12.5.2024 | Svátek má Pankrác


Diskuse k článku

KLIMA: Především velký byznys

Nedávno byly zveřejněny závěry studie vědců ze švýcarského Bernu zkoumajících vliv člověka na změny klimatu. Podle nich je nesporný a „popírači“ prý přišli o argumenty. Při bližším pohledu je však studie děravá jak švýcarský ementál.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 10.8.2019 21:34

Re:

Blbě. Nepravdivě... Dzp.

J. Jurax 10.8.2019 20:37

Ano.

A podle principů předběžné opatrnosti, uplatňovaného u emisí přímo fanaticky, je naprosto nezbytné všechny fofrniky neprodleně podpíliť a pokácet. Země tak bude zachráněna!

J. Jurax 10.8.2019 20:29

Moudře napsáno.

J. Krásenský 10.8.2019 19:00

Re: Kdyby šlo o "záchranu planety"

Alespoň by dokázali (enviromentálové), že nejsou ve vleku byznysu. Ale jsou.

K. Wágner 10.8.2019 18:34

Tak ještě před 12 000 lety

Tak ještě před 12 000 lety se dnešní Sahara prokazatelně celá zelenala, pobíhala tam stáda zvěře a byla tam jezera plná ryb.

Pak se tam nejspíš před 10 000 lety nahrnuli obyvatelé z celé Afriky, začali tam jezdit v autech, všelijaká stáda přežvýkavců tam moc a moc prděla z té jejich vydatné pastvy, přičemž ti lovci, co po nich z auta házeli oštěpy a stříleli z luků šípy, ke všemu ještě ve svých chýších začali v kamnech topit uhlím... Nebo že by to bylo jinak ?

J. Lukavsky 10.8.2019 18:25

Re: Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly?

Podle všeobecně uznávaného a citovaného "efektu motýlých křídel" postavení i jen jediné větrné elektrárny v moři či jinde mohlo zcela změnit klima na celé Zemi. Natož když je jich prý až 60 000. Takže už víme kdo za to všechno může - člověk. J.L. end

J. Lukavsky 10.8.2019 18:14

Re: Pane Rado, mohl byste nás poučit?

No podívejte se na grafy z vrtů Vostok. Je to na internetu. Tam jsou oscilace teploty a CO2 skoro půl milionu let dozadu. To člověk ještě ani neslezl ze stromu a už klimatické změny vesele řádily a byly srovnatelné se současnými. J.L. end

J. Lukavsky 10.8.2019 18:08

Re: Pane Rado, mohl byste nás poučit?

"Lidský vliv přes CO2 už řádově převyšuje vše co na zemské klima kdy přirozeně působilo" No jelikož člověk spalováním fosilních paliv přidává do koloběhu CO2 v zemské atmosféře cca 2% - tak naprosto řádově nepřekračuje. CO2 je ve vzduchu 0,0004 dílu = 0,04% = 400 ppm. Čili člověk určitě klima ovlivňuje, otázka je kolik z těch současných 1,5 oC zvýšení mu lze "přišít"? Navíc z těch 2% se určitě část (polovina?) pohltí v rostlinách či mořských řasách či uloží do sedimentů.... Takže 1%? Evropa se podílí 10%, ČR 1% a automobilizmus 1% z tpho 1%....J.L.

J. Lukavsky 10.8.2019 17:49

Re: Smířit se s tím?

a pokud by se museli živit nikoli u PC v klimatizované kanceláři, ale s motyčkou na poli nebo sekerou v lese. "Koho chtějí bohové zničit toho raní slepotou". J.L. end

J. Ganaur 10.8.2019 17:49

Re: Pane Rado, mohl byste nás poučit?

Naopak, je zákonité.Teplota se mění v relativně krátkých cyklech kolem "průměrné" teploty.Těch cyklů je několik, různě časově dlouhých.Ale ta "průměrná" teplota stále klesá už 250mil.let.A ještě dalších 300mil.let bude.Planeta zase bude "sněhová (ledová)" koule.Přežijí jen mikroorganismy.A Až roztaje, bude v atmosféře 40% O2 (kyslíku!).Jak to vím?Protože to není nic nového, všechno už tu bylo (2x).Tedy až na těch 40%O2.

J. Lukavsky 10.8.2019 17:47

Re: Kolik to dělá u Klementina?

No tak hloupí ti klimatologové opravdu nejsou, ten efekt města se dá započítat, přesněji odečíst. Pro Prahu myslím porovnáním časově částečně překrývajících se řad z Klementina a myslím z Ondřejova. To asi je to nejmenší. J.L. end

J. Pražák 10.8.2019 17:35

Re: Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly?

Souhlas. Není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. Na jednu stranu bagatelizují vliv větrníků a na druhé straně na wiki píší u hesla "polární vír", že ....oslabení nebo posílení polárního víru (vzdušného) může změnit mořské proudy i více než míli pod hladinou.[24]. Takže i zeslabení a zvíření vzduchu větrníky vysokými až 195 m ovlivní vzduchové masy daleko výš. Obrázek v odkazu je také úžasný. O tom, že vrtule zabíjí hmyz a hejna ptáků, se píše také velmi málo. Jednou jsem se byl podívat u Kladna u Vinařic, kde jsou 2 větrníky. Množství mrtvého hmyzu v okolí i na stožáru od větrníku, bylo neuvěřitelné.

V přírodě není nic zadarmo (to si myslí jen socani, komouši a ekofanatici), takže každý úbytek jedné síly je nahrazen jinou. Prázdno příroda ráda nemá.

Ještě si budeme muset počkat, než se pravda o všech +/- ukáže.

F. Kusák 10.8.2019 16:50

Re: Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly?

Pane Pražáku, já o problému větrných elektráren také přemýšlím. Samozřejmě, že něco tvrdit bez řádných měření a výpočtů bych si nedovolil (a ani se o to tady nepokouším), ale větrné farmy stavět v takovém množství, vede logicky k podobným úvahám. A většinou narazíte na bagatelizaci problému, a už to samé je velmi podezřelé. Také změny laminárního proudění na turbulentní v blízkosti lopatek musí nutně vytvářet teplo, které ovlivňuje proudění vzduchu. Jsem přesvědčen, že existují výzkumné práce na tato témata, ale technická veřejnost je nemá k dispozici (kromě té, jejíž odkaz uvádíte, a kterou jsem před časem také četl) nebo je neznám. Občas prosáknou zprávy o vlivu větrníků na pohyb usazenin mořského dna, což má vliv na mořskou faunu i flóru. Staví se větší a větší monstra s vysokými výkony, právě určené do moře. Dodavatelé, myslím, mají velký zájem, aby tento business běžel dál. Je to určitě podobná lobby jako uhelná nebo jaderná, jen se o tom moc nepíše.

P. Zinga 10.8.2019 16:29

Kolik to dělá u Klementina?

Tepelné ostrovy, hlavně velkoměstské, zkreslují statistiku "globální teploty". Samozřejmě směrem nahoru, jinak by už dávno byly z dat eliminovány

http://joannenova.com.au/2019/08/we-can-see-the-urban-heat-islands-from-space/

J. Ganaur 10.8.2019 15:42

Re: Klima

Vraťte diplom.CO2 na Venuši nefunguje jako skleník, ale jako deka.Studujte a zapojte mozkové buňky, máte-li je.Na Venuši je všude 460°C, na povrchu je bezvětří, den trvá déle než rok a povrch Venuše je stár cca 700mil.let.A taky je tam 10x více sopek než na Zemi.Stále nic? Vy wiki skleníku.

M. Prokop 10.8.2019 15:10

Re: To smysl dává?

Tak by asi bylo nejlepší dbát o větrání průběžně a nové partičky 3i nevpouštět.

M. Prokop 10.8.2019 15:09

Re: Smířit se s tím?

To jsem zvědavej, jak dlouho jim vydrželo to "sebe-uvědomění", pokud by byli bez civilizačních vymožeností, jako je elektrická energie v zásuvce a teplo v bytě.

P. Princ 10.8.2019 14:53

Re: Pane Rado, mohl byste nás poučit?

Vaše klávesnice si plete "s" a "z".

Ale schlazeno na 30 let, to je double-fault, česky dvoják.

J. Pražák 10.8.2019 14:23

Re: Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly?

Sice se někdy argumentuje efektem motýlích křídel, ale:

Jen v Německu instalované větrníky, kdyby byly v jedné řadě, tak teoreticky přemění veškerou energii na elektřinu větru o rychlosti 4 m/s, tedy 15 km/hod, od povrchu země do výše 1913 m. Při rychlosti 15 m/s. tedy skoro 60 km/hod, do výšky 36 m. Větrníky tedy přemění na elektřinu větší % z vánku, než ze silného vichru. Celkový instalovaný výkon větrných elektráren k 12. 2017 dosáhl globálně 539 581 MW, přičemž přírůstek za rok 2017 činí 52 573 MW. Evropa má na tom podíl 177 506 MW, během roku 2017 přibylo 16 083 MW. Je nesmyslné vliv na klima v Evropě porovnávat s celosvětovou energií větru. Podstatné je, že větrníky oslabí slabší větry jdoucí k nám od západu a příroda nemá ráda prázdno, tak se proudění změní.

Nevšiml jste si, že drobné deštíky v posledních letech ustávají a déšť padá ve formě prudkých lijáků? To odpovídá tom u výše.

Samozřejmě energie ze spalování PHM a v elektrárnách dává ohromné množství tepla. Zkuste si to přepočítat na energii dodávanou Sluncem do ČR.

Je hezky vidět, jak většina deště se zastaví před Prahou - následky "tepelného ostrova" města, možná proto, že se mraky ohřejí a už nedochází ke kondenzaci.

P. Rada 10.8.2019 14:08

Re: Smířit se s tím?

Ty mladé bych do toho tolik netahal. Část jich je beztak už dnes na drogách, část bezradná ... a sotva komu s nově příchozích někde zbyl kousek volného úrodného. To spíše mizí i pro starousedlíky.

To co s problematických aspektů je všem lidem vrozeno je přitom např. nutkání pokusit se život alespon zničit když ho nelze rozvíjet a vrozenu máme i schopnost se těšit s utrpení bližních.

Přesto když se človíček na svět dostane tak ještě s principu vinu za celou minulou kulturu přeci nenese a je na celé kulturní společnosti zdali dokáže nastolit životadárně účinnou rovnováhu altruismu s egoismem.

To, že se dnes mladí oprávněně ptají jaký svět jim odcházející zbohatlá společnost zanechala, považuji za legitimní projev jejich narůstajícího sebe-uvědomění.

..."Zemi nedědíme po předcích ale půjčijeme si ji od svých dětí" (Exupery)

P. Rada 10.8.2019 13:54

Re: To smysl dává?

Používáte mylnou a tím i zavadějící úvahu. Jakkoli vysoké jsou momentální imise CO2 tak přesto nemohou s principu ihned ovlivnit klima. Rozodující pro změnu klimatu je až dlohodobá kumulovaná bilance účinků. To analogicky tomu jak principielně rozdílné jsou veličiny jako výkon (W) či energie (J=Ws).

Realita je tedy o tom, že za dosavadní průmyslovou éru připadají na jedince v průmyslovém světě nějaké imise působící po celé období kdy jev oteplování pozoru jeme - např půlstoletí. Něco docela jiného vykazovali v minulém půlstoetí obyvatelé rozvojového světa kteří však špatný příklad tzv "západu" už houfně následují a jsou v tom navíc podporováni tam dislokovanou výrobou.

Představme si oro představu uzavřenou halu... kde se začalo např před deset dny kouřit na báječném večírku plném zábavy .... a pojednou se poslední den zjistilo, že nejdou otevřít okna a pokazila se klimatizace... To zrovna když přišla další partička několikrát početnějších co se rozhodli na základě příkladu ukázat jak to taky umí "roztočit".

Leckomu ze všech sice dochází, že je to situace dlouhodobě neudržitelná ale ti dříve příchozí ze sebe dělají nevinátka oproti těm co mejdan zrovna rozjíždějí naplno a ti noví si chtějí konečně užít podle svého.

Spory o to kdo by se měl a kdy uskromnit a proč následně vedou k odalování věcných řešení. Další problém tkví i v tom, že i dnes je svět zařízen tak, že cca 10% nejvlivnějších má na svědomí 50% emisí. Lze tedy uvažovat i tak, že nejrychlejší cestou by bylo omezit kouření jen 10% populace a zbytek se časem možná přidá - budouli tenologie.....

P. Rada 10.8.2019 13:31

Re: Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly?

Pane Pražáku já ten odkaz četl. Hned v úvodu se tam ale píše..."Masivní větrné elektrárny MOHOU ovlivnit MIKROKLIMA:... - Takovéto úvahy ale Vy příznačně jako "cestu do pekel" mylně intepretujete už v první větě do zcela jiné podoby.... "oteplují střední Evropu a snižují množství srážek" ...Na to jsem reagoval.

Na druhou stranu se mi líbí, že alespon trošku věcně argumentujete čísly. Je přesto dál chybou, že operujete se získanou energií turbín ale energie větru přeměněné v lesích či budovách na teplo dál pomíjíte i když jsou globálně i kontinentálně naprosto dominantní.

Daleko zásadnější chybou navíc je, že reagujete aniž jste si zřejmě vůbec zkusil spočítat jaké úhrné energie se uvolnují dopadem cca 1kW/m2 plochy MILIOM km2. Zkuste si to porovnat i třeba i s celosvětovou úhrnou produkcí energie která se s dnes dominantních fosilních zdrojů se ročně např uvádí 250GJ člověka, což odpovídá asi 22 tunám měrného paliva na průměrného obyvatele planety a rok.

M. Malovec 10.8.2019 13:11

Smířit se s tím, že

lidstvu není pomoci není jdnoduché, zvláště pro mladé, ale jelikkož tomu sami napomáhají, nic jiného, než zmar nezaslouží. Kdo chce kam, pomozme mu tam.

V. Církva 10.8.2019 13:10

To smysl dává

V každém případě je třeba se změnám klimatu přizpůsobovat nejen bojovat proti příčinám, když pořádně nevíme jak. Ono totiž není jednoznačně jisté řešení, a s tou partou Zelenorudých a vykuků kteří jejich blbost zneužívají to řešení tak brzo nebude. Nezapomeňme, že spalovací motor osobních aut v Evropě se na světových emisích CO2 podílí ca 1 procentem (emise Evropy ca 10 procent světových, automobily ca 10 procent emisí - tedy z těch 10 procent).

Takže pokud jsou emise CO2 problém bylo by třeba tlačit na továrny v Číně, zastaralé způsoby výroby, populační explozi. Evropa možná jako příklad může strhnout ostatní (Číňané vytvoří neekologicky technologie které nám prodají) ale předtím se stane nekonkurenceschopnou.

J. Pražák 10.8.2019 12:37

Re: Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly?

Nejprve si přečtěte odkazy, co jsem kopíroval. Když už o tom dělají studii na Harvardu, tak na tom asi něco bude.

Jde o současnou rychlou změnu a o výkony. Lesy zde byly, krajina má stejný profil. Ve středověku byla "malá doba ledová", kdy zamrzalo moře i v Benátkách. Jak vysvětlíte, že v poslední době ledové byly ledovce až na Šumavě a v Alpách měly tloušťku i km a přesto roztály?

Jen v Německu je 60 000 MW větrníků, tedy postavené do řady přes délku Německa by to bylo 75 kW na každý metr. W = 0,5 x 1,255 x v3. Tedy větrníky odebírají více % z energie slabého větru, než ze silného. A na uvolněné místo se dostane proudění z jiného směru. Déšť k nám přinášejí mraky ze západu, protože se voda musí do nich nad oceánem vypařit.

Samozřejmě příčin je více.

P. Rada 10.8.2019 12:32

Re: Klima

Já se trochu divím, že ještě komunikujete. Je to možné ale asi proto že jste jaksi slepec který nemůže vědět...

Sám jste totiž nedávno tvrdil, že "umřete smíchy" pokud by na Venuši panoval skleníkový efekt. Tak znovu připomínám, že CO2 tam v tomto smyslu dominuje a navozuje oteplení skleníkovým efektem až o 400C!

https://cs.wikipedia.org/wiki/Atmosf%C3%A9ra_Venu%C5%A1e

P. Rada 10.8.2019 12:24

Re: Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly?

Mohl by jste s "dobrým úmyskem" i tvrdit, že výškové budovy a lesy tím jak překáží proudění vzduchu.... oteplují střední Evropu a dokonce, že okolní pohoří snižuje množství srážek... Něco na této prvotní úvaze přeci totiž trošičku a v některých souvislostech je.

Dominantně ale nejspíše už jde falešnou oracionalizaci - jen aby jste nemusel ve svém životě co možná nic zásadnního měnit.

Přehlédnutý fakt je přeci ten, že pohoří jsou tu už statisíce až miliony let a lesy i když byly svého času v čechách celoplošně vyrubány a pak zas vysázeny... neměly dopady na celosvětové klima zdaleka tak velké jaké dnes pozorujeme.

To co nejvíce nejmarkantněji pozorujeme je přeci oteplování severu a to průměrně až o 8C. Nad dříve jen ledové pláně s nekolikaletým ledem vespod, např letos dopadá sluneční svit už na vodní plochu o milion km2 větší jak v minulosti. Ta má ale už minimální odrazivost pro kterou je dopadající energie celodenního letního svitu nad polárním kruhem prakticky celá absorbována do tepla vody. Toto posléze mění vdušné proudění (viz polární vortex) včetně změn větrů přinášejících dříve i do střední evropy více vláhy. Častěji zde naopak trčí tlakové výše. Toto podstatné kdo ví proč ve své úvaze ignorujete.

Člověk opravdu není jediná příčina změny klimatu - ale dokud je hlavní příčinou, měl by umět používat rozum, vlivnost a nebezpečí zmírnit. Pokud časem nastoupí masivní kladné zpětné vazby založené na tání permafrostu,... a na člověku přestane tolik záležet - může to být civilizační konec.

P. Rada 10.8.2019 11:59

Re: Nedivme se ....

"Mentalita osob", kteří se přiváží ke geneticky jedinečným stromům v prvé tzv bezzáshové zoně NP se snahou o jejich záchranu je mi naopak blízská a považuji ji za oprávněný projev občanské neposlušnosti. Kdybych byl mladší a měl tak na to - přidal bych se k nim.

Oprávněnost tohoto postoje vůči zvůli těžařů drancujících les tam kde to bylo jak protiprávní tak zbytečné a dokonce kontraproduktivní snaze zabránit šíření kůrovce do hospodáčřských lesů nakonec potvrdil i soud.

https://frankbold.org/pro-media/tiskova-zprava/soudne-potvrzeno-zasahy-policie-na-sumave-protizakonne

Pokud jde o JE je to sice jiná kapitola ale s podobným podtextem. Ke stavbě jakéhokoli neekonomického a předraženého projektu financovaného s veřejných zdrojů, navozujícího dokonce dlouhodobé mezinárodní závazky a s dopady široké životní prostředí by se občané měli umět vyjadřovat. Zárovenby k tomu měli mít dostatek informací, vzdělanosti atd.

Konkrétněji k dopadům klimatu se dnes vyjadřuje autorka článku a to přesto, že ani základním principům jak přiznává nerozumí. Nevědomost jedinců by sama o sobě nebyla tak škodivým projevem jako dopady snahy těch, kteří příspěvky cíleně zlehčující dopady klimatu už celá desetiletí vyhledávají a znovupublikováním prohlubují dezinformace. V rozvinutějším světě se dnes také vedou diskuse - ale spíše už o tom co se dá dělat? Kdežto u nás se o katastrofě lesů prakticky nepasalo a dál pokračuje diskuse na bludné téma zdali se vůbec otepluje?... a pokud - tak zada významě? ... a když už - tak zdali za to může člověk?.... Takto společnost tratí cenný čas na adekvítní reakci. Afdaptovat se i omezovat produkci CO2 která je prapříčinou přitom lze řadou způsobů.

J. Pražák 10.8.2019 10:47

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly

Větrné parky na západě oteplují střední Evropu a snižují množství srážek, motorizace a elektrárny také nejsou bez viny. I další odkazy v tomto článku jsou zajímavé.

https://oenergetice.cz/vetrne-elektrarny/masivni-vyuzivani-vetrnych-turbin-muze-podporit-zmeny-mikroklimatu-zpusobit-rust-teploty

Člověk není jediná příčina změny klimatu. Doprava v Praze vyprodukuje tolik tepla, že by se s ním dalo vytápět 600 000 bytů o ploše 65 m2.

Přitom PHM v ČR tvoří jen 20% energie, než se vyrobí v elektrárnách.

P. Lenc 10.8.2019 10:14

Dobrý článek,

dík za něj.