9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

KLIMA: Bacha, sníh a mráz!

Rádi se smějeme historkám, které šíří lidé po návratu třeba z Británie. Že když v Londýně napadly tři centimetry sněhu, byl přerušen provoz metra.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 6.2.2019 12:49

No, nepíšu hlouposti. Klimatologové tvrdí,

protože se jim to hodí do krámu, ale naměřeného nic nemají, a proxies hovoří, že bylo nejspíš tepleji. Historikové tvrdí, že bylo tepleji, opírajíce se o písemné záznamy. Jestlipak znáte kníhu Cílka a dalších z roku 2003, nějak jako "Klima v českých zemích"? Asi ne, co. Tam máte i ty extrémy, pokud se daly vyčíst. Když vy furt demagogicky tvrdíte, že někdo chce po klimatolozích údaje o tom, jak bylo 15. července 1285 v Polabí teplo, i když dobře víte, že to není pravda. Jste jak kolovrátek.

P. Rada 6.2.2019 12:38

Re: Podobná teplotní anomálie

Katastrofy opravdu mohou nastat a to tím spíše čím centralizovanější a výkonnější systém bude. Např Praha má dnes vlastních el zdrojů jen asi 15% v její chod tak závisí na několika málo vedeních VVN které může námraza, tornádo či terorista relativně snadno poškodit a blackout je pak nenevyhnutelný. Bývalé vnitřní zdroje totiž město vytěsnilo, kde kdo diskutuje o investicích v dalším Temelíně - ale riziko velkého kopalsu tak roste.

Pokud jde o "zelenou energetiku" tak jestli máme na mysli to samé, tak ta se ale naopak vyznačuje velkou diverzitou zdrojů, důrazem na úspory a využíváním těch lokálních.

Praha se ale také o "zelenou energetiku" začíná opírat. Třeba tím, že v ní převažují velké budovy s dlouhou tepelnou setrvačností a přibývá v ní těch nízkoenergtických až dokonce pasivních budov.

Takové pražské metro je pro mě s hlediska nároků na vytápění jedním s nejběžnějších příkladů "zelenosti". Lze jej ale přesto pro všudepřítomnou lidskou hloupost zatopit vodou , odstřihnout od proudu atd.

Na jakou energetiku asi sází pan Vintr?

M. Šejna 6.2.2019 12:26

pane Vaňuro

ty Vondruškovy údaje jsou jen odhady. Nikdo to neví přesně. Navíc tyto odhady jsou jen pro letní měsíce. Zimní se moc odhadovat nedají. Letní měsíce lze zpětně ohradnout, pokud byla dobrá úroda (tedy teplé vegetační období s dostatkem vláhy). Pokud tomuto období předcházela mrazivá zima, byla úroda ještě větší. Po teplé zimě totiž mnohdy následovala úroda sezraná škůdci, které nezničil zimní mráz.

Pro názornost připomínám rok 2010, který je zatím nejchladnějším rokem 21.století u nás. Přesto jsme v tomto roce zažili velmi teplý červen a extrémně teplý červenec, který se řadí do pětice nejteplejších červenců za posledních 250 let.

P. Rada 6.2.2019 12:20

Re: Připomněl bych též pověstný Velký hurikán uprostřed

Ano lokální katastrofy byly a budou. Je vždy možné se k jednotlivostem upnout - třeba jen proto aby nebyl vidět nepříjemný celkový trend. Takto si můžeme sami sobě nalhávat, že nestárneme, nic se neděje a dít nemůže...- že?

Zkuste se ale podívat na výskyt katastrof třeba i celosvěto formátu jako Toba podívat s nadhledu globání situace. Kde asi na následující křivce tak významnou katastrofu hledat?

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:All_palaeotemps.png

To co můžete na té teplotní křivce najít je ale relativně vyrovnané globální klima bez očividného vlivu milankovičových parametrů před více jak 3miliony. Tomu ale odpovídá už dnešní koncentrace CO2 v atmosféře.

M. Šejna 6.2.2019 12:16

píšete hlouposti, pane Houžňáku

Klimatologové tvrdí, že ve 13. století nebyly průměrné roční teploty tak vysoké, jako dnes. To je ale o něčem jiném, než o teplotních extrémech.

Nikdy netrdili, že tehdy mohlo být třeba 15.července 1285 v Polabí +42°C. Mohlo, ale nikdo to neví, protože teplotní extrémy se nedají zpětně zjistit přes letokruhy, nebo jiná proxy data.

M. Šejna 6.2.2019 12:10

jistě, pane Rado

Těch 12°C za 300 let se týká jen Grónska. Ve střední Evropě to bylo asi 9°C a globálně to bylo asi 6°C.

M. Šejna 6.2.2019 12:09

pane Kavalíre

tři tísíce let před Mladším dryasem skončila poslední doba ledová podobným teplotním skokem. Zhruba 12°C během asi 300 let (podle vrtů z Grónska)

J. Hanzal 6.2.2019 12:07

Re: Petáčkovo politické nepochoopení situace.

Vždyť to píšu, ono stačí "jen" malinké cuknutí, jenže ono i to malinké cuknutí má obvykle dosti velké následky.

M. Šejna 6.2.2019 12:07

pane Rado

konec doby ledové před 15.tisíci lety znamenal v Grónsku zvýšení průměrné roční teploty o asi 12°C během zhruba 300 let. Mladší dryas pak tohle zopakoval před asi 12 tisíci lety.

Zatímco mladší dryas byl způsoben katastrofou (protržení rozsáhlého ledovcového jezera), tak konec doby ledové nastal jen díky souběhu parametrů Milankovičova cyklu.

V současnosti nastává obdobný teplotní skok. Jen za to nemůže Milankovičův cyklus, ani protržení jezera, ale lidstvo.

P. Rada 6.2.2019 12:01

Re: pane Rado

Odkaz který jste uvedl se zřejmě netýká globální teploty.

O. Istvanfy 6.2.2019 11:59

Re: Jistě, ale když nějaká tvrzení nějakého odborníka

Pod pojmom diletant som myslel človeka, ktorý veci nerozumie. Na rozdiel od amatérov alebo laikov, ktorí sú niekedy na špičkovej úrovni.

P. Rada 6.2.2019 11:55

Re: pane Rado

Ano taková Toba znamenala ještě strmější pokles - ale jen na škále roku - nikoliv desetiletí a více.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Tobsk%C3%A1_katastrofa

P. Rada 6.2.2019 11:45

Re: pane Šejno použijme data.

Konce dob ledových podle nich vykazovaly více jak řádově menší oteplovací trend.

Porovnejte si přepočtem na stený základ dnešní cca 0.15C ročně nebo dlouhodoběji včetně pozvolného nástupu z počátku minulého století i 1C/ za posledních tisíc let - s 5C/ pár tisíciletí. Co Vám vychází?

J. Vintr 6.2.2019 11:44

Podobná teplotní anomálie

jaká nastala před devadesáti lety, by dnes byla katastrofou. Většina lidí je plně odkázána na dálkové vytápění nebo dodávky plynu a elektřiny, takže v případě jeich poruchy by asi zmrzli. A největší katastrofou by to bylo pro země, které vsadily na "zelenou" energetiku.

J. Kavalír 6.2.2019 11:43

Re: Petáčkovo politické nepochoopení situace.

Zemské desky se posunují svým tempem, jen to občas při zemětřesení "trochu cukne" a ten "skokový posun" je jen možný jen v katastrofických filmech. A po impaktu by spíš následovala zima.

J. Kavalír 6.2.2019 11:35

Re: pane Rado

To ale byla jednorázová katastrofická událost (protržení jezera Agassis) srovnatelná např. s výbuchem supervulkánu.

F. Houžňák 6.2.2019 11:35

Vy jste názoru, že toho Hektora Achilles nehnal?

A že si to Homr celé vymyslel? Už jste to někde publikoval?

J. Kavalír 6.2.2019 11:33

Re: No ale to 13. století je relevantní, protože nám

Tyto informace se nazývají "Houžňákoviny" a není třeba s nimi nic podnikat. Tedy kromě publikování v nějakém humoristickém časopise.

P. Rada 6.2.2019 11:33

Re: pane Šejno

Při přiřazení pojmu "ekologický fanatik" na jakkoli barevně popsané uskupení (např zelené, oranžové, rudé, modré... ) obecně můžete ale také nemusíte mít pravdu.

To co však je při takovémto postoji je nejpravděpodobnější, je ale deklarování osobní víry v kolektivní vinu jako výchozí podstatu poměřování světa. Skoro bych tedy typoval na osobní špatnou zkušenost ze které pro nedořešenou křivdu přetrvává obecný afekt. někdo takto nenávidí komunisty, jiný socialisty, další kapitalisty....

Je totiž zajímavé, že v jiných případech se pravidelně dokážete držet ojektivně zjištěných dat.

M. Šejna 6.2.2019 11:32

pane Rado

zapomínáte na konce dob ledových. Poslední výrazný teplotní skok nastal v období zvaném "Mladší Dryas" před asi 12.tisíci lety:

pubs.usgs.gov/pp/p1386a/images/gallery-2/full-res/pp1386a2-fig35.jpg

J. Hanzal 6.2.2019 11:25

Re: Petáčkovo politické nepochoopení situace.

Úplně jednoduše, např. větším posunem zemských desek a následným vychýlením osy, či srážkou s meziplanetárním materiálem. Stačí opravdu maličko, ovšem ne všichni si to umíme představit, a přitom je to jako lusknutím prstů.

V. Petr 6.2.2019 11:19

Už jsem tady vícekrát citoval historika středověku

V. Vondrušku (který v současnosti přesedlal na psaní historických detektivek). Ve své populárně vědecké tetralogii Život ve staletích má v každém dílu pasáž, zabývající se klimatem. Historici se to snaží nějak odhadnout ze všech možných zápisů, ze znalostí co se kde pěstovalo atd. Pro druhou polovinu 13 století udává odhad +1,4 stupně oproti současnosti. Obecně, teplo znamenalo rozvoj, zima téměř katastrofu, kvůli velice napnutým vztahům v produkci a spotřebě potravin. Francouzská Laroussova uvádí pak katastrofální ochlazení (z hlediska zemědělství) počátkem 13 století ve Francii.

P. Rada 6.2.2019 11:18

Re: rok 1929 versus 65milionů let zpět.

Ano takovéto unikátnosti si připomínat lze a je dobře orozuět tomu proč mohou vznikat.

Absolutní unikátností za více jak 60 milionů let je ale dokonce o několik řádů větší součastný gradient globálního oteplovacího trendu.

F. Houžňák 6.2.2019 11:13

No ale to 13. století je relevantní, protože nám

klímatolozi tvrdí, že takovéhle teploty v lidských dějinách ještě nebyly, což je manifestně lež. A na základě takovýchhle tvrzení nás politici okrádají a ti klimatolozi z té zlodějny mají provize. Já jsem si jist, že ve 13. století takový atlet existoval, ba dokonce ještě dřív, třeba když Achilles hnal Hektora třikrát nebo kolikrát okolo Tróji, a to běhali v plné zbroji. Beze zbroje by tu stovku zvládli za vteřin šest. A stejně tak jsem si jist, že takový fotbalista tenkrát někde žil, a dokonce vím, jak se jmenoval, Čcha-čchuao-čching. Co s těmito informacemi hodláte podniknout, když jsem vám je poskytl?

M. Šejna 6.2.2019 11:11

Tolasz to ale nikdy neřekl

Tolasz řekl něco v tom smyslu, že klimatické jevy jsou o průměrech, zatímco meteorologické jevy jsou o událostech. Takže klimatologie je opravdu o dlouhodobém průměru nějakého počasí.

V. Petr 6.2.2019 11:09

Re: pane Vaňuro

Já bych klimatologům jejich modely nevyčítal, pokud by nevydávali poplašná "provolání" k politikům.

M. Šejna 6.2.2019 11:07

pane Houžňáku

nevím, zda byly třeba ve 13.století naměřeny vyšší teploty. Neví to nikdo, protože to tehdy nikdo neměřil. Tak co tady řešíte?

Ale když už tady takto prudíte, jste si jistý, že ve 13.století nebyl náhodou na Zemi nějaký skvělý atlet, který uměl běhat stovku za 9,4 vteřin? A co když tehdy žil na Zemi nějaký vynikající fotbalista? Vy jste dobře informován, poučte nás.

V. Petr 6.2.2019 11:06

Pořád jste neodpověděl na mou otázku zda jste v zájmu

snížení produkce CO2 ochoten podpořit jadernou energetiku.

Podle reálných kroků Merkelové je to totiž tak, že nepříznivý vliv CO2 je méně pravděpodobný, než zničení bavorských jaderných elektráren 14 m vysokou vlnou tsunami, provázenou zemětřesením 9 stupně Richterovy škály.

F. Houžňák 6.2.2019 11:04

Přenášení vláhy z moče na pevninu pomocí větrů,

to je pěkná představa. Jó, ty klávesy, to je někdy k vzteku.

M. Šejna 6.2.2019 11:03

pane Vaňuro

Zelení nejsou klimatologové, takže ani nevědí jak se sestavují modely chování atmosfery. Zelení jsou ve své extrémní formě pouhými ekologickými fanatiky.