20.10.2021 | Svátek má Vendelín


Diskuse k článku

KLIMA: Nešťastný způsob tohoto léta

Tragické záplavy v Německu stejně jako nedávné tornádo na jižní Moravě vyvolaly stereotypní reakci politiků i mnohých komentátorů – je to další příklad klimatické změny a potvrzení toho, že musíme ještě zesílit úsilí o co nejrychlejší omezení emisí a dosažení uhlíkové neutrality za každou cenu. P

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pleva 4.8.2021 15:00

Díky za výborné popsání současné úchylné doby, snahy totalitářů nás ovládnout a t.zv. "demokratických" vlád nás ještě více vysávat a kontrolovat. Článek by měl být přeložen do všech evropských jazyků a uveřejněn tak, aby co nejvíce Evropanů se mělo nad čím zamyslet.

V. Konecna 27.7.2021 23:42

Muze mi nekdo rici kdy byla naposledy doba ze se pocasi nemenilo?

P. Szirotný 25.7.2021 21:37

Podle mě skvělý článek ! Nejsem odborník na klima, ale snažím se přemýšlet vlastní hlavou. Každou chvíli někde čtu něco jako "taková povodeň tu nebyla sto let", letošní teplota překonala rekord z roku (např. 1908)" A podobně. Co to znamená ? I před sto lety byla v dané místě podobná povodeň. Jen tam asi nestálo město, ale jen pár chatrčí. A před sto lety bylo podobné horko. Jak dlouho do minulosti existuje seriózní sledování počasí ? Tipuju tak 200 let maximálně. Ale přírodní cykly můžou mít periodu třeba 500, tisíc let nebo i víc. Grónsko se ne náhodou jmenuje v angličtině Greenland, nebo-li "zelená země". A taky, že to zelená země byla. A dnes je pokryto ledem. Byla doba ledová, která někdy začala a potom zase skončila. Aniž by to člověk nějak ovlivnil. Nezpochybňuji měření vědců, že se planeta otepluje. Jistě to tak je. Možná se bude ještě oteplovat ještě pár let a poté se začne ochlazovat. Jen důkazy o tom, že se jedná o důsledek lidské činnosti nejsou. Před pár lety byla hitem ekologů ozónová díra. Dnes už tento problém neexistuje. Věříte tomu, že je to kvůli nahrazení freonů v ledničkách ve vyspělé části světa (v té nevyspělé žádné ledničky nemají, nebo freony jistě neřeší) ? A i kdyby klima ovlivňovalo CO2 či jiné plyny, produkované lidmi ... změní se něco když v EU či USA budeme blbnout až k hranici zničení ekonomik, když ve zbylé části planety se to moc neřeší ? Je to podobné, jako kdyby se 10 lidí ze sta v budově přezouvalo a 90 zbylých tam chodilo v zablácených botách.

Š. Hašek 25.7.2021 20:41

Tak hele, Kupko. Intelikente, přímo vod Jourový.

S Netzerovou to mělo aspoň nějaký niveau, grády a švunk. S Tebou to je jak s komárem. Těsně než ho majznu. V Němčicích u Klatov. Taky jsem zažil komáry u Pinčiči, nad Skadarem. Víš, kde to je???

Vodkud si přilít?

Nepotěší snad nic, jako setkání s Kupkou. Tu fotku si vodflák, u nás to umí líp sedmiletý. Pokud chodí do ZŠ.

Š. Hašek 25.7.2021 20:32

Jo.

Souhlas, zejména s tím, že brusel ovlivní tak leda prd. Možná si ochočí další stáda ovcí.

Komentovat brusele nutno, už Seneca tvrdil, že -Kdo mlčí, souhlasí-. Myslím, že ten pán měl v makovici jasno.

Š. Hašek 25.7.2021 20:27

Děkuji za pozornost.

Fakt jste štajf z toho, že v létě je bouřka a v zimě mrzne? Mně to vrtalo v makovici v sedmi. Pak mě to pustilo. Trhal jsem o Markétě třešně a dělal neschválené chemicko-fyzikální pokusy.

Chyběl jste mi/nám. Zdar brusele!

J. John 25.7.2021 20:23

Komentovat to, jak tento problém vidí politici, zejména ti v Bruseli a všichni ti zelení ignoranti, kteří dělají více škody než užitku, nechci. Chybí mi slušná slova.

Takže jsem to komentoval pouze co se týká energie přidané lidmi. Píši, že lidé ovlivňují mikroklima Evropy a dalších států dost podstatně (viz odhad v odkazu). Ale když se podíváte, jak malá část světa je Evropa, tak to ovlivnění není tak velké

Š. Hašek 25.7.2021 20:22

Ale uznejte, kovidáři. Jsem čtenej.

Vašeho otce je mi občansky líto. Jako jednotlivce.

Nikoliv jako součásti státní mašinerie jménem "virhysterie-. !!! Problémek bude v tom, že Vy věříte tomu, co napíše nějaký -Státní zaměstnanec státního všezdraví-. To mě přešlo před čtyřiceti lety.

Zkráceno. Fakt příjemný večer, a to zas hlásili, že se bude bombardovat!!! Ledem!!! A vodou!!!

J. Svoboda 25.7.2021 20:18

To nekoresponduje s tvrzením šéfa IVK, tak bacha na to, Hašku.

Pěkný den.

J. Svoboda 25.7.2021 20:17

Hašek se chytá sucha, ptorže mu do jeho ideologického krámu nepasují výkyvy a vo tom to je, Hašku.

Pěkný den.

Š. Hašek 25.7.2021 20:15

Nechci Vám do toho kecat, při nedělním večeru. Ale ledovce tály, přibejvaly, řítily se, jak dělostřelba u Verdunu - už v dobách, kdy si komise brusele a Bursík hráli v uhláku na havíře.

Klidný podvečer!!!

Někdo zadekloval i konzervy arašídů k televizi, poňádž hlásili státní výstrahu před letním počasím.

Zdar! Tykáte si s tím blbcem z USA??? Jak jste ho jmenoval?

J. Svoboda 25.7.2021 20:11

Táta se udusil na přístrojích, vy chřipečkáři.

Už jste trapnej.

Š. Hašek 25.7.2021 20:09

Asi jsme narazili na zkratkovitost písemné komunikace.

Docela se mi zdá dost prdelní, když bruselská komise srovnává roční energii Slunce s mikrovlnkama na Fakultě humanitních studií UK, Praha. A Biomasa Leyenová je z toho aus.

Nevím, zda je vhodné tvrdit o částech světa, kam upírají zraky Hilšer a brusele, že jsou "méně vyspělé". Určitě umějí sekat hlavy, ruce, a vařit sousedovic játra .... jinak k ničemu.

J. Svoboda 25.7.2021 20:09

Přesně podle legendárního trapného výroku vašeho šéfa - ledovce tají jen ve filmu Al Gora.

Pěkný den.

J. John 25.7.2021 19:38

Lidskou činností změněné mikroklima zahrnuje část Zeměkoule, kde je husté zalidnění a "vyspělá" civilizace. Tedy jistě se jedná o Evropu, jistě tu "západní" a "střední" a další části světa.

Nebo se vám nezdá dost, když se u nás vyprodukuje za rok tolik energie, kolik dodá Slunce při max. svitu na celou plochu ČR za více než 38 hodin?

J. John 25.7.2021 19:35

?????????

Š. Hašek 25.7.2021 19:31

Tak nějak.:-)R^

Š. Hašek 25.7.2021 19:29

Mikroklima - to myslíte jako bouřku nad Němčicema u Klatov, to znám. Jsem tam vobčas jako doma. Bez internetu, stačí obloha a hospoda.

A nad tou bouřkou potom zasedá bruselebyro dva dny??? A Pekarová mění vložky?

Už mě to neba. Není mi totiž šestnáct.

Š. Hašek 25.7.2021 19:24

Paní Kanioková, a fakt to myslím vážně.

Není rozhodující, kde to vzniklo, je rozhodující konstrukce a chování toho. A chování politiků a lidiček. Běh světa neurčují přírodní děje, ale chování politiků. Dnes. Chová se to jako obyčchřipka.

Zatím usmolili, že určitý počet z deseti milionů (ČR) zemřel a na výtěru mu našli tenhle vir. Docela legrace, rakovinu/dva metráky tuku/88 let vrazit na vira. Smutná legrace!!! Už mi nezbývá než legrace a sarkasmy, jako v roce 1987.

Co se týče Afrolidoužroutů, tak mně stačí "hádky a kecy" s mým sousedem. A s tím sousedem se shodneme, že nějací negři tady nemají co dělat. Nejsme snad otrokářský stát, a já nehodlám jim udělat nějakou ubykaci, když vím, že "nejsou ani na tah". To říkal můj strýc, vod rána do večera se staral.

Zkráceno.

J. Kanioková 25.7.2021 19:01

Italský novinář: Čína je připravena uznat, že koronavirus unikl z její laboratoře

https://echo24.cz/a/SrJg8/italsky-novinar-cina-je-pripravena-uznat-ze-koronavirus-unikl-z-jeji-laboratore

„Evropský azylový systém selhal“. Rakousko posílá kvůli migrantům 400 vojáků na hranice

https://echo24.cz/a/SBBnA/evropsky-azylovy-system-selhal-rakousko-posila-kvuli-migrantum-400-vojaku-na-hranice

J. John 25.7.2021 18:35

Upřesnění: .....které dodá Slunce na celou plochu ČR za 38 hodin max. svitu.

J. John 25.7.2021 17:08

V měřítku celé Zeměkoule je vliv lidské činnosti na klima malý, ale v Evropě a dalších hustě zalidněných územích je vliv větší, než se na první pohled zdá. V ČR jen hlavní lidské činnosti vytvoří za rok tolik tepla, že to odpovídá teplu, které dodá Slunce za 38 hodin maximálního svitu. A to už mikroklima u nás ovlivní.

https://johnjiri.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=764945

R. Kupka 25.7.2021 15:08

Ale Hasku (Juraxi) Inteligente z vesnicky od Klatov copak se vam nelibi vesnicka holcno???

R. Kupka 25.7.2021 15:03

ha ha tak ze Jurax je potapanej Hasek;-D;-D z male vesnicky buran ;-D;-D

Š. Hašek 25.7.2021 13:58

Ćéče, Vy ste snad utek z Dobřan (a tak) ?!

Já jsem po otci z Prahy. Po mamince z milé vesničky u Klatov. Tudle jsem se tam vodřel vo větev, teklo něco modrýho.

Nejseš -sohorova-, Netzer, ......... , nebo tak ňák? Ale Netzerka byla vyšší sorta, opravovala mně němčinu. Ty neumíš ani česky.

Š. Hašek 25.7.2021 12:24

Tak tohle IVK netvrdí. A pokud ano, tak je to v sarkasmech.

M. Šejna 25.7.2021 11:25

;-D R^

H. Kotaz 25.7.2021 10:57

A nic nebylo jako dnes, podle pisálků automaticky katastrofa, šok.

M. Šejna 25.7.2021 10:52

Ale ano, pane Hašku

ten problém klimatického bruselismu já vnímám stejně jako Vy. Však také furt dokola tvrdím, že globální oteplování je sice realita, a že to určitě způsobilo lidstvo, ale že se na to musíme adaptovat a nikoli proti tomu bojovat bruselistickými závazky.

Jenže tu existuje i popíračský skepticismus, prezentovaný například skupinou popíračů z IVK. Ti sice zpochybňují lidský vliv na klima a počasí, ale jsou ochotni přísahat, že jakákoli sebemenší větrná elektrárna mění srážkové a větrné poměry na celé planetě, nebo že protiepidemiologická opatření způsobila více sněhu v zimě a více dešťu na jaře. ;-D

P. Rada 25.7.2021 10:36

Ahoj Bohouši. Nepochybuj, že vrásnění Barandienu...vzniklo bez vlivu civilizace. Nepochybuji, že Zemská tektonika je stále živá... - ale pochybuji o odpovědnosti Weigla který klíčová fakta ovlivnující klimatické trendy dneška které nemají obdobu 65milionů let zamlčuje.

Pochybuji, že takovouto ignorací faktů lze prodloužit život tech. civilizace na dobu alespon na milionkrát kratší než souvrství Barandienu vznikalo.

Populistickým zastíráním problémů (nárůst dynamiky extrémních meteorologických jevů jako průvodní jev klimatické změny) sice lze většině dnešních voličů nabídnout relativně pohodlné pokračování životě na dluh (extrémy zatím odnese menšina) - avšak velmi pravděpodobně krutou výměnou za šance až životy jejich potomků v dalších generacích kdy už postižení bude celoplošné.

Čemu Ty dáváš přednost - momentálnímu pohodlí a nebývalým možnostem (třeba si i něco šlehnout...?) ... - nebo smysluplnějšímu dlouhodobějšímu rozvoji a tak i nadějím pro budoucí?