8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

KLIMA: Jak žít s průtržemi

Mraky se otevírají, přívaly deště dopadají na nepřipravené obce a působí škody. Čteme-li o Paříži, o uzavření části metra a Louvru, připadáme si jako v Praze v srpnu 2002. Jinde je to ještě chaotičtější.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novotny 7.6.2016 23:39

Re: Nárazové povodně byly pořád

No právě, MA jsou na rovině, kdyby a průtrř byla o pár km jinde, tak to vyrvoří přívalovou vlnu.

Š. Hašek 7.6.2016 21:32

Jako se žilo vždycky.

Pane Petráčku.

Nebo si fakt myslíte, že Sobotka to zachrání. Zachránili to vždy místní, pokud měli z čeho, a trochu tomu rozuměli. Nebo dnes snad nějaké fondy??

F. Houžňák 7.6.2016 18:48

Já vám ňákou najdu, do začátku zkuste tuhle

Grobbelaar, J. U. (2010). "Microalgal biomass production: challenges and realities." Photosynthesis Research 106(1-2): 135-144. Tam je spousta užitečných informací.

P. Rada 7.6.2016 18:19

Re: Problém extrémnosti klimatu narůstá.

Chyba kterou jste předvedl tkví právě v přístupu ..."občas něco přečíst".

Daleko věrohodnější je pročítat důsledně, měřit systematicky .... a s toho pak vyjdou třeba i velmi výmluvné grafy změn teplot.... Ani to by ale nestačilo pokud se výsledky nedají odůvodnit poznáním vědy tak, že lze vyvozovat předpoklady do budoucna a s dostatečně vysokou mírou věrohodnosti. Toto vše už mnozí udělali a je to proto známé. Vy si zřejmě ale libujete v několika datech/detailech odkudsi - jen aby jste nemusel reflektovat součastný trend či Vás dokonce netížilo svědomí vůči budoucím generacím? Dnes ještě o tolik nejde - jde hlavně o budoucnost a. S minulosti bychom si měli vzít ponaučení ale komplexní..:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png

http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg

http://www.ncdc.noaa.gov/cag/time-series/global/globe/ocean/ytd/12/1880-2015

P. Rada 7.6.2016 17:37

Re: Změny proudění a klima

https://www.youtube.com/watch?v=a-cHTLPEiRs

P. Rada 7.6.2016 17:27

Re: Nevím, jestli je to pro Metelku zrovna pochvala,

Já bych se rád něco pozitivního naučil i od Vás. Dejte mi proto prosím odkaz na nějakou Vaši (nejlépe recenzovanou práci), kde se lze něco nového dozvět. Nebo alespon na nějakou které si Vážíte jako svého zdroje informací.

P. Rada 7.6.2016 17:15

Re: Problém extrémnosti klimatu narůstá.

Blbost je spíše nevyhodnocovat statisticky co se skutečně děje a tupě věřit, že něco je stálé odjakživa. Teploty jsou ale jen jedním s parametrů změněné dynamiky i chemismu světa. Blbost tkví pak spíše v tom, že si někteří stále představují jak je nekonečný...

P. Rada 7.6.2016 17:07

Re: Stále je lepší variantou?

Předně jste zapoměl na problém, že sami si můžeme za to, že vymíráme. Vzhledem ke zlozvyku extenzivně růst i při klesající populaci se záhy nedostává počtu lidí v produkčním věku ani na pokrytí důchodů.

Migrační proces pak začíná tím, že si je mnozí zvou nejprve jen na podřadnější práce. Amerika si takto otroky sama dovezla, ČSSR si dovezla Vietmamce, poté polistopadoví podnikavci ukrajince, Švédové araby ...

V další etapě se migranti zakoření, vybudují zázemí a zvou k sobě další a další. Navíc systém hnaný vnitřně reklamou do konzumního stresu se i reklamu navenek dáll "stará" o příliv. V kdejakém filmu a kdejaký turista se světu předvádí na téma, jak je zde pohodlné žít a co vše si lze dovolit.

K tomu všemu ale náročný život takové společnosti vypouští externality až tak moc, že je to jinde k nežití ... a biky o zbytky vedou k zvláště nebezpečné masivní migraci horší o to, že pro dotyčné není kam se vrátit.

Tomu všemu by se teoreticky dalo předejít větším nadhledem, usilovností práce, skromností... To vše by omezilo lákavost situace i naši závislost na dovozech surovin ze zemí odkud k nám právě ta migrace proudí a se kterými nás takto chtivost svazuje. Tomu ale brání právě vnitřní konkurenční vstahy a nutkání být nejsilnější , nejrychlejší a to za každou cenu... třeba i migrace a třeba i důsledkem vymření po několika generacích.

V. Křepelka 7.6.2016 16:52

Re: Nárazové povodně byly pořád

Samozřejmě že ano, pouze o tom neinformovala televize ani rozhlas. Tam byl hlavně boj o zrno a podobné socialistické nesmysly. 1970 jižní Morava - kousek pod brněnskou přehradou v sevřené lokalitě zvané Údolí oddechu plavaly i pohovky a kredence. A ve stejnou chvíli zahynuli dva jeskyňáři v Amatérské jeskyni, které příval zastihl ve slepém komínu. Ve druhé polovině osmdesátých let poblíž Doubravníka přívalový déšť doslova vygumoval silnici třetí třídy z Bělče do Prudké a Doubravníka. Současně potok Besének pod Květnicí před Tišnovem protrhl násep železniční tratě tzv. staré Tišnovky. Tyto drobnosti ovšem tehdejšímu zpravodajství nestály za zmínku. Jako kluk si z padesátých let pamatuji několik dešťů, kdy po dnešní Údolní ulici z Kraví hory (Hvězdárna a planetárium) tekla doslova řeka, která zastavila tramvajovou dopravu.

Z. Lapil 7.6.2016 15:46

Re: pane Lapile

Nepředstírám, že něčemu rozumím. V "populární klimatologii" běhá tolik názorů, že nezbývá, než nevěřit ničemu a nanejvýš občas zkontrolovat, jak moc je které tvrzení v souladu "se zdravým rozumem". Pouze jsem na vaše (pro mě) překvapivé tvrzení "nikde jsem nečetl, že by povodně... souvisely se změnou klimatu" reagoval tvrzením, že mně připadá, že se to píše všude a furt a doložil to třemi citacemi (z odkazů z první stránky vyhledané googlem; pravda, vynechal jsem novinky.cz a idnes.cz a vynechal jsem asi dva nebo tři příklady neobsahující nějakou variaci na "vědci tvrdí"; víc toho na první stránce nebylo).

Upřesňuji: netvrdím, že je to Váš názor, jen mě překvapilo, že ten názor neznáte v souvislosti s klišé "vědci říkají", když si to cvrlikají vrabci na střeše.

C. Hulka 7.6.2016 15:17

Re: Problém extrémnosti klimatu narůstá.

The heaviest amount was recorded just to the south of Houston in the town of Alvin.

An observer measured a record 43 inches of rainfall in just 24 hours,

which stands as the greatest 24-hour rainfall total in United States

history. The storm total beyond the 24-hour record was 45 inches.

J. Prečuch 7.6.2016 15:17

Změny proudění a klima

Doporučuji ke studiu film STV ( nyní RTVS) " Klimatické zariadenie má poruchu" .

O tom , kterak lidská činnost ovlivňuje proudění vzduchu, se tam dovíte. A dle mého laického úsudku ti odborníci mluví srozumitelně a přesto odborně a k věci.

C. Hulka 7.6.2016 15:16

Re: Problém extrémnosti klimatu narůstá.

Zkuste si občas něco přečíst, než si zas budete cintat kravatu.

C. Hulka 7.6.2016 15:16

Re: Problém extrémnosti klimatu narůstá.

The heaviest amount was recorded just to the south of Houston in the town of Alvin. An observer measured a record 43 inches of rainfall in just 24 hours, which stands as the greatest 24-hour rainfall total in United States history. The storm total beyond the 24-hour record was 45 inches.

A rainfall total of 13.80 inches was estimated to have fallen near Burnsville over the course of just one hour on August 4, 1943.

In just 60 seconds, 1.23 inches of rain fell in Unionville, Md. on July 4, 1956. If that rainfall rate had continued for an entire hour - it did not - the total would have been 73.80 inches!

C. Hulka 7.6.2016 15:15

Re: Problém extrémnosti klimatu narůstá.

In March of 1942, Puu Kukui recorded nearly 9 feet (101 inches) of rainfall, which stands as the greatest precipitation total ever recorded in one month in the United States. Puu Kukui also holds the annual rainfall record for the United States with more than 58 feet (704.83 inches) of rain in 1982.

In late-July of 1979, the center of Tropical Storm Claudette moved slowly inland near the Texas/Louisiana border. Torrential rainfall fell along the southeast Texas coast, including the Houston metro area.

C. Hulka 7.6.2016 15:15

Re: Problém extrémnosti klimatu narůstá.

To jsou zase blbosti, pane Rada.

Americký kontinent to má takhle s počasím odjakživa. Někdy prší víc a někdy je zas sucho a takhle to jde od nepaměti. Daleko víc to závisí na četnosti hurikánů na východě a na El Nino na západě. Nemá to nic společného s vaším náboženstvím - global warming.

In northwest Pennsylvania, the town of Smethport recorded nearly three feet of rain (34.30 inches) in just 12 hours on July 18, 1942. This is the biggest 12-hour rainfall total in United States history.

M. Šejna 7.6.2016 15:10

pane Donáte

účet mi nikdo neukradl. To jen Vy máte problém rozlišit přívalové děště s tím, co globální oteplování opravdu způsobuje, tedy zpomalení atmosferické cirkulace a s tím související dlouhodobá sucha nebo dlouhodobé srážky. Přívalové deště s krupobitím mezi projevy globálního oteplování nepatří.

M. Šejna 7.6.2016 15:06

pane Lapile

je vidět, že nerozumíte tomu, co píše autor, ani tomu, co píšu já.

Autor tvrdí, že někde četl, že současné přívalové deště mají souvislost s globálním oteplováním. Já na to odpovídám že to je blbost.

Je ale pravda, že oteplení může přinést dlouhodobé srážky nebo dlouhodobá sucha. To ale nemá nic společného s přívalovými dešti, bouřkami a krupobitím. Dlouhodobá suchá a trvalejší deště souvisejí se zpomalením cirkulace vzduchu, která bývá za teplých klimatických dob běžná. Naopak v dobách ledových vzniká výrazný teplotní gradient mezi póly a rovníkem a proto bývá proudění vzduchu rychlejší.

Pokud se vzduchové masy začnou pohybovat pomaleji, zpomalí se i přechody front přes území. Výsledkem pak bývají setrvalé tlakové útvary, s tím související dlouhodobá sucha nebo dlouhodobé deště.

Jak dlouhodobá sucha, tak dlouhodobé deště nejsou tím, co se momentálně děje ve střední Evropě.

S. Donát 7.6.2016 14:14

Re: to čtu poprvé

To snad panu Šejnovi někdo ukradl účet, jinak si to neumím vysvětlit :-)

J. Kopeček 7.6.2016 14:00

Stále je lepší variantou otevření mraky,

než otevřené hranice. Vodu člověk vysuší a bahno odstraní. Ovšem co s těmi černými kobylkami, které chtějí odstranit nás?

A. Bocek 7.6.2016 13:57

Re: Nárazové povodně byly pořád

Zemědělská výroba bez dotací ? : trochu dražší potraviny, ale zato náš stát (který je jen sumou našich daní) by nám nebral tolik na daních (nepotřeboval by je na dotace) . Za větší množství peněz si můžeme dovolit lepší kvalitu , více standartu , nebo hafo nekvallitní kvantity . Trh nedeformovaný dotacema by upřednostnil kvalitu před standartem a kvantita by šla do kopru.

Z. Lapil 7.6.2016 13:27

Re: to čtu poprvé

O to mi snad ani nešlo, koneckonců padesát let je tak dlouhá doba, že i klima mohlo změnit názor. A fakt je, že od 70. let se řádově změnilo jak množství dat, tak mohutnost výpočetní (čti: věštecké) techniky.

Spíš mě zaujalo, že pan Šejna, který se o téma dlouhodobě zajímá, prohlašuje, že v životě neslyšel něco, co já mám A/ za samozřejmou součást debat o změně klimatu, a B/ za nezpochybnitelný důsledek (zpochybnitelné) změny klimatu (takže mě nikdy nenapadlo pochybovat o A).

P. Rada 7.6.2016 13:18

Re: to čtu poprvé

Ano jsou to ty samé procesy ale s jinou intenzitou. Jet... se vždy vlnil - ale statisticky mírněji. Podstatná změna proudění totiž nastává právě v létě, kdy je severní polokoule osluněná a kdy se tedy zvláště popární oblasti celodenně nasvěcují. To také platilo vždy ale s ústupem ledové čepičky se pojednou mění albedo velikých oblastí a tato situace zde navozuje zvýšenou akumulaci tepla která i skrze proudění atmosféry svou energii vydává.

Když se podíváte na globální model cirkulace a představíte si co se asi stane s prouděním v naší oblasti když posílí zejména aktivita proudění v polární bunce - které u nás působí proti tomu převládajícímu jihoi západnímu - dojdete k logickému důsledku, kterým je změna četnosti ve směrech proudění a tedy vyšší výskyt rizikových S/J situací.

Povodně u nás příznačně vyvolaly v poslední době právě tlakové níže usazené/tedy bez pohybu jádra v oblasti střední evropy a průběžně krmené teplým a vlhkým vzduchem původem ze Středomoří který byl v u nás zvedán studeným ale rovněž relativně vlhkým prouděním od severu a tím donucen místně odevzdat neobvykle značnou část nesené vláhy. Pokud by převládal jihozápad - fronta by pravděpodobněji přešla bez překročení retenční schopnosti krajiny.

Celkově vyšší teploty vedou k celkově vyššímu odparu, tedy i vyššímu množství vody ve vzduchu - to je další spolupůsobící faktor pro posílení rizika extrémějších srážek. O tom se píše - i když v jiném kontextu - i právě v literatuře kterou jsem uvedl.

J. Novotny 7.6.2016 12:35

Re: to čtu poprvé

Pozdní hurikány (Oct a Nov) mají vždy větší pravděpodobnost netradiční trajektorie. Navíc Sandy byla tupá dvojka, akorát šla směrem, kde na to lidi nejsou připraveni a kde je cena nemovitosti velmi vysoká.

A. Bocek 7.6.2016 12:12

Re: Nárazové povodně byly pořád

Albrechtice a na rovině ? Ani náhodou. Údolí 400 m.n.m na jedné straně Hraniční vrch s rozhlednou okolo 540 m.n.m. a na druhé straně Žáry s hřebenem 650 m.n.m. směr Burkvíz.

R. Langer 7.6.2016 11:56

Re: to čtu poprvé

Přesně, ti pitomci před 50 lety tvrdili pravý opak, ale chytráky budou dělat furt...

R. Langer 7.6.2016 11:54

Re: Zkuste německé noviny odvolávající se na

Páni, to jsem netušil, že pan Metelka je takový diletant. Tedy - jestli ty svoje moudrosti máte opravdu od něho... :-D :-D :-D

Z. Lapil 7.6.2016 11:53

Re: to čtu poprvé

To je zvláštní. Já mám dojem, že věta "změna klimatu přináší častější a výraznější extrémy počasí" je přímo mantra sugerující nutnost boje proti změně klimatu. Viz:

Klimatologové říkají, že se zvyšuje extremita klimatu. To znamená, že se bude častěji vyskytovat suché léto, léto s povodněmi, zima beze sněhu a podobně, řekl v on-line rozhovoru Radim Tolasz, náměstek ředitele pro meteorologii a klimatologii Českého hydrometeorologického ústavu.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/extremy-pocasi-asi-budou-castejsi-drz-/zahranicni.aspx?c=A040216_153504_vedatech_jpl.

Klimatická změna prý vede k častějším extrémům počasí. To není nic nového. Totéž klimatologové říkají už od 70. roků. Jenomže tenkrát se to týkalo globálního ochlazování. NP, 30. 7. 2012.

A NEJLEPŚÍ: Více katastrof, živelných pohrom a dalších výkyvů počasí nás čeká v následujících letech. Změny klimatu pocítíme všichni. Zimy budou tužší, léta teplejší. Některé země budou vystavené většímu riziku, jako jsou záplavy a extrémní sucha. To ve zkratce vyplývá z poslední zprávy Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu. www.procproto.cz, 19.11.2011

R. Langer 7.6.2016 11:53

Re: to čtu poprvé

Jasně, "anomální cirkulace". :-P

F. Houžňák 7.6.2016 11:42

Nevím, jestli je to pro Metelku zrovna pochvala,

když pan rada Rada prohlásí, že se od něj učí. Ale vy dva se k sobě definitivně hodíte.