5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

KLIMA: Klimatický James Bond - Skyfall

Posledný diel Jamesa Bond Skyfall je nepochybne veľmi zaujímavým prínosom do svetovej kinematografie, a tak dúfam, že mi čitatelia odpustia, že som pri sledovaní tohto filmu jeden sobotný večer zaspal.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Dvořák 28.5.2013 7:10

1 stupeň

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/2171-zprava-z-verejneho-slyseni-o-odhaleni-mimozemske-civilizace-ve-washingtonu

omlouvám se redakci, blbne mi formát v M.O. to asi z togo šíleného A.G.W. Proto je tam tolik odstavců a musel jsem to rozdělit na spoustu odpovědí. MD.

M. Dvořák 28.5.2013 7:02

1 stupeň !

Jak je možné, že když se od roku 1850 zvýšila celosvětová

teplota o zhruba jeden stupeň, tak vy jí zvýšíte o zhruba 7 stupňů? Navíc když

na spoustě míst, například v Pražském Klementinu byly teploty kolem roku 1790

skoro stejné jako jsou dnes (rozdíl 0,2 stupně Celsia),

tak jak je možné, že jste je vy takhle ohřál?

M. Dvořák 28.5.2013 7:03

Re: 1 stupeň !

Nemáte náhodou něco společného s panem profesorem

Milanem Lapinem? Ten by taky nejraději za peníze daňových poplatníků a pod

vedením O.S.N. ohříval a ohříval…  

MD.

M. Dvořák 28.5.2013 7:04

Re: 1 stupeň !

P.S.: mimochodem pánové pozor, OSN už začíná hodně

reálně měnit kurz! Vypadá to, že v brzké době opět vymění hlavního

strašáka … Nejdřív to byla celosvětová jaderná krize, pak DDT, pak freony a

nakonec AGW.

M. Dvořák 28.5.2013 7:04

Re: 1 stupeň !

Ale teď to vypadá že se přeorientují na mimozemšťany. Aby

jste třeba najednou nezůstali bez prostředků a s holím zadkem. To by pro

vás oteplovače nemuselo dopadnout dobře…

R. Langer 28.5.2013 9:53

Re: 1 stupeň !

No tak jestli nás mají do 10 let napadnout mimozemšťani, tak je jasné, že nemusíme řešit globální oteplení za 150 let... :-D

J. Kunes 28.5.2013 5:54

demagogie

Pane autore, nezlobte se na me, ale tohle je demagogie nehrubsiho zrna. Podle Vasi logiky muzu dovozovat, ze Cesi jsou nejbohatsi narod na svete. Neni snad pan Kellner bohatsi nez prumerny American nebo Kuvajtan? Argumentovat grafem, kde vedle sebe nakreslim zprumerovanou teplotu (nebo snad statnice Summit meri teploty pred 10 000 lety s rocnim rozlisenim?) a jednu hodnotou (rok 2010), ktera je extemni fluktuaci (viz ostatni roky), je normalni manipulace ctenari mene zbehlymi se zpracovanim dat.

D. Krajíček 28.5.2013 7:55

Re: demagogie

Velmi trefná připomínka! Porovnávat klouzavý průměr s jednotlivými údaji je nehorázné vědecké faux paux.

Ještě bych se zeptal, jak je potom možné, že si v Itálii přes zimu topí a běžně jim tam sněží, když se za dob Římského optima Římané poflakovali celoročně jen tak v tógách a o chladu se moc nezmiňují?

Proč už se na Kolínsku nepěstují melouny pro široké okolí jako za Karla IV a jeho Středověkého optima a musí se dovážet z Maďarska?

Proč ještě není Grónsko obilnicí Evropy jako za dob Vikingů?

Z. Fajt 28.5.2013 3:05

Běžte do Brusele.

Vy máte ale kuráž. Já bych se na Vašem místě bál vystrčit nos za to lhaní a Vy v tom klidně pokračujete. Asi Vás dobře za to platí, nebo nic jiného neumíte. Nestačí Vám, že to Vaše lhaní lidi stojí dneska asi 110mil. Kč denně.

J. Vích 28.5.2013 1:09

Pane Ač,

ten Váš ústav by měli zrušit i s Vámi a měl byste si nanít práci třeba v obchodní sféře, nebo v politice. Tam se překrucování fakt a ojebávání lidí, nazývá kreativitou a odborností. Doporučuji Vám ráno si vyjít v krátkých kahotech a v třičku do toho "oteplování". Ale to by stejně nepomohlo, že?

P. Rada 28.5.2013 10:49

Re: Pane Víchu,

Doporučení co zrušit a kdo by co měl dělat bez toho, že za chybu následuje sankce lze udělat snadno.

Chceli někdo ale něčemu pozitivně přispět pak by konkrétně v tomto případě pomohlo, vyjasnit si rozdíly mezi chováním jen místního počasí a dlouhodobým vývojem klimatu planety který se navíc vypočítává s dlouholeté řady dat. Zároven pravidelně platí, že jen zdravá prognoza může mít při rozhodování hodnotu a nikoli jen momentálí prožitek.

Bondův cyklus je nepochybně zajímavý přírodní projev ale meziledové optimum už trvá neobvykle dlouho a naprosto atypicky se začíná měnit jeho trend oproti všem minulým interglaciálům včetně složení atmosféry a to je při současné lidnatosti planety a závislosti úrody na vývoji klimatu, stav velice na pováženou.

Na pováženou proto, že dnes zřejmě ještě na vlivu našeho druhu na klima záleží. Takto to ale nemusí trvat dlouho. Pokud dále převáží přírodní procesy jako je tání permafrostu, změny albeda... pak naopak na našem druhu už záležet přestane.

J. Salek 28.5.2013 12:58

Re: Pane Víchu,

Pro lidstvo je mnohem horsi perspektiva ochlazeni nez otepleni. Tani permafrostu muze uvolnit rozsahle plochy pudy pro zemedelstvi a tezbu surovin. Roztata Arktida rovnez. Otazka ale je jestli je toto v lidskych silach uskutecnit v dohledne dobe. Zatim nam pomaha teple klima a zvysujici se koncentrace CO2, ktera pomaha roslitnam v rustu. Co kdyz ale dojde k ochlazeni klimatu? Ochrani nas CO2 pred tim nejhorsim?

P. Rada 28.5.2013 14:20

Re: Pane Sálku

Nejhorší jsou demagogie která nahrazuje znalosti. Tou Vaší je, že klimatická změna ničivě ujíždějící do kladné hodnoty je menším zlem jak ničivé mrznutí. Takto totiž pomíjíte fakt dlouhodobého klimatického optima a napjatosti zemědělské produkce která by už dnes neuživila lidstvo bez fosilních dotací a zejména té ropné, která je základem pro výrobu hnojiv, pesticidů, herbicidů...

Další už spíše jen omyl je v tom, že vyší globální teplota a vyšší koncentrace CO2 přinese zvýšenou produkvi potravin. To vůbec nemusí být pravda - ba naopak. Obecně to neplatí s několika podstatných důvodů.

--- Tím prvým je zákon který říká, že produkce je limitována tím nejkritičtějším prvkem systému. To může být např. dostupnost vláhy. Viz situace s e spodní vodou na Královéhradecku či na Jižní Moravě. Pitná voda se proto nejčastěji celosvětově řadí mezi limitující faktory.

---- Tím druhým faktorem je dynamika vývoje v čase a rizika extrémů. Odneseli Vám úrodu tornádo, přívalový déšt, požár, vymrznutí .... pak jsou i optimální průměrné hodnoty za celé vegetační období k ničemu. S rostoucí teplotou na planetě tak nutně obecně poroste dynamika výměn energie.

Je ale pravdou, že spočátku některé státy jako Kanada, části Ruska - na klmatickém vývoji mohou i vydělat. Naopak ale trozsáhlé oblasti s dnes nejvyšší lidnatosí - např Čína, Střední východ, Indie... tam všude už dnes lidé hladoví ale někteří o tom jak vidím nechtějí mít ani zdání. Riziko, že jim to připomenou mezinárodní důsledky a migrace však roste.

M. Dvořák 28.5.2013 15:00

Re: Pane Sálku

fakt dlouhodobého klimatického optima...to myslíte které? Holocéní - o 2,5 až 3 stupně tepleji, Minojské o 1,5 až 2 tepleji Římské o 1 - 1,5 stupně tepleji, či středověké kdy bylo 0,5 až jeden stupeň tepleji? Buďte prosím konkrétní Výroba hnojiv především v dnešní době je spíše kvůli neustálému pěstování stejné plodiny - řepce...Čím více CO2 tím méně průduchů u rostlin a menší spotřeba vody...a pokud máte málo vody, tak pane Rada můžete jít sázet stromy, či podporovat stavbu vodních přehrad. A né podporovat boj proti globálnímu oteplování....Na boji proti AWG vydělává právě nejvíc Čína a Indie. Čína proto protože libovolně mění své emise CO2 a nakupuje a prodává povolenky. Indie zase absolutně upustila od úplně všeho co s tím souvisí a stará se jen o svůj ekonomický růst.Nejvíc na tom všem prodělává EU - 11% všech emisí CO2 na světě ale největší plány....hlavně jak zlikvidovat sama sebe...MD.

J. Salek 28.5.2013 18:36

Re: Pane Sálku

- Vyssi koncentrace CO2 obecne znamena mensi spotrebu vody.

- extremni pocasi nema nejakou zvlastni navaznost na klima. Napriklad tornada v USA se obvykle vyskytuji pokud je chladnejsi pocasi v severni casti USA.

-Teplota neroste globalne vsude stejne. Nejvice roste ve vyssich severnich sirkach a v troposfere. Nemyslim ze tohle zrovna musi znamenat vetsi dynamiku atmosferickych deju. Alespon jsem nezanamenal zadna data ktera tomu nasvedcuji.

- V Cine, Strednim vychode ani Indii nikdo nehladovi kvuli klimatu. Naopak se populace uspesne rozrusta a chudych ubyva. Problem chudoby je v oblastech kde je valka nebo jsou u moci agrasivni diktatori. 

-Vyssi koncentrace CO2 ma kazdopadne pozitivni vliv na rostliny vsude a lze to lehce merit.

M. Dvořák 28.5.2013 15:07

Re: Pane Víchu,

né všechny doby meziledové byly krátké. Jedna trvala 25 tis. let ... Ta dnešní má teprve 12 ...

T. Petřek 28.5.2013 0:49

Je toto seriózní příspěvek ke

klimatické diskuzi? Nebo jen osobní spor? Vzhledem k tomu, že ten článek nic neřeší, je to to druhé. Spojovat paleoklimatická data s naměřenými - to je stejný paskvil jako "hokejka".

A jak je to s těma prognózama:http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/2182-institut-pro-meteorologii-prognozy-potvrzuji-modelove-predpovedi-otepleni-odlozeno-o-stovky-let