26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Cena za zoufalství

Mladá ekologická aktivistka, Švédka Greta Thunbergová, a studenti, kteří - jí inspirováni - bojují proti změnám klimatu pravidelnými pátečními demonstracemi, obdrželi nedávno cenu od organizace na obranu lidských práv Amnesty International. Stali se nositeli titulu „velvyslanec svědomí“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Roldán 1.7.2019 9:05

Re: Proč Rada nechápe, co to je věda?

Jistě, jde ale o to, že vědci ve skutečnosti netuší, jak velkou roli jednotlivé faktory hrají. Vezměte si třeba Malou dobu ledovou v 13.-19. století. Česká Wiki píše "Jako příčina se UVAŽUJÍ Milankovičovy cykly, které jsou také považovány za hlavní příčinu posledních dob ledových. Další MOŽNOU příčinou je Maunderovo minimum sluneční aktivity. K ochlazení také MOHLA přispět vulkanická zima z různých erupcí (Samalas 1257, Kuwae 1453). Termohalinní výměník MŮŽE být také faktorem. I změna populace lidstva MOHLA hrát roli (například Černá smrt)." ... A v anglické Wiki se píše: Scientists have TENTATIVELY identified seven POSSIBLE causes of the Little Ice Age: ... " Tentatively znamená předběžně, zkusmo, nezávazně - čili "Vědci předběžně/nezávazně identifikovali sedm MOŽNÝCH příčin Malé doby ledové: ..."

Čili tam, kde vědecké stanovisko nehraje roli pro tahání peněz kapes vlád a daňových poplatníků jsou klima vědci pozoruhodně opatrní. Zato pro nynější oteplování jsou si NAPROSTO a konsensuálním hlasováním jistí, že za to může CO2. Není Vám to ani trochu podezřelé?

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mal%C3%A1_doba_ledov%C3%A1 / https://en.wikipedia.org/wiki/Little_Ice_Age

J. Vintr 1.7.2019 9:54

Re: Proč si Ferenc vesměs vymýšlí až lže?

"Věda", to jsou především zaměstnanci, kteří dělají svou práci pro peníze. Lidí, kteří bez ohledu na to, co za to dostanou, posouvají hranice lidského poznání, je mezi vědci jen hrstka. Když se za něco lépe, platí, budou tomu samozřejmě poplatné i výsledky většinového vědeckého "bádání".

Z. Lapil 1.7.2019 11:36

Re: Proč si Ferenc vesměs vymýšlí až lže?

Ale no tak. Když budu kopat jámu pro, co já vím, kanalizační trubku, vykopu ji méně dobře jen proto, že to dělám pro peníze?

J. Vintr 1.7.2019 20:41

Re: Proč si Ferenc vesměs vymýšlí až lže?

Budete kopat jámu tam a takovou, jak si bude přát ten, co vás platí.

Z. Lapil 1.7.2019 21:17

Re: Proč si Ferenc vesměs vymýšlí až lže?

Budu kopat jámu podle předpisů (normy, hluk uprostřed sídliště...) a technických možností (těžitelnost, voda...).

J. Vintr 1.7.2019 21:24

Re: Proč si Ferenc vesměs vymýšlí až lže?

Pak se vám může snadno stát, že budete nezaměstnaný.

Z. Lapil 1.7.2019 21:52

Re: Proč si Ferenc vesměs vymýšlí až lže?

Furt lepší než zavřenej nebo nedejpámbu zavalenej.

J. Vintr 1.7.2019 23:15

Re: Proč si Ferenc vesměs vymýšlí až lže?

Ti páni "vědci", kteří za peníze hlásají oteplovací bludy si určitě ani v nejmenším nejsou vědomi širších dopadů svého konání. Zato vidí jeho okamžitý hmotný prospěch, který jim přináší.

Z. Lapil 2.7.2019 8:56

Re: Proč si Ferenc vesměs vymýšlí až lže?

Oceňuju, že vědce v téhle souvislosti máte v uvozovkách. Jsem si totiž dost jistý, že vědec hodný toho jména používá slova jako indicie a pravděpodobnost. To, že se toho chytěj lidi neznalí těchto pojmů - politici, mládež, zbohatlíci a prostej lid vůbec, s tím se nedá nic dělat. Respektive dá jedno jediné: nutit ty lidi přemýšlet. Osobně, na to žádný zákon nepomůže.

P. Klíma 1.7.2019 6:11

Ámen.

J. Vintr 1.7.2019 2:19

Pokud by těm mladým skutečně záleželo na jejich budoucnosti

a nebyli to dementi s vymytými mozky, tak budou tlačit politiky k tomu, a zamezili imigaci převážně muslimských migrantů do Evropy a postarali se o to, aby z Evropy zmizeli ti, kteří už jsou tady. Tohle jejich budoucnost ohrožuje zcela reálně a asi tak tisíckrát víc, než nějaká hypotetická změna klimatu.

Jinak lidstvo samozřejmě škodí planetě produkty své činnosti. Proč se ale velmi nákladně (a neúčinně) bojuje proti jedinému (kromě vodní páry) zaručeně naprosto neškodnému produktu lidské činnosti, oxidu uhličitému? Proč se ty stovky a tisíce miliard nevěnují na omezení skutečně škodlivých odpadů z lidské činnosti?

J. Pospíšil 1.7.2019 3:41

Re: Pokud by těm mladým skutečně záleželo na jejich budoucnosti

Ono by se mělo začít u definice pojmů. Co to je "škodí planetě". On je znám optimální stav planety, správné množství setin procent různých plynů v její atmosféře?

A je správné a prospěšné planetě otevřít nové doly a těžit litiové a měděné rudy, ty náročně energeticky nesmírně náročně přeměnit v kovy a udělat z nich baterie a vedení k nabíječkám pro elektroauta?

A tak by se dalo pokračovat o kdejakém eko opatření, většinou jsou velmi náročná na skutečnou spotřebu energie, devastují krajinu, ničí pralesy a rozvracejí tradiční kultury.

Vždyť tyto a jiné postupy jsou někdy až směšně a současně tragicky devastující. Už je to jako s potravinovou pomocí hladovějícím dětem v Africe. Jde do zemí s vysokou natalitou. Když zachráníte darem jedno dítě před smrtí hladem, způsobíte ohrožení smrtí hladem čtyř dětí za patnáct až dvacet let.

Jsou to fakt cesty, jak "neškodit planetě"? Jo a těm studentům by se mělo umožnit okamžitě ukončení dle nich zbytečného studia. I já si myslím, že bez ohledu, jak to dopadne, řada z nich studuje zbytečně, často i zbytečné, někdy i škodlivé obory, které nejsou vzděláním, nejsou vědeckým ani technickým, ba ani uměleckým vzděláním a nejspíše "škodí planetě".

M. Mikulec 1.7.2019 5:42

Re: Pokud by těm mladým skutečně záleželo na jejich budoucnosti

Ano, mladí s vymytými mozky nikdy neslyšeli o fotosyntéze.

Za cele desítky let, kdy byly v severních Čechách prekracovany limity SO2, NOx, poletaveho prachu, koncentrace volných radikálu, nepadla ani zmínka o CO2. Mnohem nebezpečnější je přece oxid uhelnatý.

P. Labaj 1.7.2019 1:12

Přepočet na Temelíny

Pěkný článek.

Jen ten přepočet spotřeby elektřiny potenciálně celého vozového parku na Temelíny je asi brán hodně hrubě. Asi ne každé auto se bude každý den nabíjet z nuly na plnou kapacitu, ne každé auto denně jezdí.

Tady by se ten přepočet asi měl dělat z celkové současné spotřeby fosilních paliv pro dopravu, a to přepočítat na energetický ekvivalent v elektřině.

Tyto výpočtu už byly mnohokrát provedeny. Mám pocit, že to vycházelo nějak tak, že by to chtělo 1-2 Temelíny navíc.

J. Vintr 1.7.2019 2:23

Re: Přepočet na Temelíny

Jenže nejde jen o kapacity výroby elektřiny, ale i o její přenos. Současná elektrická síť by absolutně nebyla schopná přenášet zvýšený výkon, potřebný při větším množství provozovaných elektromobilů.

J. Strakoš 1.7.2019 6:00

Re: Přepočet na Temelíny

Tak či tak nějaké nové zdroje potřeba budou.

A na rozdíl od peněz na rozpočet se zdroje energie nevytvoří "z ničeho"

J. Vintr 1.7.2019 10:27

Re: Přepočet na Temelíny

Rekonstrukce celé rozvodné soustavy by stála určitě víc, než vybudování dostatečné výrobní kapacity (pokud by se upustilo od zelené ideologie) a bylo by to časově mnohem náročnější. Pokud se těm šílencům podaří opravdu zvýšit množství elektromobilů, čekají Evropu zákonitě velké potíže s dodávkou elektrické energie.

R. Dubravský 1.7.2019 10:33

Re: Přepočet na Temelíny

Jj, taky jsem to chtěl napsat. Ono taky nejede každé auto stále na plný výkon motoru. Spotřeba el. aut je kolem 15kWh/100km, u malého Citigo to bude spíš méně.

J. Vintr 1.7.2019 10:55

Re: Přepočet na Temelíny

Je jedno, jaká je spotřeba elektromobilu. Jde i to, že babíjený elektromobil je dost velký spotřebič, který je navíc k současné spotřebě. Jde technicky i jinak dost těžko zařídit, aby si své auto nezapojilo do sítě víc majitelů elektromobilů. Elektřina má potvora tu vlastnost, že se jí musí v každém okamžiku vyrobit a přenést právě tolik, kolik činí součet příkonů všech spotřebičů, zapojených v síti. Pokud nějaký výkon chybí, je to průšvih.

Z. Lapil 1.7.2019 11:46

Re: Přepočet na Temelíny

Z toho až tak velkou starost nemám. V dobách internetu by nemělo být nic extra složitého přidělat do auta anténku a přesvědčit auta, ať si vzájemně domluví pořadí. Od řidiče to bude chtít jediné: dát autu vědět, jestli pojedeme "až vypiju kafe" nebo "až večer či příští týden".

Fungovat to samozřejmě bude jen v případě různých tarifů: okamžité nabíjení bude dražší než nabíjení "do rána času dost".

Tu představu lze vylepšit o rezervaci: příští pátek v 17:00 potřebuju během půl hodiny 200kWh.

J. Vintr 2.7.2019 8:58

Re: Přepočet na Temelíny

Lidé většinou takhle disciplinovaní nejsou. A organizovat nějaké pořadníky u statisíců a milionů uživatelů by byl určitě hodně velký problém. Navíc nabíjení elektromobilu "doma ze zásuvky" trvá dost dlouho, takže zajištění, aby se těch aut nenabíjelo moc najednou, by znamenalo, že se permanentně neuspokojí potřeba všech uživatelů. Jak by se vám líbilo mít auto, které bude většinu času nepojízdné?

Z. Lapil 2.7.2019 9:28

Re: Přepočet na Temelíny

Nelíbilo. A rozhodně si nemyslím, že stačí počítač a elektřiny bude rázem dostatek. Na druhou stranu elektromobil není a priori blbina, začne to tím, že - značně zjednodušeno - stačí proti benzíňáku posílit startér (elektromotor) a ušetříte výrobu a opravy celé té složité obludy skládající se z pístů, převodovky a bůhvíjakých hřídelů; čímž mimochodem získáte docela slušnou finanční úsporu použitelnou na drahé akumulátory.

Jen se pokouším očkovat myšlenku, že i "naše konzumní společnost" má jisté rezervy v řízení: ani není třeba přemýšlet, stačí pořídit si nějaké udělátko. Systémy "rezervovaného výkonu" existují už teď - viz objednávky na úřad, nebo daleko masivnější systém místenek do vlaku (opravdu snadno si ji "koupíte" z mobilu, a když je vyprodáno, dozvíte se to dopředu a zařídíte se jinak).

Zrovna včera mi byla líčena "spolupráce" jakéhosi systému střešních slunečních elektrárniček. Místo kupování a prodávání "do vnější sítě": když zapnu pračku, složí se na mě několik sousedů, když mám volnou kapacitu, nejspíš pere někdo jiný. Pochopitelně za spoluúčasti baterií. Já se to dozvím skrze závěrečný účet, rozhodně nikam netelefonuju.

Podobně v domácnosti. Situace směřuje k drahým jističům a levné elektřině. Kde je psáno, že musím bezmyšlenkovitě zároveň péct, prát, přitápět si v koupelně a mýt (nebo mít; tady si lze vybrat) nádobí v myčce? To přece musí zvládnout realtivně jednoduché udělátko; rozhodně to zvládnu i já, nějaký čas jsem žil na jedné 10A fázi. Když jsem se zapomněl a umyl si ruce (průtokový ohřívač) když topila pračka, musel jsem jít nahodit pojistky, horší následky to nemělo.