Sobota 14. září 2024, svátek má Radka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

SVĚT: Čipový hladomor

Na trhu je nedostatek počítačových čipů. Na rozdíl od toaletního papíru nelze úplně snadno zvýšit jejich výrobu. Co s tím?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MP

Kdo by chtěl předzásobit komponentami, které rychle zastarávají?

Takovou hovadinu by mohl udělat snad jen ekonom nebo filozof. Nikoliv inženýr, který rozumí technologickému vývoji.

0 0
možnosti
Foto

Někdo z praxe, na rozdíl od vlastníka diplomu nejlepšího mladého zlepšovatele (designéra) .

0 0
možnosti
JP

Nejsou-li čipy, pak proč nevyrábět verzi bč (bez čipů) s výbavou a ovládáním z roku 2000? taky by se to -za menší peníz-prodalo doma.

0 0
možnosti
Foto

To by přemoudrá EUnie nepřenesla přes srdce (plné nenažraných úředníků).

0 0
možnosti
ZL

Z17d66e56n28ě22k 43L40a30x19a

11. 5. 2021 15:27

Měl by tam jet "Thaiwanec" Vystrčil, ten by je určitě přivezl...

0 0
možnosti
IP

I73v51a64n 95P21o12l71á27k

11. 5. 2021 13:44

No, když někdo jde jen a jen za optimalizací zisku, nutně tím snižuje odolnost své firmy proti nenadálým událostem, jako je výpadek dodávek nějaké komponenty.

Když jsem já před 50 lety navrhoval IO, bylo v USA pravidlo, že armáda nepoužije žádnou součástku, ke které neexistují alespoň dva nezávislí výrobci. A tak vrcholné firmy na součástky rády přenechávaly know how i technologii nějakým spřízněným firmám, třeba v Kanadě a pod.

0 0
možnosti
JK

Očekával bych, že automobilku zastaví nedostatek ojnic, pístů nebo ložisek. Proč si proboha musím k dopravnímu protředku nuceně kupovat i počítač, mobil a herní konzolu? Proč když zkoroduje kontakt na světlo (protože místo pérového bronzu je z hřebíkové oceli trochu posmrkané zinkem) musím místo levné objímky kupovat jakousi děsivou základní desku s tištěnými spoji na všechna světla za šílené prachy?

0 0
možnosti
EP

Někteří lidi si libují v těchto věcech. Snad vůbec neví jak vyměnit žárovku u auta a že se pro takovou prkotinu musí jezdit do servisu považují za normální. Taky ty ceny asi považují za normální. To je ta pokřivenost dnešního světa. Třeba dnes se ruší telefonní sítě 2G které používají mobilní telefony k hovorům. Že prý jsou pomalé. Přitom to používá na miliony lidí. Nutí lidi aby si museli koupit nový mobil pro rychlejší síť. Tento pochybný obchod, okrádání, se děle pod pozlátkem pokroku ve všem.

0 0
možnosti
Foto

Dědkové čipaři, nechte to trhu... :-)

Nápady, že je to třeba řešit přes politiky EU apod., je 30 let zpoždění myšlení.

0 0
možnosti
LN

Jasně že je to nutné. "Politiky EU" nakopat do pudele a zastavit zelené šílenství, které požírá zcela nesmyslně astronomické množství peněz. Ty mohly být investovány do technologického rozvoje. Takhle je EU jen ukázkou koncentrace socialistické blbosti ve vedení směřujícím k totalitě...

0 0
možnosti
JD

J55i59r44i 73D51o75b43r64ý

11. 5. 2021 11:01

Co me desi je zavislost modernich zbarni na tech stejnych chipech (ani ne tak konkretni typ, to si strategove hlidaji, ale oboru jako celku). Ani ne protoze bych nejakou valku chtel, ale vytvari to stav, kdy nektere zeme sveta ani nebudou schopne valcit (protoze zavislost na soucastkach dodanych protivnikem).

To by byla skvela zprava, kdyby to platilo pro vsechny a nebyl by schopny valcit vlastne nikdo. Jenze ...

0 0
možnosti
RL

No, muslimáci se bez toho obejdou docela dobře. Kalašnikov stačí... ;-)

0 0
možnosti
VC

Důležité téma a podstatu v první části článku pan Kelichbar zachytil dobře. Ano, je nedostatek polovodičů. Ano nejmodernější technologie 7nm a přicházející 2nm dělá jen pár výrobců. Zajímavá je myšlenka že i kvůli TSMC se Čína naváží do Tajwanu a Taiwan zase spoléhá že si je USA nenechá obsadit. Protože jsem se o problematiku zajímal, dál bych jindy skvělého pan Kelichbara tentokrát poopravil

1)Technologickou špičkou je skutčně pár výrobců TSMC, Samsung a pak Intel. Týká se to ale předeším té nejmodernější technologie s největším zmenšením. Jinak ještě je Global Foundries a další co dělají i poměrně vyspělé technologie

2) Automobilové čipy však většinou nejsou na 7nm ale většina na 90nm dnes 50 nm a je i spousta analogových čipů (ty třeba dělá bývalá Tesla Rožnov dodnes). Největší integrace se používá u grafických karet a procesorů do počítačů a notebooků. Nevím které čipy dnes třeba Škodě schází ale nemyslím, že 7nm procesory. Ty by snad byly jen do "autopolotů".

3) Ty čipy s nižší integrací se ještě ve světě vyrábí, ale ve starších továrnách a třeba pouzdření už nedělá jen Samsung nebo TSMC. Takže dnes je právě doba kdyby se mělo udělat vše pro přesun části výroby polovodičů na Západ. Ještě lze poměrně rychle zajistit soběstačnost, ale musela by být vůle.

4) Intel vyrábí v USA i Irsku takže ty šroubky asi neschází

5) Zdaleka si nemyslím, že je dobře, že se vyrábí v Číně a jen potřebují na něco USA. Číňané pracují na tom aby USA nepotřebovaly a je nutné aby Západ pracoval na tom aby nepotřeboval Čínu! V tom se hodně zaspalo a jakkoliv jsou v Evropě určité iniciativy, víme, jak to s EU chodí. Kupodivu už EU takové setkání s TSMC, Samsungem a Intelem v dubnu zorganizovala, ale těm prvním se do Evropy moc nechce.

0 0
možnosti
VC

A ještě si rýpnu do Klause a jiných zkostnatělých dinosaurů. Pravicová konkurence je vždy potřeba, ale nevyřeší vše, hlavně ne strategické nebezpečí.

Čipy se v Evropě tak levně jako v Asii zatím dělat nedají, proto se všechny fabriky vystěhovaly. Přesto by se dělat měly 1) Jednak z důvodu výpadků politických, válečných nebo i přírodních 2) Civilizace která má nejvyspělejší technologie vládne světu. Finance vládnou světu taky ale přelévají se do technologicky vyspělých částí světa. Korea třea Samsung celkem dobře podporuje. Čína podporuje SMIC. Evropa bez tlaků státního aparátu na výrobu čipů v Evropě nemá šanci.

A ještě k tomu že Čína nemá vyspělou továrnu na čipy. Co takhle SMIC jehož velikost se přibližuje TSMC a technologicky rostou? Nevidím důvod aby řekněme do 10 let TSMC nedohnali. Tím spíš když si někdo myslí že je . Co se týká velmocenských vztahů. Jasně z obchodního hlediska by mohlo napadení TajWanu být problém. Jenže pan Kelichbar podceňuje, 6e jsou to komou3i a ti nejednají vždy logicky a že velká část výroby a know how TSMC už v Číně je. Teď ješt TajWan asi neobsadí. Ale brzy už to nebude problém.

Řešení bohužel nemá ani pan Klaus, a Zelení progresivisti a Piráti už vůbec ne!

0 0
možnosti
MV

Jinými slovy, globalizace je fajn, ale umět si to vyrobit sám nebo alespoň ve spolupráci se spolehlivými kamarády, je ještě o moc lepší. So geht das.

0 0
možnosti
Foto

Tak by snad přemoudrá EUnie mohla přestat házet výrobcům pod nohy klacky všeliké, administrativní, sociální, zelené, ...

Jenže to by soudružky a soudruzi v Bruseli přišli o chleba.

0 0
možnosti
MP

Hlavní dnešní problém s čipy není ve způsobu řízení "Just in Time (JIT)".

Hlavní problémem jsou dopady mizerného minulého ekonomického řízení firem. Tzn. náboženské uctívání ukazatele ROA (návratnost aktiv), který nutil americké manažery vyvést svá aktiva (tzn. i výrobu čipů) do rozvojových zemí.

0 0
možnosti
Foto

Ve vašem případě jsou hlavními problémy diplom nejlepšího mladého zlepšovatele (designéra), absolutní neznalost ekonomie a vztek na Zlatušku. :-P

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz