27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

KLIMA: Absurdita pařížské konference

Ekologičtí alarmisté dlouho hledali nějaké dostatečně silné a lidskou zkušeností nevyvratitelné téma, jehož pomocí by mohli radikálně zasáhnout do běhu světa. A omezit lidskou svobodu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Žitný 9.12.2015 12:44

Re: Rudá závist?

Do Ruska?

R. Langer 9.12.2015 13:08

Re: Rudá závist?

To je snad jedno kam, ne?

Z. Švrček 9.12.2015 8:12

Pane presidente

Oba, vy na vysoké úrovni, já tady dole, lokálně, víme a prosazujeme naše vidění světa a tedy i  stejný názor na klimatický švindl (dobrý název) v podstatě ve stejném stylu. Je ovšem třeba hovořit otevřejěji. Obama, Hollande, Merkelová, Sobotka, či další lidé, považující se za "elity" tomu opravdu, ale opravdu neveří. Oni nejsou naivní. Oni přece vítají každý důvod, jak přitvrdit, jak omezit svobodu, jak přidat více "státu", regulací a tím i odůvodněných daní, poplatků a tím i přerozdělování a z toho plynoucí moci pro sebe. Hollandovo prohlášení o úzkém spojení islámské invaze a klimatického pseudoproblému není ničím jiným než tím že se panáček "odkopal". Samožřejmě že to souvisí! Oni tím straší, získávají důvody pro ralizaci svých cílů a kryjí tím své skutečné úmysly.  Čím větší maglajz tím v myslích občanů zasejí, tím lépe se jim bude vládnout.

P. Rada 9.12.2015 8:10

Rusofil Klaus na EU kde může plive až lže.

Svého času to předvedl i písemě v knize "zelená neboi modrá" od které se doposud nedistancoval a kde se důsledkům změn klimatu vysmíval a GW popíral. Rusofilství se projevilo v tom, že si ji nechal na náklady ruských energetických společností přeložit právě do ruštiny. Hlavně tamním mafiansky jednajícím pohlavárům jsou zatím klimatické změny vítané protože jim přibližují nerostná bohatství severu. Častější extrémy tam zřejmě dopadají jen na obyčejné obyvatelstvo - špičky mají rezidence vybavené klimatizací... po celé zemi. Putinovská moc fakticky závisí na vývozu ropy a plynu. Snižování by se rovnalo ztrátě moci a tak se putinovcům klausové svými zlehčujícími postoji a sebevědomým vystupováním velmi zavděčují. Rusku také zatím nehrozí migrační vlny i kdyby se tam hromadně odstěhoval Klaus se Zemanem a svými příznivci. Trend s druhé strany k nám je totitiž už celá desetiletí snad dost výmluvný.

Popravdě řečeno ale doslova lhát může jen ten kdo zná pravdu a jen v tomto smyslu zůstává kolem V.K. řada otazníků.

Z. Švrček 9.12.2015 8:16

Re: Rusofil Klaus na EU kde může plive až lže.

Hovádko boží, vy byste se uplatnil v naší veřejnoprávní TV. Tam jsou podobní šíbři, kteří to ihned převedou do polohy "Putinův agent".

V. Němec 9.12.2015 8:20

Re: Rusofil Klaus na EU kde může plive až lže.

Pane Rado, chápu vaši poslední větu správně? Vy přiznáváte, že VK mohl mít pravdu? Nebo (druhý výklad), že VK je přímo hybatelem klimatických změn (jediný zná pravdu)?

:-)

P. Rada 9.12.2015 8:49

Re: Rusofil Klaus na EU kde může plive až lže.

V.K. je hybatelem naší závislosti na Putinovském Rusku. v kulturních zemích se to nazývá zradou národních zájmů. Pokud se totiž někdo osobně zasadí za likvidaci energeticky nenáročného a přitom relativně prosperujícího lehkého průmyslu, elekrtoniky ... - třeba pod rouškou "privatizace" ale podrží těžší provozy, hutě, montovny...coz jako tehdejší předseda vlády udělal volbou toho kam pustil kapitál. Tak nurně přivede zemi např. právě do energetické závislosti.

Dodnes jen za ropu do ruského regionu platíme tolik, že si za ní tamní mohou denno denně koupit čtveřici moderních tanků a také to tamní mafiáni dělaji a používají je!  Za všechny energetické suroviny pak tato zemička platí právě nejčastěji do regionů s totalitní mocí na 200miliard korun ročně. O růst právě takovýchto vazeb až podřízeností se V.K. zasloužil ačkoli proklamoval až ultraliberální svobodu - ale fakticka jen pro supermocné. Já tomuto postoji říkám VLASTIZRADA!

V. Němec 9.12.2015 9:20

Re: Rusofil Klaus na EU kde může plive až lže.

Ptal jsem se sice na něco jiného, ale budiž.

Je zřejmé, že žijete v ekonomickém bludu, že by kupříkladu naše elektronická výroba (počítače, videa, televize), která byla tak generaci až dvě za západem, byla někde ve světě (kromě právě mizejících socialistických zemí) prodejná a firmy by tudíž mohly prosperovat. Na rozdíl od hutí vyrábějících jen surový materiál. Na takovou úvahu nemusím být ani genius ani ruský agent.

A kupříkladu do enegetické závislosti na ruském plynu přivedli Evropu zelení a klimatičtí aktivisté a jejich politika odstavování jaderných a uhelných elektráren - proč mezi nimi nehledáte ruské agenty??

Které země bez totální moci mají dost ropy (a pokud možno levnější - započítejte cenu dovozu), abychom ji mohli od nich kupovat? Sem s nimi!

T. Kočí 9.12.2015 9:45

Re: Rusofil Klaus na EU kde může plive až lže.

TAK TO UŽ JE OBSESE!

P. Vaňura 9.12.2015 9:58

Fosilní paliva dovážíme TAKÉ

proto, že lidé, jako Vy zabrzdili rozvoj jaderné energeriky, která je JEDINOU reálnou alternativou pokračujícího spalování fosilních paliv. Sluneční a větrné elektrárny nemohou být provozovány, pokud nemáte elektrárny na fosilní paliva, které zaskočí, když zrovna nefouká a nesvítí slunce.

J. Tolman 9.12.2015 8:25

Re: Rusofil Klaus na EU kde může plive až lže.

Rusofilství je podstatou Klausova postoje, nejen to, že Klause financoval Lukoil. Lidé varující před globálním oteplováním varují před spalováním ropy a plynu, což jsou komodity, které Rusko živí. Pokud by jejich názor převládl, Rus by ztratí zdroj obživy, protože pak už umí pouze kalašnikovy, matrjošky a vodku. Proto musel být v boji proti těmto škodlivým názorům jak nejvyšší kalibr nasazen Klaus, tehdy prezident "západní" země.

Pan Zdeněk Stránský zde na psu v článku HISTORIE: Rusko pod tlakem psal, že jedním z hlavních cílů atentátů v Paříži bylo této konferenci zabránit. To mě připadá velmi pravděpodobné.

Stanislav Belkovsky pro Echo Moskvy: ...Putin to vše věděl – myslím tím teroristické útoky v Paříži. Všechno to věděl. Putin byl v pátek večer neuvěřitelně sentimentální, když došlo k těmto teroristickým útokům. A Putin obvykle přestane reagovat, když neví, co dělat, nebo když o něčem nevěděl. Vždycky někam zmizí. Ponorka Kursk, Nord Ost, Beslan, vždycky někde zmizí. A tady, doslova vteřinu po teroristickém útoku přichází prohlášení Peskova, že je to hrozná tragédie, a najednou se nečekaně připojuje k tomuto příběhu Putin. Právě tato tragická sentimentalita, vlastní krutým lidem a zejména gangsterům mne přivedla k smutným úvahám, které mi následně potvrdila analýza informací, které jsem získal. Putin o tom věděl. Okamžitě spojil útok na letadlo s teroristickým útokem v Paříži, aby řekl celému světu, jak nevyhnutelná a nezbytná je koalice, a že Rusko by mělo být přitisknuto na milující prsa světového společenství.

J. Mrázek 9.12.2015 13:40

A tohle má volební právo!

No, holt vyhraje Babiš .... i když mohlo být hůř s Kááárlem, další spolková země Německa...

J. Fridrich 9.12.2015 7:55

Klause nemusím - za jeho proruské postoje - ale

Klause nemusím - za jeho proruské postoje - ale ve věcech popsaných v jeho dnešním příspěvku má můj jasný souhlas, hlavně za hodnocení příchodu imigrantských, nepřátelských a necivilizovaných hord do Evropy.................

P. Pilík 9.12.2015 7:49

Otázka pro pana Metelku

Nikde jsem nenašel porovnání skleníkového efektu CO2 (400 ppm) s ostatními, především dominantními plyny v atmosféře (dusík 780840 ppm, kyslík 209460 ppm a  argon 93400 ppm) a to vzhledem k jejich množství. Pokud se použije srovnání jednotlivých molekul těchto plynu, je to statistický zločin, protože vždy je zde nutno použít vážený poměr. Jste odborník a jistě o takovém srovnání něco víte. Díky za tip.

V. Němec 9.12.2015 8:29

Re: Otázka pro pana Metelku

Tyto údaje dohledatelné jsou, ale vtip je v tom, že "velikost skleníkové efektu" (množství zachyceného tepelného záření) roste strmě při nízkých koncentracích, pak už klesá stále výrazněji, až je zcela zanedbatelné. Takže je úplně jedno (vzhledem ke skleníkovému efektu), je-li dusíku 780 840 ppm nebo 78 000 ppm, 7 800 ppm nebo 2 000 ppm (odhaduji).

P. Rada 9.12.2015 8:37

Re: Otázka pro pana Metelku?

Zkusím odpovědět za Metelku a hlavně šířeji. Skleníkový efekt se týká převážně jen radiačně aktivních plynů. To jsou prakticky všechny s větší molekulou. Už O3 se mezi ně počítá ale naopak tím že se stratosféra o něj ochuzuje tak ta naopak chladne. Pro reaktivnost je totiž podstatná míra vlnové délky k velikosti objektu - molekuly. Dominantní plyny s hlediska složení atmosféra jako dusík či kyslík skleníkový efekt totiž nevykazují a tím "zločienem" - chceteli - je proto už tradičně lidská neznalost základů fyziky až hloupost.

Je to prostě v realitě zhruba tak, že naše oko je od přírody uzpůsobeno právě proto vidění v oblasti kde vlnové délky snadno procházejí a taky tam kdese oko relativně snadno konstruuje. Pokud by jste viděl infračerveně - jak to dokáží infrakamery, nebo krajty ... - svět by vypadal jinak. Vnímal by jste více jeho vlastní než odražené světlo. V noci by to byla velká výhoda ale ve dne by jste neviděl tolik do dálky a né tak ostře. Záleží ale i přesně na vlnové délce.

Zza pokus stojí koupit si i obyčejný infrateploměr který vám za pár stovek předvede skleníkový efekt v praxi. Když jej totiž obrátíte vzhůru ke zdánlivě tmavé noční obloze nenaměříte tam zimu -273C panující v okolním vesmíru ale jen cca  -50C. Toto oteplení je vlastním projevem právě skleníkového efektu atmosféry. jen připomínám, že i infrakamery mají svou spektrální citlivost atd. Jako ilustrace ošidnosti našeho zraku a efektů v infraoblasti to ale funguje velmi pěkně. Navíc lze takový přístroj požít i k eliminaci úniků tepla s domova nebo při opravách atd.

V. Němec 9.12.2015 8:58

Re: Otázka pro pana Metelku?

Pane Rada, schopnost zachycovat záření mají všechny molekuly!!! Nicméně je pravda, že "větší" molekuly ji mají obecně vyšší. Není to ale dáno primárně jejich velikostí, ale počtem pohybů, které vykonávají atomy v molekule (rotační, kmitavé). Čím víc atomů, tím větší počet frekvencí (frekvence pohybu = frekvence zachyceného vlnění) molekula "zachytí" (přesněji zachytí a vzápětí zase vyzáří - náhodným směrem). Takže skleníkový efekt vykazují všechny plyny. 

K poslednímu odstavci - nemyslíte si, doufám, že kdyby z atmosféry zmizel veškerý CO2, tak by infrateploměr naměřil -273C?

P. Rada 9.12.2015 23:47

Re: Otázka pro pana Metelku?

Ano nepochybuji, že schopnost zachycovat záření mají všechny molekuly ale jen na určitých vlnových délkách a skeníkový efekt je právě o rezonancích v infračervené části spektra. Kdyby ale navíc nebylo i nahodilých jevů - nebyla by např. obloha ve dne modrá....

Zkusit si kdy a kde se dá co naměřit, proč něco nesedí s odhadem, v barvě  ... považuji spíše za poučnou cestu k poznání než apriori u druhých předpokládat "statistický zločin" nebo "doufat".

V. Němec 10.12.2015 1:17

Re: Otázka pro pana Metelku?

Opět nemáte pravdu. Pokud se budeme bavit o zachytávání energie na frekvencích rotačních a vibračních pohybů atomů v molekule, tak se pohybujeme v infračerveném pásmu! Tedy ještě jednou - všechny molekuly plynů ve vzduchu zachytávají vlnové délky tepelného záření! Ty víceatomové zachytí větší množství frekvencí (metan), ty dvouatomové menší.

Pokud bychom se bavili o zachytávání záření valenčními elektrony (opět platí pro všechny plyny), byli bychom ve viditelném spektru (případně UV pásmu). 

Vysvětlení modré oblohy je poměrně netriviální.

Tím doufáním myslíte korelaci mezi lidmi produkovaným CO2 a změnou klimatu? To právě nic jiného, než víra není, nejsou pro to dostatečné důkazy. Neshoda s klimatickými modely tomu napovídá také.

L. Metelka 10.12.2015 8:00

Re: Otázka pro pana Metelku?

1. Jde hlavně o to, které sloučeniny nejúčinněji absorbují v oblasti vlnových délek, kde vyzařuje zemský povrch a nejnižší vrstvy vzduchu. Sloučeniny, které absorbují mimo tuto oblast, ke skleníkovému efektu přispívají velmi málo.

2. Vysvětlení modré oblohy je naopak docela jednoduché: Rayleighův rozptyl.

V. Němec 10.12.2015 8:55

Re: Otázka pro pana Metelku?

ad 1. Samozřejmě - bavíme se o tepelném záření zemského povrchu. Ale jak už jsem přiznal, efekt dvouatomových molekul je mnohem menší, než třeba H2O, CO2 či dokonce NH4

ad. 2 nebo spíš Mieův rozptyl?

L. Metelka 10.12.2015 9:13

Re: Otázka pro pana Metelku?

ad 2) Nikoli, Rayleighův rozptyl. Rozptylující částice (molekuly vzduchu) mají výrazně menší rozměry, než je vlnová délka záření. Mieův rozptyl se uiplatňuje hlavně na částicích aerosolů nebo na kapičkách mlhy.

V. Němec 10.12.2015 9:25

Re: Otázka pro pana Metelku?

Nikoliv Mieův rozptyl je obecnější, lze jím spočítat i (!) rozplyt na čátečkách větších (než u Rayleighova ) a elektricky nabitých. V realitě rozptyl nastává na všech těchto typech částic.

Problém, proč jsem o tom vlastně začal mluvit je ta "náhoda". Rayleighův rozptyl prace se shluky molekul, ale molekuly plynu ve vzduchu se neshlukují, srazí se a odskočí. Doba přiblížení (a tedy doba, po kterou se může skupina molekul jevit jako shluk) je velice malá.

L. Metelka 10.12.2015 9:46

Re: Otázka pro pana Metelku?

Neshlukují, ale tím menší jsou rozptylující částice.

Pokud se bavíme o tom, proč je obloha modrá, je to o Rayleighově rozptylu. Když se budeme bavit o tom, proč je mlha bílá nebo proč je nad městy šedá nebo šedomodrá, je to (i) o Mieovu rozptylu.

V. Němec 10.12.2015 9:53

Re: Otázka pro pana Metelku?

Myslíte, že za jesné oblohy nejsou v ovsduší TAKÉ přítomné drobné částečky pevných látek a dokonce i ionizované částice? Nebo že na nich Mieuv rozptyl nenastává? 

Je to zase o míře přesnosti. Rayleighův rozptyl vysvětluje modrou oblohu, ale v realitě nastává také Mieuv rozptyl.

L. Metelka 10.12.2015 10:36

Re: Otázka pro pana Metelku?

Ano, ale bavili jsme se o modré obloze...

P. Rada 10.12.2015 13:29

Re: Otázka pro pana Metelku?

Souhlas s Metelkou. Jen doplniji jde dominantně o Ray... rozptyl ale navíc právě na těch částicích které se v tu chvilku co k sobě přiskočily a udělali shluk vpletly do cesty fotonům právě té nejkratší ještě ale dobře viditelné vlnové délky - modré. S tímto zdánlivě běžným jevem si lámal hlavu už Einstein.

Pro zajímavost zas tmavá noční obloha nabyla vysvětlení až s teorií velkého třesku a potvzuje poměrně prostou empirií, že se vesmír velmi rychle rozpíná. Ve stacionárním vesmíru by totiž všude miselo být bud moc prachu nebo i v noci jasná obloha.

L. Metelka 9.12.2015 8:58

Re: Otázka pro pana Metelku

V IR oblasti absorbují hlavně 3 a víceatomové molekuly. Patří tam CO2, H2O, ale ne N2 nebo O2...

P. Vaňura 9.12.2015 10:09

Otázka pro pana Metelku

Kolik % záření PŘÍSLUŠNÉ VLNOVÉ DÉLKY absorbuje už dnes CO2? Při jiné vlnové délce totiž neabsorbuje NIC.

http://webbook.nist.gov/cgi/cbook.cgi?ID=C124389&Type=IR-SPEC&Index=1

M. Dvořák 9.12.2015 10:24

Re: Otázka pro pana Metelku

http://www.randombio.com/spectra.png

vodní pára je kolem 90 %; CO kolem 10%