5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

GLOSA: Kam vede energetická politika EU

Energetická politika rychlého odchodu od jádra dopadá nepříznivě na slabší sociální vrstvy a oslabuje svobodu Západu a posiluje jeho závislost na Rusku a zemích Blízkého východu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 20.4.2019 23:05

Kam vede energetická politika EU?

Zdá se, že přímo tam ... pod záda ... pokud tedy EU nějakou energetickou politiku vůbec má ...

L. Novák 21.4.2019 8:58

Do řiti! Tam vede energetická politika EU na čele s Německem

Nebojte se to místo přesně definovat. :-P

M. Pivoda 20.4.2019 19:36

Nevstoupíš dvakrát do téže řeky!

"... Radil, ať Evropa využívá jadernou energii masivně k energetickým účelům. Jak se chováme dnes? Proč se neřídíme jeho slovy?... "

Wikipedie: Andrej Dmitrijevič Sacharov (21. května 1921 Moskva – 14. prosince 1989 Moskva) byl přední sovětský fyzik, disident a obránce lidských práv, nositel Nobelovy ceny míru a manžel Jeleny Bonnerové.

J. Kostelanský 20.4.2019 19:24

Pán radní to má v hlave hodne popletené...

Ono často platí, že hovoriť = striebro, mlčať = zlato. Článok nemá ani hlavu, ani pätu. Ale zato vzbudzuje dojem, že jeho autor práve absolvoval brainwashing (výplach mozgu) v centrále Pentagonu či CIA.

Začnem od konca: odkiaľ autor má informácie, že Európania žiadajú USA o ochranu pred Ruskom? Nie je to náhodou tak, že USA umelo vyvolávajú obavy z ruskej hrozby, aby v Európe mohli stále udržovať či dokonca posilňovať svoju vojenskú prítomnosť?

Ohľadne Nord Streamu: to má Západ kupovať podstatne drahšiu ropu a zemný plyn z USA? Kvôli čomu? Zamyslel sa autor niekedy nad tým, že tým, že Západ platí napr. Rusku za ropu, tak súčasne tým vytvára odbyt pre svoje vlastné priemyslové výrobky, napr. autá?

Navyše autor vôbec nechápe, prečo Nemci tak potrebujú zemný plyn. A samozrejme čím lacnejší, tým lepší. Tak mu to trochu objasním: Nemci sa rozhodli, že odstavia jadro. Môžeme si o tom myslieť, čo chceme, ale je to (aspoň zatiaľ) nemenný fakt. Podiel obnoviteľných zdrojov energie (OZE) v Nemecku z logických dôvodov stúpa relatívne pomaly - o 1 a 2 percentuálne body každý rok. Takže kým sa OZE získajú väčšinový podiel na výrobe energie, tak dočasne, opakujem DOČASNE budú ako zdroj energie využíval VLASTNÉ uhlie a plyn, ktorý je zhodou okolností najlacnejší práve v Rusku. S plynom sa ale ráta aj vo vzdialenejšej budúcnosti - ako strategické úložiská energie pre prípad, že by nastala situácia, keď by OZE neboli schopné dodávať dostatok energie. Stačí výbuch veľkej sopky či sopiek, pád väčšieho meteoritu a pod.

Nemci nie sú padlí na hlavu. Vedia si spočítať, že vlastnej ekonomike aj zamestnanosti pomôžu viac tým, že si budú energiu vyrábať z vlastných zdrojov, že budú investovať do vývoja a výroby fotovoltaiky či veterníkov a že neskôr budú schopní túto technológiu vo veľkom vyvážať - ako dnes vyvážajú svoje autá. Z krátkodobého hľadiska je to síce drahšie ako doviezť "hotovú" energiu vo forme uránu, ropy či plynu, ale z dlhodobého hľadiska je to podstatne rentabilnejšie.

M. Kolář 20.4.2019 19:35

Re: Pán radní to má v hlave hodne popletené...

Ne, tak jak to píšete to opravdu není. Napětí v Evropě zvyšuje Rusko a Evropa potřebuje americké vojenské kapacity v Evropě..

P. Zinga 20.4.2019 20:33

Re: Pán radní to má v hlave hodne popletené...

Pane Koláři 067, cpe se NATO (%USA) k ruským hranicím či Rusko k americkým?

Rozeštvává Západ Ruské sousedy více, než Rusko Americké či západoevropské? Máte to vymydlené.

M. Prokop 20.4.2019 21:11

Re: Pán radní to má v hlave hodne popletené...

NATO je tam, kde ho místní chtějí. Vesměs v obavách z Ruska (důvodných).

Ruské sousedy rozeštvává Rusko, to je klasická ruská taktika už od carských a sovětských dob.

Máte to vymydlené.

L. Novák 21.4.2019 5:02

Re: Pán radní to má v hlave hodne popletené...

:-)

P. Pavel 20.4.2019 19:44

Ty to máš v hlavě hodně popletené.

Němci samozřejmě jsou padlí na hlavu. Lití bilionů do oze parodií na elektrárny své ekonomice ani zaměstnanosti nepomohli a nepomohou. Kdyby stejné peníze investovali do jakéhokoli jiného oboru než tzv. oze. vygenerovali by větší růst HDP i větší počet nových pracovních míst. Místo vlastního jádra si povrchovou těžbou plundrují vlastní vesnice jako za bolševika, nebo dovážejí uhlí z poza oceánu a stávají se závislými na rusácku. 100% pokrytí čistě pomocí tzv. oze je v industriální ekonomice jako ta německá v dohledné době naprosto iluzorní. Bez jádra budou desítky let závislí na dovozu plynu a uhlí. A pokud nediverzifikují dovozem plynu z USA, který je dávno konkurenceschopný, tak úkol rusáckého agenta schrodera, autora tzv. energiewende, na učinění Německa závislým na rusácku, který za jeho realizaci byl odměněn korytem v gazpromu a rosněfti, bude splněn. Pak němci poznají co je to rusácké vydírání, stejně jak to poznali Ukrajinci.

M. Pivoda 20.4.2019 20:20

Ukazatel HDP je opravdu velmi hrubý ukazatel

"... vygenerovali by větší růst HDP i větší počet nových pracovních míst ..."

A lidem se nechce pracovat. Požadují Minimální nepodmíněný příjem, nikoliv nová pracovní místa.

M. Prokop 20.4.2019 21:12

Re: Ukazatel HDP je opravdu velmi hrubý ukazatel

Minimální nepodmíněný příjem - jistý krach.

J. Kostelanský 20.4.2019 21:06

Re: Ty to máš v hlavě hodně popletené.

Skúsme trochu počítať: Nemci zvyšujú podiel OZE o 1 až 2 percentuálne body ročne (predpokladám, že pri vašom "prehľade" je vám zrejmý rozdiel medzi percentom a percentuálnym bodom. :-) )

Teraz je podiel OZE v Nemecku niečo cez 30 %. A teraz otázka: ak budú Nemci budovať OZE tempom 2 percentuálne body ročne, za ako dlho sa dostanú na 70, 80 či 90 % podielu OZE na výrobe energie?

A keď už raz tie OZE budú mať v prevádzke, tak v podstate budú energeticky NEZÁVISLÍ. Pri tých OZE bude potom stačiť už len robiť bežnú údržbu a raz za 20 či 30 rokov urobiť rekonštrukciu. Vieme, ako je to s plánovanou životnosťou stavieb. Aj paneláky u nás mali plánovanú životnosť 40 rokov, a nezdá sa, že by sa samé začali bortiť. Podobné to bude aj s veterníkmi. O 15-20 rokov sa bude musieť niečo vymeniť, niečo opraviť, ale na druhej strane obnova OZE bude prispievať k rastu nemeckého HDP.

No a na záver - elektrina z jadra, uhlia či ropy už lacnejšia nebude. Len drahšia. O 10 rokov bude drahšia ako teraz a v roku 2040 bude zase drahšia oproti roku 2030. Naproti tomu energia z OZE dlhodobo - už celé desaťročia - klesá. A zatiaľ to nevyzerá na to, že by sa pokles mal zastaviť - práve naopak. Vďaka úsporám z rozsahu a používaniu efektívnejších technológií sa dosahuje stále vyššia a vyššia účinnosť napr. solárnych panelov. Tým, že sa veterníky budujú sériovo, tak rovnako klesá jednotková cena na 1 kWh inštalovaného výkonu. A to neberiem do úvahy stav, kedy sa pre bežného majiteľa rodinného domu stane jednoznačne výhodnejšie inštalovať si solár ako byť stále napojený na veľkých výrobcov elektriny.

Ja uvádzam fakty, ktoré sa dajú pomerne jednoducho overiť. Vy uvádzate akurát tak vyše domnienky, navyše ideologicky veľmi skreslené.

M. Prokop 20.4.2019 21:18

Re: Ty to máš v hlavě hodně popletené.

Dokud nebude spolehlivý a efektivní způsob akumulace energie z OZE, tak budou v lepším případě jen doplňkový a cenu zvyšující zdroj. Energie z nich už snad je za cenu srovnatelnou s klasickými zdroji, ovšem bez započítání ceny nezbytných teplých záloh.

L. Novák 21.4.2019 8:07

Re: Kostelanský, plácáte blbosti

protože o problematice energetiky, OZE a cen el. energie nic nevíte.

Propásl jste příležitost mlčet...

D. Mach 21.4.2019 8:29

Re: Ty to máš v hlavě hodně popletené.

To co píšete tady, je logické, ověřitelné a nejvýše pravděpodobné. Proč jste ale hlavní příspěvek začal tím, že má autor blogu vymytý mozek z Pentagonu? To se pak dál špatně diskutuje.

P. Pavel 21.4.2019 10:03

Re: Ty to máš v hlavě hodně popletené.

Zkus si necucat z prstu srágory. Fakt bys nepoznal, ani kdyby ti dal přes držku, ty domienko. Jediné co němci zvyšují jsou emise oxidu uhličitého. Dále, nejsou schopni elektřinu z tzv. oze dopravit ze severu německa (kde jsou centralizované větrné farmy) na jih (kde ji potřebují). Ve výsledku se ta předražená oze elektřina, kterou nikdo nechce, valí přes Polsko a ČR. Tyto přetoky generují fiktivní německé vývozy, v realitě jsou však závislí na dovozu jaderné a uhelné elektřiny z Polska, ČR a Francie. Realita je taková, že tzv. oze bez bilionových dotací jsou nekonkurenceschopné, bez povinného přednostního výkupu elektřina z tzv. oze by byla neprodejná i s těmito dotacemi. Zároveň neexistuje možnost dlouhodobě skladovat velké objemy elektrické energie, přičemž bez této možnosti je celý koncept nestabilních tzv. oze naprosto k ničemu. I kdyby měli němci v oze 300% své spotřeby (což je ekonomicky i technicky scestné), stále budou potřebovat elektřinu ze stabilních záloh (uhlí, plyn). Ve výsledku němci musí provozovat uhlené a plynové zdroje, které rovněž musí dotovat, protože díky dotacím do tzv. oze se již nevyplatí stavět a provozovat jiné než dotované zdroje. Celá tzv. energiewende, jejímž primárním deklarovaným cílem bylo omezení emisí oxidu uhličitého, a která už stála biliony eur, ve výsledku vedla pouze k dotování emitentů oxidu uhličitého.

Skrytý cíl energiewende, tedy učinit německo závislým na dovozu z rusácka, samozřejmě splněn byl, a agent schroder byl za to odměněn korytem v gazpromu. Což se na rozdíl od těch tvých z prstu vycucaných srágor skutečně ověřit dá.

M. Prokop 20.4.2019 21:10

Re: Pán radní to má v hlave hodne popletené...

"Nie je to náhodou tak, že USA umelo vyvolávajú obavy z ruskej hrozby" - nie je.

"Ohľadne Nord Streamu:" - závislost na jednom dodavateli je vždycky průser.

"Nemci sa rozhodli, že odstavia jadro." - no a to je právě ta pitomost.

"Nemci nie sú padlí na hlavu." - občas jo, předvedli to už dvakrát, podruhé dokonce s pomocí Slováků. Technologii chtěli vyvážet, výsledek je, že ji dováží, hlavně z Číny. Německá je moc drahá, firmy jim krachly.

Ještě máte nějaký pokrokový nápad? :-P

J. Jurax 20.4.2019 22:12

Opakujete zelené bláboly a jejich propagandistické zdůvodnění.

A USA v Evropě vojenskou přítomnost neposílají, spíš naopak.

L. Novák 21.4.2019 5:10

Re: Pán radní to má v hlave hodne popletené...

OZE jako dominantní zdroj el. energie pro průmyslové Německo jsou zjevný nesmysl. Instalovaný výkon není totéž, co využitelný výkon. A právě v tomto parametru je využitelnost OZE v porovnání s uhelnými, plynovými a jadernými zdroji zlomková a zavádí do ceny energie obrovské náklady, které nemají ekonomickou návratnost.

Takže platí přesně toto: Německo: Nejtupější energetická politika na světě :

Editorial amerického deníku The Wall Street Journal se jmenuje „Nejtupější energetická politika na světě“, čímž mají autoři na mysli energetickou politiku Německa, jež poté, co se vzdalo jaderné energie, hodlá opustit energii vyráběnou z uhlí.

http://jdem.cz/esg623

J. Lepka 21.4.2019 9:40

Re: Pán radní to má v hlave hodne popletené...

Bohužel u Němců, přes všechny zkušenosti 20. století převládá pocit, že Befehl ist Befehl a zapomněli přemýšlet zda náhodou není úplně blbý. Když se do toho zamíchá ještě nedostatek všeobecného vzdělání, je na průšvih zaděláno.

J. Lepka 21.4.2019 9:44

Re: Pán radní to má v hlave hodne popletené...

Kde vy jste byl na školení, pane Kostelanský, v Kremlu nebo jste s p.Gerhardem Schröderem studoval dálkově?

J. Pospíšil 20.4.2019 18:39

doporučení

Doporučuji rozhovor s předním světovým klimatologem: Hans Joachim SCHELLHUBER z Postupimského ústavu pro klimatické změny. (Respekt,16,2019)

Cituji: Lekce ze základů fysiky.Sluneční paprsky, které dopadají na zemi, nesou asi tisíckrát víc energie, než kolik činí spotřeba globální ekonomiky. Stačilo by postavit solární park uprostřed Sahary ve tvaru čtverce.. jedna strana bude měřit 200 km- byl jsem tam několikrát

a věřte mi, vešel by se a tento park by mohl pohánět úplně celý svět. Tak proč stavět tisíce jaderných bloků? Mimochodem ,uran je surovina, které není nekonečné množství. Slunce je navěky.

J. Kostelanský 20.4.2019 19:07

Re: doporučení

Ja by som vaše tvrdenie mierne opravil, resp. doplnil: tej slnečnej energie na Zem nedopadá 1.000 krát viac ako sú energetické potreby ľudstva, ale o jeden rád viac, to jest takmer 10.000 krát.

Navyše priamo na Zemi máme ešte jeden obrovský zdroj energie - je ním teplo šíriace sa zo zemského jadra.

L. Novák 21.4.2019 8:54

Re: doporučení

Jo, zavrtejte si svůj dům třeba kilometr pod zem, a nemusíte celý rok topit ani chladit... :-P

M. Prokop 20.4.2019 21:16

Re: doporučení

Slunce je sice na delší dobu než uran, ale energie ze slunce má jisté nevýhody. Dokud nebudeme schopni ji efektivně akumulovat, je jistější ten uran a slunce jen jako doplněk.

Ten park v Africe má tolik problémů, že se o to ještě nikdo ani nepokusil. Pan klimatolog buďto nerozumí technice, nebo je lhář (možná obé).

J. Pospíšil 21.4.2019 11:33

Re: doporučení

\Stačí si zajet do sousedního Rakouska tam se v praxi poučíte jak se využívá solární enmergie.I Akumulace.

L. Novák 21.4.2019 14:37

Re: doporučení

Jak? A kolik? Nebojte se to napsat! :-P

J. Jurax 20.4.2019 22:43

Ano.

Má to jednu vadu - v noci Slunce nesvítí. A dosud dostupné způsoby uložení již vyrobené energie jednak disponují o několik řádů nižší kapacitou, než by byla potřebná a jednak jejich pořízení by bylo neskutečně nákladné.

Máte v podstatě zatím jednu reálnou možnost - gravitační akumulaci v přečerpávacích elektrárnách (to by se mimochodem na Sahaře moc využít nedalo). Další možností je výroba vodíku elektrolýzou a spalovací turbiny, které by jej v případě potřeby spalovaly (má to nesčetné technické zádrhely a je to nákladné, zvlášť v potřebném rozsahu). No a pak všeliké akumulátory, jež ovšem dosud nemají a patrně ještě dlouho nebudou mít kapacitu v řádu až TWh. Navíc tohle vše by levnou solární energii zdražilo vysoce nad úroveň klasických zdrojů.

Jistě - můžete někde na východní polokouli postavit podobný park a propojit obě polokoule - ovšem patřičně kapacitní elektrické vedení svou obtížnou realizovatelností a nesmírnými náklady odsouvá tento nápad do říše snů. Mimoto by tohle šlo leda na euroasijském kontinentě.

A fofrníky mají tentýž problém v modrém - musí holt foukat. A ono nefouká furt a větru zatím neporučíme, aby foukal když potřebujeme elektřinu.

Dokud nebude nalezen levný, bezpečný, spolehlivý a dostatečně účinný způsob uložení již vyrobené elektrické energie v řádu TWh, nebudou fofrníky ani fotovoltaika ničím než doplňkem klasických zdrojů, drahým, energií prodražujícím a existujícím jen kvůli politickému a ideologickému protlačování.

L. Novák 21.4.2019 5:14

Re:

Přesně!

J. Lepka 21.4.2019 9:54

Re:

A pak to ještě má další, řekl bych přízemnější potíže možné realizaci. Jednak je to značně nestabilní region, kde by bylo velmi lákavé pokušení odstřihnou ty nevěřící psy malou sabotážičkou, produkce v noci již byla zmíněna a máme tu otázku kardinální, proč se Chamsin jmenuje Chamsin, arabsky Padesát. A věřte, že pískem a prachem zaprášené FV panely toho moc nevyprodukují. Z toho evidentně vyplývá, že p. Schellhuber vyplodil svou představu jen podle mapy a pod vlivem zhoubné ideologie. Asi jako ostatní zelení věrozvěsti.