3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

GLOSA: Klima před soudem

Bývaly doby, kdy slovo soudcokracie měl vyhrazené Václav Klaus. Jakékoliv soudní zásahy do pravidel dohodnutých politiky (třeba do volebního zákona) pokládal za hrozbu pro samu demokracii a za mocenskou ambici justice.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Kořízek 10.5.2021 9:24

No ale větší problém je přírůstek obyvatel, když se vám co 20 let zdvojnásobí počet obyvatel jako v Sýrii a většinu potravin stejně dovážíte, tak můžete vysoušení klidně zanedbat.

J. Nevrkla 10.5.2021 9:21

Kolik byste na to oteplení osobně vsadil?

P. Rada 10.5.2021 9:15

Nástupy a poklesy doby ledové probíhaly s glob. strmostí cca 1C/tisíc let. Dnešní trend už je + 1C/30let a tak nejspíše "hrabe" popíračům. Navíc je s celé geohistorie evidentní, že nikdy v minulosti nedošlo d důsledů změn dráhy planety k cyklování dob ledových jak v kvartéru - pokud byly koncentrace CO2 vyšší jak 280ppm. Dnes už jsme na 415ppm s gradientem + 2/rok který začíná dál růst i táním pemafrostu, rozpadem lesů, oteplováním oceánů....

P. Rada 10.5.2021 9:08

Uvedl bych daleko bližší a živější příklad než jihoamerický. Ve svého času relativně stabilní Sýrii a na celém středním východě došlo podle vědecky doložitelných dendrologických dat v souladu s důsledky G.W. k vysušování rozlehlých stepních oblastí. Prože už se ve stepích neuživili předtím tam dlouhodobě kočující kmeny, začala ekonomická migrace nejprve do tamích měst (žijících s transferu surovinového bohatsví). To ale ovládali stoupenci jiných klanů - Alávité. Kdo měl v té oblasti vodu - měl a má doposud život. Studny kopat hlouběji jak 50m směli ale jen Alávité. Takto v důsledku změn klimatu začaly přes ekonomický konflikt o vodu občanské války s doposud nedořešenými dopady až na Evropu a další vzdálené regiony.

L. Novák 10.5.2021 9:06

Blbovi "Rada" hráblo už dávno. Jinak by tyhle nesmysly nepsal... :-P

L. Novák 10.5.2021 9:04

;-D R^

J. Nevrkla 10.5.2021 9:03

Vam už z toho hrabe. Kolaps nastával při příchodu doby ledové, někdy to nastávalo v průběhu pár desetiletí. Při oteplování nikdy. Stále více se prokazuje zpomalování Golfského proudu, snižuje se i slunecni aktivita. A tyto dvě věci mají u nás na klima daleko největší vliv, o tom jsem zcela přesvědčený. Už jsem se vsadil, že se průměrné roční teploty budou snižovat. Vsadil byste se na zvyšování? O kolik?

P. Rada 10.5.2021 8:56

Má spekulace "pokud se ochladí" racionální opodstatnění? Pokud né pak může jít o falešné spekulování možná s cílem vyhnout se obtížným krokům ale fakticky přenesením ještě větších těžkostí na další generace.

Dalším už daleko reálnějším psychologickým aspektem je, že s růstem obtížnosti řešení + závažnosti dopadů, zároven roste ve společnosti četnost případů VÍRY, že jev neexistuje. Jde zřejmě o prvotně racionální obranu před neúnosným stresům s katastrofou zavánějící situace.

Faktickým celospolečenským důsledkem takové psychologické dispozice v demokraticky zavedeném systému lpění na rozhodování celku podle převahy hlasů, je cesta do neodvratného kolapsu. Právě s tohoto důvodu zřejmě v minulosti přežíval systém více autokratický ktrý doposud společnosti praktikují jen v období evidentního ohrožení. Neobvykle dlouhodobé jevy - srovnatelné s délkou jejich životavšak lidé pravidelně nereflektují.

P. Milan 10.5.2021 8:49

Ano, ale ....

Poslanci zákon odhlasují, soudci aplikují. Možnost výkladu je i u nejrigidněji napsaných zákonů.

P. Milan 10.5.2021 8:47

Už aby to bylo, napáchané škody jsou i tak přílišné.

P. Milan 10.5.2021 8:47

Petráčkovi je jasné a vy máte zelený zákal.

P. Kubáč 10.5.2021 8:45

Pokud se "ochraně života" nebo "ochraně klimatu" dává přednost před fungováním ekonomiky - jde to jen do určité míry.

Němečtí Ústavní soudci by si měli cit pro tuto míru vypěstovat povinnou dlouhodobou praxí v některém zhrouceném státe - střední až jižní Amerika nebo střední až jižní Afrika - budiž jim vzorem ochrany přírody i osobnosti.

P. Rada 10.5.2021 8:40

Ekonomika skutečně je podstatný ukazatel ale Petráček používá demagogickou argumentaci když např. píše:

..."při epidemii sílí tlak na absolutizaci ochrany životů (jež se nadřazuje uchování fungující společnosti a ekonomiky)"...

Jeho klamný řečnický výklad totiž postrádá časové hledisko. Tedy porovnávání škály případů velikosti dopadů na ekonomiku, životy... vzhledem k časovém vymezení.

Snad i Petráčkovi by mohlo být jasné, že při dokonce kolapsu zdravotnictví během nulových protiepidemických opatření nejspíše dojde v dlohodobém důsledku k zásadně větším ekonomickým i lidským ztrátám než při opatřeních optimálních.

Analogicky to platí v případě klimatických změn kdy je ale časová odlehlost dopadů několikařádově delší jak třeba u sezonní chřipky a tak dotyční z nevědomosti vytvářejí spekulace a např argumetují pochybností použití principu předběžné opatrnosti.

Takovýmto princip opatrnosti ale paradoxně v případě např rizika letecké katastrofy (viz boeingy MAX náhle odkloněné dokonce za letu a dlouhodobě uzeměné) sotva kdo argumentuje i když v dnešním letectví jde o evidentně velmi vysoké ekonomické ztráty a riziko havárie pravidelně menší jak v běžném automobilovém provozu.

Pokrytectví pohledu hodnotícího mívá totiž příznačně navrch před racionalitou a tento jev Petráček znovu dokumentuje.

J. Nevrkla 10.5.2021 8:27

Jak budeme bojovat, pokud se klima ochladí? Což se zdá být pravděpodobnější než oteplení. Budeme stále bojovat za uhlíkovou neutralitu? To dost vymrzneme. Pozitivní pak může být jen satisfakce, že demagogům ty jejich konstrukce beroucí lidem svobodu a životní úroveň spadnou na hlavu. A odejdou z funkcí beze cti.

R. Gramblička 10.5.2021 8:04

že se ta předběžná opatrnost tak okázale ignoruje u témat jako jsou migranti a islám :-P

D. Krajíček 10.5.2021 7:46

Musel byste začít s vypínáním u poslanců - soudci nejsou zákonodárný orgán.

L. Novák 10.5.2021 7:46

Přidávám odkaz na ekolist, kde proběhla diskuse k tématu

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecky-ustavni-soud-naridil-jasneji-definovat-klimaticke-cile-po-roce-2030

Za pozornost stojí ;-O demagogie člověka vystupujícího pod jméne Pavel Hanzl... Něco jako místní pablb "Rada"... :-P

J. Lukavsky 10.5.2021 7:03

"Kdyby soudy zakázaly prodávat benzin, naftu a koks? Těžit uhlí? Dovážet zemní plyn?" No snadné řešení. Nejdříve bych vypnul všem soudním budovám elektřinu, topení, internet..... pak bych soudcům a právníkům zabavil auta a totéž udělal u jejich bytů a domů no pak bych týden počkal... na novelu zákona XZY... J.L. end