO2 než spalování fosilních paliv. V případě, že se Země stane "sněhovou koulí", přestane fungovat výměna plynů mezi atmosférou a volnou vodní hladinou. Kolik CO2 uvolní sopky do atmosféry za milion let?

(řešení - vychází mi, že je to stejně jako za 10 000 let spalování fosilních paliv)

Problém je, že si lidé většinou neuvědomují čas v geologické historii Země.

J. Vintr 15.10.2018 8:46

Re: vodní páry

Vy alarmisti jste jak berani posedlí tím oxidem uhličitým a zcela ignorujete, že na termoregulací planety mají vliv i jiné faktory, které nepatrnou změnu vlastností atmosféry co se týká úniku tepla z povrchu planety radiací zcela bez problémů vykompenzují. Co třeba vliv vodni páry, která vytváří oblačnost a brání tak dopadu slunečních paprsků na povrch země. Co takhle stoupání ohřátého vzduchu do vyšších vrstev atmosféry, které odvádí teplo z povrchu Země. Co takhle skupenské teplo, které se spotřebovává na odpařování vody a které je naopak potřeba na její přeměnu na led. Ta teorie o skleníkovém efektu je prostě pitomost. Jenže planetu nelze zavřít do laboratoře, aby to šlo exaktně vyvrátit, takže oteplovači můžou žonglovat s neměřitelným růstem jakési globální teploty a oblbovat lidstvo.

J. Kavalír 15.10.2018 11:05

Re: vodní páry

To samozřejmě funguje. Možná jste slyšel pojmy jako hurikán, tajfun, (tropická) bouře... A čím sijnější, tím více energie do vyšších vrstev atmosféry vynesou. A (nejen) o tom právě to nebezpečí změny klimatu je.

J. Vintr 15.10.2018 13:19

Re: vodní páry

Hurikány a tajfuny tady byly vždycky. Četl jste třeba jako dítě nějaký dobrodružný román, který se odehrával na moři? V dnešní době se změnilo jen to, že díky informačním médiím víme o všem, co se na naší planetě šustne a novináři v honbě za sledovaností udělají z každé ptákoviny senzaci.

P. Rada 16.10.2018 8:49

Re: vodní páry

Pane Vintr hurikány zde sice byly vždycky ale tím jak se planeta otepluje vzrůstá jak tlouštka troposféry tak teplota oceánů. Tepelný zkrat (ktrým hurikán vlastně je) nastane tedy na větší dráze a bude mít proto větší intenzitu = hurikány budou ničivější.

Druhým a podobně vážným aspektem je ale změna proudění vzdušných mas v souvislosti s odtáváním severní polární čepičky. To povede k jevům neobvyklých drah hurikánů jako byl hurik. Sandy který se atypycky stočil proti západnímu pobřeží USA a právě taková neobvyklost dráhy si vyžádala doposud extrémní škody.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hurik%C3%A1n_Sandy

P. Pilík 15.10.2018 10:49

Re: vodní páry

Já o voze a vy o koze, o vodní páře jsem se ani nezmínil!