6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

KLIMA: Optimální provozní temperatura

Na světové klimatické konferenci v Polsku je debatováno o následcích ohřátí Země. Pro Švýcarsko by to podle rozsáhlé studie Mezinárodního měnového fondu bylo pozitivní: méně nemocí, menší potřeba topení, vyšší produktivita.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Brzák 20.12.2018 2:19

Re: Zajímavý článek. A logický???

https://miroslavbarta.cz/_files/200000194-93a5c94a1f/Varov%C3%A1n%C3%AD%20z%20Velikono%C4%8Dn%C3%ADho%20ostrova%20-%20Hospod%C3%A1%C5%99sk%C3%A9%20noviny%20(IHNED.cz).pdf

R. Brzák 20.12.2018 1:23

Re: Zajímavý článek. A logický???

Kolaps civilizací neznamená kolaps lidstva - v situaci, kdy se nějaká civilizace přestane přizpůsobovat (obvykle pod vlivem vybudování přílišné závislosti na dostupném, ale omezeném zdroji prosperity) je takový krach přirozeným důsledkem v neustále se měnícím světě. To ale znamená, že lidé té doby prostě přestali kriticky hodnotit a logicky vyvozovat ze svého světa všechny možnosti - a nikoliv že by snad přestali dostatečně prociťovat své emoce... Ty jsou nakonec s mírným zjednodušením jen dvě - a to láska a strach. Láska umožňuje přijímat vše kolem sebe s otevřenou myslí - oproti tomu strach, pokud tedy mu ponecháme příliš moci nad sebou, mysl uzavírá či náš pohled zaměřuje příliš úzce na jeden možná kritický, ale omezený výsek reality. A je to tedy láska, která ponechává pro náš rozum natolik rozšířený zorný úhel, že náš nejlepší evoluční nástroj má všechny dosažitelné informace k dispozici - a může analýzou dospět k nejlepšímu řešení.

Co se týče naší osamělosti ve vesmíru - nechci se tvářit jako erudovaný, ale přijde mi dost namyšlené si myslet, že jsme již dostatečně prozkoumali a pochopili vesmír, aby pro nás byl Fermiho paradox nějak určující...

Velikonoční ostrov je podle novějších výzkumů typickým důsledkem podlehnutí strachu tamní populace a vybudování systému příliš závislého na málo jedincích...

P. Rada 20.12.2018 0:59

Re: Omyly a nedomyšlenosti autorů i pana Zingy.

Pane Volariku základem by mohlo být o věci alespon vědět. Poté by se snad dalo spojit vědění a vytříbit ho v diskusi... - snad.

Vy se ale snažíte o posměšky až konfrontaci. Zakažte si proto když už tak sám sebe.

P. Rada 20.12.2018 0:56

Re: Zajímavý článek. A logický???

Pokud by jste měl pravdu ohledně úžasných ecolučních nástrojů přežití, sotva by kdy zkolabovala nějaká civilizace a v okolním vesmíru by se to hemžilo životem jak v pralese. pozorujeme ale spíše opak a Fermiho paradox je už půlstoletým mementem.

Váš omyl tkví v upřednostnování možností rozumu - logiky.. Zásadní jsou pro druh homo totiž emoce a navíc geneticky zakodovaná schopnost mít potěšení ze zabíjení i afektivita vedoucí k pokusu život alespon zničit pokud se ho nedaří rozvíjet. Války a násilí proto provázejí lidsvo od nepaměti. V dobách kdy nebyla osídlena celá planeta mohla ale mít sociální agresivita tohoto druhu i pozitivní dopady v rozšiřování populace. Dnes už prakticky není kam uhnout jak na tom Velikonočním ostrově:

https://www.youtube.com/watch?v=eb_6MdUZyw0

B. Volarik 20.12.2018 0:50

Re: Omyly a nedomyšlenosti autorů i pana Zingy.

A co s tím chtějí dělat, oni vševěde?

Zakázat lidi?

Zakažte sám sebe a podobné cvoky a bude pokoj, matička Země si to i bez vás už nějak vyřeší....

P. Rada 20.12.2018 0:44

Omyly a nedomyšlenosti autorů i pana Zingy.

1. Není diskutována rychlost změny teploty ačkoli toto je okolnost podstatná pro schopnost biosféry se změnám přispůsobit. Dávám k úvate, že dnešní rychlost změny je řádově vyšší než byla na konci doby ledové a dokonce pravděpodobně nejvyšší za posledních 55 milionů let kdy v PETM došlo k podobně masivnímu nasycení atmosféry uhlíkem ale s daleko pozvolnějším trendem.

2. Není diskutováno jak a zdali se za změnou podnebních pásem může přesouvat člověk se svou infrastrukturou, vlastnickými vstahy... což ovlivnuje podstatou prosperity. Viz války a migrační tlaky navozené změnou úživnosti krajiny. Někde přibudou lesy, roztaje permafrost ... jinde se naopak rozrostou stepi až pouště. Pobřeží a delty řek kde je nejhustší zalidnění může zalít oceán a už dnes růst hladiny spolu s růstem čerpání vody pro umělé závlahy vede k zasolování dříve nejúživnějších půd.

3. Autoři neuvažují, že podstata problematiky změn klimatu nespočívá v mnohde jen ve změně teploty ale v podmínkách geogreafie světa, změn lidnatosti atd. Zejména na severní polokouli ve změnách vláhu nesoucího proudění vzduchu. Pokud se totiž např stane, že nad českem bude stále častěji a déle tlaková výše - jak se to jeví poslední dekádu, navodí kontinentálnější typ klimatu zásadním nárůst sucha v krajině ale přitom jen malou změnu průměrných ročních teplot.

Zatím se globální teplota změnila zhruba o stupínek a přitom 95% tepelné energie pohltily oceány a nejde tedy zdaleka o konečnou odezvu. Reálně hrozí mnohanásobek. Česko ale už nyní evidentně vysychá, lesy zde odumírají, zemědělci hlásí i přes pěstování suchomilných plodin klesající prosdukci.

Jaké budou asi dopady za další desetiletí? Jiný pohled na dnešní počátek klimatického rozvratu může být přes bilanci uhlíku v biosféře planety. Tedy v narušení cyklů biogenních prvků. Celá biosféra obsahuje zhruba 550GtC přičemž ročně do ní z fosilů které ležely mimo uhlíkový cyklus stamiliony let přibývá 10GTC. Jak dlouho tato situace asi tak bude stabilní ?

R. Brzák 20.12.2018 0:43

Re: doba soudce Boha

Komanči a jiní socialisté - rozdíly mezi sebou mají, jednu věc ale společnou - podléhání strachu, které vede ke ztrátě soudnosti...

R. Brzák 20.12.2018 0:42

Zajímavý článek. A logický. Protože autor nepodléhá emocím,

oproti mnoho vědců z panelů, kteří pro své uplatnění dávají výše konsenzus, než typicky vědeckou vlastnost - neustálý spor o věci jakkoliv nezpochybnitelné...

Člověk má úžasné evoluční nástroje přežití - jako rozum a schopnost se přizpůsobit. Takže už bychom měli začít používat rozum (a nesnažit se změnit planetární klimatické děje) a napřít všechny mozky (a peníze) k přizpůsobení se.

S. Ševeček 20.12.2018 0:25

doba soudce Boha

kdy slunce stálo nejvýše v pravé poledne je nenávratně pryč.

Dnes je to Poručíme větru dešti.

/co mi to jen připomíná?