27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

ÚVAHA: Jásáme při kopání vlastního hrobu

I když si to možná ani neuvědomujeme, nebo jen nepřipouštíme, kosmonautika vždy byla a stále je do značné míry součástí národních politik jednotlivých států. Jakousi jejich výkladní skříní. A to je jeden z důvodů, proč jsou na kosmický výzkum a s tím související experimenty vynakládány vládami technicky vyspělých zemí ročně bilióny dolarů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 4.6.2020 8:47

Doposud na planetě Země byl a ještě s části je život založený na praktické přírodní "zelené dohodě" o produkční rovnováze vazeb bioaktivních prvků mezi fotosyntetizujícími producenty a destruenty kteří s pomocí dodávek sluneční energie zvyšovali recyklováním uspořádanost systému a tím vytvářeli podmínky i pro hominidy.

Pak ale přišel příliš chamtivý člověk kterému bylo včechno málo. Např. doposud nedotknutelné zásoby surovin pod povrchem začal jednostranně destruovat tempem milionkrát větším jak vznikaly a produkovat přitom hlavně nerecyklovatelnosti.

Faktické rabování si ospravedlnoval budoucími technologiemi které jednou zas vše napraví. zůstalo ale převážně u předsevzetí.

Tento nyní zbohatlý velkodlužník dlužník jež nemá v geohistrii planety obdoby se paradoxně (byt s hecem) arogantně domnívá, že nejleším místem pro život jsou mrtvé pustiny. Často přitom zapomíná, že sám je fakticky jen nastavbou systému který už se ale začíná hroutit.

J. Pankovic 4.6.2020 8:46

Tak, konečně se nám odkopal! Za špatné životní prostředí může... demokracie! Jenom vláda zelených magorů může spasit planetu!!!

P. Staronový 4.6.2020 8:44

Jeden byvší soustolovník taky po několika pivech tvrdil, že vše se zlepší, pokud budeme volit čestné a poctivé lidi.

Problém je jen v tom, jak je najít, přemluvit ke kandidatuře a zvolit.

Ergo kladívko, v praxi je to neproveditelné, stejně jako vaši "ti správní politici".

Pokud už někdo takový existuje, není zvolen, protože nemůže naslibovat hory i doly.

R. Tichý 4.6.2020 7:22

Nejlepsim mistem pro realizaci "new green deal" jsou Mesic a Mars.

P. Victorin 4.6.2020 7:00

Autor, plně v duchu svého "slavného příjmení", jehož nositelem byl příkladný "internacionalista", soudruh doktor Gustáv Husák, absurdně propaguje jakési "globální sociální inženýrství", spočívající v tom, že "kdosi, autorem blíže neurčený", avšak "globálně kompetentní", by měl okamžitě zastavit, zejména v USA prováděný kosmický výzkum a s ním související praktické astronautické projekty, a místo toho přimět vědce celého světa ihned započít pilný výzkum mořských hlubin...

Myšlenka má sice jakousi logiku, ale kdo by měl v celosvětovém měřítku vědcům nařizovat, co zkoumat a soukromým mecenášům, jaké projekty financovat, autor raději ani náznakem nedomýšlí, protože při pokusu o opak, pokud disponuje zdravým úsudkem, by nutně dospěl k poznání, že hlásá nesmysly...

P. Rada 4.6.2020 5:30

Politická volba je v úhrnu pravidelně o realizaci projekce emotivity většiny ve společnosti na jedince.

Demokracie takto ideově řízená proto převážně nyvozuje upřednostnování momentálních často populistických prvků před dlouhodobými cíly.

V realitě si pak lidé rádi odhlasují zákony společenské které jsou dlouhodobě až v přímém rozporu se zákony přírodními - což nutně postupně vede až k systémovému kolapsu.

I. Pávek 4.6.2020 5:16

Článek přesně popisuje mé současné vnímání kosmonautiky.

A že autor článku ,,nenastiňuje potřebné efektivní řešení"? Ale nastiňuje. Je třeba jen zvolit ty správné politiky, kteří si to kopání vlastního hrobu lidstva uvědomují.

K. Pavlik 4.6.2020 2:53

Ono se to jiz dnes plati z americkych dani.

P. Rada 4.6.2020 1:12

S obsahem autorovy poslední věty souhlasím.

Problém celého textu předtím ale tkví v tom, že potřebné "efektivní řešení existence..." nikde nenastinuje.

Věří tedy, že jen jiná dislokace prostředků států by sama o sobě vyřešila dlouhodobě narůstající problémy překračování planetárních mezí?

(http://www.enviwiki.cz/wiki/Planet%C3%A1rn%C3%AD_meze)

P. Hatina 4.6.2020 0:42

Zajímavá úvaha. "Naštěstí" v tomto případě si tuto vesmírnou libůstku platí ze svého podnikatel pan Musk. A mediální oslava nad"návratem USA mezi kosmické velmoc" má tedy čistě rétorický charakter. Ostatně, ono to platí i naopak, i pan Musk zatím jen recykluje vyvinuté a odzkoušené technologie NASA, zaplacené už pradávno z peněz amerických daňových poplatníků..

Uvidíme, za možná 10 let, až začně s něčím ještě skutečně průkopnickým a neodzkoušeným, co od začátku sliboval (třeba ten výlet na Mars), zda i na to ještě bude mít, nebo se bude dožadovat "jménem amerického lidu", aby se to zacvakalo z daní toho lidu..