30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

KLIMA: Fakta o lidské aktivitě

Shodou okolností náš v současnosti nejznámější klimatolog poskytl další rozhovor pro novinky.cz. Opět obhajuje vliv lidské civilizace na klimatické změny a varuje před „přehřátím“ planety .

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ganaur 1.8.2019 13:09

Re: Zánik života na zemi

Tak to by byl průšvih.Ale můžu Vás uklidnit.Dostupný vápník (a hořčík) se uvolňuje z vápence (dolomitu), takže se uvolňuje i CO2.

J. Ganaur 1.8.2019 13:04

Re: Pokud chceme CO2 snížit,

Nechceme, není důvod.A ten Vámi uváděný systém mně přijde jako ironie.

M. Šejna 1.8.2019 12:50

Ganaurovo kouzlo nechtěného

Ganaur je zaskočen a přitom on sám coby vysokoškolák popírá skleníkový efet a popírá dokonce i původ kyslíku v atmosfeře. ˇXekám, kdy Ganaur popře, že Země obíhá kolem Slunce.

M. Šejna 1.8.2019 12:47

naučte se číst celou diskuzi, pane Vintře

o tom, že zázračně skleníkové jsou i jiné plyny, než jen CO2, píšu o kus níž. Stačí číst celou diskuzi. Pak byste zjistil, že třeba takový obyčejný ozón je 2000-krát silnější skleníkový plyn, než CO2.

To je zázrak, že?

M. Šejna 1.8.2019 12:43

Re: porovnání H2O a C2O

ten zázrak neznám, protože nejsem fyzik. Ale vycházím z měření, které fyzici prováděli.

R. Vacek 1.8.2019 12:07

Pokud chceme CO2 snížit,

není jednodušší metody, než začít s intenzivním hnojením oceánů - hnojením, které je zadarmo a navíc nám i něco ušetří. V povrchové vrstvě oceánů je hlad po CO2 a dalších živinách, proto je koncentrace živin i CO2 u povrchu nízká:

http://www.gly.uga.edu/railsback/Fundamentals/OceanSolutes18I.jpg

http://www.gly.uga.edu/railsback/Fundamentals/OceanSolutes18III.jpg

Bohužel živiny jsou spotřebovány už v pobřežních oblastech, dál se nedostanou a fytoplankton nemá jak se rozmnožovat a spotřebovávat více CO2. Proto je potřeba přestat budovat čističky a nechat potravu proudit do oceánů. Odměnou bude vyšší vázání CO2, více fytoplanktonu, více ryb. I NOx z motorových vozidel je splachován dešti do moří, kde je využit jako potrava.

J. Kopis 1.8.2019 12:00

Re: Bagatelizace klima-problému.

Tak musíte jít brečet zpět na počátek 19 století! Každopádně brečíte ve špatném čase, na špatném místě!

J. Pavelka 1.8.2019 11:22

Re: Možná

Vmédiích se , z nadsázkou řečeno, člověk nejvíc dočítá o tom, co všechno prý média zamlčují...

J. Vintr 1.8.2019 11:12

Re: Zánik života na zemi

Pane Rada, já vás lituju, že se nedožijete té apokalypsy, kterou tady neustále propagujete. Vždyť vy se na to evidentně těšíte.

J. Ganaur 1.8.2019 11:12

Re: :-)

Přiznám se, že jste mne docela zaskočil.Při Vašem vzdělání bych předpokládal, že Vám matematika a fyzika ukáže, že je všechno jinak.Chtěl jsem Vás pozvat na pivo, protože tady diskutovat nemá valnou cenu.Ale asi žijeme každý jinde.

J. Vintr 1.8.2019 11:10

Re: porovnání H2O a C2O

Tak nám popište, jakým zázrakem molekula CO2 pohlcuje nebo odráží mnohonásobně víc tepelného záření než molekuly jiných plynů.

P. Rada 1.8.2019 11:00

Re: :-)

Pane Ganaure proč se ptáte? Záleží snad oteplení planety na tom k jaké profesnosti se kdo zde přihlásí? Dejme tomu, že ano.

Prvých 20let po absolvování FEL + mat fyz posgrad jsem se socialisticky živil jako konstruktér, soukromě jako zahrádkář, včelař... Druhých (polistopadových) 20let jako OSVČ.

Nyní už jako důchodce s vedlejšími "příjmy" na žádných nadřízených ani živnostech názorově nezávisím. Doposud aktivně rukama i hlavou pracuji v oblasti stavební a technologické při recyklací vody na tak čistou, která zde běžně bývala ještě dříve než lidé začali uměle hnojit pole, nastoupil vliv průmyslu i spotřeby. Mám proto i více času na průběžný postgraduál přírodovědného zaměření. Jsem dislektik. Právě za chvíli už ale budu muset s osobní diskusí zde končit.

Pokud by jste si prošel diskuse ma NP prakticky od doby co vznikl k problematice klimatu (pletichaření se vyhýbám) tak si na rozdíl od tvrzení výše můžete navíc ověřit, že se průběžně ke klimatu doučuji posledních asi dvacet let a to navíc i osobně od biologů, meteorologů po klimatology - tak s literatury.

P. Rada 1.8.2019 10:33

Re: Bagatelizace klima-problému.

Nerozlišujete nápis od hrobu!

"Nápis" je o tom kolik kdo dnes vypouští. "Hrob" je o kumulativním působení všeho co bylo kdy vypuštěno v čase a také v přepočtu na osobu.

Snad si ještě mnozí pamatují jak na socialistických stokorunách pyšně dýmaly tovární komíny. Momentální a lojální dopad byl tehdy v lesích sežehnutách kyselými dešti a okyseleném území. Posléze to přispělo k pádu režimu.

Dnes dopadá oteplení na celou planetu pro narostlý kumulativní vliv skleníkového efekti za prakticky celé minulé století. Typuji to proto zas na pád globálně přezíravého režimu ale s potenciálně daleko zásadnějšími důsledky.

J. Ganaur 1.8.2019 10:32

Re: bože, to si snad dělate srandu, Ganaure

A kde máte ty trilióny tun čistého uhlíku?

J. Ganaur 1.8.2019 10:26

Re: :-)

Pane Rado mám na Vás dvě otázky:

1) čím se živíte

2) jaké máte vzdělání

Já se živím celý profesní život elektrotechnikou a mám v tomto oboru příslušné vzdělání.

Děkuji za odpověď.

M. Šejna 1.8.2019 10:25

bože, to si snad dělate srandu, Ganaure

Kyslík se do atmosfery dostal díky fotosyntéze a tuhle skutečnost nezpochybňuje snad ani ten nejpitomnější popírač jakéhokoli přírodního procesu.

Ale vy jte unikát.

:-D

P. Rada 1.8.2019 10:23

Re: Zánik života na zemi

Možná ale sotva. Po 80% doby co je planeta živá byly totiž koncentrace CO2 podstatně vyšší jak dnes. CO2 totiž s atmosféry není vůbec snadné odstranit.

Každé množství které do základního cyklu uhlíku dnes dodáme ze zásobníků které ležely až stamiliony let mimo, v něm velmi pravděpodobně setrvá dál a navíc bude iniciovat kladnou zpětnou vazbu až do té doby než odtají polární čepičky a zmizí permafrost.

To, že pak (za tis let?) bude sice celkově daleko ustálenější klima, zásadně poklesne citlivost závislosti na skleníkových plynech, milankovičových parametrech atd (jak v třetihorách) - ale s nižší úživností planety při vyšší dynamice počasí (hurikány, tornáda ....) je pomalu nastávající problém.

J. Kopis 1.8.2019 10:17

Re: Bagatelizace klima-problému.

Stále pláčete na špatném hrobečku. To musíte agitovat zejména v Číně a Indii a tak zhruba za 40-60 let v Africe. V nízkoemisní Evropě zbytečně marníte svůj čas a přeměňujete tak zbůhdarma svoji energii na teplo!

A. Alda 1.8.2019 10:16

Ano, pane. Souhlasím.

J. Ganaur 1.8.2019 10:15

Re: bože to je nevzdělanec, ten Ganaur

To se především vztahuje na Vás.Oteplování vlivem nárůstu (mrňavého) množství CO2 je stejná pseudovědecká pitomost jako, že kyslík je v atmosféře Země díky fotosyntéze.

M. Šejna 1.8.2019 10:12

Re: Zánik života na zemi

k čemuž ale nikdy nedojde, protože jiné chemické a fyzikální procesy zas ten CO2 do atmosfery vrátí. V současnosti CO2 vrací do atmosfery intenzivně samotné lidstvo.

P. Rada 1.8.2019 10:10

Re: :-)

Proč?!

M. Šejna 1.8.2019 10:09

chybička se vloudila u H2O

skleníkový ekvivalent H2O není 0,01 CO2, ale 0,1 CO2.

M. Šejna 1.8.2019 10:07

porovnání H2O a C2O

Pan Bartoň hlavně vychází ze zcela chybného předpokladu, že když je v atmosfeře dvacetkrát víc H2O, tak má dvacetkrát větší sklenikový vliv než CO2. To ale neplatí, protože je potřeba porovnávat nejen množství, ale i skleníkový ekvivalekt CO2.

P. Selinger 1.8.2019 10:06

Zánik života na zemi

nastane, až z atmosfery zmizí veškerý CO2 vyvázáním na vápník, čímž přestane fotosyntéza.

P. Rada 1.8.2019 10:04

Re: Když to nejde přes gender

Ekologii planety dnes člověk dominantně rozvrací (růst entropie...) ale aby co možná neměl pocit spoluviny, tak se často uchyluje do nějaké tupy která ze všeho pomluvami viní jiné tlupy. Krizovost situace to přitom jen zhoršuje.

P. Rada 1.8.2019 9:59

Bagatelizace klima-problému.

Pan Barton - pokud vůbec zná pravdu - pak sice demonstruje znalost některých údajů - ale zároven dělá logické skoky přes přes zásadní děje a to navíc nelineárního charakteru. Takto si subjektivně připravuje půdu pro tendenční až zcela falešná tvrzení:

Např: ..."Koncentrace vodní páry... kolem 15°C .... neboli 8000 ppm, je dvacetkrát vyšší než obsah kysličníku uhličitého" .... Toto neplatí pro celou tlouštku atmosféry která až jako celek způsobuje skleníkový efekt - ale jen někde a někdy dokonce jen v přízemní vrstvě zhruba kilometrové. Vodní pára totiž s teplotou při běžných teplotách které se v celé atmosféře vyskytují kondensuje až vymrzá a tak se prakticky stává jen významným zesilovačem základního vlivu nevymrzajících skleníkových plynů. Těch je ale s tohoto úhlu pohledu už podstatně více: NOx, freony... - ale na druhou stranu i aerosoly a vše mezi sebou interaguje.

Autorův závěr který podstatnou část reality přehlíží pak pohodlně zní : ... "Proto lze

konstatovat, že klimatické podmínky na Zemi člověk a jeho energetické hospodářství včetně spalování fosilních paliv ovlivňují naprosto marginálně".

To co je pro vývoj na klima vázaného počasí a tedy i růst stromů zásadní (se kterým autor dál opreuje jako s řešením) je vedle průměrné teploty i stabilita životních podmínek po jejich celé reprodukční období. Budouli např jen průměrné teploty i po celé století které strom k růstu do dospělosti vyžaduje, sice v toleranci ale vyskytneli se jen jediné období nedostatku něčeho limitujícího (sucho...)... - navozuje to jejich konec. U nás se nemění až tolik teplota jako chod srážkovosti resp. resp dlouhodobosti setrvávání tlakových výší které navozují sucho. Toto je ještě zásadnější než jen změna průměrné teploty. Problém ztráty dominance stabilitu přinášejícího západního oceánského proudění na úpočasí navozený odtáváním severní polární čepičky a tedy globálně je podstatný a autorem přehlížený. Probíráním "marginálního" tak Barton hlavní problémy bagatelizuje.

M. Šejna 1.8.2019 9:57

bože to je nevzdělanec, ten Ganaur

to, že v Antarktidě je rozsáhlá "ozónová díra" a že ozón je mimořádně silný skleníkový plyn, je pravda i bez toho, že Ganaur o tom ví kulový.

U Ganaura se potvrzuje toto pravidlo: "to, že někdo něco neví, ještě neznamená, že to neexistuje."

:-D

J. Kopis 1.8.2019 9:52

Když to nejde přes gender

tak to půjde přes ekoterorismus.

J. Ganaur 1.8.2019 9:43

Re: polopravdy pana Bartoně

Bože, to jsou pitomosti.Tak Antarktida se otepluje pomaleji, protože tam chybí ozón. :-D :-D :-D