27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

KLIMA: Antarktický poloostrov se ochlazuje

Příběh o tom, že Antarktický poloostrov je nejrychleji se ohřívající oběť skleníkových plynů, se začíná rozpadat. Že by to globální oteplování nebylo tak docela globální?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 20.4.2017 12:08

Re: ach jo, pane Němče

o jaké sopce to píšete?

Jediná sopka, která tam vybuchuje pravidelně, je Mt.Erebus (poslední erupce v roce 2008). Tato sopka ale leží na samostatném ostrově u břehů východní Antarktidy a nikli v západní Antarktidě. Ostrov není zaledněn ani pevninským ani šelfovým ledovcem. Je zaledněn jen částečně horským ledovcem.

V. Adrak 20.4.2017 12:07

Re: nicználku Lenci

Podle toho jak čtu všechny články Politickým cirkusem počínaje a Vědou konče ta ty jsi Šejno odborníkem a expertem na všechno.

M. Šejna 20.4.2017 11:59

pane Němče

oblast oteplení sice je přibližně v oblasti sopek, ale pokud se tam otepluje kvůli sopkám, musely by ty sopky soptit více, než v dobách, kdy se tam neoteplovalo. Pokud totiž by to oteplení souviselo se sopečnou činností, pak se ta sopačná činnost musela nějak změnit. Kdyby se sopečná činnost nezměnila, pak by se neměnily ani ty teploty.

V. Němec 20.4.2017 11:58

Re: ach jo, pane Němče

On je trochu rozdíl mezi horkým vřídlem a aktivní sopkou (erupce 1995). Nemyslíte?

L. Metelka 20.4.2017 11:57

Re: pane Němče

Proč ne? Ono stačí nad sopkami navrtat led, v několika hloubkách změřit jeho teplotu a spočítat toky tepla. Troufnu si tvrdit, že budou velice malé.

M. Šejna 20.4.2017 11:51

ach jo, pane Němče

ten článek je z roku 2008 a není tam ani slovo o tom, že by vědci tvrdili, že západní Antarktida se otepluje kvůli sopečné činnosti. V tom článku se řeší úbytek ledovců v západní Antarktidě a nikoli růst teploty. A jako jeden z možných vlivů na bilanci ledu se uvažuje i nad sopečnou činností.

Pokud Vám ani toto moje vysvětlení nestačí, tak si zkuste zjistit, o kolik je teplejší Karlovarsko se svými zbytky geotermální činnosti. Asi by Vás nenapadlo tvrdit, že Karlovy Vary jsou teplejší než zbytek Česka, protože tam mají horké prameny. Ale u Antarktidy to klidně připustíte.

V. Němec 20.4.2017 11:48

Re: pane Němče

To jistě, ale stojí za hlubší prozkoumání, nemyslíte?

L. Metelka 20.4.2017 11:45

Re: pane Němče

Korelace ovšem neznamená kauzalitu, jak správně občas připomínají i klimaskeptici... :-)

V. Němec 20.4.2017 11:42

Re: pane Němče

No, pane Metelka, to že oblast oteplování souhlasí s výskytem sopek nevypadá tak úplně blbě. Zesměšňování bez argumentů bývá nástroj zoufalců...

M. Šejna 20.4.2017 11:40

pane Metelko

já bych ale za tuto snahu pana Kremlíka spíš pochválil. On tu klimatologii sice vnímá tak nějak konspirativně a všude vidí spiknutí, ale aspoň přispívá k osvětě, i když poněkud svéráznou formou a se zcela mylnými závěry.

V. Němec 20.4.2017 11:38

Re: pane Němče

Netušil jsem, že potřebujete "vědecký konsensus"! To, že vy neznáte žádnou vědeckou studii, neznamená, že není. Samozřejmě nesmíte hledat mezi alarmisty.

http://vtm.e15.cz/clanek/taje-antarktida-kvuli-sopkam

L. Metelka 20.4.2017 11:24

Re: pane Němče

Ale bez Kremlíka by tu bylo smutno... On se občas objeví, spustí nějakou srandu - a pak zase na čas zmizí...

M. Šejna 20.4.2017 11:20

pane Němče

úvaha pana Kremlíka o sopkách je ale opravdu na úrovni úvahy o pluhu.

Ty sopky se v Antarktidě nacházejí desítky milionů let a zatím ještě nikdo nepřišel s "objevnou" teorií, že by zalednění a odlednění Antarktidy měly na svědomí tamní sopky. Neexistuje ani žádná vědecká práce, která by zdokumentovala, že po dobu oteplování západní Antarktidy v 2.polovině minulého století tam sopky soptily více.

M. Šejna 20.4.2017 11:14

pane Rado

na Psích diskuzích bývá pravidlem, že když oponent nemá protiargumenty, žačne řešit gramatiku.

P. Rada 20.4.2017 11:11

Re: U nás v Čechách, u nás ve východních Čechách,

Stížnosti na přemokření nemusí zdaleka korelovat s meteodaty - i když je mohou zasílat "mnozí". Třeba tací, co půdu svou činností zhutní, připraví o humus... a pak se diví, že po deštích se hned pravidelně brodí blátem - ačkoli vody v hlubokých vrtech poblíž ubývá.

http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/sucho

Ještě významější jak momentální/týdení situace může ale být celoroční incex sucha SPEI který říká, že už cca 20let máme v česku všeobecně mírnou zápornou bilanci půdní vláhy.

M. Valenta 20.4.2017 11:09

Re: U nás v Čechách, u nás ve východních Čechách,

Najděte si mapy vývoje srážkových a teplotních úhrnů a možná i ten Váš "močál" už nebude tak močálovitý. Kromě toho je známo, že naše republika má druhý nejhorší stav spodních vod hned po Kypru, ale to je Vám a panu Kremlíkovi jistě šuma fuk.

P. Rada 20.4.2017 11:00

Re: Anomálie až paradoxy.

Nezbývá mi pane Hosto než se nedovtipnému přiznat, že jsem v něčem lajdák a také dislektik. Tuplovaně je to znát těsně nad ránem. Ta dislexie ale může mít i své výhody:

http://mojedyslexie.cz/nedocenovane-vyhody-dyslexie/

To, že naopak Vy ač jste si diskusní téma klimatu vybral a přesto doposud nejste schopen k němu prakticky nic věcného sdělit, asi dislektickou odlišností nebude.

Dávám tedy k úvaze otázku jaké motivy Váš paradoxní přístup k diskusi asi skrývá?

V. Němec 20.4.2017 10:55

Re: Určitě se globálně ochlazuje.

Vaše úvaha bude stejně precizní, jako pana Kremlíka, pokud dokážete, že pluhy uvolňují stejné teplo jako sopky. Do té doby je to jen blábol.

L. Metelka 20.4.2017 10:48

Re: pane Dekyský

Jo, najděte to, buďte tak hodnej... :-)

M. Šejna 20.4.2017 10:29

nicználku Lenci

tak kde bych si, nicználku, mohl přečíst vědecké práce o tom, jak je v posledním století naše planeta bičována tak velkou sopečnou činností, že kvůli tomu roste v atmosfeře obsah CO2?

Opravdu jsem totálně ztrapněnej, že o té mimořádně vysoké sopečné činnosti vím narozdíl od netztrapněného Lence úplný kulový.

J. Šimek 20.4.2017 10:11

Re: Určitě se globálně ochlazuje.

Já psal přeně podle postupu pana Kremlíka.

Zobecňuji na základě lokálního jevu (Náchod proto, že tam se pan Kremlík může kouknout z okna, že nekecám). Pan Kremlík vidí příčinu v sopce, já v pluhu, obojí má zhruba stejný vliv na globální klima. Díry v grafu jsem nahradil zmínkou o sedmi letech.

Výsledek mám podobně precizní, jako pan Kremlík, jen jsem daleko stručnější. Je fakt, že jsem do toho nezatáhl ideologii a spiklenecké teorie, tam ještě zaostávám.

P. Lenc 20.4.2017 10:10

Re: pane nicználku Lenci

Vy jste ještě větší srandista než jsem čekal.Jen tak dál.Vaše "argumentace" je na úrovni včerejší, kde jste se totálně ztrapnil.Palestina. Pokračujte, sranda musí být.

M. Šejna 20.4.2017 9:58

pane nicználku Lenci

Zapomněl jste dodat, že jsem Vás už tehdy upozornil ohledně sopek na dost zásadní věc, která Vám unikla, nebo ji důkladně ignorujete. Proto Vám to zopakuji:

"pokud by v atmosfeře přibýval CO2 díky sopečné činnosti, musela by sopečná činnost v posledním století výrazně růst. Nic takového ale nikdo nikde a nikdy nepozoroval."

Takže si tuto Vaši teorii o růstu CO2 v atmosfeře díky sopkám strčte na Vaši stranickou nástěnku, jako zcela nesmyslnou ukázku argumentace a zkuste příště něco lepšího.

P. Lenc 20.4.2017 9:52

Re: pane Dekyský

Jistě pane Šejno, náramně jsem se pobavil a vůbec nereagoval, když jsem si přečetl vaši reakci na moje upozornění, že sopečná činnost velkou měrou přispívá kysličníkem (oxidem) uhličitým do atmosféry.Vaše reakce? Kde jsem takovou blbost vyčetl.Chcete to vy všeználku popřít nebo to mám vyhledat?Vy a Rada jste směšné figurky, které vzbuzují pouze pobavení a lítost.Vlastně, vy ani za to vyhledání nestojíte.

M. Šejna 20.4.2017 9:39

přesně tak, pane Hlosto

ještě před 150 lety se na cestách žádné sněžné pluhy nevyskytovaly, zatímco v současnosti je sněžných pluhů v zimě na silnicích vidět spousta. To je jasný důkaz, že před 150 lety bylo náramně teplo i v zimě.

:-D

P. Hlosta 20.4.2017 9:39

Re: U nás v Čechách, u nás ve východních Čechách,

Oproti tomu v západní Moravě posledních třicet let je dost sychravo a mnozí si stěžují na přemočenost půdy. Jestli vono to není tím, že žijete za hranicemi Moravy. ;-))

M. Šejna 20.4.2017 9:36

pane Dekyský

já se narozdíl od Vás a pana Zingy o klima zajímám a opravdu se nenechám zmást "experty" na "mezinárodní spiknutí v oblasti klimatologie", mezi které patří i pan Kremlík.

P. Hlosta 20.4.2017 9:35

Re: Určitě se globálně ochlazuje.

Já tu viděl u nás orat už před měsícem a za oteplení to nepovažuji. Možná jste myslel sněžný pluh. V tom případě vás mohu ujistit, že jste byl svědkem dost vzácného jevu. U nás sněžný pluh není viděn, ani když je na silnicích druhé třídy dvaceticentimetrová vrstva rozbředlého sněhu. Tak patrně u nás vzniká i přesvědčení, pro neviditelnost plužení sněhu, že oteplení pokračuje nezměněným tempem, jak jej naplánovali oteplovači. Dnes u nás opět sněží a noc byla na 0 C°. Proto mnozí se obávají o možnost globálního ochlazení, které bylo avízované v sedmdesátých, až osmdesátých letech. Tak jak tehdy to bylo prezentované světovými vjedci, se v dnešku skutečně projevuje počasím u nás. Vypadá to, že se trefili jak v počasí, tak v čase.

"Přijde doba ledová!" volal blázen stojící na střeše než skočil. "Přijde doba ledová!" volal blázen padaje z té střechy a ještě totéž zvolal než dopadl na tvrdou zem. Na mrtvého blázna začal tiše padat sníh. Bylo 1. července!

;-))

M. Šejna 20.4.2017 9:33

Pane Zingo

to jsem opravdu nadšen, že Vy narozdíl ode mě věříte pravdomluvnému expertovi na světové klima jménem Kremlík.

Amundsen připlul k Antarktidě 14.ledna 1911, pokud jste si neráčil ještě zjistit. V lednu vrcholí v Antarktidě tamní léto, pokud to náhodou netušíte. Amundsen tehdy přistál na okraji šelfového ledovce a nikoli na břehu pevniny. Takže tady na mě nezkoušejte nějaké finty s tím, že tehdy nebyly problémy tam připlout a dnes jsou.

M. Valenta 20.4.2017 9:28

U nás v Čechách, u nás ve východních Čechách,

u nás na Chlumecku, u nás na zahradě v posledních třiceti letech k oteplování dochází a k tomu je svinské sucho.