Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

SVĚT: Je udržitelnost udržitelná?

Není dne ni hodiny, aby na nás termín „udržitelnost“ v různých podobách někde nevykoukl - většinou tehdy, když je potřeba nějakou lidskou činnost cíleně hodnotit a ovlivňovat. V poslední době o něm slyšíme hlavně v souvislosti s antifosilním zákonem či diskusí nad ratifikaci pařížské klimatické dohody.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KK

10. 2. 2017 19:21
Nejlepší a skutečně fungující ochrana přírody

a tím i lidstva, je jeho redukce na půl miliardy.

0 0
možnosti
VV

10. 2. 2017 19:12
S tim nemuzu nez souhlasit

Ta idea 'udrzitelnosti' neni nic jineho, nez prostredek, nebo lepe, idea levice, kolektivistu, jak ziskat moc nad tou rozumejsi, zivota schopnejsi casti lidstva, tedy lidove receno, jak se jim dostat na kobylku.

Udrzitelnost je idea katastrofickych mentalit kolektivistickeho razeni. Je to mysleni lidi, kteri na tomto svete v principu prezivaji jen, nebo hlavne jen, skrze jine, skrze usili jinych, tedy z druhe ruky, z cehoz pro ne prameni perenialni zivotni nejistota a katastroficky nahled na svet.

Ta zakladni zivotni nejistota je vede k co nejvetsimu ziskavani moci nad temi kteri dokazi svuj zivot zit tak rikajic, z prvni ruky, kteri druhe potrebuji jen ke spolupraci, ale nejsou na nich principalne zavisli. Druha stranka teto zivotni zavislosti je pak nenavist vuci tem schopnejsim a snaha branit jim v rozvoji, v rozletu.

Kdyby Zapadni svet nekoketoval s kolektivismem toho, ci onoho druhu prakticky po celou dobu trvani te nasi civilizace, uz davno bychom nepalili uhli na ziskavani energie, uz davno bychom netezili drevo jako dnes, uz davno... Vzdyt je nad slunce jasne, ze cim primitivnejsi kultura, tim vice bezohledne se k tomu prirodnimu prostredi chova - a bohuzel dnes ma k tomu technicke prostredky, ktere jim pomylene poskytla nase civilizace a na ktere by ony samy nemely zadny narok. Napriklad sejkove, kteri donedavna jezdili na velbloudech by bez nas, bez nasi technologie a jejiho dodani az do jejich pouste, nikdy nebyli tam, kde dnes jsou. A lid zaostaleho sveta by se nemohl mnozit jako zvirata, protoze podminky k tomu jsme jim pomylene dodali my, nasi pomylenou pomoci jsme v te jejich zaostale kulture vytvorili zivotni nerovnovahu.

0 0
možnosti
KK

10. 2. 2017 19:24
Re: S tim nemuzu nez souhlasit

V podstatě spohlas.

"A lid zaostaleho sveta by se nemohl mnozit jako zvirata," a jak se mají zvířátka jinak množit ?

0 0
možnosti
PR

P. Rudolf

10. 2. 2017 18:33
Ttak tohle může napsat

jedině nefalšovaný kykinoid:

"Pojem udržitelný rozvoj je obecně pojem statický, neuznávající pokrok a technický rozvoj a vězící v limitech planety Země."

0 0
možnosti
PM

P. Mach

10. 2. 2017 18:49
Re: Ttak tohle může napsat

Copak, fakta vám nejdou pod čumák?

0 0
možnosti
OD

O. Dvořák

10. 2. 2017 15:30
Pane...

nejste vy ODSák (to byla řečnická otázka, vím, že jste).

0 0
možnosti
PH

P. Han

10. 2. 2017 15:55
Re: Pane...

K článku nemáte nic? Pardon, taky řečnická otázka.

0 0
možnosti
KZ

K. Zelený

10. 2. 2017 14:25
Nevím, v čem je autor vzdělán a v čem je zběhlý,

ale minimálně ve čtení a chápaní psaného jeví jisté nedostatky. Koncept – česky pojem – udržitelného rozvoje není ani statický, ani dynamický, je to zásada. Zásada, kterou se řídí rozumní lidé – žít tak, abych se nedostal do nedostatku. V člověčím měřítku to znamená nespotřebovávat víc, než co můžu zaplatit, nešpinit své prostředí víc, než můžu uklidit a neškodit svému okolí tolik, aby se v něm nedalo žít. V měřítku společnosti – počínaje rodinou přes obec, stát až po lidstvo je to furt to samý, akorát se to na každém vyšším stupni hůř sleduje, prosazuje a koriguje.

Vědecký a technický pokrok s tím má co dělat to, že faktické meze trvale udržitelného růstu posunuje, ať už ve smyslu komfortu žití, nebo mění meze časové a populační.

Dělat ze zásady, která byla, je a bude sine qua non existence lidstva politikum, je hloupost.

0 0
možnosti
BR

10. 2. 2017 18:51
Re: Nevím, v čem je autor vzdělán a v čem je zběhlý,

Každá, dnes nevyužitelná "látka" v naší přírodě se v případě potřeby stane užitečnou surovinou v nových technologiích (např. prakticky nevyčerpatelným zdrojem energie při jaderných přeměnách jejích atomů) nemluvě o tom, že budeme stále více využívat kosmický prostor v okolí Země ... a proto je na hloupými proroctvími zesměšněné a neobhajitelné zásadě "udržitelného růstu" zajímavé jenom to, proč je stále politicky prosazována!

Jde o pokus "nové" levice ovládnout vývoj celého světa, o její nenávist k občanským právům, protože zajišťují občanům jejich částečnou nezávislost na vládě.

Pokus, projevující se pavědeckou nenávistí k atomovým elektrárnám, ke geneticky modifikovaným plodinám..., které je usvědčují z omylu!

Jde o pokus, který umožnil již téměř vymýcené malárii zabít zatím cca 100 000 000 lidí (zákaz DDT), vyvolal největší pandemii nedostatku vitaminu D v dějinách lidstva (lži o důsledcích "ozonové díry"), pokus zabíjející neospravedlnitelnou úzkostí, kterou vyvolává...

0 0
možnosti
CH

C. Hulka

10. 2. 2017 14:20
Jj, římský klub byli ti originální

zelení vyžírkové.

0 0
možnosti
FK

10. 2. 2017 12:38
Udržitelný nebo neudržitelný rozvoj,

debata naprosto zbytečná. Ti, co mají přírodovědné vzdělání, jasně chápou smysl "udržitelný", a samozřejmě, nikoliv navěky věků. Sedlák si také nezlikvidoval ornou půdu hloupými zásahy, protože musel být z něčeho dlouhodobě živ. A myslel i na další generace. Ti, co tomu nerozumí a chápou to ideologicky, těm nemá smysl cokoliv vysvětlovat a je nutné je zbavit vlivu.

0 0
možnosti
ZL

Z. Lapil

10. 2. 2017 14:17
Re: Udržitelný nebo neudržitelný rozvoj,

Debata možná zbytečná je, osvěta nikoliv.

0 0
možnosti
PU

10. 2. 2017 11:30
Jsou věci, o kterých se nedá hlasovat

Třeba přírodní zákony. Nebo ekonomická výhodnost cest na Měsíc.

Ať už v tomto smětu dosáhneme jakýchkoli úspěchů, obávám se, že minimálně v tomto století se naprostá většina z nás bude muset spokojit s planetou Zemí.

0 0
možnosti
ZL

Z. Lapil

10. 2. 2017 14:15
Re: Jsou věci, o kterých se nedá hlasovat

Výlet na Měsíc je samozřejmě drahá sranda a už vůbec ještě dlouho nepůjde o stěhování, koneckonců k udržení populace na současných hodnotách by bylo třeba vyexpedovat skoro 100 000 000 miliónů lidí ročně (1% ze 7 miliard je 70 mil.). Určitě ale jde o suroviny (jednodušeji možná z asteroidů než z Měsíce), v první fázi samozřejmě ty extra drahé. Tuším do polovodičů má něco rychle dojít, snad germanium? Nezkoušejte mě, prosím.

A slušné divy se dají dosáhnout technologiemi ve stavu beztíže, přičemž doprava dílů na oběžnou dráhu a jejich smontování je dnes samozřejmě technologie extra drahá, ale celkem rutinně zvládnutá. Teď jsem se dokonce dočetl, že existují funkční prototypy 3D tiskáren pro stav bez tíže, takže cena technologického vybavení se připravuje na cestu dolů.

0 0
možnosti
MS

10. 2. 2017 10:38
Za jedna!

0 0
možnosti
DH

D. Habina

10. 2. 2017 10:25
CHYTRÉ HLAVY !

Kde jsou ? Proč už se dávno nesešel expertní tým složený ze zástupců demokratických zemí, který by definoval souhrn opatření , kterých by se měli vlády demokratických zemí, snažit dosáhnout ! A to ve všech oblastech života. Nic by nebylo nařizováno, ale bylo by měřítko toho nakolik jsou dané země vyspělé ! Dle mého názoru není vyspělost lidské společnosti určována technickým pokrokem, ani mírou svobody nebo demokracie, ale především tím, jak efektivně dokáže reagovat na hrozby a především problémy, které rozvoji společnosti brání. Nejsmutnější na tom je, že lidstvo už dávno má zdroje i prostředky na to, aby udělalo život na této planetě bez válek, bez násilí, bez chudoby a bez znečišťování životního prostředí.

0 0
možnosti
OU

10. 2. 2017 10:44
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz