20.6.2024 | Svátek má Květa


Diskuse k článku

PENZE: Různé způsoby penzijní reformy

Wikipedie definuje reformu takto: „Reforma je přeměna, změna, úprava, zlepšení v jakékoliv oblasti života, které nemá vliv na funkční základ oné oblasti.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vychodil 15.2.2023 11:58

jo,

přiznám se, že jako nepracující důchodce již více jak 12 let nemám tušení, jak dnešní "pracující třída" dokáže šetřit, nehledě na fakt, že tzv "šetření" v bance či v jakýchkoliv fondech je v dnešní inflační době naprostý nesmysl...a kupovat si pozemek postupně po m2 také nejde, možná tak zlato po gramech...

K. Potoček 15.2.2023 11:30

Pokud se, prostředky z daní, rozhrabávají na vše zbytné, zejména na války chtivé "spojence", tak nezbývá na potřebné.

J. Machotka 15.2.2023 11:21

Dobro a zlo patří do etiky.

Já pouze upozorňuji na to, že díky především demografickému vývoji přestává systém plnit svůj účel.

L. Písařík 15.2.2023 11:19

Uskutečníme GD a co dál_ ? Mnoho lidí pozbude zaměstnání, třeba jen v oblasti výroby pohonných hmot a jejich distribuci, mnoho ve výrobě - nebude mnoho těch, kteří budou mít na auta s cenou přes milion. A jak to bude s nákladní a osobní hromadnou dopravou ? Ticho, jediní Hjundíci ukázali auto na vodík, nikoliv nákladní. A jak to bude s výrobou vodíku, opět třeba elektřinu. Zdá se, že se ti projektanti čisté budoucnosti plácají v problému jako jako žába v třešňové omáčce. Jen ty třešně visí stále vejš a vejš.8-o

P. Sura 15.2.2023 11:11

Největším žroutem peněz SR, kterými by bylo možné sanovat důchodový účet jsou nejrůznější "Zelené úsporám" a podobné dotační tituly. Sice pomáhají lidem realizovat různé bohulibé projekty, často skutečně vedoucí ke snížení spotřeby energií, jenže POUZE těm, kteří na ty investice sami mají. Dotace do ekologoprojektů sice pokryjí až 1/3 investičních nákladů, z čehož 1/6 spotřebuje nová ekobyrokracie a druhou 1/6 požerou zvýšené ceny potřebných materiálů - zvýšené z titulu "to vám pokryjí státní dotace ....". Přitom deficit důchodového účtu je +/- stejný jako roční část SR na ekodotace uvolněná.

F. De Winter 15.2.2023 10:25

68 let odchodu do důchodu je nesmysl. Lidé se sice dožívají vyššího věku, ale ne ve zdraví. Takže nějakých 65 je strop.

Dostat více lidí do skupiny, která přispívá je chvályhodný nápad, ale musí se hledat jinde. Tak třeba státní zaměstnanci nepřispívají nic a s výjimkou lékařů a učitelů žádné hodnoty netvoří. V lepším případě, jako policisté a hasiči, chrání hodnoty vytvořené někým jiným a v horším případě ještě škodí. Také není bez zajímavosti, že např. když já jsem byl kluk, tak lidé, až na výjimky, nastupovali do práce v nějakých 18 letech. Dnes si často "prodlužují mládí" studiem všelijakých obskurních oborů, po jejichž skončení jdou stejně dělat práci, kterou by mohl dělat bez problémů středoškolák. Tito mladí, zdraví, práceschopní lidé na trhu práce pak chybí a žádní staří je nenahradí.

Krom toho, pokud chceme aby lidé odváděli, musí mít z čeho. Bude-li náš průmysl zničen Green Dealem a lidé budou na pracáku nebo budou mít žebrácké mzdy, tak se stejně nevybere. A to je jádro pudla. Chceme-li mít na důchody, ale nejen na ně, musí ekonomika fungovat. Průmysl musí fungovat! Službami žádné bohatství nevzniká.

V. Mokrý 15.2.2023 9:48

Tak jest - brousí si zuby !

K. A. 15.2.2023 9:07

Věc je celkem triviální. Náš přerozdělovací systém je nejlepší možný a jde jen o správné nastavení parametrů. Ve skutečnosti je však neustále napadán a problematizován novináři a politiky. Proč? Protože je tu velký balík peněz, který by šlo povinně přesměrovat do soukromých penzijních fondů. Takže je dost lidí, kteří si na ty peníze brousí zuby. Hlavní výhoda přerozdělovacího systému je, že nemůže udělat bankrot, že v hypotéční krizi ty peníze nezmizí ze světa.

Autor nakonec uvažuje o systému celkem racionálně, ale přebírá narativ o tom, že ten systém je špatný.

L. Caslavka 15.2.2023 8:13

A taky si vzpomente na ty chytraky, co v minulosti spilali VK, ze prebytky z duchodoveho systemu pouzil do rozpoctu /dalnice/ a zduvodnil to faktem, ze kazda vlada ma garantovat za vsech okolnosti vyplaceni duchodu a se vzniklymi okolnostmi v case pocitat... :-)

V. Mokrý 15.2.2023 8:12

Penze/důchody

zatím stále neřeší, kde na ně sehnat peníze - dost peněz a kdo může/má mít nárok.

Stále je dost těch, kteří toho společnosti moc nepřinesli/nic nepřinesli i když jsou práce schopní a nakonec dostávají nejenom důchod, ale i všelijaké dávky !

A zvláště ti, co mají odpracováno a platili si i více než 40let, jsou státem vlastně odrbáváni.

L. Harvánek 15.2.2023 7:54

Ale ne každý si může dovolit spořit tak vysoké částky, aby mohl přestat pracovat a žít z úspor než mu vznikne nárok na důchod. To jsou spíš výjimky a jejich počet je statisticky bezvýznamný.

F. Navrátil 15.2.2023 7:20

Autor klade rovnítko mezi udržitelností důchodového systému a demografickou situací. Není tomu tak úplně. Když se zvýší počet obyvatel, kteří nepracují, ale čerpají peníze ze státního rozpočtu, zbývá méně peněz jak na starobní důchody, tak na sociální záležitosti. Možnost vyplácení starobních důchodů závisí především na ekonomické properitě a výběru daní a pojištění. Bohužel fialová vláda dělá všechno pro utlumení ekonomiky, rozvrat státních financí a vyhazuje peníze pro stále rostoucí skupiny sociálních parazitů, kam patří také politici, zbyteční byrokraté a aktivisté podvodných neziskovek.

P. Hatina 15.2.2023 6:40

Tak ona správná odpověď je je v chápání toho pojmu "..Stát, jako poskytovatel služby" - ale to není tak, že by to byla "nějaká nadstandardní služba" která se nabízí na trhu, a ten "dobrák stát" jí poskytuje, i když by nemusel. Zajištění živobytí lidem ve starobním věku, je jedna ze zásadních složek současného civilizovaného státu , a stát jí poskytovat musí, jinak by - a nutno to opakovat, se ani nemohl počítat mezi civilizované státy.

Takže tak to je nutné chápat, je to vláda, která musí - a to v celkovém rozpočtu státu, svých pravomocí ale taky politické zodpovědnosti. hledat řešení jak ty důchody v potřebné výši vyplácet. A že těch strategií je jistě hodně, i třeba v otázce zda se soustředit na to, jak je vyplácet letos a nebo za 30 let. Ono totiž, že o tom mluvíme, jestli se ty výsledky projeví řekněme za 30 let, tak ale lze zjistit že před 30 lety byly ve vládě dvě strany co jsou tam i dnes, ODS a KDU ČSL, takže jistě nám její dnešní zástupci ve vládě vysvětlí, proč už tu potřebnou reformu (pokud je potřeba) neudělali už tenkrát..

A. Skrivanek 15.2.2023 2:29

Myslim ze by se melo zmenit nazvoslovi. Tento clanek je o naroku na starobni duchod a ne o odchodu do duchodu. Kdy prestanete pracovat zalezi na vas, nikdo vam to neurcuje. Muj bratr uz asi dva roky nechodi do zamestnani a tudiz zije z uspor do te doby nez mu narok na starobni duchod nabehne. Je to o tom investovat a nasporit dost na to byt panem sveho zivota. Je mu 57 let.

K. Pavlik 15.2.2023 2:27

No to je vsechno pekne. Ale pokud se jede z kopce do zdi tak obcas brzdeni nepomuze (nebot je pozde) - timto nerikam ze tento cas jiz nastal.