1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

KLIMA: Kde udělali soudruzi z NDR chybu?

Neměl jsem právě nejlepší pocit, když jsem rozklikával odkaz na jeden článek, který mi přistál v mailu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 2.9.2021 11:27

Věcně ohledně vývoje klimatu Vy osobně sotva co zaplatíte a to i když žijete dlouhá desetiletí v tomto smyslu na obludně narůstající dluh. To prostě proto, že setrvačnost klimatického systému je pravidelně delší jak lidský život a tak se dopady obtížně vypočítávají - natož vymáhají.

To ale ještě neznamená, že i přírodní systémy nedokáží "počítat" a dokonce úročit bez ohledu na jepičí život lidského ega.

P. Janoušek 2.9.2021 11:35

A teda když nezaplatí odkud se berou ty granty?

P. Rada 2.9.2021 11:54

Pokud jde peníze na "zaplacení" tak ty dnes už makroekonomicky nemají žádné věcné krytí ale o to větší mohou mít krytí emotivní. Penízenovodobě vytvářejí především banky kladnou úrokovou sazbou. Platit ale lze i věcně - až životem. Prostřednictvím fakticky fiktivních "grantů" lze přesto společnost a její vývoj významě ovlivnovat i s věcnými důsledky.

Fakt je rozhodně ten, že v dávné minulosti vědu praktikovali jen jedinci a především jen ze svých prostředků. To tací kteří o jevech v životě chtěli VĚDĚT více, než bývalo obvyklé a než co vysvětlovala VÍRA.

Svým způsobem ta vazba vědy na chut poznávat neznámé platí i dodnes a to ačkoliv ti grantově zvýhodnění mohou a také častěji dosahují zásadně významějšího poznání.

Běda ale pokud je to poznání v rozporu s tím co si přeje slyšet (v co věří) investor či lid.

J. Jurax 2.9.2021 14:15

Ale kuš - věcně ohledně vývoje klimatu Vy osobně sotva co zaplatíte, ráčíte zde tvrdit. Nuže, doporučuji Vaší pozornosti fakturu za elektřinu; po jejím zevrubném prostudování možná revidujete své tvrzení.

O. Karen 2.9.2021 11:50

Proč bych v tom měl být namočen? Lidi jsou všude na světě stejní a vědci jsou, kupodivu, jenom lidi. Jde o peníze, moc, status, uznání, ženské...

Analogii vidíme i v ČR u strašného koronaviru. V médiích pouze jeden, alarmistický, směr. Stále stejní "odborníci" (Maďar, Tachezi, Hořejší, ...), kteří si užívají svých 5 minut slávy.

P. Pepax 2.9.2021 10:11

Nikdy jsem si nemyslel že budu v současnosti tak skeptický k tzv. vědeckým objevům v některých případech to vypadá že si z lidí dělají srandu, nebo snad lžou? Bude to asi tím že se nám ti vědci přemnožili jako kůrovec.

J. Nevrkla 2.9.2021 10:16

R^

Š. Hašek 2.9.2021 10:20

Problém bude v tom, že to myslejí vážně.

A polovina populace pravdivost "vědeckých poznatků ověřuje" délkou povídaní o nich v televizi.

Vždy byly problémy, ale v minulosti i občané s pěti třídami se pohybovali denně v "praktickém, uchopitelném, netelevizním prostoru" a byli více odolní proti teoretickým kravinám. Dále podotknu, že i absolvent pětitřídky dříve lépe znal procenta (ekonomika běžná, domácí, živnostenská) a hodně chodil pod širou oblohou (řekněme znal klima běžné, roční, padesátileté).

J. Fráňa 2.9.2021 10:43

Já bych klimaalarmistům doporučil pořízení zahrádky. Možná by pochopili některé přírodní zákonitosti. Možná. Ale určitě by měli méně času na vymýšlení kravin.;-D

Š. Hašek 2.9.2021 10:51

Od malička se pohybuji (pracuji, sleduji, roste to jak z vody!!!) na několika zahradách, sadech. Volnočas pod širým nebem. Hory. Nejen Šumava. Mám voči a chodil jsem do školy.

A mohu s Vámi souhlasit. I zřejmě v tom, že mě hlupáci klimaalarmisti takseroužebych!!!

J. Fráňa 2.9.2021 11:00

Je nahnal na pole jednotit řepu. Já také. Jenže co s tolika absolventy humanitních VŠ, nějak se živit musí. Pracovat se jim nechce, právě proto šli na nejlehčí obory VŠ. Kdyby to byli chytří lidé, tak jsou z nich doktoři medicíny, nebo stavební inženýři. Jenže tak dobří nejsou, tak alespoň ta genderová antropologie.;-D

Š. Hašek 2.9.2021 11:40

Jo!

Vzpomínám si, jak velký počet vzdělaných spoluobčanů, členů rodiny vod Masaryka/Franze, by všeliké reklamní sportovce, dotační umělce a teoretiky vakua v kavárně, .......... NAHNALI NA TU ŘÍPU!!!

Odmalička jsem měl měl čtyři varovné prsty před očima:

1.Řípu.

2. Skončíš u krav.

3. Vydělat si jen na slanou vodu.

4. Zubní vrtačku.

Tak jsem vstával celý život skoro na minutu přesně, ani den na "Áčku". Kamion kartáčků a zubních brusidel. Dneska jsou na pracáku a povídají o tom jako o samovýstupu na Everest.

Občas mě napadne, teda čistě teoreticky, jestli moje rodiče a okolí "se v něčem sakrahodně nezmejlilo".

P. Rada 2.9.2021 11:20

ad: ... "se Nám ti vědci přemnožili"...

Pokud jde o výsledky vědy které zachranují zejména pohodlný život - sotva kdy je k tomu lidem vyjádřen nesouhlas a to i když to vede k změkčilostem hraničícím s podomením obecného zdraví...

Pokud ale věda lidu připomene, že něco není v pořádku a nebo jen to, že v pořádku něco časem nejspíše nebude - s potleskem se u sotva setká - ba naopak.

Od věků jde o projev lidského populismu - viz definice:

..."Lid je charakterizován jako zcela dobrý a politika by měla být vyjádřením jeho obecné vůle. Elita je naopak inherentně zlá a zkorumpovaná"...

P. Pepax 2.9.2021 11:32

Myslím, že k těm vědeckým poznatkům, které předvídají nějakou přírodní katastrofu a na které se chytají politici typu politiků EU musíme být obzvláště ostražití.

Š. Hašek 2.9.2021 17:54

Čekám, že tentokrát to nekřusne do Sibiře (1908), ale objednávám tesaře, že by nám předělali střechy.

J. Vintr 2.9.2021 11:39

Když v novinách uvidíte zprávu, začínající slovy "vědci zjistili", tak si můžete být naprosto jistý, že jde o nějakou propagandistickým lež.

V. Petr 2.9.2021 13:20

R^R^R^R^

J. Jurax 2.9.2021 14:11

Ano.

Lež nebo peachovina, zejména pokud ti vědci dospěli ke správným, přímo woke závěrům, nejlépe zeleným nebo gender nebo LGBTQ+. Jiné zprávy se do médií ani nedostanou, neboť nesmí dostat, ty naleznete jen na dezinformačních webech. Výjimka občas platí jen pro zprávy o technice etc., neboť se dají ověřit.

J. Jurax 2.9.2021 14:03

Inu, klimatičtí vědci v IPCC o svých vědeckých závěrech hlasují. Je to nová, vysoce demokratická forma vědy, umožňující kupování hlasů formou masové korupce.

F. Navrátil 2.9.2021 9:59

Proč tolik slov? Klimatický greténismus je ideologie. A ideologie neuznává žádná fakta kromě těch, co ji potvrzují.

Š. Hašek 2.9.2021 10:05

Zdá se, že polovina "vědy" již je nikoliv ve výpočtu a experimentu. Ale ve výjezdovém zasedání a hlasování.

Dále viz matematika. Nenávist je dána tím, že tu matematiku opravdu nelze vokecat ani diskusí ani hlasováním. A odhalí jisté typy mozků. Ty mozky potom pouštět "pouze na košile", nebo jak to bylo!

J. Jurax 2.9.2021 14:17

Nepúšťat na saká, tak to bylo.

Š. Hašek 2.9.2021 17:55

Děkuji.

P. Pepax 2.9.2021 11:49

Naprostý souhlas.

V. Kuhaj 2.9.2021 9:55

O možném zpomalování Gofského proudu jsem už četl co chlapec, bylo to ze soudku stejně katastrofických článků jako padání meteoritu nebo záhady Bermudského trojúhelníku. Ono se to všechno tak nějak opakuje. Čekám, kdy někdo vytáhne Dänikena a jeho Vzpomínky na minulost. Už to tady dlouho nebylo, a přitom je to takové vděčné téma

J. Ganaur 2.9.2021 13:47

budoucnost!!!

V. Klepetko 2.9.2021 9:36

Tak už začínám chápat, proč mají Piráti tolik voličů... Představte si situaci: nějaký architekt chybně naprojektuje most. Ale místo seriozní kritiky projektu proti němu nastoupí nějaký oligofrenický nevzdělaný blb a bude se mu snažit ten projekt znevěrohodnit s pomocí jakési ideologie, promíchané s náhodnou kupou "vědecky" znějících slov, kterým ten blb ale vůbec nerozumí...S touto diskuzí je to podobné - dokážu si představit velkou řadu lidí, kteří si na Psu přečtou tupé slátaniny autorů typu Bartoň nebo Berka, a řeknou si: "A nemají ti klimaalarmisté vlastně pravdu?" Ty články se totiž až příliš podobají útokům poslance Volného na mikrovlnky...

Naštěstí malou míru osvícenosti vykazují i klimaarmisti se svými podezřelými klimatickými modely. Například včera se mi tu pan Rada snažil namluvit, že na konci poslední doby ledové došlo jen jedinkrát k poruše činnosti oceanského termohalinního tepelného výměníku (velmi, velmi nepřesně řečeno "pozastavení Golfskeho proudu" ) a následnému rychlému a výraznému klimatickému ochlazení.Byl bych rád, kdyby se pan Rada nejdříve podíval na popis Dansgaard–Oeschgerovy a Heinrichovy událostí, stručné info například zde:

https://is.muni.cz/el/sci/jaro2015/Bi8300/02_Cyklicke_zmeny_klimatu.pdf

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Heinrich_event

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Dansgaard%E2%80%93Oeschger_event

V. Klepetko 2.9.2021 9:37

Jak je zřejmé, na konci poslední doby ledové docházelo mnohokrát ke klimatickým výkyvům s poklesem nebo naopak růstem teplot v průběhu několika desítek let o 5 až 10 stupňů. A že velká řada publikací z toho viní právě poruchy oceanského proudění pod vlivem přílivu sladké vody do oceánu! Takže současný rychlý gradient klimatické změny NENÍ nijak neobvyklý... Jinak: většina autorů se dnes přiklání k názoru, že zpomalení cirkulace vody bude vykompenzováno. Předpokládá se, že až 90% energie, kterou Země dodatečně získává v poslední době "navíc", se ukládá do oceánu, který se takto trochu ohřívá.

Jaký to bude mít vliv na termohalinní oceánský tepelný výměník a tedy i na klima se sice snažíme poctivě předpovědět, ale hádám, že se stejným úspěchem jako to bývá u předpovědi počasí :-)))

V. Klepetko 2.9.2021 10:17

A malé upřesnění: ty rychlé a významné klimatické Dansgaard–Oeschgerovy oscilace a Heinrichovy události se vyskytovaly po celou dobu posledního glaciálu a navazuje na na Bondův cyklus v holocénu...

J. Berka 10.9.2021 13:33

Preference Pirátů opět poklesly a pokud k tomu přispělo i to málo, co jste si právě přečetl, tedy esej, kde je možné mísit fikci, nadsázku i fakta, pak můžete být jenom rád.