19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

REALITA: Hospodářský růst jde do kopru

Odchod velkých firem z české ekonomiky, ale vlastně i z dalších evropských zemí, bude tedy pokračovat. Již to je statisticky měřitelné na poklesu exportu evropských zemích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vorlický 5.3.2024 12:21

. . . jako Žižkovák se ptám: Brno, to je co? kde? Teď už aspoň vím, gde sou Čestlice.

O. M. 5.3.2024 9:47

Souhlasím, že kvůli zelenému údělu jde evropská ekonomika do kopru, ale nezvolila jste si nejšťastnější příklad. Je celkem běžné, že (nejen) automobilky otevírají své pobočky v regionu, pro který mají vyrábět. Je to výhodnější ekonomicky, a koneckonců i ekologicky.

J. Plzák 5.3.2024 10:08

To se dělalo odjakživa, všude na světě.

Jen tak by mne zajímalo, jak vypadala smlouva o prodeji Škody koncernu VW.

To musela býd sviňárna a podepsal ji Dlouhý, za 1 mio. dolarů.

O. M. 5.3.2024 10:53

Sviňárna? Když to nějakých 20 let je nejvíc prosperující strojírenský podnik ve státě, odvádějící zde daně a velmi dobře živící lidi z blízkého i vzdaáleného okolí? Bez toho prodeje by ta fabrika chcípla.

F. Korecký 5.3.2024 8:54

Souhlasím, jenže massmedia naše i EU vč. politiků dělají vše pro to,aby byla zvolená většina "přiznivců" GreenDealové politiky, takže stejně s nic nestane.

D. Polanský 5.3.2024 8:52

Blouznění o trvalém ekonomickém růstu a konkurenceschopnosti. Holt, autorka by měla přihlásit nějaký ten patent, aby té naší konkurenceschopnosti napomohla.

F. De Winter 5.3.2024 9:41

Žádné blouznění o trvalém ekonomickém růstu. Nerůst mají zvířata a proto mají nedostatek. Díky nerůstu pro ně totiž ani uhlí ani ropa a ani uran nejsou suroviny. Z bezcenných věcí se stávají suroviny díky růstu. A ten růst může být nekonečný. Žádná hranice neexistuje. Kdo by si před 200 lety dokázal představit jadernou elektrárnu nebo fakt, že budeme po Zemi cestovat ve výšce 10 km nad zemí rychlostí 900 km za hodinu...

L. Novák 5.3.2024 10:00

Limity růstu v přírodě běžně fungují a není to nic nepřirozeného. Podobně ani v ekonomice nemohou všechny procesy narůstat donekonečna. Vždy existují (a tvale působí) kladné i záporné zpětné vazby, které systém udržují "v mezích", ty nelze překročit. ;-)

F. De Winter 5.3.2024 10:41

Možná nějaké hranice existují, nicméně jsou tak daleko, že to pro nás je skoro stejné, jako by nebyly. To, že dnes ještě něco neumíme neznamená, že to není. Tak jako před 200 lety neznali štěpení atomu, tak my ještě spoustu věcí neznáme a neumíme.

R. Langer 5.3.2024 11:31

V přírodě možná. Nikoliv v lidské nápaditosti a schopnostech! ;-€

J. Plzák 5.3.2024 10:15

Taky jste trvale rostl, než jste začal upadat. Tak je to se vším na světě. Jen se nesmí ta fáze růstu škrtit.

Celosvětově už rostem mnoho tisíc let. Máte nějaký, rozumný, ne intelektuálský argument, proč by měl ten růst právě teď skončit?

Že to tvrdí Robejšek, neznamená, že to musí být pravda. Ten koneckonců studoval v Německu.

V. Petr 5.3.2024 12:55

Chcete recept? Pověšení zelených na větrníky. Ostatní přijde samo!

P. Čech 5.3.2024 8:50

Obecně je třeba si uvědomit jedno a to zcela zásadní. Nic, opakuji nic, na světě nemůže růst donekonečna. Tedy ani ten HDP. Celý systém, založený na neustálém růstu HDP je nesmyslný a dříve či později se zhroutí. Je to jen otázka času. Hloupí ekonomové, kteří si toto nehodlají uvědomit jdou sami proti sobě a nebo proti svým následníkům. A nebo že by se řídili heslem "po nás potopa"?

L. Novák 5.3.2024 8:55

Jistě, jenom blbost entity "P. Čech" poroste do nekonečna... a s exitem zmizí. :-)

P. Čech 5.3.2024 9:01

Kdo zde hýří blbostí entity, tedy zejména sebe samého, ponechte laskavě na posouzení diskutujících. Vás za diskutujícího nepovažuji, protože umíte jen nadávat. Rozhodně nic jiného, obecně přijatelného.

J. Vorlický 5.3.2024 9:41

Věc není snadná. Zeptejme se (a myslím to vážně): Co by se stalo, kdyby se - řekněme v celé Evropě - přestala celý jeden rok vyrábět a prodávat nová (zdůrazňuji nová) auta?

Výroba dílů pro stávající auta, včetně jejich prodeje a služeb automechaniků a opraven by jela normálně dál.

Co by se stalo?

P. Čech 5.3.2024 13:33

Co by se stalo v Evropě? Odpověď je docela jednoduchá. Zkrachovala by Česká republika, jejíž systém je postaven na výrobě a prodeji aut. Ostatní průmysl je jen přístipkaření.

R. Langer 5.3.2024 11:34

HDP hlavně o nějakém růstu a efektivitě vypovídá ÚPLNÉ HOUNO. ;-€

J. Kasenčák 5.3.2024 8:49

Teď nevím jestli se z Indie budou dovážet auta (elektroauta) do Europy nebo ,chce koncern vyrábět kvůli hospodářskemu růstu Indie. Konkurenceschopnost hin se ukáže Lomikare schopnost firem . :-). Stát může zadotovat část drahé energie ,nenavyšovánim platů zaméstnavatelem a nakonec národní banka může uvolnit měnovou politiku a zkusit ten opěvovaný kanál oslabení měny když je pokles hospodářstvi ,a nastartovat konkurenci. Pozor ale je to politicky neprůchodné. :-).

P. Rada 5.3.2024 8:41

Štichtařová tvrdí: ...."nesmyslně drahé jsou energie i v dalších zemích Evropské unie, a jednoznačně je to v důsledku evropské zelené politiky."...

Pro zloděje zločince je politikou obohatit se bezpracně loupeží - a to tak, aby nebyl za okrádání postižen.

Pro zločinný kapitál je politikou růst pro růst - s jakýchkoli zdrojů - bez ohledu na to, zdali široké okolí prosperuje také.

Pro zločinné komunisty bylo politickým smyslem prostřednictvím mas pracujících, uzmout kapitálu vlivnost avšak sílu k převzetí moci získat analogicky rabováním surovinových zásob. Zas nehledě na úkor životního prostředí doma a v širokém okolí.

Komplexu biosféry je oproti egoistickým zločinně-mocenským postojům (kapitalistů či komunistů) cílem růst dlouhodobý uspořádanosti (pokles entropie). Tedy tak, aby s narostlé uspořádanosti obstála v nehostinné vesmírné pustině.

Má k tomu po miliardu let k dispozici prakticky jen sluneční zdroj a vnitřní bezodpadový metabolismus navazující na obnovitelnou zelenou fotosyntézu - a až dnes i člověka a v tom tkví její problém i snad ještě kousek naděje.

Štichtařová vzešlá s období konce moci komunistů se zahleděla do kapitálu ale skuhrá, že politika založená na zelených obnovitelnostech je jí nejen málo - ale dokonce na přítěž. Žel není mezi lidskými "zločinci" sama.

L. Novák 5.3.2024 8:49

ZALEZ DO ZEMLJANKY, DEMENTNÍ ZELENÝ ;-O KRETÉNE!!!Rv

P. Čech 5.3.2024 8:53

Ale fuj! Umíte také něco jiného než nadávat lidem jiného názoru než je ten Váš, pokud nějaký vůbec máte? Což takhle napsat zde v čem se pan Rada mýlí? Ale na to asi nemáte.

L. Novák 5.3.2024 8:57

Idioti jako vy dva žádný názor, který je možno brát vážně, nemáte... :-)

P. Rada 5.3.2024 8:59

Kéž bych se výše mýlil. Nejspíš se ale nyní nemýlím v tom, že jsem nepříjemnou pravdou podnítil egoistického zločince k zlobnému projevu.

P. Čech 5.3.2024 9:04

Nenazval bych jej "egoistickým zločincem". Zločincem se člověk totiž stává. Duševně zaostalí jedinci se takovými již rodí.

L. Novák 5.3.2024 9:26

Idioti jako vy dva kecají zásadně do všeho, čemu nerozumí. Poznat to není žádný problém. Je to vaše trvalá vlastnost s mnohaletým progresívním vývojem. ;-)

R. Langer 5.3.2024 11:29

Mýlí se naprosto ve všem, a bylo mu to tady 100x dokázáno. Obhajovat ho za tu dobu, co tu je, může leda naprostý blbec, nebo člen stejné zelené bolševické Národní fronty. ;-€

P. Čech 5.3.2024 13:35

Koukám, že jste asi stejný jako ten L. Novák

J. Moravec 5.3.2024 9:25

Když datový zdroj vyprodukuje hodnotu (symbol), která má nízkou pravděpodobnost (tj. nastane událost s nízkou pravděpodobností), nese tato událost více „informace“ (způsobí větší „překvapení“), než vyprodukování hodnoty, která má pravděpodobnost vysokou. Pokud množství informace, které nese každá událost, považujeme za náhodnou veličinu, informační entropie je střední hodnota této náhodné události.

Zdroje jsou různé.

P. Vychodil 5.3.2024 11:18

...první lekce kurzu informatiky.... Ale buď v této diskuzi konkrétní !