28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Dluhy nemocnic rostou, pojišťovny drží miliardy

Platy zdravotníků zdravě rostou už třetím rokem, přesto se jejich zástupci sešli s představiteli nemocnic a veřejnost varovali před tím, že chystají protesty, které budou stejně radikální, jako před osmi lety během akce Děkujeme, odcházíme.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Prokop 20.8.2019 20:47

Re: Po revoluci se přeťala kontinuita

co byste pane doktore dělal, kdyby existovala nějaká veterinární zdravotní pojišťovna a ta by Vám určovala cenu práce, resp. by Vám platila "tolik", že by to nepokrylo ani náklady na léčení zvířátek? Např. dnes jsem četl, že karlovarská nemocnice skončila vloni s dluhem cca 272 milionů Kč!!! A to je krajská nemocnice, menší nemocnice jsou takřka všechny v dluhu taky, nemají personál atd atd.

Co se týče přejmenování názvu ministerstva, jste vtipný, to by byl světový unikát mít ministerstvo pro léčení nemocí. Jenom aby si to pak občané- pacienti nespletli a nehrnuli se tam a nechtěli být léčeni, třeba panem mgr. et mgr Vojtěchem...

J. Kulheim 20.8.2019 0:25

Re: odpovědnost zdravotních pojišťoven

Když přijde doktor například k stolářovi, tak je to zhruba tak jak když přije stolář k doktorovi. Doktor má menší vědomosti o tom jak se dělá skříň, než stolář a stolář nemá takové vědomosti jak se léčí např rýma, jak doktor.

K tomu ostatnímu se nedá stručně vyjádřit. Jenom tolik. V primární sféře, kde se dělají prodejné hodnoty, pracuje 30% praceschopmých spoluobčanů. Ti upečoun koláč s kterým se musíme všichni rozdělit. Musí se nějak domluvit. Po dobrém nebo po zlém. Nikdo hhlady umřít nechce. Aby měl někdo břicho nacpané a druhý umíral hlady jer nepravděpodobné. Hospodaření je o stanovení priorit, Špidla by chtěl všechno mít, teď hned i za cenu toho, že si půjde vypůjčit. Tak je to i ve zdravotnictví.

J. Kulheim 19.8.2019 22:52

Re: Pokud dnes platy činí 50% peněz, které jdou do zdravotnictví

Možná příjde doba, kdy naši podnikatelé si dovezou z Německa víc peněz než které si odvezou Němci od nás. Potom to bude fajn. Značnou část peněz, která se bude počítat do HDP Německa odejde k nám. Data OECD za rok 2008 ukazují, že mezi rokem 2000 a 2008 stouply výdaje v mezinárodních dolarech v paritě kupní síly zohledňující rozdíly v kupních cenách v Česku o 81 procent, v Německu o 40 procent a v Rakousku o 38 procent,“ l M. Zámečník.---

Uživatel zdravotní péče má jednu hromádku peněz a zájemců o jeho peníze je mnoho. Pokud mu stát sebere nemůže je utratit. Vyšší pojistné placené zaměstnavatelem než v Česku je z členských zemí OECD pouze ve Francii (42,3 %). Vyšší pojistné než 30 % z hrubé mzdy zaměstnance je ještě v Česku, Maďarsku, Itálii, Švédsku a Belgii. Ve dvou zemích (Dánsku a Novém Zélandu) však dokonce zaměstnavatelé za své zaměstnance žádné pojistné neodvádí.

ad 3 Podle mého názoru nijak jinak nemohl začít. Musel nejprve zjistit jak tyto symbolické částky ovlivní poptávku. Do státní kasy přinesla 5 miliard Kč. Tyto peníze musel stát doplnit z jiných daní. MUDr Julínek odešel, volby vyhrála ČSSD a ve zdravotnictví se hoduje. Na Bulovce jsou dluhy přesahující jednu miliardu a utěšeně rostou. Lékaři chtějí přidat, kdo by nechtěl. Však to někdo zaplatí. Lékaři, kteří chodili diskutovat na Medikal Tribune většinou schvalovali zrušení poplatků i placení hotelových služeb při hospitalizaci.

ad 5 Já si už nemyslím vůbec nic. Moje hlava je na to hloupá. K těm, kteří mají v mozku komunismus přidejte ještě sami sebe. Navíc si tam přidejte ještě dávku pokrouceného kapitalismu, kdy např primář oddělení má ještě doma ordunaci, do které chodí jeho pacienti na kontrolu. Drahá péče zůstane v nemocnici a tam kde nejsou náklady zůstane doma. Nemocnice se topí v dluzích, nemůže investovat do oprav staveb, modernizace přístrojového vybavení. Co je to vlastně za systém? Dal by se nazvat. Vašim penězům je nejlépe na mém účtu.

Z. Rychlý 19.8.2019 22:39

Re: odpovědnost zdravotních pojišťoven

Řemeslník a doktor jsou trochu vzdálená srovnání. Řeknu to jinak s čím byste mohl souhlasit. Váš doktor navrhne možnosti léčby protože tomu na rozdíl od pacienta rozumí, vy s tím půjdete na vaši zdravotní pojišťovnu, ona vám řekne, co pokrývá vaše pojistka a co si doplatíte, protože těm financím na rozdíl od pacienta rozumí. Vy budete buď spokojen, nebo nespokojen a změníte pojišťovnu, nebo se odebéřete ke státnímu bezplatnému ošetření, které vás zařadí do pořadníku. Při čekání se buď dočkáte, nebo ne, a umřete.

Nebo necháme systém jak je teď a uvidí se, jak kvalitně a dlouho to bude fungovat. Zatím to není špatné. Za cenu Trabanta jezdíme v Mercedesu. Zatím nám daňový poplatník platí. Jak dlouho? To ví jen Bůh a Špidla, který o zdrojích asi něco ví. Prý zdroje tu jsou. :-)

J. Kulheim 19.8.2019 22:22

Re: Pokud dnes platy činí 50% peněz, které jdou do zdravotnictví

ad 1 . Ten dfotaz jsem myslel naprosto vážně. Ještě nikdo mi neobjasnil co to vlastně ten úvazek je. Někdo má 0,2 úvazku, někdo má až tři úvazky. Někdo má několik služeb. Někdo nemá žádnou. U nás na okrese meslouží ani jeden praktický lékař. Dochází také ke zmatení pojmů. Lékaři mluví často o přesčasech. Existuje několik pojmů- pracovní směna, práce přesčas, pohotovostní služba a příslužba. Rád bych od vás věděl názor na to jestli se jedná o práci přesčas nebo pohotovostní službu.

ad2 Napsal jsem vám, že když roste HDP memusí růst blahobyt občanů. U nás jsou součástí HDP i peníze podnikatelů z Německa, kteří si svoje peníze odvezou domů a naopak. Miožná příjde doba, kdy naši podnikatelé si dovezou z Německa víc peněz než které si odvezou do HDP HDP ne korespondovat s

M. Prokop 19.8.2019 21:59

Re: Komercni pojisteni

Komerce má jeden problém, některé lidi nepojistí, protože je to prodělečné.

M. Prokop 19.8.2019 21:59

Re: Komercni pojisteni

Ano. Medicare, medicaid.

J. Kulheim 19.8.2019 20:21

Re: Po revoluci se přeťala kontinuita

Jsem zvěrolékař v důchodu. Napsal jsem několik úvodníků, které se týkají zdravotní péče na NP nezávislá diskuse. Dva články otiskly i Zdravotnické noviny. Jeden Veterinární služba a veřejné zdraví, druhý už nevím jaký byl název, navrhl jsem, aby se ministerstvo zdravotníctví se přejmenovalo na ministerstvo pro léčení nemocí. Tady nikdo nemá snahu zlepšit zdravotní stav populace, pouze o léčení nemocí. Zdraví a nemoc jsou dvě různé kategorie i když hranice mezi nimi je velmi křehká.

O. Prokop 19.8.2019 20:18

Re: Pokud dnes platy činí 50% peněz, které jdou do zdravotnictví

ad 1- tedy ne úvazek. ale 2 pracovní smlouvy u jednoho zaměstnavatele, jednu dle zákona.tj. do 416 hodin služeb ročně( ale to by vyčerpal již v dubnu) a druhá na dohodu.

ad 2 - vaši definici neodporuji, ale když ČR se svými ani ne 7% je třetí od konce z krajin OECD, tak to o nečem vypovídá...

ad 3 - no a co, že si platí u zubaře téměř všechno- tak je to i v jiných a bohatších státech. V jiných oborech ale cenu práce diktuje tzv. pojišťovna- přerozdělovna zdravotní daně. Např. za 1 den pobytu v nemocnici( ubytování,. léčení, stravu, práci lékařů, sester, nezdrav. personálu...) přicmrndá méně, než vy zaplatíte ve 3hvězd. pokoji za pouhé přespání.

ad 4- Pokud Julínek chtěl opravdovou reformu, což pochybuji, tak blbě začal se 30 kč poplatečkami- to není reforma. Nic jiného neprosadil ....

ad 5- snad jste si nemyslel. že se budu rozepisovat o detailech... Tak jak to měli udělat v Německu, aby ta transformace neproběhla velmi špatně jak píšete. Hlavní problém v ČR je komunismus v mozcích občanů - voličů - pacientů a u politiků, kteří potřebují jejich hlasy a na to jim zdravotnictví slouží jako nejlepší prostředek- prostě jim lhát.

V. Petr 19.8.2019 20:02

Třetinu výdajů na americké zdravotnictví sežerou

ADVOKÁTI, zastupující pacienty, co se soudí s nemocnicema. Jedou na podíl z vysouzené částky a nabízejí se pacientům, kteří prohrané spory neplatí, zato z případné výhry dají advokátům minimálně třetinu...

J. Jurax 19.8.2019 19:51

Ad zubař - už dnes třeba na plovárně, kde nelze soudit podle oděvu, můžete u starších návštěvníků - tak řekněme nad šedesát - se značnou přesností odhadovat sociální status podle stavu chrupu.

J. Jurax 19.8.2019 19:43

Jojo, platí-li Váš údaj, tak při osmihodinové pracovní době je to 960 Kč denně a při cca 21 pracovních dnech je to omračujících cca 21 000 bruto měsíčně.

Jako bývalý programátor neboli software developer jsem už před čtvrtstoletím měl o dost víc a dnes pravim, že za ty prachy bych ani nezapnul počítač. Ani kdybych dnes byl pět let po absolutoriu inženýrského či magisterského studia VŠ, tedy cca v devětadvaceti třiceti letech.

Tož tak.

O. Kratky 19.8.2019 15:33

Re: Pokud dnes platy činí 50% peněz, které jdou do zdravotnictví

Průměrná mzda lékaře těsně před atestací (která je 5 let po abslutoriu = ?rychlá?) je cca 120,-/hod. Když však spočítáte všchny odpracované hodiny, vyjde relativně vysoká částka.

Tož tak.

J. Rechnovský 19.8.2019 15:28

Re: Po revoluci se přeťala kontinuita

Vystihl jste to velmi přesně pane Kulheime. Palec nahoru!

Jste z oboru?

Z. Koutecký 19.8.2019 15:03

Re: Komercni pojisteni

Je pravda, pane Vrzale, že v USA je medicína na špičkové úrovni, ovšem, kromě prostředků z komerčního pojištění, je nutno připočíst ještě výdaje na zdravotnictví ze státního rozpočtu, které představovaly, např. v roce 2017, 14% HDP USA.

J. Kulheim 19.8.2019 14:45

Re: odpovědnost zdravotních pojišťoven

Každý rozumí něčemu, nikdo nerozumí všemu. Slušný řemeslník nebude někoho natahovat jenom proto, že má větší informace než zákazník. Tak to funguje tam, kde je cena určována na trhu.

Já nechci po nikom nic. Jenom to, aby systém byl průhlednější. Nikde jsem nenapsal o čistě tržním hospodářství.

Problém je v neefektivnosti systýmu. Klient, léklař, lékárník, "pojišťovna", politici, nemají zájem na úsporném chování. Systém je k tomu nemotivuje.

L. Soukal 19.8.2019 14:41

Re: odpovědnost zdravotních pojišťoven

Revizní lékař zjišťuje anomálie ve statistice výkonů a ptá se proč vznikly.

Z. Rychlý 19.8.2019 14:16

Re: odpovědnost zdravotních pojišťoven

To ty "pseudoojišťovny" dělají a dobře. Téměř všechny mají spíše nasysleno, než dluhy.

Problém je u přerozděloven spíše v efektivnosti. Ale co po nich chcete? V čem se vlastně liší jedna od druhé? V drobnostech.

Co se týká rozhodování klienta/pacienta jste úplně vedle. V prostředí svobodného trhu musí zákazník vědět, co kupuje, co mu je nabízeno a za kolik. Pacient z toho ví prd. Do toho musí vstoupit prostředník, což je ve většině věcí revizní lékař, který chápe, o co go.

Dostalo se mi nedávno nějakého stentu. Myslíte, že jsem schopen se svou VŠ technického směru posoudit něco z ekonomiky tohoto zákroku, nebo kvalitu zákroku? Ani ťuk. Naprosto ohromující vybavení a profesionalita. Někde, někdy a v něčem nelze udělat čisté tržní prostředí klient - dodavatel. Tím neříkám, že by se to nemělo hledat a zkoušet. Klient, zákazník však musí dodávané věci rozumět - to psal už A.Smith, to není můj objev.

J. Vrzal 19.8.2019 14:07

Komercni pojisteni

A nebylo by konecne lepsi zrusit verejne zdravotni pojisteni (s vyjimkou pojistencu ze zakona - napr. invalidu) a nechat to na komerci?

Ja jen, ze americke zdravotnictvi je financovano z komercniho zdravotniho pojisteni a co se tyce medicinske vedy, tudiz pokroku v medicine, jedna se o svetovou spicku. Neostiznou pro celou EU.

Komecrni pojistovny si efektivitu ohlidaji.

J. Kulheim 19.8.2019 13:48

Re: Pokud dnes platy činí 50% peněz, které jdou do zdravotnictví

ad 1 Co je tzo úvazek? Jaká je cena práce lékaře nikdo neví. Tu je schopný stanovit pouze trh.

ad 2 HDP nevypovídá o růstu blahobytu společnosti. Neukazuje prosperitu státu. Zahrnuje i peníze, které jdou vlastníkům firem do zahraničí. Podstatně důležitějším ukazatelem je složená daŇuvá kvóta nebo čistý národní produkt.

ad 3 Český pacient si u zubaře platí téměř všechno. Před krátkým časem jste za cenu Trabanta poskytoval službu za cenu Mercedesu. Teď už je to přece jenom lepší.

ad 4 Rakousko je úplně jide než ČR. Změnu systému financování a organizace zdravotní péče, měl rozpracovanou MUDr Julínek. Byli to především zdravotníci, kteří proti změně sdystému ze všech sil bojovali. Hlavní slovo měl MUDr Ráth, MUDr Kubek a ČSSD.

ad 6 Opisovat můžete ve škole. V NDR opsali zákony z NSR a transformace proběhla velmi špatně. Opisovat se nic nedá, v každé zemi jsou jiné podmínky.

J. Kulheim 19.8.2019 13:26

Re: Po revoluci se přeťala kontinuita

Ve zdravotnictví zamrzl socialismus. Všichni naadávají a všem to vyhovuje. Ministerstvo zdravotnictví se stalo jednou z odborových organizací, která nemá žádnou koncepci do budoucna.

Ve zdravotnictví totiž funguje velmi pokřivený a netržní systém, který přímo pobízí k plýtvání. Je způsoben jednak a) asymetrickými informacemi, jednak b) zájmy doktorské a farmaceutické lobby, která má zájem na co největším plýtvání, dále c) pokračujícím postátněním velké části zdravotnictví (socialistické molochy typu Motol) a konečně d) státní regulací, která brání zdravotním pojišťovnám efektivně vykonávat svoji funkci. Všechny tyto faktory se vzájemně prolínají a doplňují.

V. Petr 19.8.2019 13:20

Ale také "Objednám Vás na příští měsíc, protože tento

měsíc mám už limit vyčerpán a přece nechcete, abych dělal zadarmo."

V. Petr 19.8.2019 13:15

Ideální zdravotnictví je v principu NEŘEŠITELNÉ!

Všechny systémy jsou nějakým více méně dobrým či špatným kompromisem. Mimochodem, kdyby pojištění nebylo, mnoho lidí by se k péči nedostalo ale také lékaři, kromě špiček by na tom nevydělali, všichni by se totiž přímými platbami neuživili.

V. Petr 19.8.2019 13:08

Ono je to tak, že z těch 300 hodin by se ve skutečnosti

všude jinde část označila za "pohotovost na pracovišti." Paradoxem je, že tam, kde jde o život tak tomu není...

82000 Kč měsíčně je dost, i když si malá menšina "pracovníků" vydělá žvaněním i víc...

M. Prokop 19.8.2019 11:56

Re: Sorry jako, ale tím rozpuštěním rezerv

U té práce na základě pojištění je ten problém, že někteří lidé by byli prostě nepojistitelní.

Jenže jedině konkurence zajišťuje efektivnost, takže přiznávám, že nevím, jak tohle řešit.

J. Hrdlička 19.8.2019 11:55

Opravdu se stalo.

Lékař: "Víte, paní, já bych vám to vyšetření naordinoval, ale ono to stojí 3000 korun, to by mě pojišťovna hnala."

O. Prokop 19.8.2019 11:14

Re: Pokud dnes platy činí 50% peněz, které jdou do zdravotnictví

1. Když má lékař v jedné nemocnici 2 úvazky, aby byl obelhán Zákoník práce, celkem je tedy 300 hodin měsíčně v práci, zdá se Vám 270 Kč hrubého za hodinu moc?

2. Kdyby se hned zvýšilo do zdravotnictví ze 7 na 9% HDP, tak to by se tam muselo přidat 100 mld Kč a ne pár mld.

3. Když jde do zdravotnictví cca 300 mld Kč celkem, což je asi 1200 Euro na občana na rok, tak je to pořád 3x méně než vedle v Rakousku. Přičemž ceny léků, přístrojů, energií, a dalších vstupů jsou stejné- tržní, ale příjmy jsou 3x nižší.

4. Český pacient má nejnižší spoluúčast v EU- 14%( léky a zuby), vedle v Rakousku je to 25%. Náš pacient za pebníze na Fabii dostává Octavii a často je nespokojen, že nemá Superba.5. U nás je ve zdravotnictví socialismus, při podfinancování a personální devastaci to bude jenom horší.

6. Za všechno mohou politici již od revoluce. Kdyby se pokusili něco udělat, třeba opsat rakouský systém, tak prohrají další volby. Navíc přes strany jako ČSSD a KSČM by to vůbec neprošlo. Po nás potopa.

P. Kubáč 19.8.2019 11:03

Po revoluci se přeťala kontinuita

se "socialistickým zdravotnictvím" a tím se v mnoha oblastech s vaničkou vylilo i dítě. "Nové zdravotnictví" nebylo volný trh ani nemělo dostatek kontroly a zpětných vazeb, což je ideální podhoubí pro bujení mafií. Není náhoda, že všichni oligarchové v Česku , včetně Babiše, vlastní nějakou tu "zdravotnickou divizi".

Teď se státní zpráva snaží tlačit Džina zpátky do lahve, ale proti tlaku všech vykrmených hráčů to jde jen ztěží a často za cenu byrokracie, nad kterou by Bilak kroutil hlavou.

V. Petr 19.8.2019 10:59

Pokud dnes platy činí 50% peněz, které jdou do zdravotnictví

není důvod je zvyšovat ani pro to není prostor. A přes 3000 Euro měsíčně (průměrný plat lékaře u nás je 82000 Kč měsíčně) už nedostane většina lékařů ani když odejdou na západ, kde si např. o nějaké rychlé atestaci mohou nechat jen zdát!

Z. Rychlý 19.8.2019 9:41

Sorry jako, ale tím rozpuštěním rezerv

se vyřeší ta dvě procenta rozdílu? To je mi ale myšlénka.

Ta dvě procenta HDP musí dodat pacienti. Ovšem sypat peníze do současného systému přerozděloven zdravotní daně nedává smysl - jediné řešení vidím v tzv. nemocničních pokladnách zdravotních POJIŠŤOVEN pracujících na základě pojištění, ne přerozdělování vybrané daně. Přerozdělování zvládne klidně jedna všeobecná pseudopojišťovna.

Dvě procenta od pacientů je ovšem sochorem v rukách socanů, kteří to železo vrazí do každého soukolí, které by mohlo posílit financování zdravotníků. Státe, zaplať všechno přes naše rovnostářské přerozdělovny - to je cesta, která časem narazí na daňové limity. Kromě jiného - neposiluje zodpovědnost jedince za své zdraví.