29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

KLIMA: Jak žít s průtržemi

Mraky se otevírají, přívaly deště dopadají na nepřipravené obce a působí škody. Čteme-li o Paříži, o uzavření části metra a Louvru, připadáme si jako v Praze v srpnu 2002. Jinde je to ještě chaotičtější.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novotny 7.6.2016 11:35

Re: to čtu poprvé

Jasně, ale ty procesy jsou a byly, nemusí nutně souviset s GO. Pokud se podíváte na NAO, tak to má také svá různá období, stejně jako El Nino. Prostě se přechází mezi různými rovnovážnými stavy.

P. Rada 7.6.2016 11:33

Re: to čtu poprvé

"Škody" vzniklé po anomální cirkulaci atmosféry mohou jít do astronomických částek a to i tehdy, když se o tom ví několik dní dopředu. Za příklad může posloužit dopad hurikánu Sandy na New York ke kterému došlo po nezvyklé dráze a v nezvyklou dobu.

Dávám Vám ale zapravdu, že právě předpověd takových jevů je dlouho dopředu prakticky nemožná. S tohoto hlediska měli naši předkové alespon vodítko v pranostikách o které dnes i přes enormní nárůst informatiky a výpočetního výkonu zřejmě přijdeme.

https://www.youtube.com/watch?v=FKR_2T__cB4

P. Rada 7.6.2016 11:20

Re: Zkuste německé noviny odvolávající se na

Na Metelku mi neplivejte - ten je především znalý a věcný. Rád se od něj proto učím i když v něčem s ním také nesouhlasím.

Pokud jde o "šejdíře" tak těch je skutečně daleko více a jednoho z nich právě pro svou afektovanost a nekonkrétnost zárověn pěkně předvádíte.

P. Rada 7.6.2016 11:16

Re: to čtu poprvé

Fyzika může být skutečně mnohdy až tak složitá, že se jeví většině až nepochopitelná - např ta kvantová nebo kosmologická. Takto jsem to ale nezamýšlel.

Víc do hloubky jsou ony fyzikální procesy vedoucí k cirkulaci cirkulace atmosféry... popsány např zde:

https://is.muni.cz/do/rect/el/estud/pedf/ps14/fyz_geogr/web/pages/04-cirkulace.html

F. Houžňák 7.6.2016 11:13

Zkuste německé noviny odvolávající se na

klimatologickou vědu (tedy na takové Metelky a podobné šejdíře), tam je takovýchhle úvah plno.

P. Rada 7.6.2016 11:10

Re: Problém extrémnosti klimatu narůstá.

Každý chápe podle svého zaměření. Vy máte zalíbení v posměšcích - mě naopak zajímá vývoj zemského klimatu.... tedy spíš věcnost.

Jeví se mi takto "pochopitelné", že i přes Vámi podsouvané "nepochopení" až "blbost" jde spíš o rozdíly v zájmech.

R. Langer 7.6.2016 10:44

Re: to čtu poprvé

Škoda že žádná seriózní data, co by dokazovala vliv "globální cirkulace atmosféry" na cokoliv neexistují. Ale jinak dobrý, Zelený sedmilháři.

R. Langer 7.6.2016 10:43

Re: Problém extrémnosti klimatu narůstá.

Vy jste tu svou blbost s největším počtem příspěvků v angličtině pořád nepochopil, co? :-D

J. Novotny 7.6.2016 10:37

Re: Nárazové povodně byly pořád

Naštěstí to v Albrechticích spadlo na rovině, takže by se na to hned zapomnělo, kdyby to nebyl nějaký rekord.

J. Novotny 7.6.2016 10:34

Re: to čtu poprvé

To ovšem může, ale nemusí souviset s globálním oteplováním ve smyslu oteplování způsobené člověkem. Prokázat spolehlivě nelze ani tak, ani tak. Ona ta fyzika je trochu složitější, než učivo pro žáky středních škol.

P. Rada 7.6.2016 9:59

Re: Problém extrémnosti klimatu narůstá.

Pravda je taky taková pane Langere, že tornádo by Vám smetlo úsměv s tváře a podobně vytrvé požáry na západě versus ničivé povodně na východě země. Amerika má i tu výhodu, že meteodata dává obyvatelstvu na rozdíl od nás zadarmo.

Toto všechno jsou důvody, proč je meteorologie v této zemi na vysoké úrovni a proč tam vychází i na téma Jetstreamového proudění nejvíce prací.

R. Langer 7.6.2016 9:42

Re: Problém extrémnosti klimatu narůstá.

Jasně, tomu říkám fundovaná úvaha: "Největší problémy toto přináší asi američanům a tak je tuplovaně nejvíce odkazů v právě v angličtině...". :-D :-D :-D

To snad ani není pravda. :-P

P. Rada 7.6.2016 8:45

Re: Nárazové povodně byly pořád

S tou dotací zemědělcům skrze hovězí hnojení bych byl velmi opatrný. Přechod na živočišnou výrobu přinese zas jiné problémy - např celkový pokles úživnosti. Na výrobu potravin na bázi masa je totiž potřeba násobně více úrodné plochy. Tím ale nezpochybnuji, že půdě stále více chybí humus, nasákavost a tedy retenční schopnost která odolnost erozi po deštích výrazně snižuje.

Daleko efetivnější by bylo přimět dotyčné pracovat tak aby je živila jejich půda - nikoli dotace a uvědomovali si tak více vazby do budoucna. Dnes je totiž cca 80% půdy obhospodařováno nájemě a jako populace s těchto širších pokřiveností ve vztazích přesto většinově doposud tloustneme.

P. Rada 7.6.2016 8:32

Re: to čtu poprvé

To je od Vás ale smutné přiznání. Ta údajná pitomost má totiž fyzikální podstatu ve změně dynamiky proudění ovlivněné jiným rozložením teplot v návaznosti na změnu albeda atd. Projděte si odkazy o globální cirkulaci atmosféry.

P. Rada 7.6.2016 8:28

Problém extrémnosti klimatu narůstá.

Změna klimatu to totiž není jen o změnně teplot ale zvláště na severní polokouli i o změně typyckého proiudění vzdušných mas. Autor správně píše, že nelze předpovědět městečko či obec která bude přívalově zasažená.

Něco jiného je ale předpověd, že takový jev nastane ve větší oblasti a častěji. To totiž u nás podminuje synoptická situace kdy se nad námi překrývá teplý a vlhký vzduch ze středomoří s chladným od severu. Takovéto severojižní situace jsou stále četnější a proto zkončilo období "povodnového klidu" dané převahou západního proudění. Změnu ovlivnuje diametrálně větší oteplování severských oblastí které vede k zvlnění Jetstreamu na rozhraní cirkulačních buněk.

https://en.wikipedia.org/wiki/Jet_stream

https://www.shodor.org/os411/courses/411c/module04/unit01/page02.html

Největší problémy toto přináší asi američanům a tak je tuplovaně nejvíce odkazů v právě v angličtině ale to neznamená, že se nárůst rozvlnění tohoto proudění netýká i jiných oblastí. Pro nás sice nutně převládá západní proudění nesoucí sice vláhu a tedy i deště. To ale nemá tak velký kontrast v teplotách a vlhkostech jako může nést severojižní situace. Severozápadu ubývalo v letní polovině roku i dříve ale nyní je ta změna výraznější. V létě se totiž mění stále více albedo severských oblastí které odtávají. Častěji proto nastupují situace nesoucí sebou dosud neobvyklé jevy. S/J proudění nese riziko přívalových srážek a východní kontinentální zas v létě extrémní sucha a horka jak tomu bylo v druhé polovině lonského roku.

M. Šejna 7.6.2016 8:11

to čtu poprvé

to čtu poprvé, že by současné povodně a přívalové deště měly něco společného se změnou klimatu. Takovouhle pitomost možná napíše nějaký novinář, ale nikdy by to neudělal klimatolog nebo meteorolog.

P. Lenc 7.6.2016 8:10

Re:

Připojuji se.

L. Popovský 7.6.2016 7:34

Já jsem pro.

P. Maleček 7.6.2016 7:05

Povodně jsou problém, zvlášť ty islámské

Pro uklidnění oni ty FA Ceitung píšou i mnohem větší koniny. Třeba že islámští nájezdníci EU prostředí obohatí o svůj pohled na svět a své zvyky.

No, ale až snad jen u Němců začnou s tím obohacováním, tak i v FA Ceitung na ty koniny s oteplováním rychle zapomenou.

A. Bocek 7.6.2016 6:25

Nárazové povodně byly pořád

zažil jsem nárazovky 1974, Lichnov 1996, Staré Heřminovy 2013 a také ty velké 1997 ve Slezsku i odklízení 2002 v Praze . Nicméně pokud budeme pěstovat " Řepku Babišku" či "Kukuřici na kWh" na obrovských lánech lépe nebude. Což takhle dotovat jen ty zemědělce, kteří mají na jeden hektar pole jeden kus hovězího a kravince neprodávají do OBI , ale poctivě zaorávají . Bude humus , budou žížaly nebude tolik chemie.

L. Popovský 7.6.2016 6:21

Hezky a rozumně napsáno. Děkuji.

V. Vaclavik 7.6.2016 6:05

Taky lze bohatnout

aby pripadne nestesti clovek mohl sanovat, aniz by z toho vysel jako zebrak, ci dluznik. Ale aby obcane zbohatli, to prece nedopustime. Tedy presneji receno, to my lido demo socio obcane nedopustime.