27.10.2020 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


Diskuse k článku

KLIMA: Grónsko přišlo o 11 miliard tun ledu? No a?

Grónsko přišlo za jediný den o 11 miliard tun ledu. Může za to porucha klimatu známá také jako „léto“. Bude-li klimatická krize pokračovat tímto tempem, Grónsko ztratí za 12 let polovinu ledového příkrovu. Totiž za 12 500 let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pecka 16.8.2019 1:30

Re: Tak násobit umíte.

" Dominuje daleko sušší klima které tato zem nepamatuje..." To je ale pěkná blbost, Rado! Čti a vzdělávej se, abys tu nebyl se Šejnou za obecního šaška! https://pocasimeteoaktuality.wordpress.com/2018/08/27/nejvetsi-sucha-v-cr-a-jejich-priciny/

B. Carina 15.8.2019 17:25

A v tom je ta "ošemetnost". Nejde jen o to, že klimatický systém je komplexním systémem, ale též o jeho mohutnost. Změny se v něm šíří velmi pomalu.

Stojíme před otázkou nalezení způsobu, jak chování systému modifikovat, přičemž neznáme, nebo neznáme dostatečně přesně, vlastnosti systému. Jeho mohutnost přitom vylučuje experimentální ověřování předpokladů. A aby toho nebylo málo, tak se do toho přisypou emoce. No potěš... :-)

L. Novák 15.8.2019 0:32

Re: MaŠíBl Rada

Blbe, co ty chceš měřit a počítat? :-D

L. Novák 15.8.2019 0:30

Re: 11 miliard tun ledu

Zapni si češtinu, magore zelený!

P. Pilík 14.8.2019 22:54

Re: Proč se vlastně otepluje?

Milý pane Rado, infrakamera nebo infrateploměr ovšem zase ukazuje zase stav celé atmosféry, kde na jednu molekulu CO2 připadá více než 2000 molekul ostatních plynů, kde většinu 99 % má dusík plus kyslík. Kdybychom se při t.zv. skleníkovém efektu měli spoléhat na CO2, to bychom nejspíš rychle zmrzli.

P. Rada 14.8.2019 21:34

Re:

Tak zde ty jiné významné vlivy vyjmenujte a poměřte jejich účinky.

Takto můžete věcně prokázat mou "lživost" a to ještě za předpokladu, že o těch vlivech opravdu vím a záměrně je nesděluji.

Ty které znám já a snad i pan Pokorný jsou v nsledující tabulce včetně pravděpodobného rozptylz i vývoje v čase:

http://www.enviwiki.cz/wiki/Soubor:Radiacni_pusobeni_AR5.svg

Údaje jsou ze zpráv IPCC které i pan Pokorný asi zná. V diskusích odborných ani pro veřejnost takovéto údaje ale nikdy nezpochybnil - zato rád s neznalými hovoří o nejistotách... Čemuž někteří z nich velmi rádi naslouchají - jen aby sami nemuseli nic dělat a nést důsledky.

P. Golich 14.8.2019 21:17

Re: Je zbytečné?

Podle vaší logiky by tu byla v kambriu hotová poušť.

J. Kalíšek 14.8.2019 21:10

Zkuste si ten clanek precist a porozumet mu. Nadpis: "Nevieme, čo spôsobuje teplotné zmeny". Z clanku k CO2: "nevieme, ako významný tento podiel v skutočnosti je. Okrem iného preto, že nepoznáme podiely mnohých iných faktorov. Tiež preto, že niektoré faktory pravdepodobne vôbec nepoznáme a iným ešte len hmlisto začíname rozumieť."

Tak nelzete, ze jiny vliv nez CO2 podle nej nezname. Zklamal jste mne, lzete, diskuse s Vami je ztratou casu.

P. Rada 14.8.2019 19:21

Re: Tak násobit umíte.

Žiji v Praze. Kalendářně o letních obdobích nepochybuji. Fenologicky už je to rozhodně jinak jak před jen půlstoletím.

Realita je přitom o stále častější dominanci kontinentálního typu podnebí u nás. Dříve pozvolné přechody mezi obdobímí začíná stírat náhlost přeskoků. Dominuje daleko sušší klima které tato zem nepamatuje za celé období meteorologických měření a které takto jakoby posunulo některá ročn období do ztracena. Stromy to vědí, reagují, odumírají.. - Vy pochybujete.

Tyto dny ale máme po začátku parného léta co vygradovalo už v červnu konečně trochu proměrné počasí na jaké byla krajina zvyklá zhruba ještě před půlstoletím - ale spíš v červenci. Jestli přijde dál něco jako podzim nebo rovnou zima je zatím otázkou.

P. Rada 14.8.2019 19:07

Re: 11 miliard tun ledu

Považuji za příznačné, že pochybujete o vědní odbornosti aniž jste si byl schopen něco sám spočítat.

Zkuste úvahu. Dnešní technika umí už jen s družic velmi přesně určit výšku povrchu na rozsáhlých plochách. Stačí pak porovnat dva casově sousedící výškové údaje na příslušné rozloze a dostanete množství materiálu který tam chybí. Jinou metodou je vyčíslování s průtoku v zůžených místech atd.

Pokud jde o recenzované odborné práce tak ty predikují, že do 10tis let může Gronsko i značná část Antarktidy odtát. Viz Clark a col:

https://www.nature.com/articles/nclimate2923

J. Kouřil 14.8.2019 18:58

Re: Tak násobit umíte.

Nevím, kde žíjete, ale u nás na Moravě je pořád ještě jaro, léto, podzim zima. Ale chápu, že člověk zaujatý svou velikostí a žijící pro ni ty rozdíly příliš neregistruje.

P. Rada 14.8.2019 18:57

Re:

Názory pana Pokorného rámcově znám. Když si projdete jeho úvahy tak se v ledačem s mými rámcově shodují. Např. otepluje se, jiný jak zásadní vliv CO2 neznáme, ....

Pokorný ale pravidelně bazíruje na preciznosti a tam kde si není v rozhovoru naprosto jist tak tomu dává nálepku "nevíme" a to i když to víme s jistotou např 95%.

Při až pedantském přístupu se toho ale nedá mnoho rozhodnout. Prakticky všechny reálné sysémy a klimatický zejména jsou totiž komplexní a v takových prakticky nikdy neplatí, že by bylo možné udělat 100% pravdivou předpověd. Dotyčný pedant si může pohrávat se slovíčky, posluchači ... ale zároven má připraveno neprůstřelné alibi .."nejsme si úplně jistí" aby nebusel převzít odpovědnost.

Takové alibi pak v reálném životě až zneužívá v tom smyslu, že sám tam kde se mu to hodí, se řídí podle nejpravděpodobnějších scénářů a hotovo. Kdežto rozhovory na venek už poskytuje velmi vágně laděné až nanicovaté. Takto fakticky nahrává oddalovací taktice dnes dominantní bohaté společnosti která nechce nést odpovědnosti natož náklady za škody.

J. Kouřil 14.8.2019 18:48

11 miliard tun ledu

Spočítal někdo přes tepelnou bilanci tání tohoto ledu a přísunu tepla do Grónska, zda je to vůbec fyzikálně možné? Nebo někdo zapomněl na skupenské teplo tání a tluče nám klíny do hlavy? Při odborné úrovni dnešních "vědců" bych se tomu vůbec nedivil.

L. Novák 14.8.2019 17:33

Re: MaŠíBl Rada

Zelený magor jsi byl, zelený magorem jsi, a magorem i zůstaneš, dokud tvá uhlíková stopa nevyletí komínem... :-P

J. Kalíšek 14.8.2019 17:27

Hlavne se na nem da vydelat a daji se s nim ovladat masy. Znate to, kdo neotepluje s nami, otepluje proti nam.

Trochu na vaznejsi notu, zvlaste pro pana Radu: https://www.konzervativnyweb.sk/c/22179146/docent-pokorny-o-klimatickej-hrozbe-nevieme-co-sposobuje-teplotne-zmeny.html

J. Vintr 14.8.2019 16:57

Re: Stačí si vzít kalkulačku

Ovšem naše planeta není uzavřená soustava. Teplo z ní odchází do okolního vesmíru. A odchází ho, hlavně díky vlastnostem vody, přesně tolik, aby se tady trvale udržovaly podmínky pro život.

J. Ganaur 14.8.2019 16:27

Re: Tak násobit umíte.

Omlouvám se.To mělo být pod 169.

J. Ganaur 14.8.2019 15:58

Re: Kremlíkova manipulace a její dopady.

Jak je ctěná libost....

J. Ganaur 14.8.2019 15:55

Re: Je zbytečné

Nespadl na Vás asteroid jako na ty dinos?

P. Rada 14.8.2019 15:44

Re: Je zbytečné?

Můj "fanatický zelený mozek" zde na stránkách ještě v době před desetiletím a více kdy Kremlík i Klaus tvrdili, že se neotepluje a když tak neměřitelně málo... zde pod analogickým nickem opakovaně uváděl, že tato země přijde v důsledku GW o lesní porosty a krajina se změní na podobnou té jakou známe např s balkánu v oolí Bělehradu. To jsem tvrdil na základě prognozy vývoje a ze znalosti rozdílů teplot v těchto oblastech. Naprostá většina mě ale častovala pejorativy počínae alarmismem ... a zřejmě se zasadila o to nic nedělat.

Dnes po desetiletí beznadějně schnou smrky, borovice a další dřeviny, lesy se mění na holiny, na Jižní moravě zmizel už víc jak půlmetr úrodné půdy, která tam dříve vznikala stovky let a národ rádoby-"skeptiků" na vývoj ještě děsivější než jsem sám čekal bezradně ČUMÍ!!!

Dál mě kde kdo zbytečně hloupě pomlouvá, jako by tragická realita klimatických změn a rozvratu podnebí a s ním i naší přírody nestála očividně přede dveřmi.

Co asi tak může v dříve krásné krajině následovat pokud převáží v dotyčné populaci stupidita?

https://www.youtube.com/watch?v=eb_6MdUZyw0

J. Vintr 14.8.2019 15:27

Re: Kremlíkova manipulace a její dopady.

A vy si pane Rado myslíte, že takové okolnosti jako dnes ještě nikdy v minulosti nenastaly? Protože kdyby to vedlo k takovým katastrofám, jak píšete, tak by už dávno nebyl na naší planetě žádný život.

R. Langer 14.8.2019 15:27

Re: s pana Kremlíka se stal alarmista?

To zpochybnili sami zelení Zelení sedmilháři, když se jim na deset let přestalo oteplovat, a tak ve své hysterii zrušili GW a vyhlásili místo toho "změnu klimatu", tak to tady neházejte na Kremlíka a Klause. :-D

P. Rada 14.8.2019 15:21

Re: Tak násobit umíte.

Když už je tématem Gronsko tak tam podle růstu rostlin nastal za deset let rannější nástup jara až o 26 dní (u nás jen cca 14dní):

https://royalsocietypublishing.org/doi/full/10.1098/rsbl.2016.0332

P. Rada 14.8.2019 15:06

Re: Tak násobit umíte.

Roční období máme dnes prakticky už jen dvě - zimu a léto. O jaro i podzim jsme jaksi přišli.

Lidé s rozhledem pro který podobnou nevšímavostí nedospěli analogicky k poznání že na zdejší planetě funguje skleníkový efekt ale takovéto rozdíly zřejmě nepřijdou zajímavé.

P. Rada 14.8.2019 15:02

Re: Kremlíkova manipulace a její dopady.

Omyly pane Tachovský. Tání mořských ledovců samo o sobě sice hladinu hned nezvedne - i kdyby náhle rozrály všechny. To ale ještě neznamená, že tento jev nebude mít dozvuky v růstu hladin.

Předně se taky změní albedo oblasti - celých milionů kilometrů čtverečích a to povede k oteplení vody a k její roztažnosti. Už dnes je nárůst hladin zhruba s poloviny zapřičiněný právě změnou teploty oceánkských vod.

Na vlastní kontrolní otázku jste si tedé odpověděl neúplně. Ta část která se odpaří totiž v realitě oteplující se planety navodí pro vyší hladinu troposféry o větším obdsahu vodní páry a tím další nárůst oteplení. To zpětně ohřeje oceány a voda má jak už jsem upozornil svou roztažnost.

Ve finále pak mohou s řady příčin začít daleko intenzivněji jak dnes tát i zásoby ledovcové vody na kontinentech obou největších klimatizačních jednotkách planety. Nejdříve v Gronsku pak v Antarktidě. To už by s lidstvem bylo zlé. Na této cestě ale právě jsme.

F. Brabec 14.8.2019 14:52

Re: Je zbytečné

Ono se v poslední době bojuje (a velmi často nesmyslně) proti kde čemu. Drogy, silniční piráti, uhlík... každý má plnou hubu boje.

J. Chaloupka 14.8.2019 14:36

Souhlasím, vzhledem k věku tzv. novinářů jim stačí

umět číst a psát. Ani se nemusí otravovat smyslem.

A. Pakosta 14.8.2019 14:31

Re: Proč se vlastně otepluje?

Pane Rado, a napadlo někdy Vás, že veškerý uhlík, který je uložen ve světových zásobách fosilních paliv (ropa, uhlí, zemní plyn), musel být původně přítomen v atmosféře, a to ve formě CO2? Pochází totiž z rostlin, a rostliny, jak známo, veškerý uhlík pro fotosyntézu přijímají z ovzduší ve formě CO2. Takže i kdyby se spálily veškeré světové zásoby fosilních paliv, dostane se zemská atmosféra jen do stavu, v němž už kdysi byla, patrně v druhohorách, a tehdy se zeměkoule zelenala a hemžila se zviřátky, rozhodně nebyla vyprahlou pustinou.

M. Valenta 14.8.2019 14:20

Re: Je zbytečné

To si mysleli dínos také.

M. Valenta 14.8.2019 14:16

Re: Kremlíkova manipulace a její dopady.

To už jste psal, přesto bych si témata z dovolením vybíral sám.