18.8.2022 | Svátek má Helena


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Stanovský 2.7.2022 0:31

A je tu ještě jeden případ, kdy se ČEZ chová nesolidně. Mám na střeše tzv. mikrozdroj - solární elektrárnu.

Přebytky elektřiny je možno posílat ČEZu zpět do distrubuční sítě (když vám to po dvouměsíční anabázi vůbec dovolí), ale prakticky vám za ní nic nedají. Prostě jim tu elektřinu věnujete.

Loni platili kolem 1 Kč za kWh, letos, po zásahu ERÚ, zvolili strategii "virtuální baterie", tedy co jim v době přebytků (třeba v létě) pošlu si můžu kdykoliv (třeba v zimě vybrat). Nejprve tedy řekli, že se 100% slevou (tedy zdarma), potom už jen se 40% slevou.

Ovšem poslední verze je, že si to můžu odkoupit jen v běžném měsíci. Tedy v červenci "našetřím" nějakou energii, tu jim pošlu, ale v zimě (když mi solární elektrárna nebude vyrábět tolik), si se slevou nenakoupím ani ani jediný elektron.

O. Seliger 1.7.2022 20:36

Asi tak. Po politicích dlouhodobé výhodné spolupráce v zájmu voličů a občanů, v rámci Změn, nastal čas vyvolených politiků nenávisti, co rozdělují společnost pro její lepší ovládání, k čemuž slouží mediální debilizace a žvanění. Nastal čas vyvolených, obzvláště prodejných gaunerů, knechtů to korupčního monstra, jakým je dluhová duhová únie. A taky strejdy, co nad stavem v Evropě křepčí radostí.

O. M. 1.7.2022 19:23

ČEZ se nemůže dopouštět lichvy, to by musel svým odběratelům půjčovat peníze, což nedělá.

Že by se měl změnit způsob obchodování s elektřinou, s tím souhlasím.

J. John 1.7.2022 16:53

Julia Tymošenko, bývalá ukrajinská premiérka, vydělala na „obchodech“ s plynem miliardy dolarů. Její manžel u nás dostal politický azyl. Neporadil našim politikům, jak vydělat na energiích?

Drahé energie mohou být jen vylepšená metoda podvodů s LTO v 90. letech a projektu „solárních baronů“.

ČEZ prodává elektřinu se ziskem na Lipské burze, kde ji za ještě vyšší cenu nakoupí čeští „obchodníci“ a prodají ji se ziskem v ČR. Elektřina přitom neopustí území ČR. Prodej přes burzu není nařízen, je dobrovolný. Předpokládám, že by nebyl velký problém do řetězce překupníků zařadit nějakého, který má dobré styky na politiky a jejich kumpány. U koho končí ty pohádkové zisky, které musí čeští nevolníci financovat?

Německé firmy kupují levně plyn na základě dlouhodobých smluv s ruským Gazpromem. ČR dlouhodobou smlouvu zrušila. Plyn proto čeští „obchodníci“ kupují na burze za několikanásobně vyšší cenu než na základě dlouhodobých smluv a prodávají ho se ziskem v ČR. Předpokládám, že není velký problém do řetězce překupníků zařadit nějakého s „dobrými styky“ na politiky a jejich kumpány. Kam jdou miliardové zisky se můžeme jen domnívat.

Kdyby tomu ta nebylo, tak by vláda jistě dávno zareagovala. Česká vláda odmítla koupit podzemní zásobníky, které nyní prodává RWE. Ty jsou klíčové pro možnost levnějšího nákupu plynu a tím snížení ceny. Ale kapři si nevypustí rybník....

J. Novotny 1.7.2022 17:01

ČR dlouhodobé smlouvy prodala spolu s Transgasem.

J. John 1.7.2022 17:26

Ano, pak ještě nějaké smlouvy asi měly nějké firmy. ČEZ, možná KKCG, která má podíl spolu s Gazpromem v zásobníku v Dambořicích. Netuším, proč si velké firmy plyn nenakoupí sami alespoň pro svou potřebu.

A. Renjascu 1.7.2022 17:46

ČEZ smlouvu s Gazpromem stále má, ale letos doběhne a ČEZ již avizoval, že z ideologických důvodů jí nebude prodlužovat, natož navyšovat objem dodávek. Je to podivná banda slušně řečeno..

M. Stanovský 2.7.2022 0:33

Neboj, že by to naši politici nevěděli. Akorát se to ještě neprofláklo.

P. Manda 1.7.2022 16:18

Redvůl

V. Humble 1.7.2022 15:37

Od Lisabonske smlouvy bylo nad slunce jasne ze v takovem spolecenstvi budou prusery jednoho dopadat na druheho ktery je v tom vicemene nevinne podle toho kdo taha za delsi konec lana. Platime za Nemecko - Evropskou ekologickou vymastenost a hloupost ci neshopnost vlastnich vlad ktere resili ruzne priblble kauzy misto toho aby zajistily potravinouvou a energetickou bezpecnost statu. Tyhle veci byly jasne uz mnoho let a nemalo lidi na ne upozornovalo. Bohuzel zaroven selhalo skolstvi ktere nebylo schopno vyprodukovat potrebne mnozstvi jedincu s dostatecnym rozhledem aby se neco zmenilo. Lidi se ted priblble koukaji na ucty a pritom do pasti dali hlavu sami. Jenom jim to v tu dobu nikdo po lopate nevysvetlit tak to nevi. Zase jsme u toho skolstvi. To ze nikdo neresi kraviny jako green deal a nepozaduje vystoupeni z EU coz je mimochodem pro nas zaruceny zpusob jak odejit z te burzy je toho znakem. Narod ma presne to co si postavil a hlavne zaslouzil. Jsete bude sranda. Ta jizda teprve zacina. Jen jsem zvedav jestli tentokrat zase skoncime s komunismem, diktatorem nebo v provotne pospolne spolecnosti.

A. Teply 1.7.2022 14:57

Ve výpočtu ceny elektřiny chybí jedna významná položka.

1 kWh se v uhelné elektrárně sice vyrobí za 0,15 Kč, k tomu je ještě třeba připočíst 2,50 Kč za emisní povolenku (příjem Evropské komise a spekulantů).

Ročně takto ČR "odvede" Evropské komisi a spekulantům cca 60 mld Kč.

P. Molík 1.7.2022 13:12

Primárně vina za předraženou elektřinu spočívá na vládě Fialy, která se zjevně nechce zabývat příčinami uměle předražené elektřiny. Tady jde už o sabotážní počínání, které má mimořádně závažné důsledky na poli hospodářském a sociálním.

J. Novotny 1.7.2022 13:22

Vláda ČR opravdu nedokáže ovlivnit Evropskou cenu elektřiny či plynu. K pokužívání této ceny se zavázaly vlády předchozí.

A. Renjascu 1.7.2022 16:39

Vláda, ale jakožto majoritní akcionář ČEZu může rozhodnout - podobně jako Francouzi - že bude na burze prodávat pouze přebytky a nebo může uvalit na ČEZ sektorovou daň a to i třeba ve výši 100%. Navíc máme energetický regulační úřad, který může energetickým monopolům přistřihnout křidélka

J. Novotny 1.7.2022 17:01

Cenu neurčuje ČEZ, ale situace na celoevropském trhu. Naopak, ČEZ by si podezřele nízkou cenou pro koncové uživatele vysloužil vyšetřování ve smyslu, že chce zničit konkurenci, která nemá výrobu.

Co se Francie týče, tak EdF už mělo tu elektřinu prodanou, tak ji musela s obrovskou ztrátou kupovat zpět v množství, které tlačilo ceny nahoru. A to se vyplatí, že. Navíc jde o podporu svým podnikům, za kterou by ČR dostala přes prsty - nemá takový výtlak, jako Francie, která má navíc ten mechanismus vytvořen v legislativě, původně jako ústupek při otevírání trhu (nešlo tedy o krok z pozice akcionáře).

A. Renjascu 1.7.2022 18:09

https://www.ctidoma.cz/zpravodajstvi/cez-vyrabi-levnou-elektrinu-cena-presto-roste-ekonom-rekl-horkou-pravdu-ukazal-na

https://www.parlamentnilisty.cz/profily/Ing-Marie-Posarova-139603/clanek/Proc-vlada-nerozhodne-o-odchodu-z-burzy-v-Lipsku-122132

J. Novotny 1.7.2022 21:11

Nevím, k čemu to sem dáváte. Nic to neříká. A ČEZ prodává většinu své produkce mimo burzu v Lipsku, jenom ji prodává v rámci Evropského trhu, který je tvořen směrnicemi EU.

Ještě tam bylo skuhrání na spekulanty na EUA, ale politici v Bruselu jsou s úrovní té ceny spokojení, naopak dělají další smělejší cíle, které lze splnit jenom vyvoláním recese, protože to jinak vyžaduje investice v horizontu min 5ti let.

M. Stanovský 2.7.2022 0:36

Babiš?

P. Diviš 1.7.2022 13:56

"Umělé" předražení je způsobeno ideologickým odstavením spolehlivých zdrojů, nesmyslnými emisními odpustky a omezením dodávky surovin.

Ani jedno z toho nezpůsobila Fialova vláda.

P. Brich 1.7.2022 14:20

Ale nic s tím, kromě pokrčení rameny, nedělá. Proč? Protože jako majoritní akcionář ČEZu má dividendy jako dost významnou příjmovou částku státního rozpočtu.

J. Novotny 1.7.2022 14:58

Není to úplně pravda, v prvé řadě se snaží zajistit plyn (děkujeme CSSD za zpackanou privatizaci Transgasu - a i Unipetrolu, kde je podobný problém) a získat výrobu elektráren ČEZu pod 100 procentní kontrolu státu. Pak bude moci ČR i stavět nové jaderné zdroje. Ale teď a hned to nejde, to prokoučovaly už ti před nimi.

P. Brich 1.7.2022 16:47

Vidíte a já měl dojem, že za energetickou soběstačnost budeme bojovat masivnějšími dotacemi do Občasných Zdrojů Energie.

J. Novotny 1.7.2022 17:04

Vláda chce stavět jádro, ale buď jí do toho budou házet vidle minoriťáci, nebo EU za neoprávněnou podporu. Státí podnik by to měl jednodušší, či jinak je to skoro nemožné.

J. Černý 1.7.2022 11:35

Domnívám se. že to patří nejvyššímu státnímu zástupci, který by měl neprodleně konat. Je sice přetížen kontrolou názoru občanů na konflikt na Ukrajině, ale to ho neomlouvá.

V. Kučer 1.7.2022 13:16

V případě že se jedná o miliardy státní zástupce nekoná.

P. Adámek 1.7.2022 10:44

Dobrý pláč na nesprávném hrobě. Dr. Křeček již mnohokrát vysvětlil, že náplň práce veřejného ochránce práv je pomoci jednotlivému občanu ve sporu se státní institucí, kde je občan svým postavením i vzděláním výrazně znevýhodněn. Podnět k trestnímu stíhání by se měl podávat k policii, ať už si o posledně jmenované myslíme cokoli.

L. Šimon 1.7.2022 10:19

Krásný článek. Naprostý souhlas. Kde se mohu připojit k podpisu ?

B. Havel 1.7.2022 17:15

R^R^R^

M. Vaněk 1.7.2022 9:22

Žijeme ve zkorumpované, rozkradené, zotročení a zadlužené kolonii Západu; nejen že Přispíváme podstatnou měrou na luxusní život Němců svou lacinou energií, kterou jim dotujeme výkupem za předraženou cenu, ale např. i vyvážíme komodity jako obilí, a zpět si kupujeme mouku, vyvážíme řepku, ale zpět si kupujeme olej atd.., což znemená, že přidanou hodnotu z práce schrábne někdo jiný. Ale poděkovast můžeme sami sobě - jednak že to tak necháme, a že jsme uvěřili nýmandům typu havla a klause...

K. Novák 1.7.2022 9:35

PŠM členů SPD?;-D;-D;-D!!