8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

GLOSA: Greta je symbol

Původně jsem si její jméno ani nechtěl pamatovat, neboť jsem očekával, že vlna její mediální popularity rychle odezní. Mýlil jsem se, bohužel ji vídám v poslední době čím dál častěji. A není to zrovna náhoda.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 30.9.2019 18:05

Váš scénář budoucnosti je možný, ale nikoliv jistý.

Doufejme, že mladí Američané budou jednat rychleji. A také, že vedení firmy Google (která je nepokročilejší v AI) si zachová své zdravé zásady.

P. Grigar 30.9.2019 13:05

..na generační změnu bych se příliš nespoléhal, kdo ovládne UI, ovládne svět. A ovládající skupina může být v porovnání se současnými měřítky velmi malá a tudíž jen těžko ovlivnitelná vnějšími vlivy. Jadrněji řečeno, dnešní americká generace mladých do 30 let si možná, v budoucnosti nepříliš vzdálené, bude moci tak akorát trhnout nohou.

V. Kolman 30.9.2019 9:55

Těch ztrát se pane Vintře obávám také a nevím, jestli by byly řešitelné (třeba přenosem pomocí ještě vyššího stejnosměrného napětí). Zatím nevím o případu, kdy by technika přenosu stejnosměrným VVN v praxi fungovala (problémy s konverzí na vstupní i výstupní straně vedení, velmi obtížná a nákladná údržba a kontrola vedení v odlehlých oblastech.....),. Kdyby tomu tak bylo, neztrojovaly (i nezčtyřnásobovaly!) by se dnes vodiče jednotlivých fází na současných vedeních.

Přesto by bylo zajímavé, tyto ztráty (při stávající, už zvládnuté technice VVN ac přenosu) spočítat a vyčíslit. Zatím jsou to logicky zdůvodnitelné a vysoce pravděpodobné, ale stále jenom dohady. Bohužel mi k tomu chybí vstupní data, jsem "jenom" slaboproudař - důchodce.

J. Vintr 30.9.2019 9:31

Ten Richard Muller musí být pěkný blbec.

M. Pivoda 30.9.2019 9:06

Budoucnost je skutečně otevřená. Může to dopadnout dobře, ale může to také dopadnout špatně.

A právě proto je třeba o tom tématu už dnes veřejně diskutovat.

Kromě rychlého technologického vývoje podporují Kurzweilovu předpověď (tj. UBI už ve 30. letech) také převládající názory dnešních amerických mladých lidí do 30 let. Ti mají již jiný hodnotový systém, než současní držitelé moci v USA. Lze tedy očekávat generační změnu.

J. Vintr 30.9.2019 7:59

Když je v Evropě večer, tak by Slunce mohlo začít na východě vyrábět energii v létě o cca 8-10 časových daleko, v zimě pak až o 14-16. To jsou tak obrovské vzdálenosti, že by se na ně elektrickou energii rozhodně přenášet nevyplatilo. Opačným směrem od Evropy zase není v oblastech, kde by to mohlo něco řešit, prakticky žádná spotřeba elektřiny.

V. Kolman 30.9.2019 3:23

Myslím, že se pane Vintře mýlíte, co se směru otáčení Země týká. Země, která je od Evropy na východ (Rusko) je sluncem ozářena (slunce tam "vychází") dříve a může už dodávat elektřinu do západních částí Ruska a i do Evropy, kde je stále ještě noc a svítat začne až za několik hodin. Svítá tím dříve, čím je daná lokalita východněji. Tudíž v krajním případě v Rusku rozdíl východ-západ až o 11 hodin (11 časových pásem) - při jarní/podzimní rovnodennosti. V létě pak více hodin slunečního svitu, v zimě méně.

Nicméně. proud by mohl téci vedením i opačně. V době, kdy by byl východ Ruska už ve stínu (sluneční svit tam z hlediska Evropy dříve začal, ale i dříve skončil), mohla by proudit elektřina opačným směrem ze západu na východ. Lze demonstrovat pomocí otáčejícího se globusu a lampy (= slunce)

P.S. - Dalšími ostrovními akumulátory energie by se mohly stát chladničky třídy A+++ (=akumulátory zimy) , které by za noci nestačily rozmrznout , jakož i bojlery, taktéž A+++ s kvalitní tepelnou isolací, které by nestačily v noci příliš vychladnout a poskytovaly by teplou vodu s menšími výkyvy teploty vlastně stále - ve dne i v noci. V ideálním případě by v chytrém soustrojí lednička-bojler mohlo "odpadní" teplo z vnějšího radiátoru chladničky zároveň ohřívat vodu v bojleru, čímž by se dále zvýšila účinnost obou zařízení.

Pro ilustraci: V obyčejném "neáčkovém" bojleru mi po vypnutí elektřiny vydrží teplá voda ještě 1 - 2 dny.

J. Vintr 30.9.2019 1:36

Přenos energie na tak velké vzdálenosti by byl jistě značný problém. Ale hlavně by to nic neřešilo, protože Země se točí "nesprávným směrem". Večer, kdy je největší spotřeba, by pro Evropu byla v Rusku ještě většinou noc.

V. Kolman 29.9.2019 23:34

Doplnění v první větě:

.......do souvislosti S OTEPLOVÁNÍM i "raketový" nárust........

V. Kolman 29.9.2019 23:30

V poslední době je dáván do souvislosti "raketový" nárust CO2 v atmosféře v posledních letech. Berou zastánci této skutečnosti v potaz i fakt, že ještě větším tempem - procentuálně (nežli přibývá CO2) přibývá i lidí na planetě Země? Pokud má na svědomí stoupání množství CO2 DOOPRAVDY! činnost lidstva jako takového, je při současném nárustu počtu obyvatel Země "plánovaný" pokles CO2 logicky nerealizovatelný!

P. Grigar 29.9.2019 23:25

..tohle je vcelku běžné pořekadlo, jenom jsem nechtěl použít termín "studený", za nějakou dobu by mi to mohli přišít jako popítačství globálního oteplování. Všichni přece budou teplí.. i ti studený.

Naše babi se o © přít nebude, byla ročník 1915, bohužel. Jaké ta uměla tvarohové vdolečky.. jedna báseň!

V. Kolman 29.9.2019 23:20

Akumulace el. energie: Vidím to trochu jinak.

Například Rusko se rozkládá na 11. časových pásmech. Z toho plyne, že (drasticky zjednodušeno) kdyby se "natáhly dráty" od východu Ruska po nejzazší západ, a adekvátně tomu by se postavily solární elektrárny, mohla by být kapacita akumulátorů el. energie podstatně nižší, protože východní oblasti by dodávaly do západních oblastí, kde už dávno zapadlo slunce, elektřinu pro okamžitou spotřebu (+akumulaci). Tolik teorie.

Neznám elektrický odpor VVN vedení na jednotku délky (+ ztráty způsobené kapacitou a indukčností vedení), ani typickou spotřebu velkých měst v různou dobu (=výpočet průřezu vodičů!!!a ztrát!!! na tak dlouhém vedení), proto si nemohu ověřit, nakolik je tento nápad (který jistě není jenom mým nápadem) v praxi realizovatelný.

Uvítám věcné argumenty pro i proti lidí, zabývajících se energetikou, ale odmítám plané odsuzování a pseudoargumenty "takyodborníků".

P. Grigar 29.9.2019 23:19

..tady má ovšem teorie, kterou předkládáte, zásadní mezery. UI radikálně změní spektrum pracovních pozic stejně jako počty potřebných specialistů. Vlastníci UI nebudou entuziasté, kteří by plody svého snažení nabídli lidstvu k volnému použití, dojde tedy k obrovské akumulaci kapitálu na jedné straně a na straně druhé se zásadně změní význam státu jako systému vládnutí. Kde takový stát, bude-li jaký, získá zdroje pro zavedení a udržení UBI? Už dnes je podíl výběru daní od právnických osob v nepoměru k podílu osob fyzických. Snad jen, že kapitalisté 21.století budou prodchnuti ideálem humanismu, což se mi ovšem nejeví příliš pravděpodobným.

Rozsah použitelnost UI nebude omezen pouze na výrobní operace a přístup k jeímu využívání bude přísně selektivní.

I Ray Kurzweil se ve svých předpovědích občas mýlí (14%?), jistě sám víte, co je u těch mylných společným jmenovatelem.

F. Houžňák 29.9.2019 22:14

Ábr vůbec ne, tak, jak je to napsané, je to podivná formulace, jako kdyby "statisticky" a "fakticky" byly dvě disjunktní věci, což nejsou. Ale to je v kontextu vcelku jedno. S manželkou to můžete vyřešit přestupem na islám, pak ji můžete legálně zfackovat, když se s vámi bude chtít hádat. Ale bacha, v Austrálii taky jeden přestoupil na islám a pak se někde v hospodě ožral, a jeho noví souvěrci ho zřezali do bezvědomí bičem, aby si pamatoval, že muslim nechlastá, a když ano, tak tak, že se o tom nikdo nedozví.

F. Houžňák 29.9.2019 22:03

"Tlustý budou hubený a hubený budou studený" používal jeden můj kamarád, vaše babi ten spor o copyright asi prohraje.

F. Houžňák 29.9.2019 22:02

Myslel jste skutečně "petrol heady", nebo "petrol heavy"? "Petrol heady" je poměrně podivný výraz, to je nějaký slang, který nezná ani urbandictionary? Pokud jste myslel heady jako v "heady wine", tak to se asi takhle použít nedá.

J. Vintr 29.9.2019 21:20

No vidíte, já mám celou dobu dojem, že zarputile hajite tu blbost o katastrofickém dopadu lidské produkce oxidu uhličitého. Pokud ne, tak sorry.

J. Vintr 29.9.2019 21:13

To je jednoduše pitomost. Kde by se ukládalo tak obrovské množství energie na dobu, kdy nesvítí Slunce? A to nejen v noci, ale i při nižší intenzitě denního světla. Pokud by to měly být třeba baterie, musel by být instalovaný výkon solárních elektráren několikanásobně vyšší než průměrná spotřeba, aby bylo dost energie na jejich dobíjení. Kde by se vzaly peníze na tu obrovskou investici? Nemluvě o obrovské spoustě technických problémů.

Jasně jedna možnost existuje. A to ta, že se úplně zhroutí naše technická civilizace a lidé budou potřebovat elektřinu nanejvýš na svícení. Pak bude ta solární energie opravdu stačit.

J. Skála 29.9.2019 21:02

Fakta: Protiklady jste si vyfabuloval Vy. Jste jako moje manželka. Jen se chcete hádat. Toho já se raději účastnit nebudu.

M. Pivoda 29.9.2019 19:58

Za ten současný zdroj mých informací ručím s pravděpodobností 86%.

P. Burda 29.9.2019 19:11

Máme spolu podobné obavy.

V. Mokrý 29.9.2019 18:01

A za ty současný ano ?

M. Pivoda 29.9.2019 17:20

Ray Kurzweil předpovídá zavedení UBI (Universal Basic Income) v USA až někdy ve 30. letech 21. století. Nikoliv v současnosti. Dnes se provádějí jen testovací experimenty.

Proč vůbec někdy budeme zavádět UBI? Protože technologický pokrok (umělá inteligence) mnohé lidi o práci v dohledné době připraví - a kapitalismus nezaměstnaní lidé nezajímají: ať se o ně postará stát. UBI je tedy primárně opatření, jak zabránit vyhubení nezaměstnaných.

P. Grigar 29.9.2019 17:13

..pane Pivodo..

P. Grigar 29.9.2019 17:11

..když nás tedy čeká prosperita a hojnost, proč se stále častěji uvažuje o základním nepdmíněném příjmu?

"Základní nepodmíněný příjem (všeobecný základní příjem, univerzální základní příjem, občanský příjem, občanský plat, garantovaný příjem) je navrhovaný systém sociálního zabezpečení v podobě pravidelné peněžní dávky vyplácené ve stejné výši všem lidem a bez jakýchkoli podmínek. Jako takový by mohl potenciálně zcela nahradit současný složitý systém sociálního zabezpečení. „Pokud bychom v České republice zrušili všechny sociální dávky i důchody a nahradili je garantovaným příjmem ve stejné výši pro všechny, stačilo by to na šest tisíc korun měsíčně na osobu, což je zhruba polovina průměrného starobního důchodu,“ domnívá se ekonom Deloitte David Marek."

Prosperita s hojností, bratru za 6000(šesttisíc)Kč měsíčně? vy budete z laciného kraje, nebo předpokládáte takové posílení naší měny, vyvolané onou prosperitou?

P. Zinga 29.9.2019 16:50

O vlivu sluneční aktivity

http://adsabs.harvard.edu/abs/2019E&PSL.52515737W

M. Pivoda 29.9.2019 16:44

Vážený pane, já nezodpovídám za ty informační zdroje, ze kterých jste vy čerpal informace před 30 lety.

P. Burda 29.9.2019 16:40

Ona teplota stoupá, trend tam je. Otázkou zůstává, kolik setin procenta z toho je vinou průmyslu.

P. Burda 29.9.2019 16:34

Přesně tohle jsem slyšel před zhruba 30 lety. Takže už vlastně 15 let máme energetickou dostatecnost.

Jenže na Dysonovu sféru nemáme ani technologickou představu, a se solárními panely nebude prostor pro výrobu potravin.

P. Burda 29.9.2019 16:30

Od kdy je člověk dospělý?

Nechal bych rozhodovat náctileté. Ale ty, kteří budou mít konkrétní nápad, budou si za ním stát, budou mít jasnou představu, jak ho uskutečnit a budou rozumět tomu, co je čeká při jejich chybě. To zvládá možná jeden z tisíce.

Jenže Gréta s poruchou autistického spektra, s poruchou obsedantně kompulsivní, se selektivním mutismem je neschopná čehokoli výše už z principu. Vždyť kdo ví, jestli vůbec bude mít volební právo v čase dospělosti podle času od narození.