30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

KLIMA: Fakta o lidské aktivitě

Shodou okolností náš v současnosti nejznámější klimatolog poskytl další rozhovor pro novinky.cz. Opět obhajuje vliv lidské civilizace na klimatické změny a varuje před „přehřátím“ planety .

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ganaur 1.8.2019 9:40

:-)

Ale ta konstrukce o tom, že bez skleníkového jevu by bylo o 33K chladněji, je od základu chybná.

J. Vintr 1.8.2019 8:57

Re: Jenže povídejte to lýkožroutovi na Šumavě

Byl jste někdy v takovém lese? Kůrovec i lesy jsou na naší planetě určitě mnohem déle než lidé. "Obhospodařování" lesa lidmi je záležitost stará maximálně třista let a na většině naší planety nikdo nic takového nedělá ani dnes. Lesy existují pořád, i když proti kůrovci nikdo "nezasahoval". "Kůrovcová kalamita", jakkoliv nám může připadat strašná, totiž patří mezi přirozené nechanismy obnovy lesa.

K. Janyška 1.8.2019 8:56

No, ano, kdo neví co je to spontánní řád obecný, tedy i

vesmíru a lidského světa, ví úplné hovino o tom, co je ve hře. Vesmír nepostojí stejně jako jakákoliv jiná entita složená z mnoha prvků. Takže víme velké prd o tom, kde se momentálně v tomto nedohledném reji nacházíme. Ten, kdo mě chce oslovit těmito věcmi, musí začít tím, že ovládá teorii spontánního řádu... Dzp.

M. Šejna 1.8.2019 8:56

polopravdy pana Bartoně

pan Bartoň provádí složité vypočty, aniž by přihlédl k nejzásadnější věci, kterou je síla skleníkového vlivu jednotlivých plynů. Tato síla se v klimatologii vyjadřuje ekvivalentem CO2 a vyjadřuje, kolikrát skleníkově silnější je jednotka množství nějakého plynu v porovnání se stejnou jednotkou CO2. Zde jsou čísla:

SF6 = 22800x, Freony = 7500x až 12200x, O3 = 2000x, N2O = 298x, Metan = 25x, H2O = 0,01x.

Z uvedených čísel plyne, že napřiklad ozón je sice dvoutisíckrát silnější sklenikový plyn, než CO2, ale je tak málo, že má skleníkový vliv minimální. Přesto jeho absence v Antarktidě (ozónová díra) způsobuje, že Antarktida se otepluje velmi pomalu.

Vodní pára je stokrát slabší sklenikový plyn, než CO2. Jenže její průměrný obsah v atmosfeře je okolo 13000 ppm (obsah CO2 je 410 ppm). Co chybí vodní páře na síle, to dohání na objemu.

Nejvíce vodní páry je v tropech a proto tam má CO2 minimální vliv na celkový skleníkový efekt. A proto se v tropech také nejpomaleji otepluje. Nejméně vodní páry je v polárních oblastech a přitom na severní polokouli (včetně Arktidy) je obsah CO2 nejvyšší. Výsledkem je rychlejší oteplování severní polokoule a nejextréměji je to vidět v Arktidě.

J. Vintr 1.8.2019 8:50

Re: Jenže povídejte to lýkožroutovi na Šumavě

Řekl bych, že dnes většina dřeva poslouží jako surovina na výrobu papíru, kterého lidé spotřebovávají obludné množství. A velká část tohoto papíru končí ve spalovnách.

J. Vintr 1.8.2019 8:46

Re: Možná

Současná situace je taková, že kdyby nějaký odborník zpochybnil veřejně globální oteplování vlivem lidské činnosti, dopadl by podobně, jako kdyby v minulém režimu zpochybnil vedoucí úlohu komunistické strany. V médiích neuslyšíme takové názory, jedině že se jim někdo vysmívá. Naopak nějakou zmínku, že globální oteplování je samozřejmá věc, uslyšíte mnohokrát v nejrůznějších souvislostech.

I. Mentlík 1.8.2019 8:43

Něco mi tam schází

V drtivé většině příspěvků se komentují procenta plynů a podobné věci. Se závěry, že vliv člověka je zásadní nebo naopak marginální. Co je to platné, nějaký vliv člověk mít musí. Jenže 3x víc lidí = zcela určitě větší stopa. A obávám se, že průměrný Evropan nezanechá větší stopu než lidi vypalující lesy v Asii, Africe a Jižní Americe. Ale o nucenou regulaci množství lidí, byť to mnohým může připadat nehumánní, se prostě nediskutuje.

P.S.: Migrace je ze stejného soudku.

J. Vrzal 1.8.2019 8:38

Re: Jenže povídejte to lýkožroutovi na Šumavě

Lykozrout nechal stat ty smrky, ktere jsou jeste nemely po mytnem veku. Jednoduse: kdyz se vysazi hospodarsky les, pri dosazeni mytneho veku je nutne jej vykacet. Jinak jej vykaci lykozrout.

R. Langer 1.8.2019 8:24

Re: Možná

A jak víte, že to nejsou podvodníci? Když jsou za to placení?

J. Svoboda 1.8.2019 8:24

Re: Jenže povídejte to lýkožroutovi na Šumavě

A co s těmi holinami?

Pěkný den.

J. Hruška 1.8.2019 8:19

Re: Jenže povídejte to lýkožroutovi na Šumavě

Pořádný hák. V živém lese čerstvý vzduch s vůní pryskyřice a medovice se zpěvem ptáků, v kůrovcovém - hnilobný smrad z tlejícího odpadu a mrtvolné ticho, hej rup, hejrupáci.

A. Hrbek 1.8.2019 7:52

Podívejte se na fakta

https://magazin.gnosis.cz/koncentrace-sklenikovych-plynu/

J. Lukavsky 1.8.2019 7:29

Re: Jenže povídejte to lýkožroutovi na Šumavě

Ještě jedna poznámka. Ponechat uschlé smrky přirozenému rozkladu je sice eko-líbivé, ale má to jeden eko-háček. Rozkladem dřeva (brouci, houby, bakterie...) vzniká CO2 a to ve stejném množství kolik ho ten strom za svého životav ve dřevě uložil. Takže z pohledu snižování obsahu CO2 ve vzduchu by bylo lepší stromy vytěžit a zpracovat. Toto dřevo má šanci přetrvat staletí ve stavbách např. Ale budovat divočinu je přeci tak ušlechtilé že? J.L. end

J. Pavelka 1.8.2019 7:25

Možná

Možná je en vliv opravdu marginální, ale to nelze odbýt jedním článkem...kdyby to bylo tak jednoduché, už by žádná diskuse nebyla...Ti vědci se mohou zásadně mýlit, ale njsou to nějací podvodníci s hrnci,že...Něco jiného je politické blbnutí kolem toho, to odmítnout můžeme ať je to jakkoli, spousta státu totiž na nějaká opatřební bude zvysoka...

J. Hruška 1.8.2019 6:52

Re: Jenže povídejte to lýkožroutovi na Šumavě

Brouček dýchá a žere, smrk neroste a neprobíhá fotosyntéza a odpařování vody, vzdělávejte se nejen zde na psů. Zdař Bůh.

J. Dostál 1.8.2019 6:36

Hezky napsáno

Jenže co se fakticky změní? Ona manipulace s názory lidí je tak lákavá a přitom tak finančně výnosná ...

M. Pecka 1.8.2019 1:20

Re: Jenže povídejte to lýkožroutovi na Šumavě

A co má co společného lýkožrout s emisemi CO2? On se podle vás snad jimi živí, nebo co? Prosím o bližší vysvětlení. Děkuji.

E. Pawlica 1.8.2019 0:48

Jenže povídejte to lýkožroutovi na Šumavě

Nebo třeba tuňákům a velrybám v moři. Lýkožrout je na vrcholu blaha a tuňáci a velryby na sešupu k vyhynutí. Ten první díky chybným rozghodnutím lidí, ti druzí díky nenažranosti lidí.

Jinak na můj vkus je to moc písmen na tak skvělý příspěvek (parafr. Josef II. ve Formanově Amadeovi) ...