25.5.2024 | Svátek má Viola


Diskuse k článku

REALITA: Hospodářský růst jde do kopru

Odchod velkých firem z české ekonomiky, ale vlastně i z dalších evropských zemí, bude tedy pokračovat. Již to je statisticky měřitelné na poklesu exportu evropských zemích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Valenta 5.3.2024 10:18

Jsou období růstu a období stagnace. Období stagnace budou stále častější a delší. 8 mld lidí naráží zaslouženě na své hranice. Další generace se budou muset přizpůsobit a pokusit se vyvarovat chyb těch předešlých, co bláhově snily o nikdy nekončícím růstu.

P. Rada 5.3.2024 10:49

"Bláhovost" snění se týká zejména těch, kteří sní o extenzivním růstu v prostorově i zdrojově omezeném prostředí.

Vedle toho ale může být sice pracnou ale reálnou nadějí růst intenzivní - jak to předvádí už stamiliony let přírodní prostředí na tzv. vývojových stromech.

Tu a tam na to ale navazují i lidé, kteří se např. naučí cizí jazyk nebo tancovat... a dosahují skrze osobnostní druh rozvoje uspokojení.

Problém v systému pracného vleklého intenzifikačního rozvoje ale mají egoističtí nedočkavci, kteří dlouhodobé rozvojové možnosti negují, protože se už sami cítí být konečnou dominantou.... - a po nás potopa.

P. Vychodil 5.3.2024 10:55

Rado, doteď jsem tě měl za naprostého magora, který občas vyleze z jeskyně, káže světu, a zase zmizí.

Dnes první rozumný názor od tebe !

J. Vorlický 5.3.2024 10:58

. . . ono to někdy s panem Radou de, ale dá to hodně práce.

R. Langer 5.3.2024 11:20

Nejde. Někdy mu jenom dají omylem špatné noty... ;-€

P. Rada 5.3.2024 11:17

Mám za to, že cca poslední desetiletí a rozhodně roky, jsou mé náhledy rámcově konzistentní.

Možná jste ale Vy jaksi "vylezl s jeskyně" a tak si cosi pamatujete s období někdy před více jak půlstoletím, kdy si děti v nezralosti tykají formou jak Mach s Šebestovou.

P. Vychodil 5.3.2024 11:36

tak tímto příspěvkem jsi synku zase zalezl do jeskyně bláznů. Nevím kdo a co jsi, měl by sis ovšem uvědomit, že myšlenky, či názory se prodají pouze, pokud jsou pochopeny a přijmuty ostatními, většinou. Možná máš vznešené idee, bez patřičné prezentace ovšem jsi a budeš vždy na samém okraji společnosti, a za blba. Tak svět funguje. Chápeš ?

Kde jsi Rado známý ? Svými názory ? Dej mi vědět, co mám číst, jaké tvoje názory ! NP je dle mne bulvární plátek, který se převážně veze na MSM propagandistických tématech.

mimochodem, souhlasím s tím, že tvoje názory v průběhu let jsou konzistetní, vypadají všechny stejně... blbě...tím se vracím k předchozímu. Pokud chceš prosadit nějakou myšlenku, nelze jen mít tuto dobrou ideu, ale i mít taktiku jejího prosazení. jinak zůstaneš navždy okrajovým snílkem, pro mnohé dokonce idiotem...

J. Vorlický 5.3.2024 12:02

. . . dyť ho tady máme rádi. Na kom by si člověk jinak brousil trochu ostrovtip? Pan Rada zde jednou napsal, že chce žít v pravdě. No, to jo, to je takové hezké, skoro dojemné.

To Adamiti taky chtěli a dokonce se jim to nějakou dobu dařilo, než i loupežžník Žižžka je údajně nechal vybít.

V. Kolman 5.3.2024 13:49

Neodsuzujme šmahem podivné myšlenky - mohou být pravdivé!!!!!!

V. Petr 5.3.2024 12:41

Už jsem psal o tom, že pralidé narazili na "meze růstu," došel pazourek, volně dostupný na povrchu v "peckách." Problém vyřešili jeho hlubinnou těžbou!

V. Církva 5.3.2024 13:30

Tak nějak by to i mohlo být. Problém jsou ty cesty jakými dnešní Zelení vedou svoje země. Bohužel je to zaměřené na řešení omezených zdrojů sebevraždou Evropy.

Tím se ale k finálnímu cíli, života lidstva v souladu s přírodou a zdroji svět neposune. Zdá se že spíš naopak.

V. Petr 5.3.2024 11:28

Nekonečný růst je pořád možný, stačí postřílet pár zelených.

Uranu a thoria máme na tisíce let!

V. Kolman 5.3.2024 13:53

No jo pane Petře, to je všechno hezké a líbivé.

Ale máme i dost orné půdy, zemědělců, kteří na ní budou pěstovat "žrádlo" a dost nafty do traktorů a kombajnů???

V. Petr 5.3.2024 15:00

To celé je, samozřejmě, složitější. "Úživnost" nějakého prostoru a tudíž i maximální možný počet obyvatel je dán technologickou úrovní.

Když se lidé živili lovem, mohlo jich být jen pár milionů, vznikem zemědělství se účivnost násobně zvýšila a dalším pokrokem se možnosti dále zvyšují.

A samozčejmě, o růst lze usilovat pořád ALE k nekonečnému růstu je třeba nekonečné doby.

Jenže zelená pakáž chce společnost vrátit alespň do středověku až na to, že ani tehdy nebyli lidé tak pitomí, aby akceptovali jejich fantasmagorie.

J. Plzák 5.3.2024 9:57

NA ŘADĚ JSOU DRASTICKÁ OPATŘENÍ!

Opatření za každou cenu, i za cenu rozhádání se s EU.

Nikdo z venčí nám nesmí předpisovat umělé zvyšování ceny el. energie. Jsme Česká republika, ne gubernie eurounijních pošuků.

Jen tak mimochodem: Kolik lidí zaměstnává těch 225 firem?

P. Rada 5.3.2024 11:03

"Mimochodem" - v čem s podstatném jako jsou energie, suroviny, schopnosti... si myslíte, že je dnes Česko ještě soběstačné? Nebo alespon tak dobré, že s ním okolí ze kterého dováží nezbytnosti MUSÍ obchodně kooperovat.

Připomínám, že alespon zemědělsky jsme byli naposledy zcela soběstační za Prvé Republiky. Dnes bychom se bez dovozu hnojiv s bez pomoci ropy a plynu na desetimilionové četnosti rozhodně neuživili.

Za poslední století dynamického rozvoje technologií - ale tuplovaně i konzumu - se z nás však vesměs stali zpohodlnělí závisláci.

Nejsme ale jediní. I daleko bohatší ale ještě násobně pohodlnější Američané začali s odsouváním vlastních problémů přes globalizaci zdrojů dávno před námi.

V. Humble 5.3.2024 11:19

Ve stredoveku byl sobestacny kazdy. Dnes neni sobestacna zadna zeme nejlepe je na tom mozna USA ktere maji pristup k dostatku surovin, potravin a spickovym technologiim ale uz ne k vzacnym kovum. Cina je zavisla na dovozu potravin a ropy, Rusko nema technologie a pulka vseho se postraci po ceste.

M. Šejna 5.3.2024 9:52

Minoritní akcionáři ČEZ se rozhodli založit spolek, který má hájit jejich zájmy a chránit hodnotu jejich akcií. Dalším důvodem nespokojenosti soukromých vlastníků ČEZ je také zavedení daně z neočekávaných zisků. Takzvaná windfall tax platí od loňského roku kvůli energetické krizi.

Já mám pocit, že nastal čas na tzv. nepřátelské převzetí firmy státem. Tedy zestátnění akcií ČEZ. Strategické firmy má ovládat stát, nikoli banda nenažraných soukromníků.

L. Novák 5.3.2024 9:54

Jasně. Komunismus zvítězí! ;-D

M. Šejna 5.3.2024 9:59

Nastudujte si pojem "nepřátelské převzetí firmy". Pak pochopíte že to s komunismem nemá nic společného a že vy tu zas ze sebe děláte nevzdělaného hlupáka v přímém přenosu. :-P

P. Vychodil 5.3.2024 10:57

na nováka neregovat !

J. Vorlický 5.3.2024 9:59

No tak, no tak.

Komu na začátku patřil ČEZ? Kdo ho, nebo jeho část, prodal? Proč vlastník něčeho musí nutně být nenažraný, když ze svého vlastnictví chce maximum?

Nechává snad pan Šejna ve svém elektroautě jezdit lidi, kteří by se rádi svezli autem, ale nemají na to peníze? atd. atd.

M. Šejna 5.3.2024 10:04

Já nemám elektroauto. Mám turbodiesel.

Vlastníkům ČEZ vadí dodatečně zdanění zisků, které schválil parlament. A chtějí se bránit.

Chcete nám tu sdělit, že dodatečně zdanění odporuje zákonům?

J. Vorlický 5.3.2024 10:15

Dyť jste psal, že jezdíte elektroautem! a jestli ne, jak to že ne? Holt jste nadšenec do elektroaut asi jen na papíře, co?

Ale co se týče zákonů. Pan Šejna zřejmě patří k těm, co si myslí, že stačí vydat zákon a už všechno funguje! Ať parlament vydá zákon, že je všechno zadarmo a budeme mistři světa! Konečně, tak to měli KSČ v plánu, ne?

Jak to řikal Bolek Polívka v tom filmu? Kde udělali soudruzi v NDR chybu?

M. Šejna 5.3.2024 10:25

Jsem nadšenec elektroaut, ale zatím jezdím turbodieslem, protože ho mám ještě v záruce. Až skončí, a budu uvažovat o novém autě, bude to elektromobil.

Vy jste určitě nadšenec krásných žen, ale jen na papíře, co?

Co máte proti dodatečného zdanění energetických firem?

J. Vorlický 5.3.2024 10:45

Když prodáte svého diesla ještě v záruce,dostanete lepší cenu, pane Šejno.

Komu by se nelíbili krásné ženy. Ovšem některé krásy jsou jen na povrchu. Potom, jak říkají Angličané, Beauty is in the eye of the beholder.

Dodatečné zdanění - půjčujete cizím lidem své auto, aby se svezli, když nemají na své?

M. Šejna 5.3.2024 11:44

Já to nedělám, ale autopůjcovny na tom postavily svůj byznys.

J. Vorlický 5.3.2024 12:07

. . . nelíbili,tam mělo být ,y ́.

Půjčovny, jo! Ty za to ale chtěj peníze, stejně jako ti akcionáři ČEZu. Tady se nějak s panem Šejnou míjíme.

M. Šejna 5.3.2024 12:58

Chtějí nikoli chtěj.

Když mě poučujete o pravopisu, nesmíte sám psát jako prase.

L. Písařík 5.3.2024 10:46

Nedávno, možná zde, jsem četl sdělení, že na 100 Km potřebuje elektro i diesel auto přibližně stejné množství KWh, kolem 20ti. Pak mi není jasné, při rozdílu skutečně spotřebované energie pouze na pohyb - diesel 35%, elektro 65-70%, kam mizí ten rozdíl, že by ztráty při dopravě, nabíjení, vybíjení? Na vašem místě bych docela rád zůstal u dieslu, žádná kaše se nejí tak horká, jako když se uvaří. A GD není kaše, to je dokonce mist.