24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

REALITA: Hospodářský růst jde do kopru

Odchod velkých firem z české ekonomiky, ale vlastně i z dalších evropských zemí, bude tedy pokračovat. Již to je statisticky měřitelné na poklesu exportu evropských zemích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Moravec 5.3.2024 11:59

A je to nutné?

F. Kusák 5.3.2024 8:28

No, upřímně, už ty věci začínají jít tak nějak mimo mně. Ne, že by mě to neštvalo, ale nic s tím neudělám. Ta fanatická posedlost podnikat po pádu Husákova tupého režimu se vytratila a lidé (tedy většina) získali přesvědčení, že prosperita přijde automaticky. My, kdo jsme zasvětili život podnikání víme, jak naivní jsou to iluze a kolik námahy a nezdaru stojí za jediným úspěchem. Jak bude Evropa vypadat včetně naší země, mají v rukou generace Evropanů, kteří to mohou nějak ovlivnit. Ale nikoliv žvanením, ale tvrdou práci a posedlostí úspěchem. To je obecný návod, nic jiného nepřichází v úvahu.

P. Čech 5.3.2024 8:59

Ono to začalo již v roce 1990. Pojem "podnikatel" dostal od novinářů a politiků prazvláštní význam v ČSFR. Každý člověk, který nebyl v zaměstnaneckém poměru a živil se prací stal se ihned "podnikatelem". Pamatuji se dobře jak média neustále informovala o "podnikateli" na Václavském náměstí, který se živil cíděním bot cizincům. To byl jeden z prvních českých "podnikatelů". A zčásti to platí dodnes. Každý živnostník je pro novináře "podnikatelem". Jakou škodu to natropí v myslích lidí je nabíledni. A zase za to mohou ti novináři.

L. Peleška 5.3.2024 8:18

Ekonomický model Západu se vyvíjel několik století, zničili jsme si ho (nechali jsme aktivisty, tedy levicové revolucionáře ) ho zničit během několika desítel let. Oxid uhličitý se podílí jako hlavní složka na produkci masy potravin. Dnes už nepřímo útočí i na zemědělství. Prodražují hnojiva, omezují chemikálie, které umožňují rekordní výnosy, útočí n a prdící krávy ( to je překvapení!), inu dobrotrusové v plné nahotě! Zemědělci se vzpouzí?! Jsou tak zvyklí. Jenže aktivisté bez odpovědnosti prudí a politici bez vize a odpovědnosti ustupují. Prostě: "Na podzim nezaseju, na jaře prodám kravku?

P. Rada 5.3.2024 8:54

Ekonomický model sám ničíte tím, že zde plácáte podobně jak aktivista bez odpovědnosti.

Odkdy je pro Vás Oxid uhličitý hlavní složkou potravy? Odkdy a komu vadí prdění krav?

Není to spíše tak, že CO2 je hlavní složkou externalit a že krávy a další přežvýkavci produkuj metan s 95% hubou?

Za předvedeného stavu vědění o světě raději opravdu nesejte a ani nechovejte zvířata.

L. Novák 5.3.2024 8:59

DEMENTNÍ BLÁBOLY KOMUNISTICKÉHO K;-OKOTA "Rada"...Rv!!

P. Čech 5.3.2024 9:20

Nevím zda pan Rada byl či nebyl komunistou. Jeho příspěvky však jistý smysl nepostrádají. Rozhodně ovšem diskutuje, t.j. předkládá konkrétní argumenty. Tedy něco, co Vy ve svém "mozečku" nemáte. Umíte jen nadávat a to do slušné diskuse rozhodně nepatří.

L. Novák 5.3.2024 9:23

Klidně si vytrubujte nesmysly dál. Máme přece svobodu projevu... :-P

R. Langer 5.3.2024 12:03

Žádné argumenty NEPŘEDKLÁDÁ, ON LŽE! LŽE, JAKO KDYŽ RUDÉ PRÁVO TISKNE! ;-€

F. Navrátil 5.3.2024 7:28

Na útěk firem z České republiky se vedle zhoršených ekonomických a regulačních podmínek podnikání podílí významně i nestabilita právního prostředí. Celý pomalý, neschopný a chaotický soudní systém je kalnou vodou pro predátory, kteří nepodnikají, nevytvářejí hodnoty, ale likvidují a vydírají vyhlédnuté oběti. Ostatně justiční ryba smrdí od hlavy. Baxova parta, která si říká ústavní soud a přitom nemá se soudem a ústavou nic společného, posvětila okradení důchodců s odůvodněním, že je tak třeba zaplácat díry ve státním rozpočtu vyvrtané neschopnou fialovou vládou.

P. Diviš 5.3.2024 7:49

Na rozdíl od pí Šichtařové matláte věci nesouvisející. Díry do penzijního systému vrtá demografie, ne současná vláda, ta se to jen snaží řešit.

L. Novák 5.3.2024 8:33

Ztrácíte čas s dementním idiotem...

P. Čech 5.3.2024 9:43

Nemá žádný logický smysl řešit neřešitelné.Ten důchodový systém totiž nelze reformovat. Pojem "reforma" znamená totiž nejen "změna", ale z m ě n a k l e p š í m u . To, co ve věci předvádí současná vláda není ani jen "změna", ale změna k horšímu. Máte pravdu v tom, že "díry do systému vrhá demografie. Ovšem nejen demografie. Také se na věci nemalou měrou podepisuje zvyšující se věk dožití obyvatel. celý systém byl vytvořen v době, kdy rodina měla cca 5-6 dětí a věk dožití byl 56 let. Za akových okolností celý systém efektivně fungoval. Doba se však zásadně změnila. Dnes má rodina v průměru 1,8 dítěte a věk dožití se blíží 80 letům. Za takových podmínek tento důchodový systém nefunguje a žádnou skutečnou reformu provést nelze. Je možno ješdiné Systém p o s t u p n ě zrušit a pokud se někomu podaří vymyslet systém naprosto jiný a efektivní, tento zavést. Je však možno žít i bez takového systému. Lidé bez státního důchodového systému žili více či méně spokojeně desetitisíce let a takový systém jim nechyběl.

L. Žaloudek 5.3.2024 17:49

Njn, pěšky jako za vozem: když měli lidé 6 dětí a umírali v 60, tak důchod nepotřebovali...

P. Čech 5.3.2024 9:29

Máte pravdu, pane Navrátile. To, o čem však píšete, není příčinou, ale důsledkem. Příčinou je náš nedemokratický politický systém, vycházející z reálného socialismu, podepřeném nemálen anarchistických zásad. Politici a novináři tomu říkají "demokracie". Se skutečnou demokracií to však nemá téměř nic společného. Tedy kromě jisté míry svobody, která na mnoha místech ovšem spíše škodí (svoboda slova u novinářů), protože je zneužívána. Je nutno si už konečně uvědomit, že systém, založený na zásadách "chytré" horákyně nemůže nikde efektivně fungovat. Je to jen a jen pohádka, sice umně ale přece jen naroubovaná na socialistické zásady řízení. A v tom to všechno vězí. V hlouposti důvěřivých lidí, kteří něčemu takovému jsou ochotni uvěřit.

Z. Žabička 5.3.2024 7:27

Sláva, zničíme CO2, rostliny přestanou růst a potomci zemřou hlady. Ať žije Net Zero a jiné zelené bláboly. Vždyť zachráníme planetu. Babičky říkaly: Horko tě nezabije, zabije tě zima. Místo abychom řešili jak žít v horku a ušetřit vodu (jak to dělají v Izraeli), tak bojujeme s větrnými mlýny. Zatím žijeme z toho co vyrobili předkové, noví politologové potírají matematiku a fyziku. Budou se celá pokolení živit politickou geografií jako před lety marxismem.

J. Gottlieb 5.3.2024 7:36

R^

M. Kanda 5.3.2024 7:25

Česko má v celé Evropě nejvyšší spotřebu emergií na osobu a právě tady je jádro problému. A můžou za to především firmy.

Vysoká poptávka zvyšuje cenu. Šéfové firem to nevědí? Ať místo nářků zapracují na úspornějších technologiích a bude po problému.

Z. Žabička 5.3.2024 7:31

No však vymístíme průmysl a snížíme spotřebu, až na internet s bitkoiny, který žere víc než výroba. Budeme ležet na louce a papat vzduch, krávy zakážeme, možná se zvedne produkce potemníků.

L. Novák 5.3.2024 8:35

;-) R^ EU

P. Diviš 5.3.2024 7:50

Máte na mysli nechat výroby a živit se kecáním?

R. Tichý 5.3.2024 7:24

To se budou dnesni svazaci za 10 let divit. Budou se za praci stehovat do Ciny nebo Pakistanu.

J. Novak 5.3.2024 7:06

To je na idioty z vlady moc slozite.

L. Harvánek 5.3.2024 6:23

O automobilkávh v Kolíně a Nošovicích se jednalo v době, kdy v čele vlád stáli Klaus a Zeman. Kteří přitom rozhlašovali, jak pilně se starají o rozvoj české ekonomiky. Když připustíme, že i nově vyrobené automobily mají omezenou životnost a musí být časem nahrazeny novými, byl rozsah výroby poněkud nadhodnocený. Přitom se samozřejmě počítalo s exportem a také s tím, že výroba pomůže snížit průměrné stáří aut na našich silnicích. Nestalo se skoro ani jedno a důkazem jsou plné odstavné plochy vyrobených a neprodaných aut. A platy českých zaměstnanců stále nejsou tak vysoké, aby si každých deset let mohli pořídit nové auto a tím zvýšit jejich odbyt. Takže ono by ke snížení výroby stejně došlo i při nižších cenách energií. Přitom mě vůbec nenapadá něco smysluplného, co by mohlo výkon naší ekonomiky zvýšit, aby bylo možné financovat státní výdaje.

F. De Winter 5.3.2024 6:36

To je volovina! 90% našich aut šlo na export. Teď už nebudeme mít vyvážet co!!! Vše ostatní bylo zničeno už před tím.

R. Langer 5.3.2024 7:03

Jasně, Škodovka skoro krachovala, už ty auta neměla komu prodávat.

Bože, co je to tady za diletanty. No, vlastně nejenom tady. :-P

P. Diviš 5.3.2024 7:54

V EU toho moc smysluplného není. Řešením by bylo snížit cenu energie, čemuž brání Brusel a jeho zelené fantasmagorie a snížit byrokracii, asi tam na desetinu, čemuž brání i Brusel a jeho fantasmagorie (část jich je domácích). Což by vedlo i ke snížení těch státních výdajů, ne cpát peníze do bezedné díry.

V. Mokrý 5.3.2024 6:14

No jo no,

aby nešel, když jména - Rašín, Švehla, Baťa/jejich postupy k práci pro stát, politice, se maximálně jenom mluví. Ale následování žádné - také jak, když většina politiků/starosty měst počínaje, přes poslance, senátory, po ministry, nikdy nebyli OSVČ, majitelem firmy.

Aby na vlastní kůži poznali, jako to měli ti jmenovaní, o čem ta ekonomika vlastně je !

V. Mokrý 5.3.2024 6:15

Aby šel.

P. Diviš 5.3.2024 8:05

Kotaz, vy ...e , do ekonomiky se raději nepouštějte.