29.11.2021 | Svátek má Zina


Diskuse k článku

KLIMA: Nešťastný způsob tohoto léta

Tragické záplavy v Německu stejně jako nedávné tornádo na jižní Moravě vyvolaly stereotypní reakci politiků i mnohých komentátorů – je to další příklad klimatické změny a potvrzení toho, že musíme ještě zesílit úsilí o co nejrychlejší omezení emisí a dosažení uhlíkové neutrality za každou cenu. P

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pleva 4.8.2021 15:00

Díky za výborné popsání současné úchylné doby, snahy totalitářů nás ovládnout a t.zv. "demokratických" vlád nás ještě více vysávat a kontrolovat. Článek by měl být přeložen do všech evropských jazyků a uveřejněn tak, aby co nejvíce Evropanů se mělo nad čím zamyslet.

V. Konecna 27.7.2021 23:42

Muze mi nekdo rici kdy byla naposledy doba ze se pocasi nemenilo?

P. Szirotný 25.7.2021 21:37

Podle mě skvělý článek ! Nejsem odborník na klima, ale snažím se přemýšlet vlastní hlavou. Každou chvíli někde čtu něco jako "taková povodeň tu nebyla sto let", letošní teplota překonala rekord z roku (např. 1908)" A podobně. Co to znamená ? I před sto lety byla v dané místě podobná povodeň. Jen tam asi nestálo město, ale jen pár chatrčí. A před sto lety bylo podobné horko. Jak dlouho do minulosti existuje seriózní sledování počasí ? Tipuju tak 200 let maximálně. Ale přírodní cykly můžou mít periodu třeba 500, tisíc let nebo i víc. Grónsko se ne náhodou jmenuje v angličtině Greenland, nebo-li "zelená země". A taky, že to zelená země byla. A dnes je pokryto ledem. Byla doba ledová, která někdy začala a potom zase skončila. Aniž by to člověk nějak ovlivnil. Nezpochybňuji měření vědců, že se planeta otepluje. Jistě to tak je. Možná se bude ještě oteplovat ještě pár let a poté se začne ochlazovat. Jen důkazy o tom, že se jedná o důsledek lidské činnosti nejsou. Před pár lety byla hitem ekologů ozónová díra. Dnes už tento problém neexistuje. Věříte tomu, že je to kvůli nahrazení freonů v ledničkách ve vyspělé části světa (v té nevyspělé žádné ledničky nemají, nebo freony jistě neřeší) ? A i kdyby klima ovlivňovalo CO2 či jiné plyny, produkované lidmi ... změní se něco když v EU či USA budeme blbnout až k hranici zničení ekonomik, když ve zbylé části planety se to moc neřeší ? Je to podobné, jako kdyby se 10 lidí ze sta v budově přezouvalo a 90 zbylých tam chodilo v zablácených botách.

J. Svoboda 25.7.2021 20:17

Hašek se chytá sucha, ptorže mu do jeho ideologického krámu nepasují výkyvy a vo tom to je, Hašku.

Pěkný den.

Š. Hašek 25.7.2021 20:27

Děkuji za pozornost.

Fakt jste štajf z toho, že v létě je bouřka a v zimě mrzne? Mně to vrtalo v makovici v sedmi. Pak mě to pustilo. Trhal jsem o Markétě třešně a dělal neschválené chemicko-fyzikální pokusy.

Chyběl jste mi/nám. Zdar brusele!

J. Svoboda 25.7.2021 20:09

Přesně podle legendárního trapného výroku vašeho šéfa - ledovce tají jen ve filmu Al Gora.

Pěkný den.

Š. Hašek 25.7.2021 20:15

Nechci Vám do toho kecat, při nedělním večeru. Ale ledovce tály, přibejvaly, řítily se, jak dělostřelba u Verdunu - už v dobách, kdy si komise brusele a Bursík hráli v uhláku na havíře.

Klidný podvečer!!!

Někdo zadekloval i konzervy arašídů k televizi, poňádž hlásili státní výstrahu před letním počasím.

Zdar! Tykáte si s tím blbcem z USA??? Jak jste ho jmenoval?

J. Svoboda 25.7.2021 20:18

To nekoresponduje s tvrzením šéfa IVK, tak bacha na to, Hašku.

Pěkný den.

J. Kanioková 25.7.2021 19:01

Italský novinář: Čína je připravena uznat, že koronavirus unikl z její laboratoře

https://echo24.cz/a/SrJg8/italsky-novinar-cina-je-pripravena-uznat-ze-koronavirus-unikl-z-jeji-laboratore

„Evropský azylový systém selhal“. Rakousko posílá kvůli migrantům 400 vojáků na hranice

https://echo24.cz/a/SBBnA/evropsky-azylovy-system-selhal-rakousko-posila-kvuli-migrantum-400-vojaku-na-hranice

Š. Hašek 25.7.2021 19:24

Paní Kanioková, a fakt to myslím vážně.

Není rozhodující, kde to vzniklo, je rozhodující konstrukce a chování toho. A chování politiků a lidiček. Běh světa neurčují přírodní děje, ale chování politiků. Dnes. Chová se to jako obyčchřipka.

Zatím usmolili, že určitý počet z deseti milionů (ČR) zemřel a na výtěru mu našli tenhle vir. Docela legrace, rakovinu/dva metráky tuku/88 let vrazit na vira. Smutná legrace!!! Už mi nezbývá než legrace a sarkasmy, jako v roce 1987.

Co se týče Afrolidoužroutů, tak mně stačí "hádky a kecy" s mým sousedem. A s tím sousedem se shodneme, že nějací negři tady nemají co dělat. Nejsme snad otrokářský stát, a já nehodlám jim udělat nějakou ubykaci, když vím, že "nejsou ani na tah". To říkal můj strýc, vod rána do večera se staral.

Zkráceno.

J. Svoboda 25.7.2021 20:11

Táta se udusil na přístrojích, vy chřipečkáři.

Už jste trapnej.

Š. Hašek 25.7.2021 20:22

Ale uznejte, kovidáři. Jsem čtenej.

Vašeho otce je mi občansky líto. Jako jednotlivce.

Nikoliv jako součásti státní mašinerie jménem "virhysterie-. !!! Problémek bude v tom, že Vy věříte tomu, co napíše nějaký -Státní zaměstnanec státního všezdraví-. To mě přešlo před čtyřiceti lety.

Zkráceno. Fakt příjemný večer, a to zas hlásili, že se bude bombardovat!!! Ledem!!! A vodou!!!

J. John 25.7.2021 17:08

V měřítku celé Zeměkoule je vliv lidské činnosti na klima malý, ale v Evropě a dalších hustě zalidněných územích je vliv větší, než se na první pohled zdá. V ČR jen hlavní lidské činnosti vytvoří za rok tolik tepla, že to odpovídá teplu, které dodá Slunce za 38 hodin maximálního svitu. A to už mikroklima u nás ovlivní.

https://johnjiri.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=764945

J. John 25.7.2021 18:35

Upřesnění: .....které dodá Slunce na celou plochu ČR za 38 hodin max. svitu.

Š. Hašek 25.7.2021 19:29

Mikroklima - to myslíte jako bouřku nad Němčicema u Klatov, to znám. Jsem tam vobčas jako doma. Bez internetu, stačí obloha a hospoda.

A nad tou bouřkou potom zasedá bruselebyro dva dny??? A Pekarová mění vložky?

Už mě to neba. Není mi totiž šestnáct.

J. John 25.7.2021 19:35

?????????

J. John 25.7.2021 19:38

Lidskou činností změněné mikroklima zahrnuje část Zeměkoule, kde je husté zalidnění a "vyspělá" civilizace. Tedy jistě se jedná o Evropu, jistě tu "západní" a "střední" a další části světa.

Nebo se vám nezdá dost, když se u nás vyprodukuje za rok tolik energie, kolik dodá Slunce při max. svitu na celou plochu ČR za více než 38 hodin?

Š. Hašek 25.7.2021 20:09

Asi jsme narazili na zkratkovitost písemné komunikace.

Docela se mi zdá dost prdelní, když bruselská komise srovnává roční energii Slunce s mikrovlnkama na Fakultě humanitních studií UK, Praha. A Biomasa Leyenová je z toho aus.

Nevím, zda je vhodné tvrdit o částech světa, kam upírají zraky Hilšer a brusele, že jsou "méně vyspělé". Určitě umějí sekat hlavy, ruce, a vařit sousedovic játra .... jinak k ničemu.

J. John 25.7.2021 20:23

Komentovat to, jak tento problém vidí politici, zejména ti v Bruseli a všichni ti zelení ignoranti, kteří dělají více škody než užitku, nechci. Chybí mi slušná slova.

Takže jsem to komentoval pouze co se týká energie přidané lidmi. Píši, že lidé ovlivňují mikroklima Evropy a dalších států dost podstatně (viz odhad v odkazu). Ale když se podíváte, jak malá část světa je Evropa, tak to ovlivnění není tak velké

Š. Hašek 25.7.2021 20:32

Jo.

Souhlas, zejména s tím, že brusel ovlivní tak leda prd. Možná si ochočí další stáda ovcí.

Komentovat brusele nutno, už Seneca tvrdil, že -Kdo mlčí, souhlasí-. Myslím, že ten pán měl v makovici jasno.

P. Rada 25.7.2021 8:12

Pan Weigl předvedl dost "neštastně" polopravdivé populistické komentování tohoto léta. Právě jemu tedy zřejmě: ..."Nejde o klima, jde o politiku a politiky".

Pravdou sice je, že "Zneužívání aktuální přírodní katastrofy k ohlupování a manipulování lidí je děsivé" a také že: ..."Klima se mění permanentně"...

Míru změny ale už vůbec W. neuvádí - natož aby ji poměřoval s historickými projevy. Takto se právě on dopouští OHLUPOVÁNÍ. Doplním to za něj aby bylo zřejmé proč a o jakjak obludný podvod se jedná:

https://faktaoklimatu.cz/infografiky/teplota-22000-let

https://faktaoklimatu.cz/infografiky/cykly-koncentrace-co2

Dále bezostyšně tvrdí: ..."jsme ochotni tak jako lidé ve středověku bigotně věřit, že za dnešními problémy světa stojí lidské hříchy v podobě spalování fosilních paliv"...

Těmito slovy o údajné bigotnosti ve věku rozvinuté vědy a informatiky - jak ve středověku, dehonestuje celé vědní poznání o vývoji klimatu za posledních sto let a více. Politicky tak neznalým podsouvá líbivou možnost všeobecného pomíjení dopadů imisí skleníkových plynů která zhruba stonásobně převyšuje průměrnou sopečnou. Svou úvahou o neovlivnitelnosti světa - kde se ale toto celé desetimiliony let předtím tskto intenzivně nedělo - podněcuje nezodpovědnost až beztrestnost k životnímu prostředí.

To za situace kdy anropogenní narušování mezí dokonce už planetární stability začíná mít vážné dopady v několika zásadních směrech a v budoucnu by to při převážování takovýchto trendů znamenalo ohrožení až miliard životů.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Planet%C3%A1rn%C3%AD_meze

Takovou míru ohrožení - byt zejména budoucích - by odpovědní politici měli poprávu vnímat jako "děsivou". Weigl ale egoisticky zvolil bagatelizaci rizik při zamlčování faktů.

B. Hančl 25.7.2021 8:14

Čágo Pavle, jak vznikly usazeniny a posléze vyvrásnění Barandiéru?

Š. Hašek 25.7.2021 9:20

Vše "do založení brusele", podobně jako před Velkou říjnovou ...., před Vítězným únorem, ...... vznikalo chaoticky, nesprávně, neodborně!!!

I teď to má prvky nehodnotových postupů!!! Najednou do toho zběsilého sucha čvachtá voda v loukách. No, brusele nezvládne všecko, zvláště, pokud celý svět na brusele zvysoka s..... .

brusele totiž zná optimální klima! Naplánované Bursíkem a komisí při pražském magistrátu.

B. Hančl 25.7.2021 9:23

Fakt mě to 500-leté sucho sere. A co teprve Němce.

M. Šejna 25.7.2021 9:42

Jste schopen definovat statistický pojem 500-leté sucho?

Nebo si naivně myslite, že to je tehdy, když 500 let neprší?

;-D

Š. Hašek 25.7.2021 9:51

Moje venkovské tety z minulé generace, které měly plánované JZD za ptákovinu, se dokázaly od srdce smát a vyprávět si, jak jim jednou brambory vysazené 1. května namrzly ...... a jindy byly pak o čtrnáct dní dřív. Na podzim.

Můj otec, na zahradě, to neřešil! Buď se zalejvalo, nebo se nemuselo zalejvat. Za bouřky v létě se navlíkla pláštěnka, nebo se zůstalo doma.

Jó, to byly časy! Radarů v mobilech nebylo! A v televizi "hádal" počasí nějaký profesor, používal odborné výrazy (okluzní fronta, Biskajský záliv, stabilní tlaková výše nad Ukrajinou, ..... ) ničemu se nedivil a nepletl si stoupnutí teplot se "šplháním na konec teploměru". Jó, to byly časy!

Nebylo tropické kdákání, bylo laskavé upozornění, že nás čekají překrásné letní dny!!! Nebo taky podzimní "ani psa nevyhnal", po dobu zřejmě týdne. Jó, to byly časy!

H. Kotaz 25.7.2021 10:57

A nic nebylo jako dnes, podle pisálků automaticky katastrofa, šok.

P. Rada 25.7.2021 10:36

Ahoj Bohouši. Nepochybuj, že vrásnění Barandienu...vzniklo bez vlivu civilizace. Nepochybuji, že Zemská tektonika je stále živá... - ale pochybuji o odpovědnosti Weigla který klíčová fakta ovlivnující klimatické trendy dneška které nemají obdobu 65milionů let zamlčuje.

Pochybuji, že takovouto ignorací faktů lze prodloužit život tech. civilizace na dobu alespon na milionkrát kratší než souvrství Barandienu vznikalo.

Populistickým zastíráním problémů (nárůst dynamiky extrémních meteorologických jevů jako průvodní jev klimatické změny) sice lze většině dnešních voličů nabídnout relativně pohodlné pokračování životě na dluh (extrémy zatím odnese menšina) - avšak velmi pravděpodobně krutou výměnou za šance až životy jejich potomků v dalších generacích kdy už postižení bude celoplošné.

Čemu Ty dáváš přednost - momentálnímu pohodlí a nebývalým možnostem (třeba si i něco šlehnout...?) ... - nebo smysluplnějšímu dlouhodobějšímu rozvoji a tak i nadějím pro budoucí?

M. Šejna 25.7.2021 2:08

Autor predvedl, že nerozumí významu slov.

Nikdo nikdy netvrdil, že lidstvo je schopno řídit klima. Neni toho schopno a dlouho nebude. Ovlivňovat klima ale lidstvo dokáže.

Je rozdíl totiž mezi pojmem "ovlivnit" a "řídit". Ale v IVK jim asi tato slova splývají v jedno.

A ještě by se měl autor doučit geologickou historii Země. Pak by zjistil že víme, proč například kdysi bylo někde moře a dnes tam už není.

Š. Hašek 25.7.2021 8:46

1. Autor předvedl, že rozumí významu slov, chybky nepatrné.

2. Nevím, co jste přesně myslel Vaší větou -ovlivňovat klima ale lidstvo dokáže-.

2A) Lidstvo (stejně jako komáři, Slunce a veškeré rostlinstvo) se rozhodně na průběhu/změnách klimatu Země podílí.

2B) Několik úředníků z brusele se rozhodlo, že propagandou zavedou "vůdčí myšlenku, že právě oni jsou určeni (Prozřetelností) ovlivňovat (správně) klima Země". A štelovat to, jako termostatem u kotle Junkers. Pochybuji ale, že Leyenová ví, jak běží i jen jednoduchá kamna. S takovou klapkou v popelníku a na komíně.

3. Klimatická historie Země říká, že si to pojede po svém. A nějaká povodeň v Německu a bouře na Moravě o klimatu neříká zhola nic. Stejně jako momentální úroda rybízu v okrese Nymburk.

Není mi sedmnáct a nečučím furt do počitadla.

Zkráceno.