7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

KLIMA: Optimální provozní temperatura

Na světové klimatické konferenci v Polsku je debatováno o následcích ohřátí Země. Pro Švýcarsko by to podle rozsáhlé studie Mezinárodního měnového fondu bylo pozitivní: méně nemocí, menší potřeba topení, vyšší produktivita.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 20.12.2018 11:12

Čím tepleji, tím lépe.

Již léta doufám, že se skutečně oteplí a žádná zima nepřijde. Zatím stále marně.

Z. Lapil 20.12.2018 10:58

Re: Omyly a nedomyšlenosti autorů i pana Zingy.

Ad 1: věřím ve schopnost lidí pěstovat potravu ve sklenících a pod. Energie je dost (i u nás se skleník musí spíš větrat a třeba v kravínech apod. je pro správnou funkci PRÁVĚ větrání, krávy topějí dost samy). Voda se dá recyklovat, i kdyby k tomu byl potřeba atomový destilátor). Jo, bude to drahý, ne že ne).

Ad 2: to je přesně ten důvod, proč se nebát globalizace. Viz Las Vegas nebo Rijád v Saúdské Arábii nebo fotbalové mistrovství světa v Kataru: přepych v neobyvatelné poušti.

Ad 3: dobrá připomínka: teplota není všechno. Ale neodolám: CO2 snad JE všechno? Podle zpráv z Katowic se zdá, že mnozí si to opravdu myslí.

R. Brzák 20.12.2018 10:56

Re: K poslednímu odstavci

A ještě - za Karla čtvrtého byly teploty ještě vyšší, než dnes. Rozdíl byl pravděpodobně pouze v množství zalesnění - které mohlo (ale nemuselo) být větší, než dnes (protože tehdejší svět dřívím topil, stavěl z něj - a lesy neobnovoval...).

R. Brzák 20.12.2018 10:53

Re: K poslednímu odstavci

To nemusí nikomu složitě docvakávat - o klimatických změnách (které jsou v neustále se měnícím světě přirozené) nikdo nepochybuje. Jejich spojování s vlivem člověka také ne - jen jsou pochybnosti o zásadním vlivu člověka, nebo dokonce o fatálním vlivu člověka. A je téměř nepochybné, že vliv člověka na zvrácení těchto jevů je v oblasti komunistického "poručíme větru dešti!". Z čehož plyne nutnost, jako vždy v lidské historii, se přizpůsobit - nebo vyhynout...

P. Lenc 20.12.2018 10:52

Re: K poslednímu odstavci

Jistě pane Kavalíre.Problém je, že se počasí měnilo a to někdy velice rychle po celoui existenci planety Země a to dokonce v době takříkajíc historické.Osídlení Gronska v době raného středověku až do 14st. a náhlá tzv. malá doba ledová poté trvající prakticky až do konce 19st. je toho důkazem.O velice prudkém oteplení na konci poslední doby ledové nemluvě.Zvláštní, že?

R. Brzák 20.12.2018 10:49

Re: K poslednímu odstavci

Samozřejmě nikoliv - ve Vašem příspěvku píšete o autorovi. Měl jsem zato, že dáváte El Niňo do souvislosti s posledním odstavcem článku.

R. Brzák 20.12.2018 10:47

Re: Ano, to je skutečná otázka. Co když je tu naopak zima

Vodou dobře zásobené podloží není v kopcích nikde. Takže lesy na kopcích rostou tam, kde prší. V současné době se srážky koncentrují právě nad horamy. Je to dáno ale nikoliv globální změnou teplot, ale obrovskými plochami průmyslově obdělávané půdy v nížinách - ze kterých sálá teplo a srážky jsou tak "vytlačovány" nad zalesněné oblasti. Tento trend tedy můžeme lokálně ovlivňovat - změnou způsobu hospodaření směrem k zadržování vody v krajině. Ano, je to na dlouho. Je to ale reálná věc. Snižování CO2 je nereálné - protože na každé procento snížení v rozvinutých zemích vyprodukují země rozvojové plus Čína a Indie a spol 17 % navýšení... CO2, jak čteme i v článku, pak znamená růst biomasy. Hodnoty CO2 jsou dnes cca na 400 jednotkách - přičemž optimum pro biomasu je kolem 2000 jednotek (člověk může dýchat do 8000 jednotek...

Z. Lapil 20.12.2018 10:47

Re: Omyly a nedomyšlenosti autorů i pana Zingy.

Technická: pan Zinga to jen přeložil.

Z. Lapil 20.12.2018 10:45

Re: Zajímavý článek. A logický???

Taky to muže znamenat, že civilizace má jen velmi krátké "televizně vysílací okno". Což může být pravda - vysílače a la Žižkov jsou značně na ústupu proti internetu na tisíc způsobů.

Zatím jsem ale nepřišel na to, má-li mobilní telefon/internet podobné "značkovací" vlastnosti, jako televize.

Dokáže-li někdo odvodit: je to spóóusta slabých směrových (není důvod vysílat do nebe a do země) vysílačů frekvence 800-2800Mhz. Například tenhle: https://www.kathrein.de/fileadmin/media/produkte/imports/mca/9363878a.pdf.

A ta spousta vypadá nějak takhle: http://www.gsmweb.cz/.

Plus samozřejmě ty vysílačky, co nosíme po kapsách.

R. Langer 20.12.2018 10:34

Re: K poslednímu odstavci

No, a mě to tak nepřipadá.

Z. Lapil 20.12.2018 10:31

Re: doba soudce Boha

Větrudešti poroučím každou chvíli. Neposlouchá, lajdák.

J. Kavalír 20.12.2018 10:31

Re: K poslednímu odstavci

Mě také nevadí, když u nás bude o trochu tepleji. Problém je právě v těch změnách - sucha, letní vedra okolo 35 stupňů, když v létě zabouří, tak to někde spadne jako přívalový déšť.....

Zkuste se podívat na CHMI.cz, je tam článek o počasí během vánoc s grafem s průměrnou teplotou v několika posledních dekádách. Třeba vám docvakne, že se opravdu něco mění.

Z. Lapil 20.12.2018 10:30

Re: Zajímavý článek. A logický???

Rozum má člověk - jednotlivec. Viz Parkinson: Shromáždění nad devět osob není usnášeníschopné.

Civilizace rozum nemá, pro tu platí Hayekův/Janyškův spontánní řád neboli - v mé interpretaci - je to systém příliš velký a složitý, než aby bylo možné jej ušéfovat (řídit šéfováním, nikoliv ušéfovat k smrti). Ekologii pomůže trochu osvěta a hodně skutečnost, že čím je něčeho míň, tím je to dražší. Netvrdím, že to bude stačit.

Tvrdím, že předběžná opatrnost má dva konce - viz onen fakt, že bez CO2 by na naší planetě bylo o 30 nebo padesát nebo kolik stupňů míň, nebo hypotéza (nápad?), že nebýt masivního přibývání CO2, jsme zpátky v době ledové. O čemž můžou vědci hlasovat (opravdu je tolik klimatologických vědců schopných samostatného názoru, kolik se jich v Katowicích sešlo?), ale stejně u podobně složitých/rozsáhlých věcí skončí na způsob "Za těchto předpokladů existuje taková pravděpodobnost" a to - ať se na mě nikdo nezlobí - je možná důvod k pohotovosti, ale rozhodně ne k otočení kormidla.

P. Rada 20.12.2018 10:25

Re: Ano, to je skutečná otázka. Co když je tu naopak zima

Pane Brzáku lesy či spíše křovinaté porosty opravdu i ve španělsku najdete. Zkuste se ale pozorněji podívat na fotografie s těchto oblastí. Kopce -svahy ̈- jsou tam v adekvátní nadmořské výšce pravidelně křovinato travnaté či dokonce holé.

Vitální porosty dávající produkci dřevní hmoty tam ale rostou jen v okolí řek a na podloží dobře zásobeném naakumulovanou vodou kam pro ni kořeny celoročně dosáhnou.

.

Kdo kdy projížděl Balkán cestou k moři a vystoupl si s auta na procházku do taky lesů, tak ví o čem píši.

J. Kavalír 20.12.2018 10:20

Re: K poslednímu odstavci

Měl jsem, samozřejmě, na mysli pana Zingu.

Co vám je nejasného na tom, že se s nástupem El Niňa skokově "globálně" oteplí a po jeho odeznění opět teploty poklesnou? Odehrává se to v oblasti Pacifiku a u nás se to na průměrné teplotě neprojeví.

P. Rada 20.12.2018 10:16

Re: Ano, to je skutečná otázka. Co když je tu naopak zima

Těží a težit budou dokud bude co a dokud to bude vůbec výnosné. Výnosnost ale už pro pokles ceny dřeva pomalu končí i když se pro něj hledají odbytiště až daleko v zahraničí. problém rozpadu lesů mírného pásma a nutných asanací je totiž celosvětový.

Takké proto končí i celková efektivita pěstování lesů v ČR. Zatím máme to štěstí, že vše stovky let rostoucí nespalují požáry jak ve Švédsku, kalifornii či Kanadě a poté odkrytou půdu nesplavují přívalové deště.

Tohle "štěstí" ale souvisí i s daleko menší průměrnou rychlostí větrů na našem území. Je tedy otázkou času kdy i k ohnivému závěru vývoji u nás dojde.

B. Lukáš 20.12.2018 10:16

Re: O environmentalistických manipulátorech typu Rada

K, Čapek: „ Jedna z největších civilizačních pohrom je učený

hlupák". Vašim vulgárním oslovením p. Rady mezi učené

hlupáky asi patříte. .

Přeji Vám hezké Vánoce a v novém roce více slušnosti vůči těm, co nesdílejí Váš názor..

P. Rada 20.12.2018 10:06

Re: O environmentalistických manipulátorech?

Paní Těhlanová dávám Vám spíše zapravdu, že "boj proti změnám klimatu je velmi zhůvěřilý".

To prostě proto, že prakticky neexistují aktivity které by lidé výrazně udělali. V realitě imise skleníkových plynů jen dál rostou a to, že se dohdla alespon výměna informací a nastínil možný scénář s vytýčeným limitem už zřejmě selhalo pro dobrovolnost přístupu kde si kdekdo s rukama svázanýma mocí fosilního průmyslu závazky vykládá bez sankcí po svém.

Daleko více jak na klimatický problém který hrozí až fatálně, lidstvo doposud nynaklásá na reklamu zbytečného konzumu pro konzum či na zbrojení. Enormě vysoké ztráty hrozí proto, že tzv ekosystémové služby které vyrovnanost klimatu podminuje a jejihž hodnota se v ekonomice pravidelně pro jejich stabilnost nezapočítávala, dokonce násobně přesahují celosvětové HDP. Přijde li civilizace o ně - přijde nutně o svou podstatu.

R. Langer 20.12.2018 10:05

Re: Ano, to je skutečná otázka. Co když je tu naopak zima

Holt zase lže.

R. Langer 20.12.2018 10:04

Re: K poslednímu odstavci

No, skončilo na deset let a klimatičtí oteplovači začali sami od sebe blábolit cosi o "změně klimatu" místo o oteplování, takže opravdu nevím, kdo je větší hlupák. :-P

R. Brzák 20.12.2018 9:59

Re: Ano, to je skutečná otázka. Co když je tu naopak zima

Nevím, kde jste došel k takovému argumentu. Průměrná teplota je jistě vyšší ve Španělsku nebo Francii, než u nás v Jeseníkách - a lesy tam na kopcích jsou...

R. Brzák 20.12.2018 9:57

Re: K poslednímu odstavci

Za prvé - jde o poznámku překladatele, ne autora.

Za druhé, ani El Niňo není jev prozkoumaný tak dokonale, abychom případné jeho kritické vyvraceče (tedy vyvraceče, kteří zpochybňují jeho zásadní vliv na popisované) mohli šmahem odsoudit jako vyznavače Zeměplacky.

K. Janyška 20.12.2018 9:55

Re: Ano, to je skutečná otázka. Co když je tu naopak zima

To Babiš, ta pro mne svině a jeho ministr životního prostředí. A Babišovy firmy těží a těží... Dzp.

R. Brzák 20.12.2018 9:51

Re: Zajímavý článek. A logický???

Fermiho paradox může být vypovídající pro ten typ inteligentního života, který se vyvíjí v podobných podmínkách, jako ten náš. A ani tehdy to neznamená nutně potvrzení nějakého zásadního mementa - protože není bezpodmínečně nutné, aby se civilizace vyvíjela vyloženě technickým směrem. Dovedu si představit planetu budhistických mnichů (tedy spíše zemědělská civilizace) - ta by se jistě líbila i všem enviromentalistům...

P. Rada 20.12.2018 9:50

Re: Trochu nepřesné?

Pane Drábku není to od Vás příznačnš spíše hodně nepřesné? Vezmu to odkonce.Ty výpočty změn klimatu do minulosti se opravdu dělají právě toto slouží jako jedna s nejlepších kontrol úspěšnosti modelu. Modely se navíc mezi sebou porovnávají a matematicky není problém jít právě do minulosti. ... https://kfa.mff.cuni.cz/?p=57

Konec i začátek malé doby ledové byla epizoda odpovídající tak mírné změně radiace zemského povrchu která by dnes nastolené oteplování už celkově nevykompenzovala. Takovéto vlivy se dají opakovaně také modelovat. 95 %tepla navíc zatím absorbovaly oceány.

Korálové útesy se oproti Vašemu tvrzení už rozpadávají a to nejen s důvodů oteplení oceánů ale spíše s důvodů jejich okyselení!

P. Rada 20.12.2018 9:31

Re: Ano, to je skutečná otázka. Co když je tu naopak zima

Pane Janyško "trochu se přihřálo" a koukněte se z okna na bývalé smrkové lesy u Vás. Když ještě trochu přihřejete neudrží se už místo smrků ani listnáče. Ještě trochu si přejte a nudrží se zejména v kopcích s propustným podložím ani křoviny ...

Právě to je ale situace do které tato země směřuje. Šlo by to sice jak v daleké minulosti řešit migrací. To ale už prakticky nejde. V zemích jako je Sýrie sucho spolu s růstem populace a nepřipraveností vyvolalo ničivý konflikt a právě podoné scény s rostoucím oteplením svět čekají. Mohou se totiž dát do pohybu stamiliony lidí a nezakotvený kulturně odlišný až konfliktní člověk je jiným extrémě nebezpečný.

https://www.novinky.cz/domaci/385720-klimatolog-cilek-je-to-teprve-zacatek-do-pohybu-se-mohou-dat-stamiliony.html

J. Kavalír 20.12.2018 9:23

K poslednímu odstavci

Autor zde ze sebe udělal hlupáka po vzoru Kremlíka, který před 10 lety také tvrdil, že "Oteplování skončilo, zapomeňte."

Tím důvodem je El Niňo.

K. Janovská 20.12.2018 9:17

Re: Lidi neblázněte!

Naprostý souhlas :-). Dnes jsem si ověřila, jak 10 hod spánku člověku prospěje, hned se dívá na svět jinak!

A co se týká oteplování, nejvíc mě aktuálně štve předpověď počasí na svátky. Teplota by ani tak nevadila, ale celodenní deště ...přijede vnučka, co dělat celé dny, aby jen nečučela na pohádky...Nebo takhle to autor článku nemyslel?

J. Kavalír 20.12.2018 8:54

Re: Trochu nepřesné

Delta vzniká v místech, kde pobřeží klesá "samo od sebe". Přínos materiálu jen tento pokles vyrovnává. V případě, že pobřeží stoupá, vzniká estuár - dlouhý záliv v ústí řeky (příklad Garonne - Dordogne ve Francii).

Nové a rychlejší oteplování začalo tak před třiceti lety. Těžko ho spojovat s malou dobou ledovou po cca stopadesáti letech, kdy se teploty nijak výrazně nezvyšovaly.

K. Janyška 20.12.2018 8:53

Ano, to je skutečná otázka. Co když je tu naopak zima

a chce to tu trochu přihřát... Dzp.