14.8.2022 | Svátek má Alan


Diskuse k článku

POLEMIKA: Michal Kašpárek a Den daňové svobody

Michal Kašpárek, můj oblíbený autor z Finmagu, napsal kritiku Dne daňové svobody. A i když mnohé už vysvětlil Dominik Stroukal, rád bych přece jenom ještě něco dodal.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Urban 6.6.2017 15:25

Školy, silnice a policisté

Zajímalo by mě, s čím konkrétně autor srovnává, že dospěl k negativnímu výnosu. U policistů a škol to může být pravda, pokud se omezíme na ghetta pro elitu. Příkladů úspěšně fungující silniční sítě moc neznám; kdysi dávno něco podobného fungovalo v USA, ale moc se to neosvědčilo.

Tvrzení, že soukromý sektor dokáže dělat věci dvakrát levněji s dvojnásobnou kvalitou je obecně vzato hloupost. Tam, kde lze poměrně snadno zavést a udržovat konkurenci a kde jsou poměrně vysoké zisky může být soukromý sektor ještě efektivnější, než autor uvádí. V sektorech, které nejsou přirozeně ziskové, to nebude fungovat vůbec. Leda s dotacemi, a to je někdy ještě horší, než přímé státní řízení.

Měli bychom mít na paměti, že největší chyby a největší hlouposti obvykle nevznikají z vyložených nepravd, ale z částečně (omezeně) platných pravd povýšených na pravdy úplné a neomezené.

R. Brzák 6.6.2017 15:32

Re: Školy, silnice a policisté

Které sektory mezilidské interakce (pod kterou patří libovolný obchod) nejsou přirozeně ziskové?

O. Uživatel 6.6.2017 18:10

Uživatel požádal o vymazání
R. Brzák 6.6.2017 20:11

Re: Školy, silnice a policisté

Přesné.