19.9.2019 | Svátek má Zita


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ptáček 18.8.2019 11:43

Důchodci a kůrovec

Sejdou-li se po delší době spolužáci, nebo i kamarádi, smutně říkají: v našem lese se už kácí. Jsou na tom relativně dobře. To v mém lese (78) už řádí kůrovec.

S. Rádl 18.8.2019 10:34

poznámka

Z Letné jakýsi Piňos, jeden z těch úžasných lidičků bránících kdysi káceni na Šumavě, jasně řekl kdo za kůrovcovou kalamitu (a všechny ostatní problémy) může - Babiš a Agrofert.

Ale bez legrace. Pocházím z vesnice a pamatuji, jak hajný denně procházel svůj revír a pokud našel napadený strom, označil ho. Do týdne tam přišli dělníci, strom porazili a odvezli. A vzápětí byly větve a případně kůra spáleny. Jestli zlikvidování tohoto staletí budovaného systému nemůže za současnou kalamitu spíše než proklamované sucho a existence monokultury smrků (ta tu mimochodem již několik století je).

M. Prokop 18.8.2019 11:16

Re: poznámka

jedno k druhému, důvod Vámi uváděný je jeden z hlavních.

L. Zach 18.8.2019 10:15

Kdybych byl Marťan, neznal jiné texty pana Vlka st. a přečetl si jeho text a polemický text pana Máchala (za předpokladu že bych jako Marťan měl nějaké mozkové závity) odnesl bych si tyto dojmy:

Dikce textu pana Vlka je útočná, dehonestující druhou stranu, psaná z pohledu člověka naprosto jistého si svým názorem a domnívajícího se, že je majitelem "pravdy", bez náznaku pochybností a pokory. Přesně jak to popsal pan Máchal - "Dehonestující substantiva a adjektiva autorem hojně používaná" a "Svou smyšlenku prostě vydává za skutečnost".

Máchalova reakce je klidná, věcná, bez útoků na autora původního textu - dikci textu bych shrnul "pojďme o tom věčně diskutovat a hledat společně pravdu a nejlepší řešení situace".

Texty toho prvního typu zde na NP představuje pan Vlk st. a ještě jeden autor pracuje podobným způsobem - jméno nechám na představivosti ctěného čtenáře. Mně to nápadně připomíná "hradní styl". Prezidentův mluvčí je v tom přímo mistr. Je úsměvné když pánové (a jim podobní) svým agresivním a útočným stylem fabulují o tom, jak "občanské hnutí" symbolizované Miliónem chvilek je agresivní, útočné, fanatické apod.

A díky za odkaz na článek "Kdo může za solární průšvih" a "Kdybychom neměli tolik smrků, nemáme takový problém s kůrovcem" ! ### https://ekonom.ihned.cz/c1-46754920-kdo-muze-za-solarni-prusvih-my-nic-my-muzikanti-vzkazuji-ministri-i-poslanci ### http://ceskapozice.lidovky.cz/tema/kdybychom-nemeli-tolik-smrku-nemame-takovy-problem-s-kurovcem.A190411_001253_pozice-tema_lube

F. Houžňák 19.8.2019 0:05

Akorát že Máchal tu a tam lže,

aby vypadal lepší. Viz blokáda na Trojmezné. Bursík taky samozřejmě nic nesepsal a neprosazoval, že ano. Mládež taky samozřejmě nikdo nemanipuluje, že ano. Ale Máchal lže tak klidně a věcně, že mu to Zach prostě musí věřit.

L. Zach 19.8.2019 0:44

Když si můj text přečtete pozorně, zjistíte, že v něm není napsáno, zda věřím jednomu nebo druhému autorovi. Psal jsem o dikci - o tónu obou komentářů. Pár jiných textů od pana Vlka st. jsem četl již dříve - vím tedy, že se nejedná o nějakou náhodnou "anomálii". Je to prostě jeho styl. Proč ne. Někomu se to může i líbit - mně ne.

Pokud jde o nějaká fakta k tématům, která uvádíte - sem s odkazy. Rád si o tom něco dalšího přečtu.

J. Pospíšil 18.8.2019 5:39

V jednom detailu má autor pravdu.

Píše: "Tento brouk je součástí všech smrkových lesů od nepaměti, dosud však byly jeho stavy udržovány jeho přirozenými regulátory."

To je nesporně pravda. Nejpřirozenějším regulátorem udržujícím nízké stavy toho brouka byli přirozeně lesníci. Poráželi a odkorňovali každý strom, který byl napaden a nechávali larvy hynout.

Ale pak přišli lidé, jako je autor a ti zabránili změnou organizace, zejména zákazem včastné probírky, kterou prováděli lesníci sami nebo si na ni najímali místní. Druhou metodou jak vyřadit lesníky bylo vymezení bezzásahových pásem. Třetí metodou bylo to, že na jakékoli zásahy v lesech se vypisuje výběrové řízení, které probíhá tak dlouho, že vlastně už není co probírat, proběhlo několik generací rozmnožování brouka bez zásahu a výběrové řízení použe rozhodne o tom, kdo stromy odveze, bez odkornění a tím se brouk rozveze po kraji.

I. Hendrych 17.8.2019 16:22

No comment ....

Pan Vlk je s prominutím magor, to je snad každému jen trochu soudnému člověku jasné.

J. Jurax 17.8.2019 17:29

Není. To je snad každému jen trochu soudnému člověku jasné ... :-)

P. Rada 17.8.2019 21:41

Re:

Typuji, že míra soudnosti jedince zde nehraje tak podstatnou roli jak jaksi Neviditelný Personální výběr jedinců kteří mají na téma potřebně barevně laděný pohled. Cíl pak světí prostředky a roztleskávači je lajkují.

L. Zach 19.8.2019 0:56

@Hendrych

Pana Vlka st. osobně neznám.

Faktem je, že z jeho textů mívám pocit jakoby je psal někdo, kdo naplňuje parametry Vámi použitého (poněkud expresivnějšího) označení.

;-)

L. Kubeš 17.8.2019 13:12

Autor patří mezi ty

blouznící ekoteroristy, kteří se snaží napasovat realitu do šablony svých pomatených představ.

P. Rada 17.8.2019 13:32

Re: Autor patří .... versus realita.

Realita je o změně klimatu a vysychání krajiny na úroven kdysi běžnou ve stejné nadmořské výšce ale stovky kilometrů jižněji - třeba na Balkánu. Právě situace odumírajících lesů nyní u nás odpovídá změně na lesostepní křovinatou krajinu která tam před desetiletími bývala běžná. Podnební pásma se nyní mění posouvají, lesy tomu tempu nestačí... a ještě alespon století změnám stačit nebudou. Rychle rostoucí a obměnující se traviny či křoviny tak získávají výhodu.

Pouhým škatulkováním kam kdo s lidských komentátorů kam patří si lze pohodlně zjednodušit situaci na stotožnění se s příslušnou tlupou a tím si ušetřit námahu či se dokonce zbavit odpovědnosti. To zjednodušování je ale právě zároven o nástupu "pomatení" na základš mylných představ, že za problém může jiná tlupa a hotovo... - "po nás otopa".

R. Tichý 17.8.2019 12:52

Autore, predvedl jste pouze druhy pohled na stejnou problematiku. Z vaseho pohledu jsou blazni privazani ke stromu "uzasni lidickove".

Kdyby se kurovec likvidoval vcas, nemusely by se prevazet napadene. kmeny.

Dokud nebudou aktiviste makat v lesich, dotud se jedna pouze o ekofasisty.

Souhlasim s pohledem Vlka st.

P. Rada 17.8.2019 13:42

Re:

Kůrovec je latentní součástí každého přirozeného lesa už desetimiliony let. Je proto běžně přítomen i v dnešním zdravém kulturním a zejména dřevoprodukčním dokonce monokulturním lese.

Stačí ale klimaticky málo pozměnit situaci a může gradovat až do kalamitního všeničícího rozvoje. Nyní se tak pro změnu podnebních podmínek stal vysoce kriticky nebezpečným prvkem prostě proto, že takovou situaci vytvořil člověk!

Naopak kůrovec tuto situaci nevytvořil a vlkovsky založení lidé svůj společenský podíl zřejmě nejsou schopni pochopit - tak si alespon vymýšlejí představy ideálního protivníka škůdce které písemě stvárnují.

L. Zach 19.8.2019 1:05

@Tichý

Dal jste do uvozovek termín <uzasni lidickove> což budí dojem, že citujete z textu pana Máchala.

Není tomu tak - v textu není žádné slovo, začínající na "lidi" - tedy ani "lidickove"...

P. Jaroš 17.8.2019 10:34

Kdo má pravdu

si každý může zjistit sám, pohledem na fakturu za elektřinu (nejen) a výsledek zelených dotaci: lesy sežrány kůrovcem, na ně navazující pole kolektorů, řepky a kukuřice - to vše pro "ochranu" (obohacení?) přírody, za miliardy... jakékoliv okecavaní výsledek nezmění!

P. Urban 17.8.2019 11:44

Re: Kdo má pravdu

Tím chcete říci, že pravdu má Aleš Máchal? Nebo jste si nevšiml, že se kůrovcem a fotovoltaikou po česku zabývá?

P. Jaroš 17.8.2019 15:25

Re: Kdo má pravdu

To je právě ten problém, že se zelení kůrovcem a fotovoltaikou zabývají, proto ta pohroma!

L. Zach 18.8.2019 10:31

@Jaroš

Myslím, že "pohroma" je, že spolu nedokážou zastánci různých názorů věcně, v klidu a jako lidi hovořit a vyjasňovat si stanoviska.

Černobílé vidění světa či oponentů je toho - podle mého - jasnou příčinou: "všichni zelení jsou..." "všichni chvilkaři jsou..." "všichni pražsko-kavárníci jsou" "všichni anonisti jsou..." "všichni Zemanovi příznivci jsou..." "všichni Němci jsou..." "všichni kněží jsou..." atd. - doplňte dle libosti...

Není to tak - v každé té skupině jsou blbci, se kterými se nedá mluvit a diskutovat (i když se člověk opravdu upřímně snaží) a i lidé rozumní.

Je to řehole, ale mě osobně velmi baví analyzovat, zda text či diskusní příspěvek, který jsem právě dočetl, napsal člověk prvního či druhého naznačeného typu. Řekl bych, že po pár textech téhož autora to lze poznat s vysokou mírou pravděpodobnosti.

F. Houžňák 19.8.2019 0:07

Akorát že Zachové a Máchalové o žádnou diskusi

nestojí a "diskutují" pomocí vylhaných, cinknutých "argumentů".

D. Polanský 17.8.2019 8:30

společenský poklesek a výraz neomaleného sobectví

Nejlépe ale fungují pokuty. Mnohým jejich poklesek nevadí, jelikož jsou sobci.

P. Rada 17.8.2019 13:58

Re: společenský poklesek a výraz neomaleného sobectví

"Pokuty" by opravdu mohli velice pomoci. Např ve formě uhlíkové daně a navíc s progresivní vazbou.

10% populace totiž produkuje 50% ceosvětových emisí CO2. Veškerá sopečná činnost ale jen 1% oproti antropogenní. Takto lidé už prakticky stoletým uvolnováním cca 10Gt uhlíku ročně do živé biosféry která obsahuje jen 550GtC rozvrátili uhlíkový cyklus protože zásadní rezervoár kterým jsou oceány už to co lidé produkují není schopen efektivně vstřebávat.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kolob%C4%9Bh_uhl%C3%ADku

www.klimatickazmena.cz/download/.../4.%20kapitola_uhlíkový%20cyklus....

D. Stirský 17.8.2019 8:28

Ale vždyť většina příspěvků Vlka staršího vlastně i mnoho příspěvků na NP jsou více méně plky. Nevyjímám z toho ani sebe. Holt jen žvaníme. Chtělo by to více odbornosti. Neplést si pojmy s dojmy, nevyužívat agentur JPP. Vlk ovšem hraje prim. :-)

D. Polanský 17.8.2019 8:32

Pracovat s ověřenými fakty

dá hodně práce a hlavně píle a času, a na to autoři, kteří generují jeden článek za druhým jaksi nemají náladu. Někdy totiž smrdí nejen fyzická práce.

L. Zach 19.8.2019 0:51

@Stirský

Neměli bychom zapomenout na pana Zdeňka Holáska - myslím, že ten hraje minimálně druhé housle, pokud tedy pan Vlk st. první.

;-)

J. Lukavsky 17.8.2019 8:21

Kůrovec -lékař lesa!

"dosud však byly jeho stavy udržovány jeho přirozenými regulátory" no ti přirození regulátoři fungovali a mohli regulovat POUZE v přirozeném tj. smíšeném lese. Event. v přirozené smrkové monokultuře nad 1000 m n.v. kde se kůrovec množí jen velmi pomalu. Prakticky všude jinde byl ve vysázených smrkových monokulturách potlačován "regulátorem zn. hajný". Ten chodil celý den v lese a napadený strom byl nejpozději druhý den pokácen, oloupán a odtáhnut na skládku. Dnes se na to musí vypsat výběrové řízení a to se všemi odvoláními a kejkly právníků trvá minimálně půl roku. A to "kochání se přírodou Šumavy" je dosti dikutabilní, vstup mezi souše je životu nebezpečný a pohled je to dosti nevábný. A les se tam jistě obnovuje, leč je to pouze smrk a zase smrk. Čili "přírodně" nám vzniká další smrková monokultura, která za 100 let doroste a opět nastoupí eko-kůrovec....J.L.

P. Rada 17.8.2019 9:52

Re: Kůrovec -lékař lesa!

Kůrovec je po 65 milionech let koexistence se smrkem a u nás v nadmořských výškách nad 1000m - jinde spíše v severnějšách oblastech - analogem lékaře přirozeného lesa. Či spíše bílou krvinkou která se při onemocnění namnožuje a likviduje poraněnou tkán. Analogicky i kůrovec urychluje lividaci všeho polámaného, neduživého na nový půdní supstrát. Zdravé stromy ho v zdravém prostředí bezproblémově eliminují.

Podobně pak běda lidem kterým se při nemoci, alergické reakci či dokonce rakovině krve bílé krvinky příliš přemnoží - viz leukocytoza. I neobvykle vysoká přítomnost lidských lékařů nemusí znamenat jen pozitivum. Naoapak! Naprostá většina lidí přeci svůj život končí právě v nemocnicích.

Vzhledem k teplotám ve výškách kde se i v létě pohybuje do 10C se zde kůrovec množí jen jednogeneračně a proto to vyjma případů polomů po větrné kalamitě nevede k jeho kalamitnímu rozvoji. Zásadní je vedle teploty i vláha. Přirozená smrkovíá monokultura nejvyšších poloh se nazíva kimaxová smrčina - tajga. Ta je výsledkem dlouhodobého přorozeného vývoje který pravidelně vede k věkové diverzitě. Nahodilosti typu orkánů ale dlouho zanechávají své jizvy

Pokud už ke kalamitnímu rozvoji v klimaxových smrčinách u nás dojde, není rozumné v nich kácet ale mívá smysl prokácet jejich okrajové partie v pasu šířky několika desítek až stovek metrů kde navazují hospodářské lesy táhnoucí se do nižších poloh. Lepším řešením je ale dopředu pěstovat smíšený les.

Žádné jen lesnické řešení nemusí však mít problém velké klimatické změny.

J. Lepka 17.8.2019 10:25

Re: Kůrovec -lékař lesa!

cit:" Lepším řešením je ale dopředu pěstovat smíšený les."

Tak kde jste byl, když vaši ideospřízněnci proklamovali samoopravnou reakci v Šumavských smrčinách ?

Mimochodem, korekci gramatických chyb ignorujete z energetických důvodů?

P. Rada 17.8.2019 13:47

Re: Kůrovec -lékař lesa!

(Mimochodem pokud by zde bylo možno používat gramatický korektor - velice bych to při své dislektické indispozici uvítal)

Pokud jde o "samopravnou" reakci lesa - tak ta na Š. pro doposud vhodné podmínky probíhá a ještě asi celá dlouhá desetiletí probíhat na rozdíl od podstatně níže položených oblastí bude.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/buky-na-sumave-prevalcovaly-smrky-nikdo-nevi-proc-60987