26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

HISTORIE: Rok 1939 nebyl začátkem konce demokracie

15. březen 1939 bývá často považován za „začátek nejtemnějšího období české historie“, jak toto datum označila třeba Česká televize. Bohužel, zvláště s odstupem 80 let, bychom o tomto uzlovém bodě naší historie měli hovořit mnohem obezřetněji, už proto, abychom se tak snadno nemohli vyviňovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Kusák 19.3.2019 15:17

Každý by měl dělat to,

čemu jakž takž rozumí. Pan Hvížďala by se měl věnovat novinářskému řemeslu a historii nechat historikům. Totéž by měli učinit někteří diskutující. A tak podle hesla:" názor nic nestojí", píší zjednodušující hodnocení složitých událostí.

O. Dvořák 19.3.2019 13:27

Z toho vašeho anachronismu

je mi na blití.

Mimochodem až tady budete kritizovat zákaz agrární strany po roce 1945, připomeňte si, co jste tady o ní právě napsal.

J. Kratochvíl 19.3.2019 12:00

Pan Hvížďala má pravdu,

Takovýto kritický pohled není na škodu a mělo bych jich být více. Pochopitelně chování Čechů během 2. republiky nebylo hezké. Asi jsme se měli nějakým způsobem pokusit bránit, ale bohužel, nám chyběl nějaký další Masaryk nebo Žižka. Nepřátel se nelekejme na množství nehleďme.

Také bychom se měli si uvědomit, že ani po roce 1948 se z chování našeho národa nemáme čím chlubit.Bylo po válce Němci nad námi již protektorát neměli a Rusové byli daleko, přesto nastala doba politických procesů a znárodňování do posledního hokynáře a sedláka. To po nás nechtěl ani Stalin, nehledě na to, že jsme se z vlivu Stalina ani nesnažili vymanit, jako se to povedlo jiným státům. Selhali naše národní intelektuální elity. Komunisté byli a jsou také Češi!!! Zkrátka Masaryk nám opět chyběl.

A poslední velké období po roce 1989 přineslo opět zklamání ze svobody a samostatnosti. Ekonomická transformace se nepovedla. Zbytečné privatizace i moderních, strategických a prosperujících podniků byla zbytečná nebo neměly přijít do zahraničních rukou, zánik celých specializovaných oborů ve kterých jsme byli úspěšní. Opět nám chyběl nějaký Masaryk, Rašín, Pospíšil, Englich atd.

Výsledek po 30 letech zaostáváme za vyspělým Západem po všech směrech. Není hlavně vybudovaná dopravní infrastruktura, což je základ a podmínka úspěšnému rozvoji státu. Jestli si to včas neuvědomíme budeme, odstaveni brzy na vedlejší kolej, což se již pomalu děje.

J. Jurax 19.3.2019 17:22

No, mýlíte se jako obyčejně ... rozebírat to snad ani nemá smysl ... já v jednom tom moderním, strategickém (taky to byla částečně zbrojovka) a prosperujícím (i nějaký metál fabrika dostala), dnes již neexistujícím podniku kdysi slavného jména pracoval ... jakmile po sametu sověti přestali odebírat velké série a platit, byl podnik v háji; pro Západ jsme dělali železo, řídící systémy, velkou část ceny, dodával Siemens (do Sojuzu stačily naše); k tomu železu jsme ale nedokázali servis podle západních zvyklostí a díky zastaralým technologiím jsme i přes nízké náklady na pracovní sílu nebyli o moc levnější. V roce 1987 fabrika produkovala jeden dolar za 60 korun, přičemž kurs na černém trhu byl tehdy kolem 48 Kčs za US dolar. A v nových poměrech speciál nikdo nechtěl, nebylo na investice (co před sametem fabrika vydělala sežral stát plánovaně před sametem hospodařící) a nakonec firma končila tak, že zákazník musel platit předem, aby bylo za co koupit materiál. A v kombinaci s novým managementem, co po privatizaci přišel a byl v kapitalistických podmínkách ještě neschopnější než ten původní, co aspoň rozuměl výrobě a uměl plnit plán, bylo vymalováno.

V. Petr 19.3.2019 11:50

Pane Bože, to je blábol!

Jediné, co je pravda je skutečnost, že se činitelé Druhé republiky poté, co bylo Československo ostentativně předhozeho Hitlerovi, snažili Hitlerovi zavděčit ve snaze zachovat si alespoň částečnou nezávislost. Jak se ukázalo, ani to nepomohlo! VŮBEC to nelze spojovat s Protektorátem, ten znamenal násilnou likvidaci všeho!

Že ten píp do toho zamontoval současné sluníčkáře a "veřejnoprávní" média jen dokresluje jeho zhovadilost!

Nic z toho by nebylo, pokud by Říše tady nebyla!

M. Sedliska 19.3.2019 11:37

Slušná demagogie. Takže kolektivní vina? Díky karierismu některých politiků druhé republiky my, Češi, zahubili demokracii? A já myslela, že praví demokraté autorova ražení princip kolektivní viny odmítají. Asi jen když se to hodí.

M. Hoblík 19.3.2019 11:30

Malounko nevím, co tím chtěl autor říct.

Mám to chápat tak, že vlastně už Hitler chtěl sjednotit Evropu?

J. Jurax 19.3.2019 17:25

Chtěl. A taky dost sjednotil. Ovšem používal zastaralé prostředky - panzerwaffe a tak podobně. Dnes se sjednocuje jinak.

J. Slavíček 19.3.2019 11:16

Přepisování dějin

Je mi z Vás nevolno. Z Vašich příspěvků čiší: "Ne Hitler, ale hlavně Češi".

K. Janyška 19.3.2019 10:22

Kéžby. Jenže demokracie bohužel přežila.

To ona přivedla k moci Hitlera a vás, komunisty, v roce 1948... Dzp.

V. Petr 19.3.2019 11:58

Buďto budete mít demokracii nebo diktaturu.

Osvícená diktatura může dokonce nějakou dobu dobře fungovat, jenže býva závislá na osobě diktátora. Ten se může buďto zbláznit, nebo bude tyran jeho nástupce!

Ostatně si přečtěte Hayeka, ten o tom píše také!

K. Janyška 19.3.2019 15:40

Re: Buďto budete mít demokracii nebo diktaturu.

Já chci demarchii, tedy vládu jediného práva pravého nade vším, tedy i nad správou věcí veřejných...Dzp.

Š. Hašek 19.3.2019 10:18

To skutečně nebyl, Hvížďalo.

Začal bych třeba rokem 1933.

Na pár krys po Mnichovu Vám potom zbyde méně času. Adekvátně.

K. Salajka 19.3.2019 9:57

Přiznávat vinu

českému národu znamená snižovat vinu národa německého. Proto je dobře podívat se na události po uzavření Mnichovské dohody jinak : Anglie, která ani neměla spojenecké závazky k ČR, Francie, která po obsazení Alsaska potvrdila sestup z pozice velmoci, akceptovaly okleštění ČSR na torzo, které se nedalo vojensky hájit a ekonomicky nemohlo prosperovat, ve kterém ještě mnoho Němců zůstalo. Hegemonem Evropy se stalo Německo a daly se čekat další výpady. Vstup USA do evropské války byl v nedohlednu Sovětský svaz byl ve skutečnosti spojenec Německa ještě před paktem Molotov - Ribbentrop /srpen 1939/ - navíc bez ekonomické pomoci ze západu be neměl proti Německu šanci. Slovensko získalo autonomii a o poměrech v ní rozhodovaly Hlinkovy gardy.

Ergo - chcete opravdu vyčítat našim předkům, že se chovali již před obsazením, jak kdyby mělo Německo válku vyhrát. ?

Š. Hašek 19.3.2019 9:49

Ale, ale!

To, co jste napsal, to (skoro) každý ví. Sypejte sobě popel na hlavu a mudrujte (jako Pithart), že jsme tehdy zvolili (jen a pouze) hloupá/křivácká řešení.

Když stoupá voda, vylezou krysy. Ty první vylezly v Německu a v našem pohraničí. A samozřejmě politici Francie a Británie nic ......

To jen zas my Češi, tady doma ....... Jako bych slyšel Havla nebo Schw. Zkráceno.

M. Košařová 19.3.2019 7:49

Vážený autore,

Tím chcete říct, že kdyby u nás byla demokratická společnost křišťálově čistá, že by nás Němci neobsadili?

I. Mertl 19.3.2019 8:21

Re: Vážený autore,

Nic takového říká, jen upozorňuje na břevna v našem oku. A to je jistě dobře.

T. Kočí 19.3.2019 9:04

Re: Vážený autore,

Tak, tak. I osvobozené divadlo tuším zlikvidovaly místní úřady.

V. Petr 19.3.2019 11:55

Pletete si vlastní vůli a "vstřícnou předposranost."

Ostatně, existovali činitelé, kteří viděli řešení v nastolení autoritativního režimu, který by se snažil o co nejlepší vztahy s Německem, jemuž jsme byli v Mnichovu PŘEDHOZENI!