14.7.2020 | Svátek má Karolína


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Platit za Itálii? To by Češi dopadli...

Mezinárodní měnový fond v dubnu vydal prognózu ekonomického růstu pro rok 2020. Je asi nesmysl diskutovat, zda se česká ekonomika propadne o 6,5 nebo 6,4 procent, nicméně vypovídající hodnotu má srovnání prognóz pro jednotlivé země. Potvrdilo se, že eurozóna je příliš propojená – když chytne virus jedna země, „promoří“ se ihned i ty ostatní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Mach 7.5.2020 17:46

Paní Lipovská jen prokazuje absenci ekonomických znalostí a zkušeností. Přirovnání zadluženého státu k opilci, který si chce půjčit, je demagogie. Stát, ať je v jakémkoli stavu, tak své dluhy splácí, což se během ekonomické krize ukázalo na případě Řecka. Opilec nesplatí, a tak ho zavřou, nebo si to s ním jeho ručitel vyřídí. Ručení za eurobondy ve skutečnosti tak nebezpečné není.

J. Kanioková 7.5.2020 18:48

"Absence ekonomických znalostí a zkušeností" ???

P r o b o h a - paranoia ?

V. Petr 7.5.2020 19:00

Speciálně Řecko se v 19 století stalo předmětem bojkotu, protože své dluhy nesplácelo!

A jak dopadli ti, co si kupovali dluhopisy carského Ruska je všeobecně známo!

Představa že státy platí své dluhy je vskutku fantastická, toto jsem si nemyslel, ani když mě bylo 15...

V. Petr 7.5.2020 19:03

A vlastně (nejen) Kypr byl celkem nedávno donucen odpustit Řecku velkou část dluhů. Protože následně hrozil krach tamních bank, zkonfiskoval NA PŘÍKAZ EU vklady zahraničních klientů...

D. Mach 7.5.2020 19:47

Bylo to jinak a doporučuji k pročtení článek, který možná odráží váš pohled na tento problém. Kyperské banky držely velkou část řeckých dluhopisů, které byly tou dobou prakticky bezcenné, a potřeboval nutně půjčku k udržení solventnosti svých bank. Mezinárodní měnový fond (nikoli EU, jak omylem píšete) nutil Kypr odpustit Řecku část dluhů. Státy EU (ty nezadlužené) byly většinou proti.

A jinak Slovensko, Slovinsko a řada dalších malých států již platilo v době krize eurem, ale na dluhy Řecka, Itálie, Portugalska nebo Irska nikterak nedoplácely. V rámci eurozóny se přece jen udržela dohoda na podpoře zadlužených zemí v takové míře, že ji neplatily jednotlivé země přímo, jen ručily za půjčky prostřednictvím ECB.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/1963289/odpustit-recku-tak-vysokou-cast-dluhu-bylo-tragickou-chybou-a-pricinou-soucasne-neduvery-trhu-rika-kypersky-clen-vedeni-ecb.html