9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

POTRAVINY: Chceme rovné chutě

Selský rozum říká, že v identickém obalu potravin by měl být vždy zabalen výrobek stejného složení, a je-li tomu jinak, jde o metodu klamání spotřebitele.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 10.3.2017 19:19

Re: Autor by si měl vzpomenout

Já reaguju na častá tvrzení, kterak se v Česku prodává méně kvalitní zboží i dráž než v německu kvalitnější ekvivalent... V tom případě - pokud nepředpokládám že DM či Lidl v Německu prodělávají - musejí v Česku generovat veliké zisky. To by přece - pokud by to byla pravda - mohlo podnítit i jiné zájemce. Zatím to ovšem bylo tak že z Česka vycouval Carrefour, Spar, nejspíš odejde i Tesco... To nevypadá že by Český trh byl zrovna zlatým dolem... Částečně se na tomto stavu podepisuje malá kupní síla obyvatelstva v důsledku oslabování koruny ČNB v kombinaci s vládními dotacemi zahraničním společnostem...

J. Schwarz 10.3.2017 19:09

Re: Proč by proboha

Vašim argumentům by se dalo rozumět, pokud uvedete alespoň jeden výrobek kdy Čechům nechutnají "líp" různá levná svinstva / palmový olej, fruktózový sirup, drůbeží separát / než libové vepřové, smetana a cukr. A i kdyby, pak jestliže si výrobce tak zabírá "lokální chutě svých zákazníků", proč by mu měl dělat problém jiný potisk obalu?

P. Hlosta 10.3.2017 18:07

Re: Chceme rovné chutě?

Ono není od věci chutě do práce! Je to už tak archaická pobídka, že nevím, jestli to nebude u mnohých špatně chápané. Chutě do práce! je v překladu do dnešního pojetí - běž makat!

;-))

P. Hlosta 10.3.2017 18:02

Re: Nu, coby ne...

Výživoví poradci pendrek vědí o potřebě přežití. Ordinují tam, kde by bylo lépe aby pacient na sobě máknul namísto přebíráním jídel. Ten black out jsem v maličkém zažil v Albertu před rokem. Plné koše u kas a najednou tma. Nedalo se nouzově spočítat a zaplatit, jen nechat ve vozíku a jít. Jenže dveře se neotevřou a neotevřou. Pobíhaly tam nešťastné prodavačky a už to vypadalo na rozbití skla dveří, když přišel stařík a poučil je jak je nouzově otevřít. Co jsem se dověděl, kvůli zablokované počítačové technice, ten den už neotevřeli.

Jak nám třeba erupce na Slunci způsobí elektrickou tmu, mnohý ani netrefí bez navigace, markety neprodají nic, kdekdo ani neuvaří nemaje čím a co, nepůjde voda, plyn, ani tankovací stojany a představa, že to může trvat i měsíce, než se rozvodny dají do jakéhosi pořádku.... Množina nepřizpůsobivců má myslím větší naději, než spořádaný, pohodlím rozmazlený občan.

Flinta se vždycky může hodit. ;-))

L. Šarina 10.3.2017 18:00

Chceme rovné chutě?

Nejdřív chceme rovné platy ,chutě se dostaví!!!

V. Kotas 10.3.2017 17:49

Re: Nu, coby ne...

A to máslo, mléko bylo BIO. Proto jsme tak čiperní i těchto letech.

V. Kotas 10.3.2017 17:45

Re: Visegrad toto nemá řešit.

To by měla být práce té naší veřejnoprávní ČT.

V. Kotas 10.3.2017 17:43

Re: Vidim to tak, ze za vsim je spotrebitel.

A o tom to je. Když se k tomu přidají státní úředníci, kteří jsou papežštější než papež, kolonie jak vyšitá.

J. Frankl 10.3.2017 16:15

Re: Nu, coby ne...

Když budete kupovat čerstvé mléko a ne trvanlivý krabičák,tak to samozřejmě jde.

A. Nový 10.3.2017 15:37

Re: Kecy, kecy, kecičky

Mávat chutí je jen pouhá výmluva, jak nás ojebat o prahchy o které jde až v první řadě!

J. Pražák 10.3.2017 14:53

Re: Neobhajujte neférové, podlé jednání

Když si v jedné zemi té slavné EU koupím stejnou lahev se stejnou etiketou, tak předpokládám stejný obsah.

J. Chaloupka 10.3.2017 14:00

A jak asi, když celá rodina žije v Praze.

To kvůli pekaři neudělám. Ostatně už je to pár let k té konečné. I hrob máme v Praze.

J. Kombercová 10.3.2017 13:53

Re: Kecy, kecy, kecičky

No, já tomu pořád nerozumím, těm dobrým důvodům, které výrobce uvádí, když místo vepřového masa pro Němce dá do lunchmeatu pro Čechy kuřecí separát a ještě za vyšší cenu.

P. Harabaska 10.3.2017 13:16

Re: Vidim to tak, ze za vsim je spotrebitel.

Nevím, co je příčinou, že pro naše výrobce jsou nastaveny podmínky tvrdší než pro výrobce v cizině. Například u nás na jednom statku vyrábějí sýr a kvůli tomu museli investovat do prostor, které si ničím nezadají s nemocniční laboratoří. Na výletě do francouzské Normandie jsme navštívili renomovanou výrobnu sýra typu Brie. Nepříliš čistě vyhlížející ženská, jíž vlasy padaly nejen do čela, ale jistě i do kádě s již sraženým mlékem, se bez rukavic patlala v té bílé tvarohovitě vyhlížející hmotě, z níž se zrodil slavný a všemi vychvalovaný sýr. O laboratoři si tam mohli nechat jenom zdát. Prostě jak kdy a jak komu.

P. Harabaska 10.3.2017 13:09

Re: Neobhajujte neférové, podlé jednání

Asi ne, ale bylo to ve stejném kartonu. A protože jste si zapomněl doma brýle a písmenka jsou pořád menší, než bylo slibováno, mohl jste si myslet, že jste si koupil totéž jako o dovolené ve Španělsku.

P. Harabaska 10.3.2017 13:04

Re: Národní chuť nebo šizený šmejd?

Naše džemy a marmelády byly cinknuté vždycky, i v době, kdy máslo bylo máslo, kyselé mléko bylo zkysnuté mléko a šunkový či gothajský salám se daly jíst. V Rokycanech bývala továrna na džemy a marmelády Marila (revoluční vichr ovšem nepřežila). Ta vyráběla celý rok širokou škálu džemů a marmelád: jahodové, švestkové, třešňové, hruškové .....etc. Místní pamětníci ale tvrdí, že do té továrny se celý rok nevozilo nic jiného než jablka, která někde sesbírali po zahradách i po pankejtech podél silnic. Takže marmelády a džemy kupujeme dnes v jednom německém městečku hned za hranicí, já mu říkám Furt v lese, jinak Furth im Walde - Brod nad lesy. Tam prodávají džemy a marmelády z německé produkce ve stejných skleničkách jako u nás. Nebudete tomu věřit, ale ta stejná marmeláda koupená v Německu je lepší než stejná koupená v Česku.

V. Vaclavik 10.3.2017 12:56

Re: Nu, coby ne...

Jsem o par let mladsi, ale taky jsem chodil kupovat to nalevane mleko do tri, nebo peti-litrove konvice, ta me byla skoro nad kolena... a to mleko jsme prelevali do hrncu na vedlejsim stole v kuchyni a nechali ho zamerne aby se z neho stalo 'sedli', tedy aby si sedlo, cili zkyslo a bylo z neho podmasli. To uz dnes davno neni mozne.

R. Gramblička 10.3.2017 12:46

Re: Neobhajujte neférové, podlé jednání

v čem je to klamání spotřebitele? Bylo snad na 3%ní fantě uvedeno, že obsahuje 12%?

V. Vaclavik 10.3.2017 12:44

Vidim to tak, ze za vsim je spotrebitel.

Tedy my zakaznici. Stejne jako blbe demokraticky volime, tak i blbe demokraticky, tedy vetsinove nakupujeme. Obchody nam jen vychazi vstric nasim demokratickym pranim.

Od politiky chceme aby nam zajistila modre z nebe a aby to zajistila v ramci socialismu. A pak se divime, ze vysledek je nevalny, nechutny, ze jsme z politiky zklamani.

Od obchodu chceme, aby nam prodavali dobre vyrobky, ale po nizkych cenach jdeme jako slepice po flusu.

A mistni vyrobce potravin jsme si zabili nasimi regulacemi na ne uvalenymi, kdy musi splnovat vse jako velkovyroby tech nadnarodnich konglomeratu a kdyz funguji, tak to nakonec stejne nemuze skoncit jinak, nez ze nam vyrobi a prodaji stejne smejdy. To protoze jim nasimi regulacemi rikame, ze jsou smejdi, kteri musi mit prisny regulacni dohled, jinak by nam prodavali smejdy a svete div se, oni ten nas nahled na ne casem naplni, ku obrazu nasich predstav o nich...

P. Harabaska 10.3.2017 12:28

Kecy, kecy, kecičky

Ať už jsou důvody pro jiné složení obsahu konzervy, sáčku či krabice s potravinou jakékoli, je-li obal stejný, má být stejný i obsah. Zajisté, že (národní či lokální) chutě nejsou všude stejné. Habešan nepochybně bude málo kořeněnou českou potravinu považovat za chuťově mdlou a nevýraznou. Čech se při konzumaci habešského "guláše" bude obávat o stav svých vnitřností, neboť bude ostře kořeněný. Proto, říkají-li západoevropští výrobci, že se řídí lokálními zvyklostmi a jinými chuťovými preferencemi v různých zemích, ať na jinak stejný obal konzervy, sáčku či krabice klidně napíšou třeba Schweinefleisch - tschechische Geschmacksvariante. Pak mu nemůže nikdo nic vytknout, protože český spotřebitel ví od samého počátku, že si kupuje to, co mu má (podle názoru výrobce) chutnat.

J. Pražák 10.3.2017 12:01

Re: Neobhajujte neférové, podlé jednání

Uvedl jsem příklad Fanty pouze jako vzor problému. Jde o to, že je to nekalé klamání spotřebiteel. Já si to nekupuji. Za tu cenu si raději udělám čerstvý pomerančový juice. Jen to dá trochu práci...

T. Hraj 10.3.2017 11:57

Re: Pro EU jsme pod rozlišovací schopností.

Ano to je exemplární případ jednoty a síly spojené EU v plné kráse. Zvláště v kontextu s příkrou kritikou od EU za naše individuální jednání s USA o zrušení víz, které předcházelo.

Přesto stále znovu slyšíme: sami nejsme nic, kdežto společně máme sílu 500 mil. (obyvatel EU). Někteří totiž pořád nechápou, že žádná EU neexistuje!

T. Hraj 10.3.2017 11:49

Re: Pomazánkové máslo se obrací v hrobě

S tím pomazánkovým máslem to bylo podobné v tom, že jeho obal se nějak tvářil a (údajně) tím mátl zákazníka. To byl oheň na střeše a přišlo rozhodnutí z EU přes které nejel vlak. Tyto výrobky se také nějak tváří (jsou obalem stejné), ale kvalitu mají i diametrálně odlišnou. Narozdíl od Pomazánkového másla je toto záměrný podvod a reakce orgánů EU měla být okamžitá a z vlastní iniciativy. Zatím je nulová I přes urgence a protest.

J. David 10.3.2017 11:48

Re: Nu, coby ne...

Zdravím. Víte, jsem bývalý "haluzák" a furt "myslivec", nyní na penzi. U státní organizace "lesů" (i za totáče a později i za plyšáku) jsme měli i povinnost "výkonu práva myslivosti" a tlumit přemnoženou zvěř spárkatou. Takový víkend, režijní honitba, auto služební, ručnice vlastní, patrony hrazené z FKSP (Fond Kulturních a Sociálních Potřeb). Chlapi, závodní kuchyně potřebuje zvěřinu. My mladí a chtiví adjunkti i starší matadoři, ve vizi odpočinout si o víkendu od plísnění (genderovému) bab, jsme pílili na lovecké sruby, v ruksaku s bochníkem chleba, pixlou sádla, jalovcovými kuličkami, solí, cukrem, pepřem a mletou paprikou,pytlem cibule, kafem mletým a obaly plněnými obsahem, to co nosili svatobernardští psi na krku. Podpálil se v pátek odpoledne šporhélt, a vyrazilo se na lov, tedy abychom nemuseli žrát pouze osolený komisárek. A pak začaly Lucullské hody z jágdrechtu a uloupené svíčkové (z korpusu, ony ba to sežraly kuchařky v ZJ, kdybychom to nesežraly my, prvolovci), tedy pokud bych biblicky přirovnal naši misi do období sedmi let tučných. Byla ale také léta hubená, kdy v pátek našinci nepotkali ani "chlup". Holt se pak sušila huba pouze s kafem a komisárkem. Pane Hlosto, co kdybychom se shodli na tom, že tyto výživové poradce a dietology provedeme praxí vysoké školy "lovecké" (lovci kožešinové zvěře" fakulty lesnictví, tehdá v Lenigradě), jako můj bývalý kolega absolvent, kterého vysadili v zimě v rámci praxe na tři měsíce v tajze s pytlem rejže, solí a cukrem, ručnicí IŽ a bednou patron. Máš základ, uživ se. Jenom ve mne hlodá takový červík analogie s naší množinou nepřízpusobivců v rámci té oné "inkluze". Bohužel nám ta tajga chybí, abychom se teoreticky inkludovali, když "dafki" dojdou, nebo nás napadne "black out". Bude ještě prča, holt Vám závidím ten zdroj pod Vašimi okny. Ale pozor, chce to mít v záloze účinný produkt pojistný, železo s účinnou represivní složkou, nikolivěk ex post mávání lejstrem pojistné smlouvy. Chápete moji filosofii?

R. Gramblička 10.3.2017 11:25

Re: Neobhajujte neférové, podlé jednání

Taky vás nikdo tu Fantu pít nenutí. Fanta s 12% je pořád z velké části sirupem slazená voda

R. Gramblička 10.3.2017 11:22

Re: Národní chuť nebo šizený šmejd?

PS: poslední 4 roky si každý podzim zajdu do lokální ovocinářské firmy pro cca 50 litrů moštu. A vydrží mi to až do jara - kvalitní chutné pití ;-)

R. Gramblička 10.3.2017 11:19

Re: Národní chuť nebo šizený šmejd?

Před pár dny jsem jemně zprdnul svou milou, když jsem u ní nalezl krabici Capri, tvářící se jako džus. Mrknul jsem na složení a pomerančového koncentrátu byly 4%, zbytek voda a cukr! Tak jí povídám, proč to kupuje, když za stejnou cenu nebo i levněji může mít 100% džus. Stačí jen koukat na složení a vybírat. Výběr je dneska všude dostatečný, ať už jde o džusy, párky, kečupy či jogurty. A že je mají skopčáci o něco lepší mi může být fuk

I. Břízová 10.3.2017 11:09

Re: Visegrad toto nemá řešit.

No právě. Nejdříve se to musí všichni dozvědět. A pak mohou lidé přestat nakupovat.

R. Gramblička 10.3.2017 11:08

Re: Na vině za humbuk jsou naše kontrolní orgány!

Aha, tak jsem to asi špatně pochopil. A s negativním vlivem řetězců na domácí výrobce a prodejce samozřejmě souhlasím

J. David 10.3.2017 11:04

Re: Jeden "chytrolín" včera radil, abychom si našli

Pane Chaloupko, z hlediska klasického "pfrpflégungu" asi máte pravdu, ale ani Lidl a Albert nemá klasickou pekárnu, pouze infra "dopek na předpek". Ale to je jiná věc, venkoncem racionální. Taky občas sežeru nějakou tu pixlu "bravčové vo vlastnej šťave", i tu drahou čínskou, která pro mne kdysi byla etalonem. Dnes místo masa v pixle tam zvostaly na obalu pouze čínské znaky a malým písmem je tam napsáno "Chung tung, product worked in Germany, AHB Czech Republic". Není to doslova, berte to jako příměr. Kurňa, já si maso upeču sám, uplácám si z hrubé mouky knedlíky (ne ty buchty AHB), zelíčko, sádlo od soukromníka si vyškvařím sám a jsem kulinářsky uspokojen, co si uvařím, to si sežeru a i okolí potěším. Ale chce to čas, s tím s Vámi souhlasím. Holt jsem prduch, penzi mám jistou, přivýdělek na neřesti je milým přilepšením, takže občas žeru i echtovní šunku. Přeji pěkný den.