19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

KLIMA: 151 státníků řeší dva stupně Celsia

Dva stupně Celsia. I tak lze velmi stručně shrnout, o co se budou světoví lídři přít a zač budou bojovat na klimatické konferenci, jež včera odstartovala v Paříži.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Rehulka 3.12.2015 10:15

Re: Kecy, kecy a zase jen kecy.

Už se stalo !

V Kanadě uspořádali volby, kdy byl nahražený oblíbený PM Harper, mladým Trudoem, který zaručeně "podepíše" a Obama ho pochválí !

V Austrálii byl inscenován "vnitrostranický puč" ve vládní Koalici,

kdy PM Abbotta nahradil příznivec "oteplovací theorie" Turnbull !

A BanKiMoon řekne plynnou angličtinou : O tom OSN nic neví, asi to tak muselo být !

M. Zikmund 3.12.2015 8:51

Agenti s teplým vzduchem

Jsou jako ti agenti s teplou vodou jen s malým rozdílem - nedodávají ho, ale hrozí jím. A hrozí něčím, co nastane, až tady nikdo z nich nebude. A bez rozdílu - jde jen a jen o peníze. No, nekupte to.

R. Langer 3.12.2015 10:38

Re: Agenti s teplým vzduchem

Vtip je v tom, že ono to možná ani vůbec nenastane. Ale ono to není vůbec podstatné.

V. Běhal 3.12.2015 8:44

Led v Arktidě

Led v Arktidě plave ve vodě. Jelikož objem ledu je větší než objem stejného množství studené vody (což ti blbečkové v Paříži, Bruselu neuvažují) nestoupne voda v oceánech ani o milimetr.

R. Gramblička 3.12.2015 9:31

Re: Led v Arktidě

Nalejte do odměrky vodu, vhoďte do vody větší kostku ledu a poznačte si výšku hladiny. Pak led nechte roztát a opět si poznačte výšku hladiny. A pak si dejte facku nebo si aspoň řeknete: Ježíši, já jsem trouba

PS: Gronsko, Svalbard, Nová země atd... jsou také součástí Arktidy a tam led na vodě zaručeně neplave

R. Gramblička 3.12.2015 9:35

Re: Led v Arktidě

trouba jsem já, ten první odstavec škrtám, na tom druhém trvám

R. Gramblička 3.12.2015 9:35

Re: Led v Arktidě

trouba jsem já, ten první odstavec škrtám, na tom druhém trvám. Někdy moc přemýšlím...

S. Rehulka 3.12.2015 10:18

Re: Led v Arktidě

Nojo, ale kdo to všechno "oteploval", když v Gronsku žili Vikingové, pěstovali tam obilí, zeleninu a vinou révu a jejich jediný "průmysl" byly kovárny kde kovali motyky a meče ? Že by více prděli ?

P. Vaňura 3.12.2015 13:26

Re: Led v Arktidě

Vikingové v Grónsku zaručeně nepěstovali víno, to si pletete s "Vinlandem," což je část severní Ameriky, kde též krátkodobě pobývali. A i většina železa, které používali v Grónsku, byl dovoz. Hlavním předmětem jejich obživy byl chov dobytka. Samozřejmě, s nástupem ochlazení nakonec tamní Norové "zmizeli" a není prokázáno, jak, resp., zda se někdo stihl včas odstěhovat.

P. Selinger 3.12.2015 8:38

Pokud se týče vzestupu hladin oceánu

spočítal někdo, kolik pevného materiálu do moří stále přivádějí řeky následkem erose ?

J. Lepka 3.12.2015 11:57

Re: Pokud se týče vzestupu hladin oceánu

To je ROUHÁNÍ !!!

Z. Lapil 3.12.2015 18:40

Re: Pokud se týče vzestupu hladin oceánu

Čistě intuitivně to nemám za podstatné, ale pravda je, že se nemluví o geologickém pohybu kontinentů, ty taky jedou různě nahoru dolů. O ostrovech nemluvě.

Hlavně ale: utrácejí se šílené peníze za pochybné výsledky v daleké budoucnosti, zatímco spousta aktuálních problémů zůstává neřešeno; pitná voda, třeba. A oteplování lze taky bránit lecjak levněji a méně nevratně, líbí se mi třeba představa významně světlejších barev na střechy a třeba silnice, když už nelze dálnice nahradit stromořadími (nelze, já vím). Jistě, jsou to drobnosti, ale slovy Ondřeje Neffa v souvislosti s postupným natíráním plotu: "Sedmkrát málo je jedno hodně".

P.S.: početně mi vychází: je-li plocha oceánů 3x větší než plocha pouště (dle wiki: oceány 71%), je třeba na 1m vzestupu oceánu odebrat 3m povrchu souše. Ve skutečnosti o dost víc, protože spousta hornin (písek, hlína) je samý vzduch. Čímž mám intuitivní odhad za potvrzený.

K. Drábek 3.12.2015 7:52

Jen pro upřesnění

Jako výchozí bod je zvolena "předindustriální éra". Přeloženo do češtiny konec malé doby ledové.

M. Krátký 3.12.2015 8:25

Re: Jen pro upřesnění

Jsou to šašci - Hollande před dvěma týdny "vyhlásil" Islámskému státu válku a tak nemarní čas a pořádá podobné kraviny - musí počkat až mu do té války ušijí novou sněhobílou uniformu a pak to "vypukne" ( ta válka myslím )

P. Remeš 3.12.2015 9:19

Re: Jen pro upřesnění

Je to úsměvná blbost. Mně hlavně není jasné, jak se jako ví, jaká byla globální teplota v "předindustriální" sféře. Kdo ji kde (a jak!) globálně po celém světě měřil??

J. Kavalír 3.12.2015 16:43

Re: Jen pro upřesnění

Předindustriální éra končila a měření teploměrem začínala v 18. století (mimochodem, to navýšení teplot je k průměru 20. století. Z doby "předteploměrové" jsou k dispozici tzv. proxi data získaná z vrtů v ledovcích, ze sedimentů a pod. většinou z analýz izotopového složení. Nejsou samozřejmě tak přesná.

"Úplně přesně" to ale vědí klimaskeptici, třeba na základě příběhu vraha, který po vyhoštění z "ledové země" našel několik naivků, kteří s ním kolonizovali ostrov, který nazval "zelenou zemí", aby je zam nalákal. Občas se jim tam podařilo vypěstovat i trochu obilí, aby bylo z čeho vařit pivo, ale živil je převážně chov dobytka a rybolov. Několik generací tam přežilo, pak jejich osídlení zaniklo. Dnes se tam dají vypěstovat i brambory.