11.5.2024 | Svátek má Svatava


Diskuse k článku

PENÍZE: Inflace zpomaluje. Je to důvod k jásotu?

Skvělá zpráva! Inflace splaskne! To radostně hlásají titulky dnešních novin. Že prý to předpovídají ekonomové pro příští rok. Tak zaprvé, k tomu není nutno být nějaký velký ekonom, to se dá čekat. A zadruhé: je to opravdu důvod k jásání?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 30.12.2022 19:37

Kilo banánů stojí v obchodech kolem 20 Kč jen při slevových akcich. Normálně stojí kolem 36 Kč.

M. Šejna 30.12.2022 19:34

Přestaňte lhát ;-€

V roce 1997 před 25 lety bylo HDP Česka 1950 mld. Letos to bude okolo 6000 mld..

Tak tady netvrďte, že se výkonnost ekonomiky nezvýšila

L. Novák 30.12.2022 19:16

Ti, co mají vyšší platy, jsou důchodovým systémem silně kráceni ve porspěch chudších. Valorizace je poměrově stejná (vyjádřeno v procentech), pro vyšší důchody samozřejmě nominálně vyšší. Naučte se počítat s procenty, nebudete mít problém s "vyšší valorizací". :-P

L. Novák 30.12.2022 18:58

P.S.: Jako kuriozitu uvedu, že cena kila banánů v obchodech a za komunistické totality silně nedostatkových, se za 30 let od liberalizace prakticky nezměnila, nominálně se ještě před rokem či dvěma sezónně daly nakupovat za ceny nižší, než 17 Kč/kg, poslední jsem kupoval před Vánocemi 2022 v Lidlu za 19,90 v neomezeném množství. Poměrem k ceně vyplácené za práci jsou pak dnes banány mnohem levnější, než za komunistického režimu, kdy průměrný zaměstnanec vydělával na kilo banánů i víc než 2 hodiny. :-P

L. Novák 30.12.2022 18:49

Za znehodnocování měny (inflaci) je jednoznačně zodpovědný stát (vláda v kooperaci s ČNB). Kdyby byla udržována inflace na nule, mělo by spoření na důchod smysl. Protože je ale inflace vysoká, jediný funkční důchodový systém je ten státní. V ostatních lidé díky inflaci jen přicházejí o peníze. Pokud své úspory neinvestovali do zlata, nemovitostí s pravidelným výnosem nebo do uměleckých předmětů apod., které lze prodat s očekávaným cenový růstem významně přesahujícím inflaci.

P. Sura 30.12.2022 18:43

Zajímavé na reakcích na toto pojednání je, že pracující - zaměstnanci si nikdy nepřipustí, že největší podíl na roztočení inflace mají sami, zejména díky mzdovým vyjednáváním v tzv. Tripartitě. Tam se totiž odborům v hlavních odvětvích podařilo během 25 let dosáhnout takové výše mezd, která odpovídá zvýšení produktivity téměř o 100%, nicméně výkonnost ekonomiky se nezvýšila téměř vůbec. Na tom utržení "sociálního smíru" ze řetězu mají nejvyšší podíl levicové vlády, co se jich tu vystřídalo. A to, že nejvyšší míra zdražení se nejdřív projevila u všech životně nezbytných komodit - Energie, teplo, potraviny, PHM je jen přirozeného vývoje v "potravním řetězci" - totiž že všichni tito dodavatelé si to zdražení dovolit, protože zkrátka lidi bez toho nepřežijou. tkže přeplácením za nevykonanou práci se sice dobře daly nakupovat volební hlasy, ale hodnoty se tím nezvýšily - naopak !!

L. Novák 30.12.2022 18:41

Hlavní problém je ve stavu, kdy z nadprůměrných příjmů je započítána jenom malá část 1:1, zbytek pak jen malým zlomkem. Degresívní systém zápočtu pro účely vyměření důchodu. Takže jsou na vyměřeném důchodu silně obráni o peníze ve prospěch přerozdělení k chudým. Při valorizaci procentní výměrou stejnou pro všechny nikdo není poškozen. Vychází se z vyměřeného základu.

Potíž je, že počítat a chápat výpočty v procentech umí jen asi 5-7% populace (tedy jen 5-7 lidí ze sta) :-P

L. Novák 30.12.2022 18:34

Totální nesmysly!!! V té době byla spuštěna cenová liberalizace, která znamenala přechod od státem určovaných maloobchodních cen k cenám tržním. Takže řada zboží (po odstranění vysoké spotřební "daně z luxusu") cenově klesla výrazně pod ceny za komunistické totality, jiné druhy zboží vyletěly cenami prudce nahoru po odstranění státních dotací. To ale není inflace v tom smyslu, jak o ní píšeme/mluvíme dnes. Inflace je systematické znehodnocování měny a tím i vkladů na bankovních účtech, jak vidíme dnes.

V roce 1990 - 1991 měli vysoké úspory v Kčs jenom různí šíbři podnikající za totality na černém trhu nebo okrádající zákazníky v obchodech na váze nebo na úplatcích za nedostatkové zboží. A pár umělců, jak jsme se dozvěděli z projevu Milouše Jakeše na Červeném Hrádku. :-P

P. Sura 30.12.2022 18:33

Mýlíte se. OSVČ vědí, že důchod, který jim stát vyměří bude vždycky žebrácký. A tím, že po celou svou aktivní dobu riskují ztrátu veškerého majetku, vědí, že si na svůj důchod musí vytvořit nějaké prostředky sami. Tudíž s minimálním důchodem počítají.

Pokud platí "na své rodiče prd", je to dáno zákonem, podle kterého jsou povinni platit částky odpovídající hospodářskému výsledku jejich podnikání a stát jim ani korunu neodpustí. Pokud platí méně, je to chyba Finančního úřadu. Na zaměstnacích OSVČ neparazitůjí, protože zaměstnanci neplatí ze zákona skoro nic, důchodové a zdravotní pojištění platí za ně zaměstnavatel. Jsou to pro ně odvody za to, že jim stát dovolí zaměstnávat zaměstnance, které by jinak mohl zaměstnat sám, kdyby to uměl..

J. Vorlický 30.12.2022 18:17

To, že bude po dešti mokro než uschne je také správně.

K inflaci došlo nějakou dobu již před vydáním dalších ,,peněz". To z toho důvodu, že šlo ,,peníze" tehdy i dnes vydat a uvést do oběhu , aniž by musely být vytisknuty nebo vyraženy (byly uvedeny do oběhu fiktivní peníze). Následné extra uvedení vytisknutých a vyražených ,,peněz" byla nutnost za účelem vybalancování účetních knih, což šlo ruka v ruce se státnímu výkupy špatných úvěrů od soukromých věřitelů. Tyto úvěry pak státy likvidují částečně tiskem nových peněz ale hlavně zřejmě tak, že fiktivním penězům se přizná nějaká skutečná hodnota.

Jaroslav Hašek ve Švejkovi, 1,díl, kapitola 14.Švejk vojenským sluhou u nadporučíka Lukáše, popisuje přesně, jak teoreticky může dojít ke vzniku fiktivních peněz (hodili si jedníka o pětníček). Ve 20 letech by to stejně nešlo (peníze byly ještě peníze), kromě čehož hráče rozehnala policie. ale dnes, kdy ..peníze" jsou z větší části cifry na monitoru počítače (nebo mobilu) to jde. A to se tady již dlouhou řadu let děje. srdečně

M. Těhanová 30.12.2022 18:04

Vy jste asi tatar, nebo nerozumíte tomu, z čeho se důchod počítá. A pokud jsou vyšší odvody jen na základě toho, že se zvyšují mzdy, ne výkony, pak je něco špatně.

M. Těhanová 30.12.2022 17:58

Průběžný systém znamená, že na váš důchod odvádějí dávky dnešní pracující. To, co ti lidé platili dřív, na jejich důchod vliv nemá, ty dávky, to není spoření. To že mají vyšší důchod je zohledněno podle platu při výpočtu důchodu. Další zvýhodnění by nemělo přicházet v úvahu ve formě vyšší valorizace. Kdy si to konečně někdo z těch chytrolínů v těch důchodových komisích uvědomí? Asi těžko, taky mají nadstandardní platy a jednou budou důchodci. Žádný kapr si rybník nevypustí.

M. Těhanová 30.12.2022 17:49

A tady je právě problém. Ti lidi, kteří mají silně nadprůměrné platy, mají pocit, že si platili na své důchody, takže mají právo je mít vysoké, opět nadprůměrné, i kdyby sami žádné děti neměli. Proto se domáhají i toho, že při valorizaci mají právo na vyšší částku, což je velká nespravedlnost.

J. Vorlický 30.12.2022 17:36

Dobře, pane, to chápu, ale měl jsem na mysli něco jiného. Měl jsem na mysli otázku, která stála u zrodu důchodového systému.

Proč lidem vůbec důchody vyplácet? A k čemu má důchod sloužit? Potom třeba otázka, proč dnes někteří důchodci berou - dostávají od státu, vyšší důchody než důchodci jiní ? (ponechme na okamžik stranou, odkud stát (tedy my občané) peníze na důchody bere).

J. Jurax 30.12.2022 17:33

Jo, a ti OSVČ platící na své rodiče prakticky prd budou mít taky malé důchody.

Ale protože náš systém je přemrštěně solidární a rovnostářský, i tak na tom vydělají - dostanou ze systému víc než tam dali.

J. Jurax 30.12.2022 17:29

Ale kuš - důchodce milionář je každý, který dnes vlastní i minigarsonku nebo chatu.

Jinak závist je hřích, pane Molíku; máte-li nízký důchod, zamyslete se nad tím, proč jste na důchodový účet odváděl tak málo.

J. Kalíšek 30.12.2022 16:55

Koruny určitě nesly do devizových rezerv. Šly primárně do kapitálových investic (nafouknuté ceny nemovitostí a dalších investičních instrumentů), ale postupně se propsaly i do spotřeby.

J. Černý 30.12.2022 16:55

Průběžný systém. U nás má mouchy v tom, že cca 500 000 OSVČ v hlavním poměru platí na své rodiče praktické prd,podobné jako ve zdravotnictví. Z nich si pravice tak vytváří volební legií. Protože nikde v Evropě tak živnostníci neparazitují na zaměstnancích. Výjimka je Svých sedmi, kde se důchody platí z daní všech.

L. Novák 30.12.2022 16:32

Takovou blbost může vytrousit z gatí jenom F. Navrátil...:-P

J. Černý 30.12.2022 16:30

Za Klause byla v roce 1991 inflace 50,8% a svým dopadem na obyvatele byla horší než Zápotockého měnová reforma, protože, až na vyjímky se týkala všech v tom rozsahu.

Ještě v roce 1993 dosáhla inflace cca 20% a dále se blížila k 10% .Fiala je sice vocas, ale obecenstvo bych nestrašil.

L. Novák 30.12.2022 16:27

Však taky nakonec poslanecké místo v EP, znechucen tím, co a jak se tam děje, předčasně opustil a věnuje se své práci. Na zištné motivy a snahu vysedět si balík peněz a důchod v EU to moc nevypadalo. :-P

L. Novák 30.12.2022 16:20

V rozahu dopadu na všechny občany. Asi takový, jako když vám někdo najednou ukradne z banky veškeré úspory, oproti pomalému znehodnocování měny v průběhu let, které občany tolik neohrožuje na existenci, ale "jen" po malých či větších krůčcích snižuje hodnotu úspor.

Z pohledu, co je krádež a co ne jsou krádeží (státem) obě metody.

L. Novák 30.12.2022 16:11

Nicméně devalvací koruny o 10% vůči hlavním měnám při boji s domnělou "deflací" tehdy poskočily automaticky i ceny v obchodech nahoru o 10%. Takže impulsů k vleklé inflaci bylo víc a z dlouhodobého hlediska ta inflace pokračuje od "měnové reformy" 1953 trvale. Za mých dětských let byly v oběhu haléřové mince a běžně prodávané lízátko pro děti stálo v nejlevnějším provedení 0,25 Kčs, lístek na tramvaj taky. :-P Byly v oběhu i 25 hal mince (1-3-5-10-25). Dnes je nejmenší mincí 1 Kč a haléřové částky se jen zaokrouhlují na celé Kč. Jaké výši inflace od roku 1953 do dnešních dnů tento stav odpovídá? Minimálně v řádu tisíců procent ani ne za sto let.

V transformačních létech liberalizace cen se každoročně navyšovaly v lednu ceny o + 10%. Jsem zvědav, jestli toto skokové navýšení budou provádět výrobci a obchodníci i v lednu 2023. Pokud ano, je s našimi úsporami konec.!!

L. Novák 30.12.2022 15:54

P. Molík má zřejmě v mozku zažranou komunistickou ideologii "stejných žaludků", která se mu na stará kolena vrací do zkornatělých žil... ;-)

P. Diviš 30.12.2022 15:30

Neměly, ale jsou. Ne přímo, ale emisní banka si prostě nedovolí jít přímo a důsledně proti vládě.

P. Diviš 30.12.2022 15:28

Příliš mnoho sociálna na dluh, tak někdy od šedesátých let minulého století.

P. Diviš 30.12.2022 15:27

Má pravdu.

Rentiéři byli, ale v dobách větších výnosů z investic a skoro žádných daní.

P. Diviš 30.12.2022 15:25

Neopomíjí. Ty peníze nešly do oběhu, ale do devizových rezerv.

Do oběhu šly dluhy, nadělané hlavně Burešem a Schillerovou (ale nejenom).

P. Diviš 30.12.2022 15:24

Máte smůlu, nejde to. Pokud si někdo tiskne tolik peněz, vyvolá inflaci a peněz je sice více, ale koupíte si za ně méně, jak můžete zrovna teď pozorovat u nás i jinde. Pan Jakl to i správně píše.

P. Diviš 30.12.2022 15:22

A neplatili ti "důchodci-milionáři" náhodou do systému víc, než jiní?