27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

KLIMA: EU „zachraňuje“ klima, ale ničí Evropu

EU opět zpřísňuje pravidla a nařizuje evropským firmám do roku 2030 snížení emisí CO2 o 40 %. To však není jediný cíl. Zároveň státy EU budou do stejné doby vyrábět 30 % své energie z alternativních zdrojů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Dvořák 16.4.2014 11:50

to klesá jenom pro vás...

Tak znova - to klesá jenom pro vás... U sluneční aktivity nejsou důležité jenom počty skvrn ale také délka cyklu. Ale hlavně jde o dlouhodobé trendy né krátkodobé. Až budete mít 10000 let přímého měření teplot a co2 a budete mít mnohem delší statistické údaje tak pak můžete něco říkat astrofyzikům... Podívejte se na (I, Usoškin 2004.) Tak jak si počítají teploty klimatologové a používají svoje statistiky 30 let, tak se to musí použít i u sluneční aktivity. protože skutečně naměřené teploty po roce 2000 (řada RSS a  UAH se už začínají rovnat teplotám 90 let..... )

Hlavně že vyzdvihujete El NINO - krátkodobý jev a srovnáváte ho s mnohem dlouhodobějšími ukazateli klimatu jako třeba PDO a AMO, nebo dokonce Bondův cyklus.

J. Kavalír 17.4.2014 10:29

Re: to klesá jenom pro vás...

Pane Dvořáku, to El ňiňo jste sem zatáhl vy - poznámkou, že oceán byl v průměru nejteplejší v r. 1998. Tento rok je modlou všech klimaskeptiků, kteří jej považují za bod zlomu, kdy GO zkončilo.

Satelitní měření samozřejmě dává jiné výsledky, než pozemní ve 2 m nad zemí, bohužel jeho časová řada je příliž krátká na nějaké srovnání a závěry. Sluneční aktivita kolísá nepatrně a satelity jsou schopny měřit skutečné množství energie přicházející průběžně od Slunce, sice také relativně krátkou dobu, ale nic nenasvědčuje tomu, že by za oteplením v posledních dekádách byl vyšší příkon energie od Slunce. Kdybycom měli takováto měření k dispozici za posledních 10 000 let, možná bychom zjistili něco o příčinách teplejších období v minulosti, nikoli o oteplování v současnosti.

Klimatologové mají i roční (měsíční...) statistiky a za těch 30 let to jsou trendy vývoje - právě proto, aby se do těch 30 let vešly i dlouhodobější cykly PDO a AMO, které stojí za právě probíhající "stagnací " teplot. Tu "stagnaci" dávám do uvozovek, protože oteplování stále probíhá, jen se tolik neprojevuje v teplotách vzduchu, ale přebytečná energie se ukládá do oceánu, jehož hladina stoupá díky tepelné roztažnosti vody a vody z tajících ledovců. Dokud se růst hladiny oceánu nezastaví, není energetická bilance Země v rovnováze a dochází zde k akumulaci energie. Je to jednoduchý indikátor.

M. Dvořák 18.4.2014 9:11

Re: to klesá jenom pro vás...

... nic nenasvědčuje tomu, že by za oteplením v posledních dekádách byl vyšší příkon energie od Slunce...

Usoskin et al. (2007); Bond et al. (2001);

né opravdu slunce za to nemůže... Lean,

J. 2000.

Evolution of the Sun's Spectral Irradiance Since the Maunder Minimum.

M. Dvořák 18.4.2014 9:12

Re: to klesá jenom pro vás...

dlouhodobá statistika ...

J. Kavalír 18.4.2014 13:50

Re: to klesá jenom pro vás...

Odhadovat příkon energie od Sluvce na základě nějakých proxy dat na desetiny w/m2 je docela úsměvné.

M. Dvořák 22.4.2014 6:54

Re: to klesá jenom pro vás...

Proxydata nám jednoduše ukazují že nyní a zhruba před 8000 lety byla sluneční aktivita na nejvyžší možné míře. Je zajímavé když klimatolog použije zprůměrovaná data z proxydat a přilepí k nim data přesně změřená za 150 let tak to je v pořádku že, pane Kavalíre, nad tím se rozplývat nebudete, ale když astrofyzik usoskin ukáže data tak se hned chytáte desetn w/m2...