23.2.2020 | Svátek má SvatoplukDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PENZIJNÍ FONDY: Vypařilo se 100 tisíc lidíŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 5, poslední: 22.4.2010 21:13, přehled diskusí

No né?:
Autor: J. Císař Datum: 22.4.2010 21:13

Proboha co jste to sepsal?

Důchody:
Autor: F. Kusák Datum: 22.4.2010 13:54

Samozřejmě, že vše, co je tu napsáno nesmysl. Teď je jen otázka, zda to byl úmysl autora-pak se jedná o lež nebo nebyl a pak se jedná o hloupost. Jen např. při výpočtu naspořené částky autor jaksi zapoměl, že úrok bude v podstatě záporný, započítáme-li inflaci. A jen tak mimochodem, kde je psáno, že po celých cca 50 let spoření bude ta inflace dejme tomu 3%. Nehledě na řadu dalších vlivů, které jsou jen těžko předvídatelné. Už dávno jsem nabyl přesvědčení, že současní ekonomové se snaží přesvědčit řadového občana, aby k té částce, kterou nyní odvádí formou sociálního pojištění (a ta není nikterak nízká) je třeba přidat další nemalou sumičku, kterou spolknou penzijní fondy. Z té "sumičky" se bude financovat státní dluh (vždyť přeci fondy hojně nakupují státní dluhopisy), zisky akcionářů a v neposlední řadě platy managerů. To říkám zcela racionálně a nejsem levicový volič. Jsem přesvědčen, že nejspravedlivější systém je systém průběžný, který by byl přímo odvislý od stavu ekonomiky v daném čase (nelze přeci vyplácet více, než na co ekonomika má) a podle spravedlivého klíče částku na důchody rozdělovat (lze i něco odkládat). Rozdělení je pak věc politiky a konsenzu občanů. Jestli někdo chce více, pak ať spoří, investuje, hazarduje a já nevím, co ještě, ale hlavně každý sám. Je to jeho věc, jeho právo i riziko.

Spořit na důchod peníze celý život:
Autor: P. Boublíková Datum: 22.4.2010 8:44

by mohl jen šílenec. Kdy naposled v tomto státě vydržely úspory bez fatální devalvace víc než 20 let? A vzhledem k nízkému zhodnocení je při běžné inflaci skoro jedno, jestli člověk strká peníze do štrozoku nebo do penzijního spoření. Stejně je potřeba cca každých 5 let naspořené peníze nějak rozumně investovat.

Re: Spořit na důchod peníze celý život:
Autor: J. Tachovský Datum: 22.4.2010 10:04

V duchodu je dobre bydlet ve svem, pripadne i nejake bydleni pronajimat. To je pomerne dobra jistota.

No, dluhopisy:
Autor: V. Bok Datum: 22.4.2010 0:51

jejihž cena je v průběhu doby 60 % nominálu, tedy, takový nemá ani to Řecko. A ani 80 % nejsou zrovna dluhopisy bonitní. A těch 95 %, no to jsou taky dost špatný investice. Spíš nad 100 % je obvyklé, že. Ale tak jako obyčejný občan, který si dá do banky peníze na 2,5 %, to fondy neumí. Za loňskej rok maj skoro nulu.

Nevíte čím to je? Je totiž i spousta bonitních dluhopisů, které jsou nad 4%. Ty asi nejsou fondy kupovány.

Takže, autor je buď diletant nebo píše na zakázku. Fondů.